1000Kitap Logosu
Kurbağa Yağı Satıcısı
Kurbağa Yağı Satıcısı
Kurbağa Yağı Satıcısı

Kurbağa Yağı Satıcısı

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.8
48 Kişi
100
Okunma
45
Beğeni
1.374
Gösterim
240 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 6 sa. 48 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Agora Kitaplığı · Haziran 2006 · Karton kapak · 9789944916318
Orijinal adı
Something Like An Autobiography
Akira Kurosawa, "Raşomon", "Yedi Samuray", "Ran", "Kagemuşa" ve "Düşler" adlı filmleriyle 20. yüzyılın dev sinemacıları arasında eşsiz bir yere sahip olan ve kamerasını her zaman "insanlığın büyük serüveni"ne çeviren nadir yönetmenlerden. Kendisinin "otobiyografi gibi bir şey" diye nitelediği bu kitabındaysa, hayatının başlıca dönüm noktalarını, onu sinemanın büyülü evrenine sokan ağabeyiyle ilişkisini, ilk ustası bildiği Yamomoto"dan öğrendiklerini, kurbağanın ayna kaplı bir kutuya konduğunda kendi görüntüsünü değişik açılardan seyrederken hayretler içinde salgıladığı sıvının 3,721 gün bir söğüt dalıyla karıştırılarak kaynatılmasıyla elde edilen "harika iksir" kıvamında diye tanımladığı sinemasını bir masal tadında anlatıyor... İkinci Dünya Savaşı'nı kaybedeceğini anlayan bir ulusun, toplu harakiriyle "Yüz Milyonun Onurlu Ölümü"ne hazırlandığı bir ülkede büyüyüp, "Ağustos'ta Rapsodi" gibi hümanizm başyapıtları çıkartan bir yönetmenin hikâyesi...
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺27,62
8.8
10 üzerinden
48 Puan · 15 İnceleme
Verda
Kurbağa Yağı Satıcısı'nı inceledi.
240 syf.
Nedir bu kurbağa yağı?
Bir de satıcısı varmış, neler duyacağız?.. diyorsunuz. Japonya'da savaş öncesinde, gezgin satıcılar ülkenin dört bir yanında dolaşıp bir şeyler satmaya çalışırlarken, özellikle yanık ve kesikleri iyileştir­diği sanılan iksiri elde etmek için geleneksel bir yöntem kullanırlar­dı. Dört tane ön, altı tane de arka ayağı olan bir kurbağa, dört tarafı aynayla kaplı bir kutuya konurdu. Değişik açılardan görüntüsünü izleyen kurbağa, hayretler içinde kalarak yağlı bir sıvı salgılardı. Bu sıvı toplanır, 3,721 gün bir söğüt dalıyla karıştırılarak yavaş yavaş kaynatılırdı. Sonuç, bu harika iksirdi. Japon sinema yönetmeni Kurosawa kendini bu kurbağaya benzetiyor. ( Kendi hakkında yazmak iyisiyle kötüsüyle kurbağanın aynaya bakıp salgıladığı yağ gibi yağ salgılayacağını düşünüyor. Yani kendi hakkında yazmanın kolay olmadığını belirtmeye çalışıyor.) Eser, Kurosawa'nın otobiyografisi. Yönetmen olana kadar hayat hikayesi sanki bir romandan alınmış gibi akıcı ve gayet güzeldi. Aslında genel itibariyle kalemini beğendim Akira'nın. Sinemanın ucundan köşesinden tutmak isteyenlere (montajcıdan kameramana kadar ilham verecek cümleleri var..) 1950 yapımı Raşomon'la Amerika'da ve Avrupa'da Japon sinemasını duyurmuş. Pek çok senariste yönetmene ilham da olmuştur. Örnek vereyim: Yedi Samuray filmiyle Yılmaz Güney'in oynadığı "10 Korkusuz Adam" filmine esin kaynağı olmuş. Daha nicesini Google'a yazıp bulabilirsiniz :) Roman tadındaki bu otobiyografiyi zevkle okuyacağınızı düşünüyorum..
Kurbağa Yağı Satıcısı
OKUYACAKLARIMA EKLE
27
Blimunda
Kurbağa Yağı Satıcısı'nı inceledi.
240 syf.
Kurosawa'nın filmlerini izlemeye doyabilmek bir yanayken,elime geçen bu kitapla kendimi Kurosawa'nın yörüngesinde huzurla dönerken buldum. Benim için kitapta Kurosawa'nın anlattığı her şey çok kıymetli fakat yeryüzüne ve yaşamına dair ilk anısını öğrenmiş olmak beni öyle kederlendirdi ki. Ağabeyi Heigo ile olan ilişkisini ve Heigo'nun intiharını okurken ise,kendimi Ikiru filminde bay Watanabe'nin karlar altında salıncakta sallandığı sahnede buldum..
Kurbağa Yağı Satıcısı
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
S. Şahin Çetin
Kurbağa Yağı Satıcısı'nı inceledi.
240 syf.
·
9 günde
·
Puan vermedi
Japon sinema dehası Kurosawa'nın özyaşam öyküsü, çocukluğunda ilk uluslarası ödülüne kadar yaşadıklarını aktarmış. Bir düşünce, bir öngörü olarak başlayan filmin, titizlikle yapılan araştırma ve yoğun hazırlık ve üretim süreçlerini adım adım anlatmış, Kırgınlıklarını, kızgınlıklarını, mutluluklarını, hüzünlerini de aktarmayı ihmal etmemiş. Ulusların geçiş dönemleri en büyük acıların yaşandığı dönemler olmasına rağmen büyük sanatçıların doğmasına neden olması rastlantı değil aslında. Sinemaya, Japon sinemasına ilgi duyanların okumasının ısrarla öneririm.
Kurbağa Yağı Satıcısı
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
2
Umut
Kurbağa Yağı Satıcısı'nı inceledi.
240 syf.
·
3 günde
·
8/10 puan
Neden birçok insana hayatı boyunca bir aptal damgası vurulur ve bu damganın silik gölgesinden başka bir hayat şansı sunulmaz.Hayat hiç kimseye aynı adalette ve şartlarda değil çoğu insan geriden koşmaya başlıyor istemese de azim etmek çabalamak zorunda kalıyor.İtilip kakılıyor köşeden köşeye savruluyor.Kendisinin elde edebileceği bir başarıya ulaşması engelleniyor ve bu yolda sadece bir merdiven görevi görüyor... Başkalarının elleri ceplerinde tırmanıp zevk ve sefaya ulaşacaklar bir merdiven... Kimseye aynı şartları sunmuyor hayat ve kimseye aynı merhametle yaklaşmıyor kimi lanet ediyor yaşamına kimisi de ölmemek için direniyor ve yollar arıyor... Geriden başlıyor evet birçok kişi ve lehine çevirmeyi başarıyor nadiren olsa da işte KUROSOWA'nın ki de böyle bir hikaye hayata bir sıfır geride başlangıç ve zor bir çocukluk hararetli bir gençlik ve son olarak ihtişamlı bir zafer ve başarı. Herkesin okuması gereken bir otobiyografi...
Kurbağa Yağı Satıcısı
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
17