Adı:
Morfin
Baskı tarihi:
6 Ağustos 2019
Sayfa sayısı:
56
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750740374
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Morfin
Morfin
Morfin
Dr. Bomgard şehre atanalı birkaç ay olmuştur ki, taşradaki eski yerine gönderilen arkadaşı Dr. Polyakov intihar eder. Ölmeden önce arkadaşına bıraktığı günlükte Polyakov, ölümüne sebep olan amansız bağımlılığı ağrıları için aldığı morfinin hayatını nasıl ele geçirdiğini ve sonunda gerçekle bağını nasıl yitirdiğini satır satır anlatmıştır. Morfin, Sovyet edebiyatının yasaklı ustası Bulgakov’un savaş sonrası dönemdeki morfinmanlık deneyiminden yola çıkarak yazdığı sarsıcı bir öykü.
56 syf.
·Beğendi
Selam Arkadaşlar :)
Morfin kitabını bitirdim incelemesini nacizane paylaşmak istiyorum.

Dr. Bomgard zorunlu görevi olarak bir süreliğine taşra kentinde çalışmaktadır. Zorunlu görevi bittiğinde şehre ataması gerçekleşir. Dr. Bomgard taşradan şehre taşındığı için çok mutludur çünkü; Taşra'da zorluklar vardır'doğumlar,ameliyatlar,kar,tipi,şehir merkezine uzaklık....'
gibi sebepler ona yeni vazifesine kısa sürede alışmasını , kendisi geliştirdiği o taşra şehrini unutmasına sebep olmuştur.

Bir gece nöbetçiyken , Hastabakıcı Dr. Bomgard'a bir mektup getirir... Mektubu açan Bomgard şaşkınlık içindedir, mektubu en yakın arkadaşlarından biri olan aynı zamanda meslektaşı Dr. Polyakov yazmıştır ve Dr. Bomgard'dan yardım istemektedir...

Fakat gece geç saatlerde Dr. Polyavkov'un kendini vurduğu haberi alınır ve hastaneye yaralı bir şekilde getirilir. Son sözleri , en yakın dostuna bir günlük bıraktığını söyleyerek hayata gözlerini yumar...

İşte tüm kitap bu ölümden sonra gerçekleşir...
Sırlarla dolu bir günlük geriye kalmıştır...
.
.
.
.
Kitabı elinizden bırakamayacaksınız , ben çok beğendim ve bir solukta okudum. Tıbbi bir kitap olmasıyla birlikte aynı zamanda duygu yüklü , psikolojik bir yapıttır. Altını bol bol çizip notlarımı çıkardım. Umarım sizlerde beğenerek okursunuz ....
56 syf.
·Puan vermedi
Bu kitabı bana bir arkadaşım hediye etti ve gördüğümde çok mutlu olduğum bir kitaptı. Mihail Bulgakov'dan daha önce Genç Bir Doktorun Anıları adlı kitabı okumuştum ve diğer kitaplarını da çok merak ediyodum. Çok beğenmiştim çünkü okuduğum kitabı. Bu kitabı daha önce bir kitap sitesinde görmüştüm ve bayağı merak etmiştim açıkçası. Arkadaşımın bana bu kitabı aldığını görünce çok çok sevindim. Ama sonra bu kitabın Genç Bir Doktorun Anıları kitabında Morfin bölümü olduğunu öğrendim. Yani ben bu kitabı yazarın başka bir kitabı sanarken meğer okuduğum bir kitabının bölümüymüş. Nasıl üzüldüm anlatamam. Kabullenmem uzun sürdü ama sonra üzüntüm hayal kırıklığım geçti. Çünkü kitap zaten çok beğendiğim bir kitaptı. Bir bölümünü tekrar okumak keyifle yapacağım bir işti. Zaten Morfin bölümünü de çok sevdiğimi hatırlıyodum. Sonuç olarak tekrar okudum Morfin'i. Çok beğenerek okudum yine. Bir sağlıkçı olarak içeriğinde ilaçlar olan tıbbi terimler olan kitapları okumak bana zaten çok keyif veriyor. Bir yandan da bir doktorun morfine olan bağımlılığını okumak çok üzdü beni. "Yapma be, bırak şunu" diyerek okudum kitabı. Sonu nasıl bitti tabi ki söyleyemeyeceğim. Kitabı aslında ne kadar çok beğendiğimi hatırlattı bu Morfin bölümü bana. Yazar çok akıcı bir şekilde anlatıyor, bir sayfadan diğerine hızlıca geçtiğim, sonunu bilmeme rağmen tekrar meraklandığım anlar oldu. Herkese şiddetle tavsiye edebileceğim bir kitap! Ama Genç Bir Doktorun Anıları kitabını okuduysanız tekrar bu kitabı alıp okumak size kalmış tabi ki.
56 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Selam️ Mihail Afanasyeviç Bulgakov “Morfin”.

