1000Kitap Logosu
Namuscular
Namuscular
Namuscular

Namuscular

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.2
29 Kişi
127
Okunma
34
Beğeni
3.338
Gösterim
446 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 12 sa. 38 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · İthaki Yayınları · 2006 · Karton kapak · 9789752732964
Diğer baskılar
Namuscular
Namusçular
Namuscular
Namuscular - Malatya Cezaevi Notları I
‘Namuscular', Kemal Tahir'in cezaevinde kaldığı yıllarda yazdığı ve cezaevine “namus meselesi” yüzünden düşmüş sıradan insanların dramını derinlikli ve çözümleyici bilgilerle aktardığı romanıdır. Olumsuz koşullar, cezaevlerindeki sömürü, cahillik, yoksulluk, geri kalmışlık ve boyun eğmişlik bu insanların belini bükse de onlar için başkaldırı söz konusu değildir. “Kemal Tahir, Türk tarihi ve toplumu hakkındaki orijinal ve sağlam görüşlerinden hareket ettiği için hem ‘mahalli ağızları', hem Türkçe'nin küçümsenmiş ve unutulmuş nesir dilini hem de yeni imkanlarını kaynaştırarak ve aşarak kullanabilmiştir. Eserlerindeki eşsiz dil ve üslup güzelliğinin kaynağı bu davranışlardır... Türkçe'nin unutulmuş olan dehası bütün boyutları, zenginliği ve hastalığıyla ilk olarak Kemal Tahir'in eserlerinde kendini göstermektedir.”
4 mağazanın 6 ürününün ortalama fiyatı: ₺26,55
8.2
10 üzerinden
29 Puan · 7 İnceleme
Vildan Yakut
Namuscular'ı inceledi.
424 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Kemal Tahir’den “Karılar Koğuşu”nu okumadan önce,Namuscular’ı okumaya karar vermemin nedeni, yazarın hapishane hayatına ait yazdığı üç kitabın birincisinin bu olması idi. Kemal Tahir’ in hayran kaldığım tarzını Edebi Fotoğrafçı olarak tanımlamak istiyorum. Olayların her açıdan fotoğrafını çeken usta bir fotoğrafçının resmettiği görüntüler gibi Kemal Tahir de olayları , farklı farklı gözlerden, ayrı ayrı açılardan okura anlatıyor. Tam fotoğrafı, ancak her açıdan yorumu okuduğunuzda tamamlayabiliyorsunız. Kitabın adından da anlaşıldığı gibi namus uğruna mahkum olmuş insanların hikayelerini ele alıyor “Namuscular”… Kitapta sık sık karşımıza çıkan Kadın& Erkek kavramlarına ait ayrımcılığa ilave olarak “Fakir & Zengin, namus, din ve adalet kavramlarını da Malatya Cezaevinde yatan mahpuslardan dinliyor ve uzun uzun düşünüyoruz. Şimdi Namuscular bittiğine göre sırada “Karılar Koğuşu” var.
Namuscular
8.2/10
· 127 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
446 syf.
·
7 günde
·
7/10 puan
Kitabı okumayı bitirir bitirmez kendimi evden sokağa attım. Hem biraz dolaşıp kafa dağıtmak, hem de bitirdiğim kitabı halk kütüphanesinden başka bir kitapla değiştirmek için. Zihnimde savrulan düşünceler, birbirine çarpan fikirler. Önce Kemal Tahir geliyor aklıma, yattığı on iki yıl hapis. Dile kolay tam on iki yıl. Üzülüyorum. Sonra kitapta anlattıkları; kızını kesenler, karısını vuranlar, namusuna göz diken adamı öldürenler, kısacası namuscular... Daha neler neler... Okumaya başladığımda kitap bir türkü hatırlatmıştı bana. Bir haftadır dilimde bu türkü. Kız gelinim, suna boylum, doyamadan biz bize, Besmeleyle yüzün açıp oturmadan diz dize, Almış kaçırmışlar seni çökertmişler ıssıza. Namus belasına gardaş kıydığımız can bizim. Önümde bizim sokağın dik yokuşu, elimde kitap, kulağımda Cem Karaca'nın sesi... Bir sigara yaktım, düştüm halk kütüphanesinin yoluna.
Namuscular
8.2/10
· 127 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
23
Afşin
Namuscular'ı inceledi.
446 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Yazarın 1942 yılı Malatya cezaevinde tanık olduğu bir dizi olayı hikayeleştirerek anlattığı bu kitapta özelde ise namus cinayeti sebebiyle cezaevinde bulunanların başından geçenler anlatılıyor. Namus meselesi ile içeri girenlerin ne kadar namussuzca iş yapabildiklerini anladığımız bu kitapta bir yandan cehaletin ne kadar namussuzca bir şey olduğunu, diğer yandan ise namussuzların ne kadar cahil olduğunu da gözler önüne seriyor. Yazar, akıcı dili ve güzel olay kurgusuyla diğer eserlerindeki gibi bir çırpıda okunacak bir eser ortaya çıkarmış.
Namuscular
8.2/10
· 127 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2