Kadının Fenni

·
Okunma
·
Beğeni
·
6,2bin
Gösterim
Adı:
Kadının Fenni
Baskı tarihi:
Eylül 2015
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751036285
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap
“Hep başkalarınca üzerime vazife görülmeyen işlerle uğraşırken buldum kendimi. ‘Sen mi kurtaracaksın?’ diye dalga geçenler de oluyor, ‘Sana mı kaldı?’ diyenler de. Ben de, ‘Evet bana kaldı,’ diyorum. En azından pek çok insan gibi ikiyüzlü değilim. Doğrularımın peşinden koşuyorum. İçim rahat.”

Doğrularının peşinden gitmekten asla vazgeçmeyen Avukat Feyza Altun Meriç, bir ilki gerçekleştirerek duruşmaya yedi aylık oğlu Ali Yiğit’le birlikte girdi. “Helal olsun,” diyen de oldu, “Madem çocuğunu bırakacak kimsen yok, evinde otur o zaman,” diyen de…

Feyza Altun Meriç Kadının Fenni kitabında genç bir kız olmanın, kadın olmanın, anne olmanın, çalışan kadın olmanın zorluklarını, güzelliklerini, tüm hallerini bütün çıplaklığıyla anlatıyor. Sırf “kadın” olduğu için susturulan, yok sayılan, söz alamayan kadınları da unutmuyor. “Hiçbir şeye alışmayın,” diyor. Kadınların yaşadığı çarpıcı hikâyeleri okurken üzülecek, belki sinirleneceksiniz ama bir şeylerin de farkına varacaksınız. “Benim başıma gelmez,” dediğiniz olaylarla karşı karşıya kaldığınızda ise Meriç’in bu kez avukat kimliğiyle karşınıza çıkıp size yol gösterdiğini göreceksiniz.

Feyza Altun Meriç, “Kadının fendi değil, kadının fenni erkeği yendi,” diyor.
264 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Kadının Fendi ( hilesi) değil, kadının fenni (ilim ve bilimi) erkeği yenecek diyor Feyza Altun. Kadınların günlük hayatta yaşadığı tüm sorunları ele alıyor bu kitap. Okurken hak veriyorsunuz yazılan cümlelere buna emin olabilirsiniz. Avukat Feyza Altun, anlattıklarını hukuki metinlerle tamamlıyor kitabın sonunda. Gerçekten çok güzel bir kitap, susma diyor sanki size. Sen susarsan daha çok üstüne gelirler, haksızlığa her zaman karşı gel, korkma, çekinme, susma. Bir okuyun derim, erkek kadın farketmez biraz daha kadınların onlara yapılan haksızlıklar karşısında hissettiklerini anlayabilmek adına, okuyun.
Kitabi, 2018 mart ayında okumuştum. Kurgu dışı bir kitap, ama fazlasıyla ilgili okuttu kendini. Kitapta yer alan olayların, düşüncelerin, haykırışların, isyanların.. birçoğunu duymuş ve ayni hissiyatı yaşamışızdır. Feyza Hanim, dünyada ve ülkemizde donup dolaşan düşünce ve olayları derli toplu halde önümüze sunmuş. Yazarın mesleğinin avukat olması da kadına yönelik zorbalık ve şiddetin daha teorik/hukuki boyutunu göstermesi acısından güzel olmuş. Yalnız kitap beni şaşırttı. Söyle ki, karşımda bir feminist metin bekliyordum. Ya da şöyle söylersem daha doğru olur; ben daha çok salt kadın üzerine bir okuma bekliyordum, ama kitapta karşıma, 'bir annenin deneyimleri' veya 'anne olmanın zorlukları' veya 'toplumda anneliğe biçilen değer' seklinde başlıklara indirgeyebileceğim bir okuma çıktı.
Kitapta en çok hoşuma giden, Feyza Hanım’ın bizzat yasadığı veya melektaşları aracılığıyla öğrendiği gerçek hikayeleri yerli yerinde, müvekkillerini hoşnutsuzluğun içine sokmadan, isim vermeden, sunmasıydı.
Biz, bildiklerimize isyan ederken, haberlerde gördüklerimizle içimiz soğurken, komsulardan, sağdan soldan duyduklarımızla kahrolurken daha nice bilmediğimiz, kayıp, yitik, bitik, sıvazlanmaya muhtaç, bir çift gülen göz için artık çok geç olan kadınlarımız var.. Umarım, dünya güzelleşir…

Keyifli okumalarınız olsun..
264 syf.
·10/10
Küçükken Kanal D' de bebeğiyle mahkemeye giren avukat olarak tanımıştım Feyza Altun'u. Yıllar geçti üniversite sınavlarıma hazırlandığım vakit kendime idol belirlemiştim.(ki hala idolümdür)

Feyza Altun bu kitabında kadınların sorunlarına yoğunlaşmış. Yazar yeri geldi günümüzdeki yargı sistemini yeri geldi örf ve adetlerimizi eleştirmiş.
Kitapta gerçek hayat öyküleri vardır. Bazı yerlerde sinirlendirir bazı yerlerde ise umutlandırır. Kitabın en sonunda da 6284 sayılı kanun ve diger yönetmelikler hakkında bilgi veriyor.
Şiddetle önerilir.
264 syf.
·Beğendi·8/10
Bir anne ve bir avukatın toplumda kadını ve yaşadıklarını anlatıyor ve bilhassa avukat gözüyle, kadınların yasasa hak ve hukuklarını bilmesi, araştırmasına dair önerilerde bulup, denk geldiği sorunları dile getiriyor.
264 syf.
·13 günde·Beğendi·8/10
Kitap kadın hakları üzerine ve kadınların yaşadığı sorunlar üzerine yazılmış olsa da erkekler de mutlaka okumalı diye düşünüyorum. Empati denen bir şey var bu hayatta... Okudukça neler yapılması gerektiğini daha iyi anlıyor insan.
264 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Yazar kendisinin de kitabın son sayfalarında belirttiği gibi edebi veya felsefi herhangi bir amaç gütmeden ,kendi hayatından yola çıkarak tüm kadınların ortak sorunlarına değinmiş kitabında .Özellikle çalışan bir kadınsanız ve ya yeni anne olmuşsanız bu kitabı okumak sizi bir nebze rahatlatacaktır çünkü zaten kitabın yazılış amacı kadınlara yanlız olmadıklarını hissettirmek...Ben sevdim yani en azından ev iş aile kiskacinda biraz nefes almak isteyen kadınlar ve kadınları anlamak isteyen erkekler fırsat yaratıp okuyabilirler .
264 syf.
·Beğendi·10/10
Seni hiç görmedim ama sana, fikirlerine, gücüne, ruhuna, bayılıyorum. O kadar samimi 1 kitaptı ki.. isyanımı, kızgınlığımı, umudumu, nefretimi, baş kaldırışımı, yani kısaca beni yazmışsın. Aslında hepimizi, bütün kadınları yazmışsın.
Evet. Erkek hegomanyasına, ataerkil düzene baş kaldırıyorum! Yaralarıma (bütün kadınların yaralarına) parmak bastığın, boyun eğmediğin, ışık olduğun için teşekkür ederim. İdolsün!
264 syf.
·3 günde
Feyza Altun yazar olarak değil mahkemeye çocuğuyla birlikte gitmişti haberini gördüm. Mutlu oldum bir kadın olarak yapabileceklerimizin daha fazlası olabilir dedim o zaman kendime çünkü ondan çok etkilendim.

Kadının Fenni kitabını da tesadüfen okudum. İyiki de okudum çünkü kitap baştan sona kadınların hayatta karşılaştıkları sorunları ve verdikleri mücadeleyi anlatıyor her satırında aa evet böyle oluyor. Sürekli böyle yapıyorlar. Sadece bana karşı değil bütün kadınlar bunları yaşıyor ve bu büyük bir sorun demek ki, hepimiz ayrı ayrı sadece kadın olduğumuz için hayatın her alanında zorlanarak bir şeyler yapamak için çaba sarf ediyoruz. Ve daha bir çok şey kısacası herkesin kendisini hemen hemen her satırda bulabileceği bir kitap.