Alıntı: “Çok eski zamanlardan beri akıllı insanlar mutluluğun sağlık gibi olduğunu bilmiştir: Varken farkına varamazsınız.”

Can Yayınlarının kısa modern serisinden çıkan eser, evde bulamadığım bir başka eserle bağlantılı, ne yazık ki bu tarz durumları; sanırım yayınevleri ticari taktik olarak, asla tanıtım bülteni ya da arka kapak yazısında belirtmiyor.
Bulgakov’un “Genç Bir Köy Hekimi ya da Genç Bir Doktorun Anıları” olarak bulabileceğiniz eserinin içinden alınmış bir uzun öykü Morfin.

Kendisi de sabık bir doktor olan yazarın, savaş sonrası morfinmanlık deneyiminden yola çıkarak kaleme aldığı öykü; mecburi hizmetini tamamladıktan sonra, taşradan şehre atanan Dr. Bomgard ve onun yerine gelen, eski okul arkadaşı Dr. Palyakov’un üzerine kurulu.

Genç Palyakov önce ağrılarını dindirmek için kullandığı, sonra da bile isteye onu ölüme götüren bağımlılığını, arkadaşı Bomgard’a bıraktığı günlükte adım adım anlatır. Madde bağımlılığı ve irade üzerine kurgulanmış, akıcı, dolayısıyla hızlı okunabilir eseri “Genç Bir Doktorun Anıları”nı okumuş ya da okuyacaksanız tavsiye etmem. Bulgakov’dan bir kitap okumak isterim, çok da yormasın derseniz, neden olmasın?

Alıntı: “Ey insanlar! Kimse yardım etmeyecek mi bana?”
56 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Taşrada görevli olan bir doktorun morfin bağımlılığını anlatan bir öykü. Doktor Polyakov'un günlüğünün ölümü sonrasında Doktor Bomgard'ın eline geçmesi ile Polyakov'un adım adım nasıl bağımlılığa düştüğünü kendi cümleleriyle betimlemesi çok etkileyici.
56 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Can Yayınları sevdiğim yayınevlerinin başında gelmiştir her zaman.. Kısa Modern serisi de neredeyse bütün kitaplarını aldığım bir seri ancak bir türlü başlama fırsatı bulamıyordum. Bu sene serideki kitapları okuyup bitirmeye karar verdim artık.. Ve bendeki 18 kitaptan biri olan Bulgakov'un Morfin'ini geçtiğimiz günlerde okudum.
Morfin'de taşradaki eski görev yerine atanan arkadaşı Dr.Polyakov'un intihar etmesiyle uzun zamandır görüşmediği arkadaşıyla ilgili çarpıcı gerçekleri öğrenen Dr.Bomgard'ın hikayesi anlatılıyor.. Polyakov'un adım adım ölüme yürüyüşü bu kısacık kitapta bütün çarpıcılığıyla anlatılmış.
56 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
İnsan niçin kendini bir uçuruma sürükler..? Neden hayat mücadelesini bırakıp sadece unutmak ister..? Ve neden ve niçin ilacı kendinde değilde zihnini uyuşturmakta arar..?
BİLMİYORUM!!! Hiç kimseninde bunu bilebileceğini sanmıyorum...
Bu kitapta bir kayboluş hikayesini okuyacaksınız ve umarım hiç kimse böyle bir son ile hayata veda etmez... Bilmelisin ki senden daha kıymetli hiç birşey yok..Sen kendini sevdiğin kadar kıymetlisin..!Aslında kendi pahanı ancak kendin belirlersin...
56 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Kısa ve sarsıcı

