Kadının Fenni

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.758
Gösterim
Adı:
Kadının Fenni
Baskı tarihi:
Eylül 2015
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751036285
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap
“Hep başkalarınca üzerime vazife görülmeyen işlerle uğraşırken buldum kendimi. ‘Sen mi kurtaracaksın?’ diye dalga geçenler de oluyor, ‘Sana mı kaldı?’ diyenler de. Ben de, ‘Evet bana kaldı,’ diyorum. En azından pek çok insan gibi ikiyüzlü değilim. Doğrularımın peşinden koşuyorum. İçim rahat.”

Doğrularının peşinden gitmekten asla vazgeçmeyen Avukat Feyza Altun Meriç, bir ilki gerçekleştirerek duruşmaya yedi aylık oğlu Ali Yiğit’le birlikte girdi. “Helal olsun,” diyen de oldu, “Madem çocuğunu bırakacak kimsen yok, evinde otur o zaman,” diyen de…

Feyza Altun Meriç Kadının Fenni kitabında genç bir kız olmanın, kadın olmanın, anne olmanın, çalışan kadın olmanın zorluklarını, güzelliklerini, tüm hallerini bütün çıplaklığıyla anlatıyor. Sırf “kadın” olduğu için susturulan, yok sayılan, söz alamayan kadınları da unutmuyor. “Hiçbir şeye alışmayın,” diyor. Kadınların yaşadığı çarpıcı hikâyeleri okurken üzülecek, belki sinirleneceksiniz ama bir şeylerin de farkına varacaksınız. “Benim başıma gelmez,” dediğiniz olaylarla karşı karşıya kaldığınızda ise Meriç’in bu kez avukat kimliğiyle karşınıza çıkıp size yol gösterdiğini göreceksiniz.

