Kelebeğin Hayat Sırları

·
Okunma
·
Beğeni
·
5.100
Gösterim
Adı:
Kelebeğin Hayat Sırları
Baskı tarihi:
Ağustos 2015
Sayfa sayısı:
296
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050928563
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Novus
İnsan nasıl yaşarsa parlar? 
Nasıl yaşarsa mutluluğu yakalar? 
Nasıl yaşarsa yaşadığına değer?

Nil'in kelebeklerde keşfettiği hayat sırları elinizde… 

17 yaşıma dönseydim, kendime şunları söylerdim: En önemli şey aşk; onu doya doya yaşa!

Birkaç kişinin elini sıkı sıkı tut. Onların dertleriyle dertlen, mutluluklarıyla uç, dediklerine kulak ver. Başkalarının kriterlerine göre seçim yapma. O zaman başkalarının gideceği yerlere gidersin. Oralarda ne işin var? Her gün oku. Her şeyi oku. Ağaç olmak nasıldır? Van Gogh olmak nasıldır? İkinci Dünya Savaşı'na katılmış olmak nasıldır? Öğren. Kendinle sosyalleş. Yoksa unutursun nasıl biri olduğunu. Her gün şükret. Karanlık günler olacak. Düşeceksin de. Yaralar da açılacak. O zamanlarda şunu unutma: Tünel bitecek. Kalkacaksın da. Kabuk da bağlayacaksın. Korkmaktan korkma. Ödün bile kopsun. Sonra kapa gözünü bas karanlığına. Belki biri taş döşemiştir; kim bilir. Böbürlenme. Kibirlenme. Köpürme. Abart. Çoğalt. Parlat. Her gün, bir yazar tarafından hayatının hikâyelendirildiğini düşün ve dinle. Böyle bir kahraman olmak ister miydin? İstiyorsan başarıyorsun. Ne mutlu sana.
(Tanıtım Bülteninden)
Kişisel gelişim kitaplarını bilirim, genelde insana bencil olmayi öğütleyen, isminde gelişim geçse de size pek bir şey katmayan kitaplardir; bu kitap onlardan değil. Daha çok bir arkadaşınla sohbet ediyormuşsun da arkadaşın sana kendini anlatıyormuş gibi. Sen de 'aa evet, ben de bunu yapıyorum. Haklısın aslında benzer şeyi ben de düşünmüştüm' diyecekmişsin gibi bir hissiyat oluşturuyor. Okuması basit, keyifli. Aklımda en çok kalan iki cümleyse 'Kendimi suçlu hissetmiyorum' ve 'Bendeki bana yeter' oldu. :)
Nil Karaibrahimgil'in youtube hesabında yayınladığı gençliğime sevgilerimle adlı videosunu izledikten sonra hayatımda minik kıpırdamalar hissettim. Sesiyle, güzel besteleriyle kalbime giren Nil'in böyle bir yönü olduğunu bilmiyordum.
Kelebeğin hayat sırları, bilindik kişisel gelişim kitaplarından çokça uzak, kalıplaşmış kelime grupları olmayan, denemeler halinde yazılmış, okunması zamana yayılması gereken bir kitap. Zira parça parça, devamlılığı olmayan konular art arda okuyunca bir parça sıkabiliyor.
Kitabın ilk sayfalarından itibaren şarkıcı Nil'i bir köşeye bırakıp abla Nil'le tanışıyorsunuz daha sonra anne Nil bütün ipleri eline alıp evlat sevgisini öyle bir dillendiriyor ki, 'sen ne güzel bir annesin' demekten kendini alamıyor insan. Ve devam ediyor,
Hayata bakış açısını, değer yargılarını öyle dostça bir tutumla anlatıyor ki, okurken elime kağıt kalem alıp kendi notlarımı yazarken Nil'in deyimiyle iç sesimi dinlerken buldum kendimi.
Kitap sana 'şunu yap, bunu yap daha güzel sonuçlar elde et' diyen basma kalıplardan sıyrılıp, 'ben bunu yapıyorum, sende kendi yolunu bulabilirsin' mesajını baştan vererek kendi öz değerlendirmemize yardımcı oluyor, toplumun arasına gizlenen ben'i ortaya çıkartıyor, güzelleştiriyor kendi deyimiyle abartıyor, çoğaltıyor, parlatıyor.
Abla Nil, anne Nil, arkadaş Nil, şarkıcı Nil tüm bu sıfatlardan ayrılıp okuyucunun nabzını öyle bir tutan Nil var ki o Nil'in her satırının altına imza atabilirim. Bu Nil'i nasıl kategorize edebilirim bilemiyorum. Belki, feminst Nil olabilir yada ' kadın '. Bu Nil, tüm susmalara kalemini sivriltmiş kadının toplumdaki yerini, olması gereken halini 'kız gibi' deyiminin altındaki yatan gücün aslında kullanıldığı gibi eziklik ifade etmediğini bir bir anlatmış. Ve eklemiş ' adam gibi ' olmak deyimi her ne ise ' kız gibi' olmak deyimi ona eştir.
Bunun yanında yazılarında alıntılar yapması, yorumlaması, ufak ufak bilgiler vermesi, kendine öz mizahı ile okurken Nil'in sesini duyar gibi olabilirsiniz.
Günümüz kadın idolleri sıralamasında ilk sırayı alabilir benim için. Başarılı bir anne, başarılı bir sanatçı, başarılı bir evlat.
Nil'in hayat sırlarını; koşuşturmadan yorulan, mola verip yarım nefes soluklanmak isteyen herkes okuyabilir. Tavsiyemdir!

