Katilin Özrü

8,7/10  (78 Oy) · 
102 okunma  · 
68 beğeni  · 
3.028 gösterim
Hava buz gibi... İliklerime kadar üşüyorum. Sanki sekiz yaşındayım ve sanki bugün babamın dayaklarına işkenceyi de eklediği gün. Üzerimde söndürdüğü sigaraların acısını duyuyorum ama bir farkla; söndürdüğü yerler yanmıyor artık, aksine buz gibi. Attığı her ustura kesiğinin izleri duruyor ama artık çirkin görünmüyor gözüme. Annem bir köşeden olanları izliyor, bağırmalarımı duymuyor, sadece gözyaşı döküyor. Yoksa bir anne evladına ağlama demez mi, ben buradayım demez mi? Bu katil ruhlu adamın beni her gün biraz daha ruhsuz yapışını öylece izler mi? Evladının geleceğini karartmasına izin verir mi?

Acaba annem, küçücük yüreğimde bu kadar nefret barınmasının tek sebebinin kendisi olduğunu bilse bir daha nefes alabilir miydi? Canımın yanışını izlerken karşı koymamasının bedelini hiç düşünmemiş miydi? Şimdi her şey için çok geç. Bugün ilk cinayetimi işledim. Şu an kendimi olabildiğince güçlü hissediyorum.

Artık canım yanmıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2014
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9786055027490
 • Yayınevi:
  Kozalak Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
08 Oca 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazarını tanıyor olmamız kitaba daha bir başka duyguyla başlamamıza neden oluyor. Nurhan Hanım, toplumsal yaralarımızdan biri olan Aile içi şiddet ve sonuçlarından yola çıkarak, işlenen kadın cinayetlerini çok güzel bir kurguyla okuyucuya aktarmıştır. Ayrıca cinayetleri işleyen kişiyi ortaya çıkaran komiserin (Aylin) kadın olması kurguya daha da bir güzellik katmıştır. Baştan sona sürükleyici ve okuyucuyu ayrıntıya boğmayan, sade anlatımı ile çok çabuk okunabilen bir kitap.
Yalnız Nurhan Hanımın affına sığınarak söylemek isterim ki Aylin - Hakan ve Aylin - Sinan arasındaki diyaloglar biraz daha düzeyli olsaydı daha iyi olurdu.
Ben Nurhan Hanım'ı başka yazarlarla kıyaslamıyacağım, çünkü her yazarın kendine özgü bir stili olmalıdır diye düşünüyorum.
İlk kitabı olmasını göz önünde buludurarak başarılı bulduğumu ve herkesin okuması gerektiğini söylemeliyim.
Bundan sonraki kitaplarının çok daha güzel olacağı inancıyla ikinci kitabını sabırsızlıkla bekliyorum.

