Adı:
Kolay Cinayet
Baskı tarihi:
1981
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Şilliler Yayınları
Baskılar:
Zehiri Kim Verdi
Zehri Kim Verdi
Kolay Cinayet
189 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Herkesin birbirini iyi tanıdığı, yabancıların çabuk fark edildiği Ashe kasabasında birbiri ardına gerçekleşen ölümlerden dolayı bir kadın şüphelenmektedir. Bu şüphesini Scotland Yard'a bildirmek için trenle Londra'ya giderken tesadüfen Luke Fitzwilliam adlı eski polisle tanışır. Şüphelerini Luke'a anlattıktan kısa bir süre sonra hem kadın hem de bir doktor ölür. Bu ölümlerin tesadüf olamayacağına inanan eski polis, bir yolunu bulup Ashe kasabasında bilgi toplamaya ve cinayetleri işleyeni bulmaya çalışır.
Cinayetin kolay işlenebileceği ve katilin herkes olabileceği mesajını aktarmaya çalışan Zehiri Kim Verdi, sade ve akıcı anlatımıyla sonuna kadar kendini okutturan bir eser olduğundan okunmaya değer olarak ele alınmalıdır...
189 syf.
·4 günde·Beğendi
Polis Luke emekli olmuş seneler sonra ilk defa İngiltereye geri dönüyordur. Bir molada treni kaçıran Luke bir sonraki trene biner ve Lavinia Fullerton isimli yaşlı bir kadınla tanışır. Bu kadın kendisine yaşadığı yerde bir dizi cinayetlerin işlendiğini, kendisinin sıradaki cinayeti ve katili bildiğini söyler. Luke ilk başta bunu dikkate almaz taki söylenen isim ve trendeki kadının ölüm haberini gazetede okuyana dek. Bu haber sonrasında emekli polisimiz dedektifliğede ilk adımını atmış oluyor. Dedektif olayların yaşandığı köye gider ve kasaba da batıl inanç, ayinler ve kurban edilmeyle ilgili bilgiler edinir. Bu şekilde hikayede başlıyor.
Kitap alışıldık Agatha Christie kitabı. Katil gerçekten umulmadık biri çıkıyor. Anlatımı falan çok basit ve hızlı bitecek bir kitap. Keyifli okumalar dilerim.
190 syf.
·2 günde
Zehiri Kim Verdi - Agatha Christie

Yine bir Agatha kitabı ve yine ölen ölene...
Bu kitapta birçok ölen vardı, ortalık ceset kaynıyordu resmen. Bu ölüm olayları ise İngiltere'nin bir köyünde geçiyor ve köyde herkes teker teker öbür dünyaya göç ediyorlar.

Esas sorular ise; katil var mı, yok mu? Yoksa bu ölümlerin hepsi bir tesadüften mi ibaret?

Bunlar aslında kitabın polisiye kısmı. Bir de bu kitapta ek olarak romantik kısım var ki, bir tuhaf aşk hikayesi!

Agatha genelde kitaplarında aşk da işler ama bu kitapta biraz fazlaydı sanki bu kısımlar. Bir de bu kısımlar garipti ya. Adam bir anda kadına aşık oldu. Kadın ise ilk başta yok mok dedi, sonrada istemem yan cebime koy yaptı. Ben böyle aşk görmedim!

Son olarak bu kitapta, benim için biricik #SherlockHolmes 'uma ayrı takmış sevgili Agatha. Bu arada Agatha'ya şunu diyorum; "Sen, hayırdır?"

Sherlock'un yeri ben de ayrıdır. Ben Agatha okumadan önce Sherlock okumuştum ve ne olursa olsun Sherlock'u ayrı severim. O benim gözbebeği dedektifim.

Agatha'da niye bu kadar takmış Sherlock'u onu da anlamadım.

Neyse kitap güzel ve hoştu yine de. Kurgu güzeldi. Sonlara doğru daha da güzelleşti. Kafanızı bayağı karıştırıyor. Kitabın romantik kısımları atın gerisi süper oluyor.
190 syf.
·1 günde·5/10 puan
Doğu'da polislik yapmış ve görevinden ayrılıp, Londra'ya dönen Luke Fitzwilliam yolculuk sırasında tanıttığı Lavinia Fullerton'dan oldukça ilginç şeyler duyar. Kadına göre yaşadığı köyde iki cinayet işlenecektir. Luke Fitzwilliam kadının kehanetlerine inanmaz hatta saçma bulur. Ta ki gazetede kadının bahsettiği kişilerden birinin ölüm haberini görene kadar...

Sanırım bu roman Agatha Christie'den şuana kadar okuduklarım arasında en az begendigim romanlarından oldu. Ben miss Marple ve dedektif Hercule Poirot'u okumayı, onların cinayetleri ve olayları çözüm şeklini daha çok seviyor ve beni daha çok heyecanlandırıyor. Ayrıca yazar bu romanında sadece cinayet üzerinde durmuyor bize kısa da olsa aşk hikayesi de sunuyor. Açıkçası çok bekledigim bir durum olmadığından hem çok şaşırdım hem de karakterler arasındaki o tatlı atışmayı okumak da çok keyifli oldu.