https://www.youtube.com/watch?v=-yYCL5S2QI0
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.388 Oy)12.981 beğeni33.213 okunma3.151 alıntı139.640 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.756 Oy)18.356 beğeni41.568 okunma2.741 alıntı174.940 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.294 Oy)8.738 beğeni24.333 okunma1.309 alıntı119.877 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.465 Oy)11.151 beğeni27.592 okunma1.520 alıntı145.029 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.585 Oy)8.544 beğeni25.233 okunma2.324 alıntı109.009 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.907 Oy)8.852 beğeni24.335 okunma1.648 alıntı112.816 gösterim
 • Aşk
  7.8/10 (4.839 Oy)5.519 beğeni18.033 okunma868 alıntı92.736 gösterim
 • Bin Muhteşem Güneş
  8.9/10 (4.723 Oy)5.280 beğeni15.658 okunma890 alıntı75.212 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.242 Oy)8.557 beğeni27.482 okunma779 alıntı133.889 gösterim
 • Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
  8.6/10 (5.751 Oy)5.450 beğeni15.738 okunma1.884 alıntı84.394 gösterim
Kitabı ilk okuduğumda zamanı değilmiş, ikinci okumam da tam zamanına denk gelmis. Hani başucu kitaplari olur yaa ihtiyacıniz oldugunda, heh iste tam da oyle bir kitap. Sanki bir arkadasinizla sohbet ediyormus gibi hissettiriyor. O kadar güzel anlamlı seyler var ki icinde hepsini buraya yazmam mumkun olmuyor malesef. Kitap yazmak icin yazmamis yani. Herkesin okumasi gereken bir kitap. Herkese mutlaka icinde yazilan bir seyler iyi gelecektirr.
Hayat önümüze hep güzellikler çıkarmaz ama unutmamak gerekir ki o kötülük bir gün bitecek ve mutluluk gelicek insanlara mücadele etmeyi sevdiğinizi söylemeyi anlatıyor herkese tavsiye ederim :)
Hayatı bir de Nil'in gözünden okumak isteyenlere tavsiyemdir. Ben çok sevdim, çok beğendim. Hayata dair yeni umutlar, yeni hayaller beslemeye başladım. Onunda dediği gibi "hayatın bir mucize, her sabah uyanmanın bir şaheser, nefes alıp vermenin büyük bir festival olduğunu" öğrendim. Şükretmenin, sevmenin önemini daha iyi anladım. Ve daha buraya yazamayacağım bi sürü şey...
Okudukça parlayacaksınız, benim gibi :)
Kitap hikayelerden olusuyor ve aktif okudugunuz zaman cok skiyor ara sira acip okunmalik anlatimida akici ama ben bir iki hikaye disinda begenmedim biseylerde kattigini dusunmuyorum
Benim için bu kitap daha çok bir ablamdam hayata dair aldığım tavsiyeler kitabı oldu. Nil Karaibrahimgili severim. Ruhunun güzelliğini ve içinin samimiyetini kaleme alarak, nacizane hayat sırları sunmuş bizlere. İyi de yapmış! Emeklerine sağlık!
Kitabı okudum ne çok beğendim neden hic begenmedim. Konudan konuya atlaması biraz rahatsız edici anlam butunlugu yok . Ayrıca çok yalın cümlelerle anlatılmış bir yaratıcılık yok bu kitapta , bir şeyler bekledim bni etkileyecek ama çıkmadı . Okudum ama sırf yarıda birakmayayim diye okudum .
Muazzam bir kitap.Kendinizi kötü hissettiğinizde,başınıza gelen şeylerin sadece sizin başınıza geldiğini düşündüğünüzde,motive olmak istediğinizde alın Nil'i yanınıza o size anlatsın anılarıyla herşeyi.Şarkılarını çok sevdiğim Nil'in kitabına hayran kaldım.
İçinde denemelerinin olduğu, kişisel gelişim kitaplarının o basmakalıp sözlerinden öte, samimi, kendini de hatalarıyla anlatan bu
kadın; insana ben de sizdenim diyor. O sohbet havasındaki yazıları, kendi hayatından verdiği örnekleri ile ailenizden biri oluyor adeta. Okudukça Nil' i bir şarkıcı olmaktan çıkarıp, bir anne, bir kadın ve bazen de içindeki çocukla yeniden tanıyorsun. Hoş, sıcak ve çocukluğumuzun bayram şekerleri tadında bir kitaptı.
Başucu kitabı yapabilrsiniz. Ara ara okuyun. 1-2 günde bitimeyin bence. Ben bir günde 40 sayfadan fazla okumadım. Çünkü zaten her sayfada üzerine düşünülmesi gereken birçok fikir var. Kesinlikle tavsiye ederim. Kol çantamdan çıkarmadım uzunca bir süre. Halk otobüsünde, mesafe birkaç duraklık bile olsa, bir bölüm bitiyor. (Yazarın köşe yazılarından derleme zaten.) "İçindekiler" kısmına bakmanız yeterli, kitap hakkında fikir edinmek için. Bana çok şey kattı diyebilirim. Mutluluk katmasının yanı sıra, yeni bilgiler de öğrendim. Genel kültür açısından da ufkunuzu genişetebilir. Tam bir güzel kitap işte!
Kişisel gelişim kitaplarından farklı.Kendi özünü Ve bu özünü ortaya çıkarmaya odaklı.Hayatın her döneminin önemini,dostları Ve kendi özüne iyi bakmayı öğreten bir kitap.Keyifli okumalar.
Hiçbir zaman mükemmel olamayacağım.
Hatalar yapacağım.
Ama benim hatalarım olacak yaptıklarım.
O hatalar beni ben yapacak.
Eşsiz olacağım kusurlarımla.
Güzel bir şey gördüysen,gidip sarılmaya;sarılamıyorsan,oturup çizmeye;çizemiyorsan,yazmaya çalışacaksın.
Kendi başına gelmeyince her şeyin öğüdü,tavsiyesi,tesellisi kolay da , kendi başına gelince zor mu acaba ?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kelebeğin Hayat Sırları
Baskı tarihi:
Ağustos 2015
Sayfa sayısı:
296
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050928563
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Novus
İnsan nasıl yaşarsa parlar? 
Nasıl yaşarsa mutluluğu yakalar? 
Nasıl yaşarsa yaşadığına değer?

