Kadının FenniFeyza Altun

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.586
Gösterim
Adı:
Kadının Fenni
Baskı tarihi:
Eylül 2015
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751036285
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap
“Hep başkalarınca üzerime vazife görülmeyen işlerle uğraşırken buldum kendimi. ‘Sen mi kurtaracaksın?’ diye dalga geçenler de oluyor, ‘Sana mı kaldı?’ diyenler de. Ben de, ‘Evet bana kaldı,’ diyorum. En azından pek çok insan gibi ikiyüzlü değilim. Doğrularımın peşinden koşuyorum. İçim rahat.”

Doğrularının peşinden gitmekten asla vazgeçmeyen Avukat Feyza Altun Meriç, bir ilki gerçekleştirerek duruşmaya yedi aylık oğlu Ali Yiğit’le birlikte girdi. “Helal olsun,” diyen de oldu, “Madem çocuğunu bırakacak kimsen yok, evinde otur o zaman,” diyen de…

Feyza Altun Meriç Kadının Fenni kitabında genç bir kız olmanın, kadın olmanın, anne olmanın, çalışan kadın olmanın zorluklarını, güzelliklerini, tüm hallerini bütün çıplaklığıyla anlatıyor. Sırf “kadın” olduğu için susturulan, yok sayılan, söz alamayan kadınları da unutmuyor. “Hiçbir şeye alışmayın,” diyor. Kadınların yaşadığı çarpıcı hikâyeleri okurken üzülecek, belki sinirleneceksiniz ama bir şeylerin de farkına varacaksınız. “Benim başıma gelmez,” dediğiniz olaylarla karşı karşıya kaldığınızda ise Meriç’in bu kez avukat kimliğiyle karşınıza çıkıp size yol gösterdiğini göreceksiniz.