Serpil Ağ 
 28 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazarımızı site vasıtasıyla tanıdım. Ve iyi ki de, tanıma şerefine nail oldum. Benim nazarımda kalemini konuşturan bireyler, paha biçilemez birer hazinedirler. Siteye katılma amacım da, eksik olan bilgi hazinemi doldurmak, mümkün olduğunca naçizane bilgilerimi benim gibi, aynı lisanı konuşan okur arkadaşlarla paylaşmaktı. Her ne kadar eşim tasvip etmese de benim bir kitap aşığı olduğumu bildiği için, gönülsüzde olsa onay vermek zorunda kaldı. Eşim onaylamasaydı asla katılmazdım. Çünkü eşimin onayı benim için, her fiil ve eylemden önce gelir. Bazı okur arkadaşlar yüzünden, site de bulunma eylemimi sorguladığım bir zamanda, Nurhan Hanım'ın site den ayrılma kararı alması ve sonra takipçilerinin ısrarı üzerine olumlu yönde hareket etmesi, benim zihnimde artarak çoğalan sorularıma da bir cevap oldu. Nasıl mı? Bir tarafta amacı başka, sizi sorgulayan okurlar, diğer tarafta hiç bir çıkar gözetmeksizin bilgilerini paylaşarak, bir nebze dahi olsa tanımadığı şahıslara, yön verebilme gayesinde olan okurlar. Hangi taraf ağır bastı derseniz, elbette ki bilgisini paylaşmak isteyen kesim. İşte Nurhan Hanım da benim nazarımda, değerleri ölçülemeyecek okur arkadaşlarımdan biridir. Ben de Nurhan Hanım 'ı daha iyi anlayabilmek ve tanımak adına, eserini okuma kararı aldım. Daha ilk eseri olmasına rağmen, hayretler içerisinde kaldım. Bakıyorum olay örgüsünde kopma yok, olaylar arası geçişler muntazam bir düzende ilerliyor. Betimlemelere bakıyorum kısa ama tadında. Kişi ve yer tasvirleri okura mükemmel bir şekilde aktarılmış. Diyaloglar derseniz, güncel hayattaki konuştuğumuz kelamlar. Hatta kitabı okurken şaibeye bile düştüm. Neden mi? Gerçekten ilk kitabı mı diye zihnimde soru işareti belirdi de ondan. Tamam edebiyat eleştirmeni olamayabilirim ama okuduğum kitaplar ile kıyaslama yapacak olursam ki buna hakkım var. Tek kelime ile mükemmel bir kitap. Özellikle konusu; tarzı polisiye olmasına rağmen, muhteviyatı beni mahvetti. Kitapta; küçükken babasından şiddet gören ve bu şiddete tevazu gösteren bir anne tarafından, yetiştirilen bir evladın yetişkin olunca nasıl bir potansiyel katile dönüştüğüne şahit olacaksınız. Ayrıca geçmişi, mesleği ve aşkı arasında zor zamanlar geçiren Aylin Komiser; yardımcıları Sinan ve Sedat ile tanışacaksınız. Kısaca yazarımız; yaşam ile ölüm arasında, hayatta kalma mücadelesi verdiğimiz şu kısacık fani dünya da, Rabbimizin biz insanoğluna emaneti olan tertemiz, günahsız evlatlarımıza ebeveynleri tarafından neden işkence edildiğine ve bu yapılan işkencenin sonra ki yıllarda ebeveynlere olan getirisine dem vurmuş. Yazarımızın, kitapta kullandığı sözleri harika. Tabii ki anlayana... Hasılı kelam, bu eseri mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum...
İlhan Selçuk'un Ziverbey Köşkü adlı kitabında dediği gibi; " Falaka ve tekme izleri geçer, elektrik şokları unutulur da, işkencenin insan yüreğine vurduğu damga silinmez. İşkenceyi yapanlarla, işkenceden geçenlerin çoğaldığı bir toplumda, ruhları kinden ve düşmanlıktan arındırmak çok ama çok zor bir iştir..

Ayten Ernaz Tiryaki 
01 Haz 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Polisiye sever olarak ayrı bir tat alarak okudum kitabı...
Okuyucularını ayrıntıya boğmadan, içine dozunda romantizm katarak, kanayan yaramız; aile içi şiddeti kitabına konu edinmesi, bir kadın olarak ; erkeklere has kabul edilen bir mesleği bir kadına yakıştırması ve de kitabın kahramanı yapmasıyla övgüyü hakediyor Nurhan Hanım! Eline ve yüreğine sağlık! ...
Bir sonraki kitabını sabırsızlıkla bekliyorum! :)

Zagor 
06 Oca 16:38 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Merhaba...
Açıkça söylemem gerekirse kitapla ilgili olumlu yorumların etkisiyle okuma listeme aldığım, uzun zamandır okumayı düşündüğüm Nurhan Hanım'ın ilk romanı olan Katilin Özrü'nü en sonunda okuma fırsatı buldum ve bundan mutluluk duydum.
Kitabın konusu, konular arası geçişler gayet güzel olup, dilinin akıcılığı ve sadeliği ile bir çırpıda bitiveren kitabı başarılı bulduğumu söylemeliyim. Bana göre polisiye, edebiyatın her ne kadar üvey evladı olarak görülse de benim pek sevdiğim bir türdür. Bu türe Nurhan Hanım ile bir yazar daha eklenmiş oldu. Yazarımızın yeni kitabını merakla bekler, yazın hayatında başarılar dilerim.
"İyi polisiye iyi edebiyattır" mottosuyla herkese keyifli okumalar dilerim.
Saygılarımla

Sevgi Sertel 
18 Mar 11:53 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ve “Katilin Özrü” çabucak bitiverdi :) Nurhan Işkın’ın okuduğum ilk kitabı ve daha başlar başlamaz beni hemen içine çekiverdi. Akıcı bir anlatımı var ve kurgu çok başarılıydı. Bu tür kitaplarda ben o kitabı yaşamaya başlıyorum resmen...

Ana karakterimiz Komiser Aylin. Anne ve Babasını çok küçük yaşta talihsiz bir şekilde kaybetmiş ve bunun travmasını üzerinden atamamış 28 yaşında, kendini mesleğine adamış başarılı bir Kadın. Yaşadığı trajedi sonucu insanlara uzak, duygusal ilişkilere kapalı halen yaralı...

Bir gün aldıkları bir ihbar ile ekibi ve Aylin olay yerine gittiklerinde gördükleri manzara karşısında dehşete düşerler. İşlenen cinayet tüyler ürperticidir. Tüm ekip bu işi çözmeye ve katili bulmaya odaklanırken, yeni bir ihbar ile cinayetin boyutu değişir. Çünkü karşılarında çok zeki, soğukkanlı bir seri katil vardır. Ve onlarla kedinin fare ile oynadığı gibi oynar. Tüm cinayetlerinde imzası hep aynı ve kan dondurucu niteliktedir.

Komiserimiz bu olayları çözmeye çalışırken, iş adamı Hakan ile tanışır ve ilk defa yaşamadığı duygular içerisine girer ancak kendini uzak tutmaya karlıdır. Onun hayatında bu tür duygulara yer yoktur. Ancak Hakan gölge gibi peşinde dolanır ve Aylin den vazgeçmeye niyeti yoktur.

Bir yandan Hakan ile ne yapacağını düşünürken, diğer yandan görüştüğü olası şüphelilerin sayısı artar ve herkes şüpheli halini alır ancak kanıt bulamayan Aylin ve ekibi için zor günler başlar.

Zira katilimiz kafayı Aylin'e takmış, kendisine mesajlar, ve evine-ofisine çiçek gönderecek kadar meydan okumaya başlamıştır.

Katil kim?
Bu cinayetleri neden işliyor? Geçmişindeki sır nedir?
Aylin tehlikeyi atlatabilecek mi?
Hakan ve Aylin için bir gelecek olacak mı ?

Cevaplar için kitabı okumanız gerekiyor :) Bir ara katil kim krizim başladı ve “lütfen o olmasın” diye söylenirken buldum kendimi :)
Ve sonlara doğru yazarımız ters köşesini yaptı ve çok güzel bağladı hikayeyi...
Ben çok severek, kitabı yaşayarak okudum. Herkese tavsiye ediyorum, bir solukta bitiveriyor kitabımız...
Şimdi sıra hemen ikinci kitapta..
Sevgili Nurhan Işkın kalemine, yüreğine sağlık. Başarıların daim olsun...

Visal... 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · Puan vermedi

Okumaya başladığınız anda gömülüyorsunuz kitaba. Bir yanınız hemen bitsin isterken, bir yanınız hiç bitmesin diyor. Yazarımız büyük bir titizlikle yazmış. Gereksiz görülebilecek tek cümle yok. Sade ve yalın yazılmış. Okuyucuyu içine çekiyor ve bırakmıyor. Büyük ve ince bir araştırma yapıldığı, ciddi bir emek verildiğini kitabın başlarında görüyor.
İzlediğim filmlerde, okuduğum kitaplarda katili hep bulmuşumdur. Katilin Özrü bir ilk oldu ve tahminlerimi alt üst etti. Okuduğum her karaktere katil bu olabilir dedim. Katili öğrenince içten içe yazara teşekkür ettim.Çünkü, bir kitabın sonu okuyucuyu şaşırtmalı. Ve beni şaşırttı.
İki gündür incelememi kafamda yazıp yazıp siliyorum. Çok ayrıntıya girmek okuyucunun heyecanını etkileyebilir diye düşündüğümden kısaca yazıp bırakmam gerektiğini düşündüm.Polisiye seven ve sevmeyen herkese ısrarla tavsiye ediyorum
Kitaplığımda yazarın kendi imzasıyla duracak olan bu değerli kitap için Nurhan Işkın'a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
.Kaleminiz hiç susmasın Nurhan hanım. Başarılarınız ve kitaplarınızın devamını diliyor. Var olun... Saygı ve sevgilerimle...

EMRE YAMAN 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Aylin komiserin seri cinayetler sonucunda katili bulmak için uğraş dönemlerini anlatan bir eser.

Kitabın 50. sayfasında katili tahmin ettim ama yanıldım.Kitap hiç beklemediğim kadar akıcı ve sürükleyiciydi.Hemen sonunu getirmek istedim.Katil olarak fazla bir şahıs ortada görünmese de kitabın gidişatına göre kararlarınız katil tahmininiz hemen değişiyor.

Kitap sadece polisiye türü gibi görünse de içinde ana karakterin tutkulu aşkı da sizi etkiliyor.Fazla yerde rastladığımı sanmıyorum katili konuşturan bir yazar daha önce rastlamadım diye hatırlıyorum.Gerçekleri söylemek isterim ki bu özellik Nurhan Hanım'ı bende ön plana çıkardı.

İlk kitap ancak çok akıcı ve etkileyici.Sadece eksi olarak söyleyebileceğim araştırma evrelerimi desem,kanıtların eksikliğinden mi bilemem ama o evre bana biraz eksik geldi ve ana karakterin aşkı bunlara göre daha fazla yer almış gibi.

Sonuç olarak yeni bir yazar tanıdık.Yeni kitaplar bekleyeceğiz.Arkadaşlarımıza önerebileceğimiz bir yazarım daha oldu.Var olun...

Efşan 
03 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Öncelikle 'kitap kardeşliği' etkinliğinde eşleştiğim Nurhan Işkın'a teşekkürlerimi borç bilirim :) Beğenerek ve büyük bir keyifle okudum diyebilirim. Yoğun bir gün olmasına rağmen kitabı elimden düşüremedim.. Akıcı ve sürükleyici olmasının yanı sıra, araştırılıp emek verilerek yazılmış ve bu da okuyucuya çok rahat geçmesini sağlıyor. Büyük bir merakla tahminler yürüterek okudum ama hiç tahmin ettiğim gibi olmadı :) Herkesin rahatlıkla okuyabilicegi bir kitap içtenlikle tavsiye ederim. Ayrıca yazarın ilk kitabı olmasına rağmen oldukça başarılı buldum. Devamının gelmesini umarak, herkese keyifli okumalar dilerim :)

Ferah 
26 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Roman bana ulaştığı andan itibaren Aylin olasım geldi, sayfalarda ilerledikçe katili tahmin etmekle yoğunlaşırken , aşkın heyecanına özlem duyuyorsunuz...
Okumak isteyenlere ; bazı romanlar, ılık bir baş dönmesi yapabilir. Yazarına başvurun.
Kaleminize yüreğinize sağlık Nurhan Işkın..

İsmail Güven 
21 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tebrikler...Nurhan Hanım kitabınızı soluksuz okudum.Özellikle Sinan ve Aylin'in arasında ki tatlı sert atışmaları çok hoşuma gitti. Kitabın kurgusu ilerleyişi beni esir aldı.Tempo hiç düşmüyor. Hakan'ın Aylin'e olan aşkı çok iyi işlenmiş.Katili tahmin etmekte fikir değişikliklerim oldu.Sağ gösterip sol vurdunuz.İlk kitap olması açıkçası beni şaşırttı,çok akıcı bir dil kullanmışsınız. Yalnız paragraf ve yazım hatalarınızı yayın eviniz ile mutlaka tekrar görüşüp düzenlemeler yaptırmalısınız. Ülkemizde böyle yetenekli yazarların olması beni çok mutlu etti.Kitabınızın devamını sabırsızlıkla bekliyorum,kaleminize güç başarılarınıza ödüller eklenmesini diliyorum...

Kitaptan 76 Alıntı

Nurhan Işkın 
03 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sen almaya doyamadığım, vermeye kıyamadığım nefesimsin...

Katilin Özrü, Nurhan IşkınKatilin Özrü, Nurhan Işkın
Nurhan Işkın 
30 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

“Adın benim için dua gibi kutsal, ilk söylediğimde anı kalsın istedim. Yıllar sonra andığımızda bile bugünü, aynı heyecanı duyalım istedim. Sen nefesim gibisin, seni içime çeksem vermeye kıyamam.

Katilin Özrü, Nurhan Işkın (Sayfa 133)Katilin Özrü, Nurhan Işkın (Sayfa 133)
Nurhan Işkın 
05 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hava serinlemişti. Aylin hüzünlendi. "Ömrümüz de eylül gibi hızla gidiyor.." diye düşünerek yürüyordu.

Katilin Özrü, Nurhan Işkın (Sayfa 203)Katilin Özrü, Nurhan Işkın (Sayfa 203)
İsmail Güven 
19 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Gözlerin kurşun gibi kalbimde, ne zaman seni düşünsem kalbim ağrıyor."

Katilin Özrü, Nurhan Işkın (Sayfa 88)Katilin Özrü, Nurhan Işkın (Sayfa 88)
Nurhan Işkın 
16 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kanın ılıklığı, rengi benim nefretimi soğutuyor. Acaba benim hissettiğim bu duyguyu bilim adamları kabul eder mi? Yoksa onlara göre cinayet işleme sebebim cani yaratılmış olmam mıdır?