bir öykü. Kürk Mantolu Madonna’ya benzerliği şaşırttı ve ondan çok daha önce yazılmış bir eser; 1927’de yayımlanmış ilk. 1-2 saatte okunabilecek etkileyici bir Bulgakov öyküsü.
56 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Konusundan bahsetmeye gerek yok, açık; fakat hem çevirisi hem de metnin kendisi, ve daha doğrusu ikisinin birleşimi, son zamanlarda okuduğum şeyler arasında beni en çok olayın içinde hissettiren, karakterle tanışamayacağım için üzen, tekrar okurum bunu az zaman geçsin dediğim eserlerdendi.
77 syf.
·Puan vermedi
Hastalığın pençesinde olan bir doktorun hikayesi.
Kendisi morfin iğnesiz duramayan içildiğinde nasıl biri olduğu fiziken,ruhen...
2 dakika mutlu geçirip sonrasında eski yaşantısına geri dönen insanın hayatını nasıl alt üst ettiği bu bir doktorun büyük bir bağımlılığı zor ama alışkın... Mihail Bulgakov
56 syf.
·2 günde·8/10 puan
Bir solukta okuyacağınız kısa bir hikâye.
Büyük bir kısmı günlükten oluşuyor.
Morfin bağımlısı bir doktor bağımlılık sürecini bir çok açıdan değerlendirerek günlüğüne yazıyor.
Günbegün sönen bir ışık...
Çok güçlü sandığımız irademiz aslında o kadar da güçlü değil..
Gayet akıcı kısacık bir kitap tavsiye ederim.
56 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10 puan
Mihail Bulgakov-Morfin
3/5
Morfinin ismini duyunca hemen bir telaş düşür her kalbe. Ne yalan söyleyeyim düşmesi gereken telaştırda. Bir çok zaman tıpta kullanılsa da, aslında morfin öldürürken, aynı zamanda iyileştiriyordu. Yani dünyada birimiz kurtulurken diğerimizde öle biliyor. Fakat bizim baş kahramanımız doktor Polyakov kendisini uçuruma sürüklemekten vazgeçmiyor.. Bir gece aniden sancılandığı zaman kabul ettiği morfinin zamanla bağımlısı olur.. Sonunu bildiği halde iradeli davranamaz... En sonundaysa tüm bu süreçlerde yaşadığı olayları yazdığı günlüğü arkadaşı doktor Bomgarda verir. O da kendisinde tutmayıp, bu günlüğü okuyucalara sunar... Ben okudukça kitapı hem acıdım Polyakova hem de istemsizce hakk verdim.. Çünkü zira dünya hep iradeli güçlü insanlarla çevrili olsaydı asla kaybet nedir bilmezdik ve hatalarımızdan asla ders çıkaramazdık... Her şeyi bilerekten ölüme giden adam artık hiç bir şeyi kalmamış adamdır... Polyakovda ruhende, cismende her şeyini kaybettiğini düşünüyordu...Çünkü kalbi o opera sanatçısında kalmıştı...
Okumanızı tavsiye ederim çünkü ders çıkara bileceğiniz bir kitap
Kitapla ve sevgiyle kalın!!
56 syf.
·1 günde·8/10 puan
Bir bağımlılığın hayatın tamamını nasıl ele geçirdiğini anlatan çok güzel bir uzun hikayeydi.
Dr. Bomgard isimli doktorun taşradan şehre atanalı birkaç ay olmuştur, bu süreçte şehre adapte olmaya çalışmaktadır. Bu adaptasyon sürecini tamamladıktan sonra şehrin taşraya göre daha fazla olan imkanlarıyla beraber rahat bir yaşam sürmektedir. Birden eski görev yerinden gelen bir mektupla uyanır. Mektubu yazan kişi üniversiteden sınıf arkadaşı olan ve taşradaki eski yerini alan arkadaşı Dr. Polyakov’dur. Polyakov, Bomgard’dan çaresiz bir şekilde yardım istemektedir; onu taşraya çağırmaktadır. İlk başta hastalığı ne acaba, mektupta hiçbir şey yazmamış diye dehşetli bir meraka düşer. Bomgard gerekli izinleri alıp yola çıkmak üzereyken Polyakov’u taşradan can çekişen bir halde getirirler. Bomgard, Polyakov’un kendisini silahla vurup intihar ettiğini görünce şoka girer. Bu esnada Polyakov can çekişirken son isteğini dile getirir: Bağımlılığı süresince yaşadıklarını yazdığı kara kaplı defterin Bomgard’a verilmesi.