Kitaba tekrar dönecek olursam, sonlarına doğru heyecanlı olsa da beni çok içine çeken bir kitap olmadı ne yazık ki. Ama anlatım, dil ve işleniş bakımından yine yazarın zekasını ve hünerini sergilediği bir roman tabi ki. Ben yazarın yarattığı dedektif Hercule Poirot ve miss Marple okumak beni daha çok heyecanlandırdığı ve sevdiğim için beklentimi karşılayan bir kitap olmadı, benim için.
189 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Benim için agatha kitapları bir günümü keyifle geçirmek için birebirdir.
Yine sabah başlayıp akşam bitirdiğim defalarca katili buldum zannettiğim bulamadığım bir kitap oldu :)) Zaten ben artık harlan coben ve agatha kitaplarında katili değil de kurbanların neden öldürülmüş olabilecekleri üzerinde duruyorum. Bu sefer nedenine ya da neden sorusunun merkezine inmişim tabi tam cevabı bulamadım.
Sürekli iz peşinde, ayrıntıları yakalamaya çalışarak okunan keyifli bir polisiye.. böyle duayen yazarların kitaplarını önermek ve eleştirmek haddi zatımızda değilse de ufak yorumlar yapıyoruz işte..
182 syf.
·2 günde·7/10 puan
Agatha Christie'den okuduğum ilk Kitap Zehri Kim Verdi. Bu yüzden sanırım benim için yeri biraz özel olacak. Aslında polisiye okumayı pek sevmem ve bu yüzden Agathadan ve Sherlock Holmes'dan bu güne kadar pek kitap okumadım. Bu gün bu kitabı bitirdiğimde ne kadar da geç kaldığımı düşündüm. Agatha ve Sherlock'un dillerinin ağır, konularının sıkıcı olacağını düşünerek yüzlerine bile bakmazdım. Çok ön yargılı davranarak bu güzel eserlere haksızlık etmişim. Agatha Christie'nin dili çok akıcı ve güzeldi bence. Olay örgüsü ve katili bulma tarzı pek profesyonelce olmasa da zevkle okudum. Ve kesinlikle Agatha Christie'den başk kitaplar da okuyacağım. Sevgiyle kalın.
182 syf.
·4 günde
Kitaptaki konu Dedektif Luke'un trende Bayan Fluerton ile karşılaşmasıyla başlar. Başta Bayan'ın anlattıklarını Dedektif umursamamıştır. Lakin Ashe köyüne gittiği vakit olaylar bambaşka cereyan etmişti.
190 syf.
·5 günde·8/10 puan
İlk okuduğum Agatha romanı ve kesinlikle sonuncu olmayacak. Büyük bir heyecanla okudum. Tabii ki okurken katilin kim olduğu hakkında her sayfada farklı bir tahminde bulundum ama en sonunda ise hiç tahmin etmediğim kişi katil çıkınca çok şaşırdım ve işte o zaman diğer bütün serileri de okumaya karar verdim :) Konusu şöyle; yaşlı bir kadın yolda gördüğü adama, eskiden sessiz ve sakin olan bir köyde iki cinayet işleneceğini söyler. Bunu duyan adam önceden polis olduğu için bu işin peşini bırakmaz ve bir arkadaşının yardımıyla o köye gidip katilin kim olduğunu çözmeye çalışır. Olay zinciri çok başarılı. Kitabı okumuş olanlara soruyorum katilin kim olduğunu tahmin edebildiniz mi? :)
189 syf.
Kitaptaki olayı genel olarak sevdim. Benim tavsiyem kitabı ara vermeyerek okumanız. Çünkü eğer ara vermeden okusaydım katilin kim olduğunu daha çabuk bulabileceğimi düşünüyorum ancak ara vererek okuduğum için çok sonra katili bulabildim. Olay akışı çok güzeldi her zamanki gibi Agatha yazmış yine ;) Tek sevmediğim sanırım iki ana karakterin aşkıydı çünkü bana çok yapmacık ve alelade geldi, samimi bulamadım bir türlü
190 syf.
·4 günde·9/10 puan
Polisiye roman türünün baş yapıtları arasına koydum bu kitabı. Kendi halinde sanılan sessiz sakin bir köyde aslında hiç sakinlik yoktu. Birileri aniden ölüyordu ve kimsenin dikkatini çekmeyen bu ölümler yaşlı bir kadının dikkatini çekmişti. Olayları üstü kapalı anlattığı yabancı polis işin peşine düşmeye karar vermişti. Kitabın son sayfasına kadar “evet katil kesin bu” diye düşünürken kaç kişi şüpheliydi şaşırıyorsunuz. Ve kitaptan bir cümleyle bitiriyorum “Hiç kimse diğer bir insanı tam anlamıyla tanıyamaz. Onunla ilgili gerçekleri tümüyle öğrenemez. Hatta en yakını olsa bile..”
189 syf.
ZEHİRİ KİM VERDİ
  Kitabın orijinal ismi Murder İs Easy. (Cinayet Kolaydır). Zehiri Kim Verdi ismi kitap için uygun olmamış. Cinayet Kolaydır şeklinde çevirseler daha iyi olurmuş. Kitabı okuduğum süre boyunca ismi ile bağlantı kuramadım. Onun haricinde yine iyiydi.
  Bu kez katili buldum! Hem de daha kitabın ortalarında. Katili bulmak isteyipte bulamayanlara tavsiye ederim. İyi ki Agatha Christie vardı. Hep var. İyi ki var.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kolay Cinayet
Baskı tarihi:
1981
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Şilliler Yayınları
Baskılar:
Zehiri Kim Verdi
Zehri Kim Verdi
Kolay Cinayet

Kitabı okuyanlar 874 okur

  • Ezgi Şahinkaya
  • şerif özmen

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0.5 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0