Feyza Altun Meriç, “Kadının fendi değil, kadının fenni erkeği yendi,” diyor.
Kadının Fendi ( hilesi) değil, kadının fenni (ilim ve bilimi) erkeği yenecek diyor Feyza Altun. Kadınların günlük hayatta yaşadığı tüm sorunları ele alıyor bu kitap. Okurken hak veriyorsunuz yazılan cümlelere buna emin olabilirsiniz. Avukat Feyza Altun, anlattıklarını hukuki metinlerle tamamlıyor kitabın sonunda. Gerçekten çok güzel bir kitap, susma diyor sanki size. Sen susarsan daha çok üstüne gelirler, haksızlığa her zaman karşı gel, korkma, çekinme, susma. Bir okuyun derim, erkek kadın farketmez biraz daha kadınların onlara yapılan haksızlıklar karşısında hissettiklerini anlayabilmek adına, okuyun.
Ben bi anne degilim ya da eş. Elimde bi mesleğimde yok. Hem ben zaten daha 17 yaşındayım. Ama annelikle ilgili ne mi biliyorum? Çok fazla şey. Iyi bi eş olabilmek icin sadece kadın mi iyi olmalı? Hayır. Işte tam burda Feyza Altun Meric'in sözleri giriyor. Erkekler için ; "Ev işini ortak sorumluluk olarak görmenin kılıbıklık olmadığını ya da aşağılıkça bir iş olmadığını, aksine bunun gururla
anlatacağın bir davranış biçimi olduğunu anlayabilir misin ? Bazı geceler çocuğa sen uyanabilirmisin? Bunları yaptığında lütfetmiş gibi davranmaktan vazgeçebilir mi ?" iste tam da böyle diyor Feyza Hanım. Düşünün şimdi bir erkek bunları yapsa, eşine yardımcı olsa evde herhangi bir kavga gerginlik olur muydu ? Bu kitap sadece eş ya da anne olmayı anlatmıyor. Kadının
bilgisinin, kadının gucunun herseye kadir olabiliceğini anlatıyor. Kadının kadına yaptığını anlatıyor. Kadınlar olarak erkeklerin yaptıklarına boyun eğmicemizi açık açık anlatıyor. Ben 17 yaşındayım ama ne 17imde ne 47imde bir kadına el kalkmasına izin vermem vermicem de. Bi kadının ezilmesine bunu gore göre sessiz kalanlara karşı sessiz kalmıycam, kalmayalımda arkadaş. Erkek kız
cinsiyetinin ne oldugu fark etmez, koylu yada sehirli olmanız onemli degil , ne iş yaptığınız, evli olup olmadığınız, kaç cocugunuz olduğu bunların hic bir önemi yok. Önemli olan kadının bu ülke de hakklarının korunup korunmaması . Biz kadınız ve kadıniz diye dayak yemeyi hak etmiyoruz, kadınız diye kucumseyemezsiniz. Belki bu zamana kadar sesimiz çıkmadı ama
bundan sonra ben de dahil coğu arkadaşımın sesini fazlasıyla duyucaksınız. DAHA SESIMIZI BOL BOL DUYMANIZ DILEGIYLE.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.038 Oy)17.408 beğeni39.310 okunma2.089 alıntı164.552 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (9.970 Oy)12.418 beğeni31.607 okunma2.731 alıntı131.954 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.811 Oy)8.101 beğeni25.877 okunma618 alıntı126.068 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (6.939 Oy)8.327 beğeni23.118 okunma1.122 alıntı112.262 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.117 Oy)10.778 beğeni26.442 okunma1.377 alıntı139.278 gösterim
 • Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
  8.6/10 (5.358 Oy)5.015 beğeni14.417 okunma1.593 alıntı77.299 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.427 Oy)8.376 beğeni22.711 okunma1.431 alıntı104.967 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (6.793 Oy)7.324 beğeni20.478 okunma677 alıntı79.068 gösterim
 • Serenad
  9.0/10 (4.824 Oy)5.391 beğeni14.131 okunma1.483 alıntı61.000 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.190 Oy)8.104 beğeni23.861 okunma1.868 alıntı101.856 gösterim
Feyza Altun'un görüşlerini çok beğendiğim için ve kendisini daha iyi anlayabilmek istediğim için okuduğum bir kitap. Gerçekleri tokat gibi yüzünüze vuran, kadınların sadece bu ülkede değil dünya genelinde hor görüldüğü ikinci plana atıldığını açık açık anlatan bir kitap, böyle güzel bir kitap yazdığı için Feyza hanıma teşekkür ediyorum, yüreğinize sağlık.
Kitap kadın hakları üzerine ve kadınların yaşadığı sorunlar üzerine yazılmış olsa da erkekler de mutlaka okumalı diye düşünüyorum. Empati denen bir şey var bu hayatta... Okudukça neler yapılması gerektiğini daha iyi anlıyor insan.
Yazar kendisinin de kitabın son sayfalarında belirttiği gibi edebi veya felsefi herhangi bir amaç gütmeden ,kendi hayatından yola çıkarak tüm kadınların ortak sorunlarına değinmiş kitabında .Özellikle çalışan bir kadınsanız ve ya yeni anne olmuşsanız bu kitabı okumak sizi bir nebze rahatlatacaktır çünkü zaten kitabın yazılış amacı kadınlara yanlız olmadıklarını hissettirmek...Ben sevdim yani en azından ev iş aile kiskacinda biraz nefes almak isteyen kadınlar ve kadınları anlamak isteyen erkekler fırsat yaratıp okuyabilirler .
Ben tamamen kadın erkek eşitliği hakkında objektif bir eser bekliyorken, genel olarak evlilik ve çocuk yetiştirme üstünde durulmuş. Hatta kitabın tamamı çocuğu olan bir annenin dünyasını konu almış diyebilirim. Beklentimi karşılayamadı. Üzgünüm...
Seni hiç görmedim ama sana, fikirlerine, gücüne, ruhuna, bayılıyorum. O kadar samimi 1 kitaptı ki.. isyanımı, kızgınlığımı, umudumu, nefretimi, baş kaldırışımı, yani kısaca beni yazmışsın. Aslında hepimizi, bütün kadınları yazmışsın.
Evet. Erkek hegomanyasına, ataerkil düzene baş kaldırıyorum! Yaralarıma (bütün kadınların yaralarına) parmak bastığın, boyun eğmediğin, ışık olduğun için teşekkür ederim. İdolsün!
Oldukça akıcı bir kitap olmuş.Vaktiniz varsa bir günde yoksa iki günde okunur.Zaten kitap deneme tadında.Gündelik hayattaki üslubunu kitabına da yansıtmış Feyza hanım.Ben biraz yüzeysel buldum ancak neticede kendisi de - her ne kadar aktivist olsa da - konunun uzmanı sayılmaz.Türk kadınının temel sorunları dendiğinde akla ilk gelenleri sıralamış, kitapla ilgili en beğendiğim nokta yaptığı alıntılar oldu.