Katilin Özrü, Nurhan Işkın (Sayfa 53 - Yakın Plan Yayınları)Katilin Özrü, Nurhan Işkın (Sayfa 53 - Yakın Plan Yayınları)
KeMâL 
12 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Katil muhakkak bir hata yapacaktır. Avcı av olmadan duramaz ki.

Katilin Özrü, Nurhan Işkın (Sayfa 56 - Kozalak Yayınevi)Katilin Özrü, Nurhan Işkın (Sayfa 56 - Kozalak Yayınevi)
Nurhan Işkın 
03 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Her gün, bir gün sıranın bana geleceğini düşünerek yaşadım. Ve o
gün, her kemer darbesinde bunu düşünerek nefes aldım. Babam yaklaşık
bir seksen beş boylarında, cüsseli bir adamdı. Gençlik yıllarında
boks kurslarına gitmişti. Bu cılız halimle ona karşı koyamıyordum.
Kemeri vuruyordu ki, nasıl oldu bilmiyorum, elimle havada yakala-
dım. Üstüme yürüdü. Artık boğuşuyorduk. Küfürleri duymuyordum.
Nasıl olduysa bana işkence yaptığı aletlerin olduğu masaya çarptım.
Üzerindekilerle beraber yere düştüm. Artık üstümdeydi. Yerde o da
ben de bir şeyler arıyorduk. İlk darbe ondan bana, sağ omuzuma geldi.
Benim de elimde bir şey vardı. Bedenine doğru salladım, göğüs
bölümüne geldi. Kan yüzüme sıçradı. Yana doğru kaydı üzerimden.
Bense şok olmuştum. Elimi yüzüme sürdüm. Kanı ılıktı, kokusu bü-
yüleyiciydi. En önemlisi, içimde ona karşı olan nefretim soğumuştu.
Şimdi canım acımıyordu...

Katilin Özrü, Nurhan Işkın (Sayfa 175)Katilin Özrü, Nurhan Işkın (Sayfa 175)
Nurhan Işkın 
29 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Annem bana acıyarak bakar, babamın peşinden bodrumdan yukarı çıkardı. Babam toplum içinde çok sayılan bir adamdı, annem de ona uyum gösteren bir kukla.

Katilin Özrü, Nurhan Işkın (Sayfa 15)Katilin Özrü, Nurhan Işkın (Sayfa 15)
Nurhan Işkın 
02 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Deniz RS
Kitabı edindiğim gibi hemen okumaya başladım.

Romanın dili olsun, kurgusu olsun, karakterlerin işlenişi olsun çok hoşuma gitti. Okurken aklınızden geçecek düşünceler şu şekilde olacak;
>Kesin katil x
>Yok yok y'den hoşlanmadım, şüpheli davranıyor. y olabilir.
>Hayır katil z olmalı.
>Of w neden böyle dedi ki? Kesin w!!

Polisiye severlere mutlaka öneririm.

Sevgili Nurhan Işkın'ın seri haline getirmesi çok iyi olur. Rizzoli&Isles serisi gibi devam eder. Sinan'ın ailesinin de aktif olarak romana katılmasını isterim açıkçası. Özellikle benim gibi yan karakterlere bayılanlar varsa çok beğenirler. Aylin'in eski şeyini halletmesi (okuyan anladı) gibi bir kitap da olabilir ;)

Yazara başarılar dilerim.

Katilin Özrü, Nurhan Işkın (Sayfa 207 - Yakın Plan Yayınları)Katilin Özrü, Nurhan Işkın (Sayfa 207 - Yakın Plan Yayınları)
Nurhan Işkın 
03 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

“Sana kahve sözü veriyorum, ellerimle Türk kahvesi yapacağım . Yorgun da olsan büyüleyici görünüyorsun, ah komiserim, ben seninle ne yapacağım?”
Aylin sessiz kaldı, düşüncelerini öyle kolay dillendiremiyordu.
“Sabah oluyor gündüzümsün, akşam oluyor gecemsin. Bu ikisi arasında sadece seni düşünüyorum, seni tanıdıkça gözümdeki yerin ulaşılmaza yaklaşıyor.”

Katilin Özrü, Nurhan Işkın (Sayfa 132)Katilin Özrü, Nurhan Işkın (Sayfa 132)

Kitapla ilgili 1 Haber

Sitemiz sakini Nurhan IŞKIN'ın İmza Günü ve İzmir Kitap Fuarı
Sitemiz sakini Nurhan IŞKIN'ın İmza Günü ve İzmir Kitap Fuarı Tüm kitap dostları ile 24 Nisan Pazar günü buluşmak dileği ile Stand: YAKIN PLAN YAYINLARI Salon 2 - 104 B