Feyza Altun Meriç, “Kadının fendi değil, kadının fenni erkeği yendi,” diyor.
Kadının Fendi ( hilesi) değil, kadının fenni (ilim ve bilimi) erkeği yenecek diyor Feyza Altun. Kadınların günlük hayatta yaşadığı tüm sorunları ele alıyor bu kitap. Okurken hak veriyorsunuz yazılan cümlelere buna emin olabilirsiniz. Avukat Feyza Altun, anlattıklarını hukuki metinlerle tamamlıyor kitabın sonunda. Gerçekten çok güzel bir kitap, susma diyor sanki size. Sen susarsan daha çok üstüne gelirler, haksızlığa her zaman karşı gel, korkma, çekinme, susma. Bir okuyun derim, erkek kadın farketmez biraz daha kadınların onlara yapılan haksızlıklar karşısında hissettiklerini anlayabilmek adına, okuyun.
Ben bi anne degilim ya da eş. Elimde bi mesleğimde yok. Hem ben zaten daha 17 yaşındayım. Ama annelikle ilgili ne mi biliyorum? Çok fazla şey. Iyi bi eş olabilmek icin sadece kadın mi iyi olmalı? Hayır. Işte tam burda Feyza Altun Meric'in sözleri giriyor. Erkekler için ; "Ev işini ortak sorumluluk olarak görmenin kılıbıklık olmadığını ya da aşağılıkça bir iş olmadığını, aksine bunun gururla
anlatacağın bir davranış biçimi olduğunu anlayabilir misin ? Bazı geceler çocuğa sen uyanabilirmisin? Bunları yaptığında lütfetmiş gibi davranmaktan vazgeçebilir mi ?" iste tam da böyle diyor Feyza Hanım. Düşünün şimdi bir erkek bunları yapsa, eşine yardımcı olsa evde herhangi bir kavga gerginlik olur muydu ? Bu kitap sadece eş ya da anne olmayı anlatmıyor. Kadının
bilgisinin, kadının gucunun herseye kadir olabiliceğini anlatıyor. Kadının kadına yaptığını anlatıyor. Kadınlar olarak erkeklerin yaptıklarına boyun eğmicemizi açık açık anlatıyor. Ben 17 yaşındayım ama ne 17imde ne 47imde bir kadına el kalkmasına izin vermem vermicem de. Bi kadının ezilmesine bunu gore göre sessiz kalanlara karşı sessiz kalmıycam, kalmayalımda arkadaş. Erkek kız
cinsiyetinin ne oldugu fark etmez, koylu yada sehirli olmanız onemli degil , ne iş yaptığınız, evli olup olmadığınız, kaç cocugunuz olduğu bunların hic bir önemi yok. Önemli olan kadının bu ülke de hakklarının korunup korunmaması . Biz kadınız ve kadıniz diye dayak yemeyi hak etmiyoruz, kadınız diye kucumseyemezsiniz. Belki bu zamana kadar sesimiz çıkmadı ama
bundan sonra ben de dahil coğu arkadaşımın sesini fazlasıyla duyucaksınız. DAHA SESIMIZI BOL BOL DUYMANIZ DILEGIYLE.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.409 Oy)19.173 beğeni43.737 okunma3.026 alıntı184.383 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.778 Oy)13.502 beğeni34.792 okunma3.452 alıntı147.178 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.610 Oy)8.891 beğeni28.933 okunma846 alıntı140.673 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.754 Oy)11.496 beğeni28.674 okunma1.594 alıntı150.213 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.619 Oy)9.122 beğeni25.536 okunma1.544 alıntı127.975 gösterim
 • Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
  8.6/10 (6.096 Oy)5.802 beğeni16.946 okunma2.104 alıntı90.535 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.349 Oy)9.311 beğeni25.860 okunma1.852 alıntı119.756 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.506 Oy)8.101 beğeni22.978 okunma857 alıntı90.622 gösterim
 • Serenad
  9.0/10 (5.274 Oy)5.926 beğeni15.680 okunma1.769 alıntı67.421 gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (7.944 Oy)8.914 beğeni26.520 okunma2.697 alıntı115.746 gösterim
Feyza Altun'un görüşlerini çok beğendiğim için ve kendisini daha iyi anlayabilmek istediğim için okuduğum bir kitap. Gerçekleri tokat gibi yüzünüze vuran, kadınların sadece bu ülkede değil dünya genelinde hor görüldüğü ikinci plana atıldığını açık açık anlatan bir kitap, böyle güzel bir kitap yazdığı için Feyza hanıma teşekkür ediyorum, yüreğinize sağlık.
Kitap kadın hakları üzerine ve kadınların yaşadığı sorunlar üzerine yazılmış olsa da erkekler de mutlaka okumalı diye düşünüyorum. Empati denen bir şey var bu hayatta... Okudukça neler yapılması gerektiğini daha iyi anlıyor insan.
Yazar kendisinin de kitabın son sayfalarında belirttiği gibi edebi veya felsefi herhangi bir amaç gütmeden ,kendi hayatından yola çıkarak tüm kadınların ortak sorunlarına değinmiş kitabında .Özellikle çalışan bir kadınsanız ve ya yeni anne olmuşsanız bu kitabı okumak sizi bir nebze rahatlatacaktır çünkü zaten kitabın yazılış amacı kadınlara yanlız olmadıklarını hissettirmek...Ben sevdim yani en azından ev iş aile kiskacinda biraz nefes almak isteyen kadınlar ve kadınları anlamak isteyen erkekler fırsat yaratıp okuyabilirler .
Ben tamamen kadın erkek eşitliği hakkında objektif bir eser bekliyorken, genel olarak evlilik ve çocuk yetiştirme üstünde durulmuş. Hatta kitabın tamamı çocuğu olan bir annenin dünyasını konu almış diyebilirim. Beklentimi karşılayamadı. Üzgünüm...
Seni hiç görmedim ama sana, fikirlerine, gücüne, ruhuna, bayılıyorum. O kadar samimi 1 kitaptı ki.. isyanımı, kızgınlığımı, umudumu, nefretimi, baş kaldırışımı, yani kısaca beni yazmışsın. Aslında hepimizi, bütün kadınları yazmışsın.
Evet. Erkek hegomanyasına, ataerkil düzene baş kaldırıyorum! Yaralarıma (bütün kadınların yaralarına) parmak bastığın, boyun eğmediğin, ışık olduğun için teşekkür ederim. İdolsün!
Hepimiz bir yerlerde denk gelmişizdir. Av Feyza Altun'a ️ Evet evet o adliye koridorlarında oğlu ile gezen hatta ve hatta davaya oğlu ile giren avukat adliyeye bebek bakım odasının yapılmasına önayak olan ANNE
️ Kitabında Kadının Fendi ( hilesi) değil, kadının fenni (ilim ve bilimi) erkeği yenecek diyor Feyza Altun. Aslında kadınların içindeki gücü çıkarmaya çalışıyor.. Dünyayı değiştirecek gücün aslında biz kadınlarda varolduğunu anlatmaya çalışıyor.. Tek yapmamız gerekenin kendimize güvenmemiz olduğunu anlatıyor. Aslında kadının hem anne hemde başarılı bir iş kadını olabileceğini gösteriyor. Saçma sapan şu mahalle baskısını kulak arkası etmemiz gerektiğini hatırlatıyor.. Kadınların günlük hayatta yaşadığı /maalesef ki yaşayabileceği tüm sorunları ele alıyor bu kitapta. Yaşanan sıkıntılara küçük bir pencere aralıyor. Yaşadıklarından yıpranmış hayata dair umutları tüketikmiş kadınların hayata dair yeniden umut etmelerini sağlayacak o küçük kız çocuğunun küllerinden doğup o güçlü kadın olmasına yardımcı oluyor biraz da. Okudukça Av Feyza Altun'a hak veriyorsunuz. Bazı şeyleri anlatırken neden böyle bir yol izlediğini.. Birde hukuki gerçeklikle olayları aktarıyor.. Gerçekten çok güzel bir kitap, susma diyor sanki size. Sen susarsan daha çok üstüne gelirler, haksızlığa her zaman karşı gel, korkma, çekinme, susma. Susma sen yeter ki susma diyor. Şöyle bir pencere açsam Deve kuşlarını bilirsiniz.. Kafasını kuma gömüp tüm gerçeklikten uzak bir hayat yaşar. Gördüğü kadarı gerçek duyduğu kadarı doğru.. Aslında bir çoğumuz da bu şekilde değil miyiz? Deve kuşu gibi kafamızı kuma gömüp gerçeklikten uzak bir hayat yaşarız.. Yazar bize öyle güzel sesleniyor ki Çıkar artık kafanı kumdan.. İnan içindeki o güçlü kadına diyor.. İnanmalısın dünyayı güzelleştirecek güç senin içinde diyor.. Kadın erkek fark etmez herkesin okuması gereken bir kitap.. Yapılan haksızlıkları.. Yapılan yanlışları herkesin görmesi artık farkına varması gerekiyor..
#kitaplar # #edebiyat #roman #kitapsevgisi #kitapkokusu #instakitap #instabook #kitapkolik #kitaptavsiyesi #bookstagram #bookself #bookworm #bookish #booked
Oldukça akıcı bir kitap olmuş.Vaktiniz varsa bir günde yoksa iki günde okunur.Zaten kitap deneme tadında.Gündelik hayattaki üslubunu kitabına da yansıtmış Feyza hanım.Ben biraz yüzeysel buldum ancak neticede kendisi de - her ne kadar aktivist olsa da - konunun uzmanı sayılmaz.Türk kadınının temel sorunları dendiğinde akla ilk gelenleri sıralamış, kitapla ilgili en beğendiğim nokta yaptığı alıntılar oldu.
Günümüzde kadınların maruz kaldıkları sorunları sohbet havasında günlük olaylardan örnek vererek doğal bir dille anlatan güzel bir kitap.Özellikle feminizmi erkek düşmanlığı olarak gören kesimin okuması gerektiğini düşünüyorum.
Avukatlık hayalim için hep bir yardımcı kitap aradım kendime. Takip ettiğim de bir yazardı Feyza Altun. İnstagramında tüm hikayelerine bakar:), sunum videolarını takip ederim sürekli. Kafamda idol olarak belirledim (Feminist bir insan kendisi) bende öyle olmalıyım, Kadın erkek eşitliğini savunan ve daha çok kadınlar üzerinde duran ataerkil düşünce kalıplarını yıkanlardan olmalıyım dedim. Uzatmayalım, kitabı okuduğumda hukuki bağlamda bilgiler edindiğimi farkettim ve kadınların bitmez çilelerine çözüm önerilerine yer verdiğini gördüm. İlerde inşallah anne olacağım ve çocuklara davranış şekilleri hakkında bilgi sahibi olmalıydım bu kitapta yine ona yer veriyordu. Hukuki anlamda toplum olarak yetersiziz. Bu tarz kitapların yaygınlaşması adına bir şeyler yapmalı hatta günün birinde belki biz de bunun öncülerinden olup insanlara katkı sağlar, KİTAPLARIMIZDA BU FİKİRLERE yer verebiliriz diye düşünüyorum.
Okumaz olsaydım dediğim kitap.
Feyza hanımı paylaşımları ve mücadelesi olsun takdir ediyorum ve destekliyorum. Ancak kitabın onun gibi bilgisi olan bir kadın için çok aşağıda kalmış bir eser olduğunu düşünüyorum. Kendisi ülkenin feminist kesiminin temsilcisi sayılabilir bunun sorumluluğu vardır ve kadınlara yönelik olsun olmasın çok daha ayrıntılı tespitler yapılabilirdi. Ece Temelkuran bu noktada çok daha iyidir. Feminist görüşle ilgili Simon de beavoir nın kitaplarından faydalanabilir entelektüel geleşiminizi arttırabilirsiniz.
"Özetle, mutsuzluğumuzun birincil sebebinin kadınların erkekleri yetiştirme biçimi olduğuna karar verdim."
Ben aslında bir erkeğin çıkıp, "İstemiyorum kardeşim evin direği olmayı!" diye isyan edeceği günü bekliyorum.Bir erkeğin çıkıp, "Ağlarım lan, ağlarım!" diye haykıracağı günü bekliyorum. Bir erkeğin çıkıp bir kadına "Ben de kendimi güçsüz hissediyorum, beni koru" diyeceği günü bekliyorum. Erkeklerin bunları hissettiğinden eminim.
"Ben söz veriyorum; kadınlara rağmen kadınları her şart ve koşulda savunacağım."
Annelik ise İzmir gibi; deniz kokulu, güneşli ve sıcak. Hep sıcağından şikayet edilen ama asla vazgeçilemeyen.
Feyza Altun
Sayfa 28 - inkılap