Nil'in kelebeklerde keşfettiği hayat sırları elinizde… 

17 yaşıma dönseydim, kendime şunları söylerdim: En önemli şey aşk; onu doya doya yaşa!

Birkaç kişinin elini sıkı sıkı tut. Onların dertleriyle dertlen, mutluluklarıyla uç, dediklerine kulak ver. Başkalarının kriterlerine göre seçim yapma. O zaman başkalarının gideceği yerlere gidersin. Oralarda ne işin var? Her gün oku. Her şeyi oku. Ağaç olmak nasıldır? Van Gogh olmak nasıldır? İkinci Dünya Savaşı'na katılmış olmak nasıldır? Öğren. Kendinle sosyalleş. Yoksa unutursun nasıl biri olduğunu. Her gün şükret. Karanlık günler olacak. Düşeceksin de. Yaralar da açılacak. O zamanlarda şunu unutma: Tünel bitecek. Kalkacaksın da. Kabuk da bağlayacaksın. Korkmaktan korkma. Ödün bile kopsun. Sonra kapa gözünü bas karanlığına. Belki biri taş döşemiştir; kim bilir. Böbürlenme. Kibirlenme. Köpürme. Abart. Çoğalt. Parlat. Her gün, bir yazar tarafından hayatının hikâyelendirildiğini düşün ve dinle. Böyle bir kahraman olmak ister miydin? İstiyorsan başarıyorsun. Ne mutlu sana.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 428 okur

 • Şeyma Şen
 • Özlem Kıralı
 • Elif colak
 • Çağla
 • Sinem
 • Tuğba Nur Ulus
 • Melek Gani
 • Fatih Ünlü
 • Cagla Alper
 • Zeynep

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%12.2
14-17 Yaş
%10
18-24 Yaş
%27.8
25-34 Yaş
%27.8
35-44 Yaş
%13.3
45-54 Yaş
%5.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%3.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%93.8
Erkek
%5.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%38.2 (66)
9
%19.7 (34)
8
%21.4 (37)
7
%6.4 (11)
6
%4 (7)
5
%5.2 (9)
4
%2.3 (4)
3
%2.3 (4)
2
%0.6 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları