Justine İskenderiye Dörtlüsü 1

7,7/10  (6 Oy) · 
15 okunma  · 
3 beğeni  · 
700 gösterim
... Önce yadırganan, ama büyük bir ilgiyle karşılanan, dünyanın dört bir yanında okunup tartışılan bu ünlü dörtlünün amacını, "Lawrence Durrell", "çağdaş sevginin irdelenmesi" olarak açıklar. Yazar, sevgi ilişkilerini yalnızca erkek-dişi ilişkisi olarak almaz. Dörtlünün ilki olan "Justine"de," Sade"ın sevişmenin hiçbir türlüsünü suç saymayan görüşünü de benimse. Çağdaş İngiliz romanına yepyeni bir soluk getiren "Lawrence Durrell", "Justine"de, yaşam dolu, tutkularıyla kabına sığmayan, İskenderiye'li bir Yahudi güzelini anlatır...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  252
 • ISBN:
  9789755101293
 • Çeviri:
  Ülker İnce
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitabın belli başlı 4 karakteri var;Justine,Justine'nin kocası Nessim, Romanın onun ağzıyla yazıldığı kişi ve onun sevgilisi. Roman bu dört kişinin arasında geçen aşk kitabı. Bu aşk meselesini yazar "modern aşkın irdelenmesi "olarak ele alır. Cinsellikten azade ilişkiler yumağı. Roman bilinç akışı tekniğiyle yazılmış. Bir paragraf justineden bahsederken bakıyorsunuz başka bir paragraf başka bir konu anlatabiliyor. Biraz da Tutunamaylar tarzı bir yazılış tekniği var. Olaların akışı biraz Nuri Bilge Ceylan filmlerine de benziyor. Özellikle Uzak filmine.

Birsen Erol 
24 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okuma süreci yorucu ve zaman alıyor. Olayları takip etmek için dikkatinizin ve farkındalığınızın tetikte olması gerekiyor. L. Durrell'in okuduğum ilk kitabı; ama sanıyorum ki diğerlerinden de başlasam benzer düşüncelere sahip olacaktım. Zaman aldı okumam belki, cümleler kimi vakit yordu ancak yarım bırakmayı düşünemedim. Dörtlünün devamı da kütüphanemde ve okuyacağım. Tasvirleri gercekçi ve okurken yaşatıyor. Zihnimde Justine'i de Akdeniz'i de gayet etkili bir şekilde canlandırdı.

Seyla 
30 Haz 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Lawrence Durrell'in dili farkettim ki beni yoruyor, Kıbrıs'ın Acı Limonları'na da başlamış, fakat devamını getirememiştim, bu kitabı da benim için biraz yorucu bir okuma oldu. Cümlelerin üzerinde iyice durmak, olayları bir puzzle'ın parçaları gibi birleştirmek gerekiyor okurken. En hoşuma giden tarafı, kitaptan buram buram gelen akdeniz kokusu oldu.

Kitaptan 30 Alıntı

"Bir kadınla üç şey yapabilirsin: Ya onu seversin, ya onun için acı çekersin ya da onu yazarsın."

Justine, Lawrence DurrellJustine, Lawrence Durrell

Her zaman çok güçlü oldum. Acaba bu benim gerçekten sevilmemi engellemiş olabilir mi?

Justine, Lawrence Durrell (Sayfa 49)Justine, Lawrence Durrell (Sayfa 49)
Birsen Erol 
29 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Hepimiz saçmaya inanabilmek için akla yatkın nedenler bulmaya çalışıyoruz. "

Justine, Lawrence DurrellJustine, Lawrence Durrell

Gövdenin gündüzü ruhun gecesidir. Gövdelerin işi bitince insanda ruhların işi başlar. Gövde uyanınca ruh uyur, ruh uyanınca gövde ayaklanır.

Justine, Lawrence Durrell (Sayfa 42)Justine, Lawrence Durrell (Sayfa 42)

Onu optugunuz zaman gözlerinin kapanacagina daha çok açıldığını, daha deli deli daha kuşkulu bakmaya başladığını görürsünüz. Zihni öylesine uyanıktır ki gövdenin armağanlari oraya ulaşmaz.

Justine, Lawrence Durrell (Sayfa 137)Justine, Lawrence Durrell (Sayfa 137)
Birsen Erol 
28 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Beni biraz olsun tanısaydı, bizim gibi her şeyi derinlemesine duyan, insan düşüncesinin içinden çıkılmaz düğümünün tam anlamıyla bilincinde olan insanlar için verilecek tek yanıt - alaylı bir sevecenlik ve suskunluk - olduğunu daha sonra kendisi de anlardı."

Justine, Lawrence DurrellJustine, Lawrence Durrell
Birsen Erol 
28 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Düşüncenin kendisi yargılanmadan, davranış tam olarak yargılanamaz; çünkü düşüncelerimizin kendileri birer davranıştır. Kuşkulara yol açan şey, her ikisini de yarı yarıya yargılamaya kalkışmaktır."

Justine, Lawrence DurrellJustine, Lawrence Durrell
Birsen Erol 
28 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"(...) günler, düşlerin arasını dolduran boşluklardan başka bir şey degildi; zamanın, edimlerin, bitmez tükenmez konuşmaların arasını dolduran..."

Justine, Lawrence DurrellJustine, Lawrence Durrell
3 /