Kurşunların da Rengi Var Bosna Savaşında Çocuk Olmak

8,3/10  (25 Oy) · 
61 okunma  · 
20 beğeni  · 
982 gösterim
Savaşın Acımasız Yüzünü Bir Çocuktan Dinleyin. İnanın Canınız Acıyacak…

Ben 1992-95 yılları arasında yer alan Bosna savaşı hakkında yazılmış olan tüm kitapları okumanın şart olduğuna inananlardanım. Neden mi?

Savaşa özenen ülkeler veya liderler, 20. yüzyılın en korkunç savaşlarından biri olan bu iç savaşın, bin yıllarca bir arada yaşamış halklardan birinin bir diğerini boğazlamaya karar verişinin ne vahşi, ne gereksiz olduğunu görüp ibret alsınlar diye. Sırp ve Boşnak dillerinde, bu savaşı anlatan pek çok eser olduğuna eminim. Ben bile savaşı ancak uzaktan izleyerek Sevdalinka'yı kaleme alabildimse, Boşnaklar yüzlerce kitap yazmış olmalı bu korkunç savaş hakkında. Ama bizim dilimize çevrilenler az. İşte o az'lardan biri şu anda bilgisayarımda.

Adı Kurşunların Da Rengi Var. Kitabın yazarı Emine Şeçeroviç, bir gazeteci. Bosna-Hersek savaşında Boşnaklar acımasızca soykırımına maruz kaldıklarında, o henüz dokuz yaşında bir çocukmuş. Savaşı, savaşın dilini değil, masum bir çocuğun dilini kullanarak, olup bitenlere şaşkın ve ürkek çocuk gözleriyle bakarak, ailesinin üzerinden anlatıyor bize savaşı. Bir çocuğun sesiyle, algılarıyla, kah yüreğimizi burkuyor, kah bir gülümseme konduruyor dudaklarımıza. Ama o kadar içten, öylesine samimiyetle sunuyor ki yaşananları, küçük bir kızın anlatımından ders alıyoruz, ibret alıyoruz. Sizlere de müthiş bir deneyim olacak, akıcı ve sıcak bir anlatımla gün be gün bir kardeş kavgasının, bir iç savaşın, bir insanlık trajedisinin içinden, bir çocuk olarak, akıp gitmek. Okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.
Ayşe Kulin

"Saraybosna: Tarihin en uzun kuşatmasını yaşayan onurlu şehir, Bosna direnişinin sembolü. Bu kitap kuşatmayı ve savaşı derinden yaşayan, keskin nişancıların hedefi olmamak için zik-zak çizerek okula gitmek zorunda kalan bir çocuğun, Bosnalı çocuklarımızın hikayesi...Keşke Bosnalı çocuklarımız bu "destansı direnişi" yaşamamış olsaydı ve bu kitap yazılmasaydı! Bosna'nın acısını ve yükünü omuzlarında hisseden Emine Şeçeroviç Kaşlı, kendi tabiriyle "ağabeyine, tüm şehitlere ve insanlığa karşı sorumluluğunu" Bu kitabı yayımlayarak yerine getiriyor...Tanıklığıyla unutmuyor ve unutturmuyor."
Doktor Sare Davutoğlu
Sevda ALTUNTAŞ 
09 Nis 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

21. yüzyıla yaklaşırken dünyanın seyirci kaldığı bir soykırım.
Boşnaklar ; bir arada yaşadıkları , komşuluk ettikleri Sırplar tarafından sırf Müslüman oldukları için insan aklının alamayacağı ve vicdanının asla kabullenemeyeceği yöntemlerle işkencelere uğrayıp katledildiler!
Sırp çocukları doğuracaksınız diye tecavüze uğradılar !
Kitabın kapağında ''Bosna Savaşında Çocuk Olmak'' yazıyor. Bu bir savaş değildi!
Bu bir etnik temizlikti...
Bu bir katliamdı,soykırımdı !

Onurlu şehir Bosna.
Keskin nişancıların hedefi olmamak için zikzak çizerek okula giden ,katliamın kirli yüzüne tanıklık eden çocuğun hikayesi !

Ayşe Yıldırım 
 20 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bosna,yetimliğin en çetinini yaşamış Bosna....

'Hiçten her şey yaptık,hiç silah tutmamış insanlardan ordu,su borularından silahlar,mercimekten çorba,börek,kızartma yaptık.Ve son gününe kadar pes etmedik.O kadar ki ,o halimizle bile karşı tarafı korkutuyorduk' diyen şanlı Bosnanın masum çocuğu Emine Şeçeroviç...Anlatıyor o kan donduran katliamı en açık şekliyle.''Çocuk savaşta da çocuktur.Erkenden büyür,olgunlaşır belki,ama çocuktur.Kurşunların öldürme özelliğine değil,renklerine takılır gözü.'diye açıklamada bulunuyor ve savaşta çocuk olmayı şu şekilde tanımlıyor 'Umutlarımı çalıyorlardı,rüyalarımla oynuyorlardı,kabuslara dönüştürüyorlardı bana sormadan.Yakar top oynamak,ip atlamak gibi oyunlar bir yana,beden eğitimi dersi olarak bombalardan ve keskin nişancıların attığı kurşunlardan nasıl kaçacağımızı öğrenirdik.Dağdaki keskin nişancılarla oyun oynuyordum!'

Furkan Düzenli 
27 Mar 03:29 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Soykırım, vahşet ve zulmü yaşadılar.. Medeniyet ve hümanizmin merkezi olan Avrupa’nın orta yerinde.. Tarihlerden bir tarihte değil 20. Yüzyılın son yıllarında.. Bir halk bütün dünyanın gözleri önünde sistematik bir şekilde katledildi.

Kurşunların da Rengi Var; o yıllarda bir çocuğun gözünden savaşın ne olduğunu anlatıyor bizlere… Savaş başladığında yedi yaşında olan Emine Şeçeroviç yaşadıklarını yalın bir dille aktarıyor, dramatize etmiyor. Bir çocuğun gözünden bakıyor savaşa ve kayıplara.

Boğazınızda düğümle okuyorsunuz her satırı. Her bir satır aslında bugün de farklı bir coğrafyada yaşananları anlatıyor aslında. Değişen hiçbir şey yok hala. Bir yerlerde olan yine mazlumlara oluyor.

Bir sabah uyandıklarında komşularının kendilerine ateş ettiklerini gördü Boşnaklar. Sırf Müslüman oldukları için bir savaşın tarafı oldular, topyekün yok edilmek için üstlerine çullanan Sırp kasaplarına karşı hiçbir şeyden herşeyi yaparak mücadele ettiler, dik durdular ve asla esir olmadılar.

1992; kötü, uzun bir rüyanın başladığı yıl oldu onlar için. Her sabah yüzüne baktığınız komşunuz bir sabah size silah doğrultmuştu ve bütün dünya tiyatro oyunu seyreder gibi seyretmişti.

Satırları okurken Küçük Emine ile birlikte sizde bombaların patladığı anda bodrumlara kaçıyorsunuz. Bir bayram sabahı yerle bir edilmiş evinizde hayallerinizi bırakıyorsunuz. Savaş öncesinde birlikte oynadığınız arkadaşınızın babası sizi yok etmek için dağa çıktığında siz de onun ailesiyle birlikte geride kalıp onun attığı bombadan birlikte saklanıyorsunuz.

Bütün bunlar olurken Boşnakların hayatı devam ettirecek şeyleri bulma konusunda nasıl mahir olduğunu da görüyorsunuz. Başlı başına bu bile yıkılmamanın direnmenin anahtarıydı. Ateş edenlere inat Boşnaklar hayatlarına devam etmişlerdi.

Kitabı okurken yaşadığımız hayata olan inancınızı tekrar tekrar sorgulayacaksınız. Bazı şeyleri kolay elde etmiş olmamız onları bizim yapmıyor. Bunun için mücadele edenlere borçlu olduğumuzu unutmamamız gerekiyor. Bu dünyadan göç edenlere rahmet olsun… Emanetleri emanetlerimiz olsun….

CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ 
02 Kas 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 3/10 puan

#kitapyorum

Kitap bir çocuğun gözünden Bosna savaşını anlatıyor fakat Bosna savaşına dair en son okunacak kitap bu olur kesinlikle. Resmen ticari amaçlı çıkarıldığı belli. Yazar gazetecilik de yapıyor kitabı kendi gözünden anlatmak yerine savaşın gerçek kahramanları ile röportaj tadında yapabilirdi. Ayrıca kitabın sonu bile yok bağlanmamış havada kalmış. Kısacası kitapsız kaldınız ve elinizde sadece bu kitap varsa okuyun derim.

Nevâ 
04 May 21:15 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu kitabı arkadaş tavsiyesi üzerine almıştım.Okumaya başladığım andan itibaren tüylerim diken diken oldu.Bir çocuğun savaş halinde neler yaptığı,düşünceleri,bir anda olgunlaşmak zorunda oluşu... ve daha birçok şey.Bosna savaşını yakından tanımak ,bilmek isteyenlere tavsiye kitaptır.İnsan okudukça haline şükrediyor.Sadece Bosna değil şu anda birçok çocuk bunları yaşıyor.Belki bu kitabı okumak, günümüzdeki çocukları daha iyi anlamamızı sağlar.

Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bosnalı gazeteci Emine Şeceroviç'in 7-10 yaş arasında Saraybosna kuşatması sırasında yaşadıklarını anlattığı hatıratı.

Bir çocuğun gözünden o zor yılları ve Sırp vahşetini anlatmış. Bir bayram sabahı evlerinin bombalanması, ağabeyinin şehit olması, BM'de görevli Türk askerleriyle karşılaşması oldukça dokunaklı bölümlerdi. Bir kez daha yüreğimiz yansa da okunması gereken bir kitap ve asla unutulmaması gereken yıllar.

Fatih Kurt 
17 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanlık(!) tarihimizin en büyük utanç hadiselerinden Bosna katliamını bir çocuğun gözünden görmek, hissetmek, yaşamak... Kitap okumaktan çok, sanki yazarla karşılıklı oturmuşum ve onun bu acı hatıralarını dinliyormuşum gibiydi. Dinlemesi çok zordu fakat anlatması eminim ki çok daha zordur, hele hele yaşaması... Rabbim tüm şehitlerin şehadetlerini kabul buyursun, geride bıraktıklarına da sabır versin.

AYŞE NUR 
06 Şub 15:26 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yazarı sosyal medyadan takip etmiştim önce. Daha sonra kitabı olduğunu öğrendim. Fırsatını bulduğumda alıp okudum. Bosna'daki savaşı(!), birLEŞmişlerin tutumları ve tabi ki Türkiye'nin mazlumun yanında olması hakkında bir fikri olmayanlar veya yanlış fikre kapılanların mutlaka okumasını isterim.

Kitabın başında yazar savaşın klasik korkunç yüzünden bahsetmeyeceğini söylüyor bize. Bir çocuğun gözünden bazen kurşunlara nasıl oyun misali göğüs gelindiğini görüyorsunuz. Biraz da hayalgücünüz varsa Emine Hanım değil de o tünelden kaçan çocuk siz oluyorsunuz. Velhasıl iyi ki okumuşum. Siz de mutlaka okuyun.

Tayfun CANSIZ 
18 Oca 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 6/10 puan

Bosna Savaşında çocuk bakış açısı ve psikolojisi ile savaş halini anlamaya çalışmak... Bu haliyle kitap ilgi çekici. Yer yer verdiği bilgiler üzücü olduğu kadar da hayret verici. Çocukların ve yardım sırasındaki insanların keskin nişancılar ile vurulmaları, en yakın komşunuz bir anda size düşman olması, yardım erzaklarının tarihi geçmiş bayat olması gibi üzücü kan donduran anılar. Yakın tarihe kanıt niteliğinde bir kitap tavsiye ederim.

Pamuksekerr 
20 Haz 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · 10/10 puan

İnsanın tüylerini ürperten yaşanmış savaş anları. Bosna da yaşanan savaşta bir çocuğun bayram sevinci yerine Kurşunların hüznünü yaşamında hissettiği anlar.. Küçük yaşta hiçbir anı unutmayıp kaleme alan yazarımızin gerçek hikayesi. Tavsiye ederim tek kelimeyle muhteşem.

Kitaptan 46 Alıntı

İlimsiz 
04 Mar 15:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

... Türk askerleri de gelen geçene o çikolatadan dağıtıyordu. Yani anlayabiliyor musunuz, ... Diğer askerlere olduğu gibi bir çikolata için dilenmem gerekmiyordu. ... Her zaman güler yüzlüydüler. Onlarla ne zaman karşılaşsam gulumserdim, tabi onlar da gülerdi. Zamanları varsa durup konuşurlardı. Hiçbir şey vermezlerse bilirdim ki yanlarında yok. Çünkü olduğunda her zaman çıkarıp verirlerdi.

Kurşunların da Rengi Var, Emine Seçeroviç KaşlıKurşunların da Rengi Var, Emine Seçeroviç Kaşlı
Ahmet 
29 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

" Dağda olanlar bombalarıyla, kurşunlarıyla bizleri öldürebilir, ama inancımızı öldüremezler. "

Kurşunların da Rengi Var, Emine Seçeroviç Kaşlı (Sayfa 51)Kurşunların da Rengi Var, Emine Seçeroviç Kaşlı (Sayfa 51)
Ahmet 
29 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

" Yaşadığımız o büyük cehennemde en büyük lükstü
bir arada olmak. "

Kurşunların da Rengi Var, Emine Seçeroviç Kaşlı (Sayfa 60)Kurşunların da Rengi Var, Emine Seçeroviç Kaşlı (Sayfa 60)
Ayşe Yıldırım 
30 Oca 23:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Umutlarımı çalıyorlardı,rüyalarımla oynuyorlardı,kâbuslara dönüştürüyorlardı bana sormadan.

Kurşunların da Rengi Var, Emine Seçeroviç KaşlıKurşunların da Rengi Var, Emine Seçeroviç Kaşlı
Ahmet 
29 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

" Çocuk olarak yaşananları anlamam imkansızdı. Sadece artık her şeyi doğal kabul etmeye başlamıştım ki,
bu da savaşın en acı haliydi. "

Kurşunların da Rengi Var, Emine Seçeroviç Kaşlı (Sayfa 66)Kurşunların da Rengi Var, Emine Seçeroviç Kaşlı (Sayfa 66)
Ahmet 
29 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

" Bizi korumaya gidenlerin dönüşünü beklemek kadar uzun bir süre yoktur. "

Kurşunların da Rengi Var, Emine Seçeroviç Kaşlı (Sayfa 66)Kurşunların da Rengi Var, Emine Seçeroviç Kaşlı (Sayfa 66)
5 /