Not: yeni yazar olduğu için ben biraz ön yargılarla yaklaştım. Ama sonradan keşke daha önce okusaydım dedim okuduktan sonra..
264 syf.
·Puan vermedi
Ben tamamen kadın erkek eşitliği hakkında objektif bir eser bekliyorken, genel olarak evlilik ve çocuk yetiştirme üstünde durulmuş. Hatta kitabın tamamı çocuğu olan bir annenin dünyasını konu almış diyebilirim. Beklentimi karşılayamadı. Üzgünüm...
264 syf.
·Beğendi·9/10
Kadınların bile farkında olmadığı bir görevmiş gibi gördükleri hayatları aslında toplum tarafından biçilmiş bir rol olduğunu anlıyorum bu kitapta kadının hakları ve gerçekten olması gereken yeri gördüm okudum umarım bu kitaptaki gibi bir gün herşeyin farkında olan bir toplum oluruz.
264 syf.
·43 günde·Puan vermedi
Kanal D' de bebeğiyle mahkemeye giren avukat olarak tanımıştım Feyza Altun'u. 2017 yılında ise bu kitabını okudum. Feyza Altun kitabında kadınların sorunlarına yoğunlaşmış. Yazar günümüzdeki yargı sistemini, örf ve adetlerimizi eleştirmiştir.
Yazar kendisinin de kitabın son sayfalarında belirttiği gibi edebi veya felsefi herhangi bir amaç gütmeden ,kendi hayatından yola çıkarak tüm kadınların ortak sorunlarına değinmiş kitabında.
264 syf.
·2 günde
Spoi içerir. Bilgilendirici, hukuki bilgilerin yer aldığı, yazarım kendi hayatından da kesitler sunduğu ve yasaların kadından yana olmadığını,alışmak ve boyun eğmek yerine savaşmak gerektiğini ve ses çıkarmanın gerektiğini anlattığı bir kitap.Keyifli okumalar.
Düşünsenize, hiçbir erkek "sevişti" diye öldürülmüyor.
Hiçbir erkek alt tarafı bir gece sinemaya gitmek için kırk tane yalan söylemek zorunda kalmıyor.
Hiçbir erkek her ay güzellik uğruna kıllarını yoldurmuyor.
Hiçbir erkek güzellik uğruna lazerle cildini yaktırmıyor.
Hiçbir erkek her gün saatlerce ayna karşısında sürüp sürüştürmüyor.
Hiçbir erkek korkunç derecede acı veren ayakkabılarla yürümek zorunda kalmıyor.
Hiçbir erkek dayatılan güzellik anlayışı sebebiyle depresyona girmiyor.
Hiçbir erkek cinselliğinden utandırılmıyor.
Hiçbir erkek hem temizlik yapmak, hem yemek pişirmek, hem işe gitmek hem de çocuk bakmak zorunda kalmıyor.
Hiçbir erkek otururken bile, "Ne derler?" diye düşünmek zorunda kalmıyor.
Hiçbir erkek kadınların yaşadığının yarısını yaşamıyor.
Hakikaten, erkekler bizi nasıl anlayabilir ki?
Ben aslında bir erkeğin çıkıp, "İstemiyorum kardeşim evin direği olmayı!" diye isyan edeceği günü bekliyorum.Bir erkeğin çıkıp, "Ağlarım lan, ağlarım!" diye haykıracağı günü bekliyorum. Bir erkeğin çıkıp bir kadına "Ben de kendimi güçsüz hissediyorum, beni koru" diyeceği günü bekliyorum. Erkeklerin bunları hissettiğinden eminim.
Feminizm der ki; kadınlar,erkeklerden daha aşağı yaratılmış değildir. Kadın, erkeğin kum torbası gibi kullanacağı bir eşya değildir. Kadın stres topu değildir. Kadın,kuluçka makinesi değildir. Kadın,hizmetçi değildir. Kadın,bir erkekle kurduğu müşterek hayatını zevkle,keyifle ve istediği gibi yaşamalıdır.
" İnsanlar çocukluktan sıkılırlar ve büyümek için acele ederler. Ne var ki sonra çocukluklarını özlerler. Para kazanmak için sağlıklarını yitirirler. Sonra sağlıklarını geri almak için de para öderler. Yarınlarından endişe ederken, bugünü unuturlar. Sonuçta ne bugünü ne de yarını yaşarlar. Hiç ölmeyecekmiş gibi yaşarlar.
Ancak hiç yaşamamış gibi ölürler..."

Platon

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kadının Fenni
Baskı tarihi:
Eylül 2015
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751036285
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap
“Hep başkalarınca üzerime vazife görülmeyen işlerle uğraşırken buldum kendimi. ‘Sen mi kurtaracaksın?’ diye dalga geçenler de oluyor, ‘Sana mı kaldı?’ diyenler de. Ben de, ‘Evet bana kaldı,’ diyorum. En azından pek çok insan gibi ikiyüzlü değilim. Doğrularımın peşinden koşuyorum. İçim rahat.”

Doğrularının peşinden gitmekten asla vazgeçmeyen Avukat Feyza Altun Meriç, bir ilki gerçekleştirerek duruşmaya yedi aylık oğlu Ali Yiğit’le birlikte girdi. “Helal olsun,” diyen de oldu, “Madem çocuğunu bırakacak kimsen yok, evinde otur o zaman,” diyen de…

Feyza Altun Meriç Kadının Fenni kitabında genç bir kız olmanın, kadın olmanın, anne olmanın, çalışan kadın olmanın zorluklarını, güzelliklerini, tüm hallerini bütün çıplaklığıyla anlatıyor. Sırf “kadın” olduğu için susturulan, yok sayılan, söz alamayan kadınları da unutmuyor. “Hiçbir şeye alışmayın,” diyor. Kadınların yaşadığı çarpıcı hikâyeleri okurken üzülecek, belki sinirleneceksiniz ama bir şeylerin de farkına varacaksınız. “Benim başıma gelmez,” dediğiniz olaylarla karşı karşıya kaldığınızda ise Meriç’in bu kez avukat kimliğiyle karşınıza çıkıp size yol gösterdiğini göreceksiniz.

Feyza Altun Meriç, “Kadının fendi değil, kadının fenni erkeği yendi,” diyor.

Kitabı okuyanlar 601 okur

  • Rumeysa İkra Oçaktan
  • Hacer K.
  • Nisanur Tokluk
  • Buğra Er
  • Narmina
  • Dilan Timur
  • Hideandseek
  • Merve Murat
  • Özlem Güven
  • Tuğba Dağıstan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.7
14-17 Yaş
%31.4
18-24 Yaş
%45.7
25-34 Yaş
%11.4
35-44 Yaş
%5.7
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%94.9
Erkek
%5.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%36.5 (62)
9
%21.2 (36)
8
%21.8 (37)
7
%9.4 (16)
6
%2.4 (4)
5
%1.8 (3)
4
%3.5 (6)
3
%1.8 (3)
2
%0.6 (1)
1
%1.2 (2)