1000Kitap Logosu
Namuscular
Namuscular
Namuscular

Namuscular

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.3
28 Kişi
124
Okunma
32
Beğeni
3.148
Gösterim
424 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 12 sa. 1 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · İthaki Yayınları · Kasım 2020 · Karton kapak · 9786257737340
Diğer baskılar
Namuscular
Namusçular
Namuscular
Namuscular - Malatya Cezaevi Notları I
Namuscular, Kemal Tahir’in cezaevinde kaldığı yıllarda yazdığı ve cezaevine “namus meselesi” yüzünden düşmüş sıradan insanların dramını derinlikli ve çözümleyici bilgilerle aktardığı romanıdır. Olumsuz koşullar, cezaevlerindeki sömürü, cahillik, yoksulluk, geri kalmışlık ve boyun eğmişlik bu insanların belini bükse de onlar için başkaldırı söz konusu değildir. “Kemal Tahir, Türk tarihi ve toplumu hakkındaki orijinal ve sağlam görüşlerinden hareket ettiği için hem ‘mahalli ağızları’, hem Türkçe’nin küçümsenmiş ve unutulmuş nesir dilini hem de yeni imkanlarını kaynaştırarak ve aşarak kullanabilmiştir. Eserlerindeki eşsiz dil ve üslup güzelliğinin kaynağı bu davranışlardır... Türkçe’nin unutulmuş olan dehası bütün boyutları, zenginliği ve haslığıyla ilk olarak Kemal Tahir’in eserlerinde kendini göstermektedir.” Selahattin Hilav
6 mağazanın 8 ürününün ortalama fiyatı: ₺28,79
8.3
10 üzerinden
28 Puan · 7 İnceleme
Afşin
Namuscular'ı inceledi.
446 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Yazarın 1942 yılı Malatya cezaevinde tanık olduğu bir dizi olayı hikayeleştirerek anlattığı bu kitapta özelde ise namus cinayeti sebebiyle cezaevinde bulunanların başından geçenler anlatılıyor. Namus meselesi ile içeri girenlerin ne kadar namussuzca iş yapabildiklerini anladığımız bu kitapta bir yandan cehaletin ne kadar namussuzca bir şey olduğunu, diğer yandan ise namussuzların ne kadar cahil olduğunu da gözler önüne seriyor. Yazar, akıcı dili ve güzel olay kurgusuyla diğer eserlerindeki gibi bir çırpıda okunacak bir eser ortaya çıkarmış.
Namuscular
8.3/10
· 124 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
446 syf.
·
7 günde
·
7/10 puan
Kitabı okumayı bitirir bitirmez kendimi evden sokağa attım. Hem biraz dolaşıp kafa dağıtmak, hem de bitirdiğim kitabı halk kütüphanesinden başka bir kitapla değiştirmek için. Zihnimde savrulan düşünceler, birbirine çarpan fikirler. Önce Kemal Tahir geliyor aklıma, yattığı on iki yıl hapis. Dile kolay tam on iki yıl. Üzülüyorum. Sonra kitapta anlattıkları; kızını kesenler, karısını vuranlar, namusuna göz diken adamı öldürenler, kısacası namuscular... Daha neler neler... Okumaya başladığımda kitap bir türkü hatırlatmıştı bana. Bir haftadır dilimde bu türkü. Kız gelinim, suna boylum, doyamadan biz bize, Besmeleyle yüzün açıp oturmadan diz dize, Almış kaçırmışlar seni çökertmişler ıssıza. Namus belasına gardaş kıydığımız can bizim. Önümde bizim sokağın dik yokuşu, elimde kitap, kulağımda Cem Karaca'nın sesi... Bir sigara yaktım, düştüm halk kütüphanesinin yoluna.
Namuscular
8.3/10
· 124 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
23
Vildan Yakut
Namuscular'ı inceledi.