Asıl hikaye bu anılardan oluşmaktadır. Polyakov, morfine nasıl başladığını, aslında ona bağımlı olmadığını, daha sonra istediği zaman bırakabileceğini düşündüğü şeyin hayatını nasıl ele geçirip onu bambaşka biri haline getirip sonunu getirdiğini satırlarca yazmıştır. Ayrıca Polyakov bu bağımlılığı nedeniyle gerçekle olan bağını yitirmiş, o sıralar gerçekleşen Ekim Devrimi, II. Nikolay’ın devrilmesi, dışardan duyulan mermi sesleri onun için herhangi sıradan bir olay halini almıştır.

“Yağmurun iri damlaları, dünyayı bir perde gibi gizliyor benden. Gizlesin varsın. İstemem artık dünyayı, dünyada da kimse beni istemesin artık.” (s.38) Mihail Bulgakov
“Çok eski zamanlardan beri akıllı insanlar mutluluğun sağlık gibi olduğunu bilmiştir: Varken farkına varamazsınız.”
Hava henüz kararmış değil ama bir yerlerde gizleniyor, bataklıklarda, tumseklerde, ağaçların arasında süzülüyor gibi
Çok eski zamanlardan beri akıllı insanlar mutluluğun sağlık gibi olduğunu bilmiştir: Varken farkına varamazsınınız.
...çok da mutluyum. Tanrı'ya şükür; bir yer ne kadar ıssızsa, o kadar iyi. İnsanları görmeye dayanamıyorum...
Mihail Bulgakov
Sayfa 23 - Can Sanat Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Morfin
Baskı tarihi:
6 Ağustos 2019
Sayfa sayısı:
56
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750740374
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Morfin
Morfin
Morfin
Dr. Bomgard şehre atanalı birkaç ay olmuştur ki, taşradaki eski yerine gönderilen arkadaşı Dr. Polyakov intihar eder. Ölmeden önce arkadaşına bıraktığı günlükte Polyakov, ölümüne sebep olan amansız bağımlılığı ağrıları için aldığı morfinin hayatını nasıl ele geçirdiğini ve sonunda gerçekle bağını nasıl yitirdiğini satır satır anlatmıştır. Morfin, Sovyet edebiyatının yasaklı ustası Bulgakov’un savaş sonrası dönemdeki morfinmanlık deneyiminden yola çıkarak yazdığı sarsıcı bir öykü.

Kitabı okuyanlar 504 okur

  • Büşra Doğan
  • Cemil Sarıçiçek
  • Nilüfer
  • Fyodor mihailovic
  • Esma Hatun boztaş
  • Furkan SARIKOCALAR
  • Aslıhan Nazlum
  • Zeynep Şenyüz
  • Esra
  • Zehra B

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%13.3 (28)
9
%21 (44)
8
%33.3 (70)
7
%19 (40)
6
%5.2 (11)
5
%0.5 (1)
4
%0.5 (1)
3
%0.5 (1)
2
%0
1
%0