Günümüzde kadınların maruz kaldıkları sorunları sohbet havasında günlük olaylardan örnek vererek doğal bir dille anlatan güzel bir kitap.Özellikle feminizmi erkek düşmanlığı olarak gören kesimin okuması gerektiğini düşünüyorum.
Avukatlık hayalim için hep bir yardımcı kitap aradım kendime. Takip ettiğim de bir yazardı Feyza Altun. İnstagramında tüm hikayelerine bakar:), sunum videolarını takip ederim sürekli. Kafamda idol olarak belirledim (Feminist bir insan kendisi) bende öyle olmalıyım, Kadın erkek eşitliğini savunan ve daha çok kadınlar üzerinde duran ataerkil düşünce kalıplarını yıkanlardan olmalıyım dedim. Uzatmayalım, kitabı okuduğumda hukuki bağlamda bilgiler edindiğimi farkettim ve kadınların bitmez çilelerine çözüm önerilerine yer verdiğini gördüm. İlerde inşallah anne olacağım ve çocuklara davranış şekilleri hakkında bilgi sahibi olmalıydım bu kitapta yine ona yer veriyordu. Hukuki anlamda toplum olarak yetersiziz. Bu tarz kitapların yaygınlaşması adına bir şeyler yapmalı hatta günün birinde belki biz de bunun öncülerinden olup insanlara katkı sağlar, KİTAPLARIMIZDA BU FİKİRLERE yer verebiliriz diye düşünüyorum.
Okumaz olsaydım dediğim kitap.
Feyza hanımı paylaşımları ve mücadelesi olsun takdir ediyorum ve destekliyorum. Ancak kitabın onun gibi bilgisi olan bir kadın için çok aşağıda kalmış bir eser olduğunu düşünüyorum. Kendisi ülkenin feminist kesiminin temsilcisi sayılabilir bunun sorumluluğu vardır ve kadınlara yönelik olsun olmasın çok daha ayrıntılı tespitler yapılabilirdi. Ece Temelkuran bu noktada çok daha iyidir. Feminist görüşle ilgili Simon de beavoir nın kitaplarından faydalanabilir entelektüel geleşiminizi arttırabilirsiniz.
'Neyse zaman geçti lise sona geldim üniversite sınavına çalışıyorum. Kendime motivasyon hesabı açtım derken Feyza Altun’u keşfettim. Sosyal medyanın o zamana kadar bana olan tek faydası bu olsa gerek.' Feminizmle nasıl tanıştım yazımdan bir kesitle başlamak istedim bu incelemeye çünkü kitabın yazarını bu yazımı yazmadan uzun bir süre önce tanıdım. Kendisi o zaman daha kitabını yazmamıştı bile. Yıllardır hayranlıkla takip ettiğim kadın : ) Kitabı okuyalı baya oldu fakat ne okuduğumu kaydedebildim ne de inceleme yapabildim. İncelemeye geçecek olursak eğer Avukat Feyza Altun kadının toplumdaki yerinden, kadının uğradığı haksızlıklardan gerek ev hanımı gerek çalışan anne olsun emekçi tüm kadınların sorunlara yer vermiş kitapta. Bir kadın olarak okurken içinde defalarca kendimi bulduğum bir kitap. Biz kadınlar içinde yaşadığımız bu ataerkil toplum düzeninde hep mücadele içerisinde yaşamımızı sürdürüyoruz. Bu mücadelemiz yeri geliyor erkeklere yeri geliyor hemcinsimiz kadınlara karşı bile oluyor. Kitapta tam bu konuları ele alıyor. Kadınlara yalnız olmadıklarını hissettiriyor. Yalnız değilsin bunu unutma bir haksızlığa uğradığında susma haykır diye fısıldıyor sanki kulağına. Kısaca öyle bir kitap :)
"Özetle, mutsuzluğumuzun birincil sebebinin kadınların erkekleri yetiştirme biçimi olduğuna karar verdim."
Ben aslında bir erkeğin çıkıp, "İstemiyorum kardeşim evin direği olmayı!" diye isyan edeceği günü bekliyorum.Bir erkeğin çıkıp, "Ağlarım lan, ağlarım!" diye haykıracağı günü bekliyorum. Bir erkeğin çıkıp bir kadına "Ben de kendimi güçsüz hissediyorum, beni koru" diyeceği günü bekliyorum. Erkeklerin bunları hissettiğinden eminim.
"Ben söz veriyorum; kadınlara rağmen kadınları her şart ve koşulda savunacağım."
Annelik ise İzmir gibi; deniz kokulu, güneşli ve sıcak. Hep sıcağından şikayet edilen ama asla vazgeçilemeyen.
Feyza Altun
Sayfa 28 - inkılap
Can Yücel 'in şu meşhur sözü var ya , işte onu çok severim:
"Bizim köyde göte göt derler hâkim bey."
Feyza Altun
Sayfa 142 - İnkılap
"• Sizinle sevişmeyen kocanıza, 'Ne biçim erkeksin,' derseniz ve o sizi öldürürse yüksek ihtimalle tahrik indirimi uygulanır.
• Kocanıza başkasına âşık olduğunuzu söylerseniz ve o sizi öldürürse tahrik indirimi uygulanır.
....
Başka bir trajedi ise Yasemin Çakal'ın yaşadığı. Evlendiğinden beri -hamileliğinde dahi- kocasından şiddet gören, hakarete uğrayan bir kadın. Yaşadıkları sonucunda kocasını öldürüyor. O geceyi şöyle anlatıyor: 'Emziremiyordum, çocuğun maması, bezi yoktu, oğlum avaz avaz ağlıyordu açlıktan. Buna rağmen o bira içiyordu. Dua ediyordum. Oysa televizyonun sesini sonuna kadar açmış, bizi odaya kilitlemişti. Sabah ezanına doğru oğlum uyuyakaldı, ben de uyumuşum. Bir uyandım, oğlum yok. Paniğe kapıldım. Baktım dışarıdan geliyor oğlumla. 'Nereye götürdün?' dedim. Yemek masasını yıktı, bana saldırdı. Emindim, beni ve oğlumu öldürecekti. Boğuşmaya başladık, bıçak buldum, bıçakladım.'
Bu kadın aylardır oğluyla beraber hapishanede. Genelde ceza davalarında deliller toplandıktan sonra savcı mütaalasını verir. Mütalaada sanık adına beraat talep edilir ya da sanığın cezalandırılması istenir. Davayı takip eden feminist avukatlardan öğrendiğim içler acısı gerçek ise daha deliller toplanmadan savcının müebbet hapis istemiyle mütalaa vermeye çalışması.
...
Türk yargısının ikiyüzlü, ayrımcı ve adaletsiz kararlarını tanıyın, bilin. Öğrenin ki başkaldırın kadınlar!
"...Acıyı düşünmemen lazım, biliyorsun, ama tek düşünebildiğin şey de acı."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kadının Fenni
Baskı tarihi:
Eylül 2015
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751036285
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap
“Hep başkalarınca üzerime vazife görülmeyen işlerle uğraşırken buldum kendimi. ‘Sen mi kurtaracaksın?’ diye dalga geçenler de oluyor, ‘Sana mı kaldı?’ diyenler de. Ben de, ‘Evet bana kaldı,’ diyorum. En azından pek çok insan gibi ikiyüzlü değilim. Doğrularımın peşinden koşuyorum. İçim rahat.”

Doğrularının peşinden gitmekten asla vazgeçmeyen Avukat Feyza Altun Meriç, bir ilki gerçekleştirerek duruşmaya yedi aylık oğlu Ali Yiğit’le birlikte girdi. “Helal olsun,” diyen de oldu, “Madem çocuğunu bırakacak kimsen yok, evinde otur o zaman,” diyen de…

Feyza Altun Meriç Kadının Fenni kitabında genç bir kız olmanın, kadın olmanın, anne olmanın, çalışan kadın olmanın zorluklarını, güzelliklerini, tüm hallerini bütün çıplaklığıyla anlatıyor. Sırf “kadın” olduğu için susturulan, yok sayılan, söz alamayan kadınları da unutmuyor. “Hiçbir şeye alışmayın,” diyor. Kadınların yaşadığı çarpıcı hikâyeleri okurken üzülecek, belki sinirleneceksiniz ama bir şeylerin de farkına varacaksınız. “Benim başıma gelmez,” dediğiniz olaylarla karşı karşıya kaldığınızda ise Meriç’in bu kez avukat kimliğiyle karşınıza çıkıp size yol gösterdiğini göreceksiniz.

Feyza Altun Meriç, “Kadının fendi değil, kadının fenni erkeği yendi,” diyor.

Kitabı okuyanlar 190 okur

 • özlem
 • ÖZGE KOÇAK
 • Ebru Demir
 • MÜBERYA
 • Sıla FEYZİOĞLU
 • Hatice Nur
 • Prof.
 • Varvin Aykut
 • Kedilere Fısıldayan Kadın
 • Gamze

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.7
14-17 Yaş
%31.4
18-24 Yaş
%45.7
25-34 Yaş
%11.4
35-44 Yaş
%5.7
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%94.9
Erkek
%5.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%34.8 (23)
9
%31.8 (21)
8
%16.7 (11)
7
%6.1 (4)
6
%0
5
%3 (2)
4
%1.5 (1)
3
%4.5 (3)
2
%0
1
%1.5 (1)