424 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Kemal Tahir’den “Karılar Koğuşu”nu okumadan önce,Namuscular’ı okumaya karar vermemin nedeni, yazarın hapishane hayatına ait yazdığı üç kitabın birincisinin bu olması idi. Kemal Tahir’ in hayran kaldığım tarzını Edebi Fotoğrafçı olarak tanımlamak istiyorum. Olayların her açıdan fotoğrafını çeken usta bir fotoğrafçının resmettiği görüntüler gibi Kemal Tahir de olayları , farklı farklı gözlerden, ayrı ayrı açılardan okura anlatıyor. Tam fotoğrafı, ancak her açıdan yorumu okuduğunuzda tamamlayabiliyorsunız. Kitabın adından da anlaşıldığı gibi namus uğruna mahkum olmuş insanların hikayelerini ele alıyor “Namuscular”… Kitapta sık sık karşımıza çıkan Kadın& Erkek kavramlarına ait ayrımcılığa ilave olarak “Fakir & Zengin, namus, din ve adalet kavramlarını da Malatya Cezaevinde yatan mahpuslardan dinliyor ve uzun uzun düşünüyoruz. Şimdi Namuscular bittiğine göre sırada “Karılar Koğuşu” var.
Namuscular
8.3/10
· 124 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Seda Bera
Namuscular'ı inceledi.
446 syf.
Namuscular
Cemil Meriç diyor ki : "Bir neslin yüz akıdır Kemal Tahir... Türk düşüncesinde ufuklar açmıştır. Türk romanının en yiğit, en güçlü ve en büyük temsilcisidir." Namuscular adlı bu romanı, Tahir'in 1942 yılında tutuklu bulunduğu Malatya Cezaevindeki anılarının bir derlemesidir. Nazım Hikmet'in dediği gibi oldukça sağlam, iyi, ciddi ve oyuncaksız bir Türkçe ile kaleme alınmış. Gözlemlerini aktarırken, profosyonel bir sosyal bilimci edası ile çalışan Kemal Tahir, gerek bulunduğu toplumun bütününü gerekse cezaevindeki her bireyin psikolojisini en ince ayrıntısına kadar irdelemiş ve böylece Anadolu insanının ızdırabına tercüman olmuştur. "Namus" davası sebebiyle cezaevinde bulunan "namussuz" insanlar anlatılmış bize.. Kimi karısını vurmuş, kimi kızını doğramış, kimi namusunu temizlemek için cinayet işlemiş bir grup insanın gerçek hikayesini; töreler, ağalar, şeyhler, hayat kadınları ve olmayan adalet kavramı çerçevesinde ele almış yazarımız. Evet hep kadınlar...Zaten Kemal Tahir de toplumumuzdaki bu yaraya parmak basıyor. Namus kadınlara tapulu bir etiket değildir.Hele hele namussuzluğun tek malzemesi bir kadın bedeni asla değildir. Bir yandan geride kalmış 2.Dünya Savaşı'nın sancıları sürerken bir yandan da Anadolu' da cehaletle mücadele devam etmektedir. Din tüccarlarının, dini alet ederek kadınları kandırıp kullanması artık hat safhaya ulaşmıştır. Bütün bu anıları, gözlemleri, gelin İstanbullu lakaplı Murat kılığına girmiş Kemal Tahir'in kaleminden okuyalım. İçerdiği halk ağızları ve yerel ögeleri ile tadı damağınızda kalacak bir eser... Kemal Tahir sevdam dışında, olayların memleketim Malatya’da cereyan etmesi ve aile lakaplarının, hatta esere konu olan bazı karakterlerin bizzat tanıdık olması vesilesi, kitaba olan ilgimi iki katına çıkardı elbette... ️İnsanların şerefi, haysiyeti, namusu "tek kelimeyle" mukadderatı bazen nasıl tehlikeye düşüyor, hiç tanımadıkları adamların elinde kalıyordu. Hayat doğrudan doğruya bir romandan ibaretti. Yaşayan her şey bir romandı. ️Gece gündüz bir arada yaşayan insanların korkunç yalnızlığı koğuş uyuyunca daha beter meydana çıkar. Her yatan bir ayrı ev değil sanki bir ayrı köy, daha doğrusu başka bayraklar altında yaşayan birer yabancı memlekettir. Mahpusların, mahpusluktan başka müşterek tarafları sanki yoktur. ️İdamlıkların hazin bir talihi var: İdamlık mahpus asla mahkum defterine kaydolunmaz. Evrakı bozulmazsa Bir Gece saat üçte götürülüp asılır. Ertesi gün mevkuf defterindeki kaydına kırmızı mürekkeple hükmün infazı yazılır. ️Namus dedikleri hangi köydür. Ne tarafa düşer! Bir kere onu sor!'' diye bağırmış. — Namus yok mu dünyada? İstanbullu, sesini mahsus tatlılaştırdı: — Dünyada, tabiî, namus var. Lâkin akıllı adamlar için... Bütün mefhumlar akıllı adamlar için var....
Namuscular
8.3/10
· 124 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
26