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kadının Fenni
Baskı tarihi:
Eylül 2015
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751036285
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap
“Hep başkalarınca üzerime vazife görülmeyen işlerle uğraşırken buldum kendimi. ‘Sen mi kurtaracaksın?’ diye dalga geçenler de oluyor, ‘Sana mı kaldı?’ diyenler de. Ben de, ‘Evet bana kaldı,’ diyorum. En azından pek çok insan gibi ikiyüzlü değilim. Doğrularımın peşinden koşuyorum. İçim rahat.”

Doğrularının peşinden gitmekten asla vazgeçmeyen Avukat Feyza Altun Meriç, bir ilki gerçekleştirerek duruşmaya yedi aylık oğlu Ali Yiğit’le birlikte girdi. “Helal olsun,” diyen de oldu, “Madem çocuğunu bırakacak kimsen yok, evinde otur o zaman,” diyen de…

Feyza Altun Meriç Kadının Fenni kitabında genç bir kız olmanın, kadın olmanın, anne olmanın, çalışan kadın olmanın zorluklarını, güzelliklerini, tüm hallerini bütün çıplaklığıyla anlatıyor. Sırf “kadın” olduğu için susturulan, yok sayılan, söz alamayan kadınları da unutmuyor. “Hiçbir şeye alışmayın,” diyor. Kadınların yaşadığı çarpıcı hikâyeleri okurken üzülecek, belki sinirleneceksiniz ama bir şeylerin de farkına varacaksınız. “Benim başıma gelmez,” dediğiniz olaylarla karşı karşıya kaldığınızda ise Meriç’in bu kez avukat kimliğiyle karşınıza çıkıp size yol gösterdiğini göreceksiniz.

Feyza Altun Meriç, “Kadının fendi değil, kadının fenni erkeği yendi,” diyor.

Kitabı okuyanlar 215 okur

 • Yasemin Kizil
 • Şamaş
 • Nərmin Nəsirli
 • Betül
 • Bibliophil
 • Seda Ülkü Koca
 • Eda
 • Buse Kaymaz
 • Hilal Esen
 • Buse Çankaya

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.7
14-17 Yaş
%31.4
18-24 Yaş
%45.7
25-34 Yaş
%11.4
35-44 Yaş
%5.7
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%94.9
Erkek
%5.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%37 (27)
9
%28.8 (21)
8
%17.8 (13)
7
%6.8 (5)
6
%0
5
%2.7 (2)
4
%1.4 (1)
3
%4.1 (3)
2
%0
1
%1.4 (1)