Kitap
Narsis və Qoldmund

Narsis və Qoldmund

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.4
271 Kişi
774
Okunma
249
Beğeni
9,2bin
Gösterim
340 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 9 sa. 38 dk.
Basım
Azerice · Azerbaijan · Qanun Nəşriyyatı · Karton kapak · 9789952360752
Diğer baskılar
Narziss ve Goldmund
Narziss ve Goldmund
Narziss ve Goldmund
Narsis və Qoldmund
Oxuculara təqdim olunan kitaba müəllifin müxtəlif illərdə yazdığı hekayələri, publisistik məqalələri və povesti daxil edilib. Müharibədən bəhs edən hekayələrin qəhrəmanları olan zabit və əsgərlər cəsarət və hünərləri ilə oxucuda rəğbət hissi oyadır. Əsərlərin mövzusu həyatdan götürülüb, reallığı əks etdirir. Müəllifin povest və hekayələrinin qəhrəmanları müxtəlif peşə adamları, sadə insanlardır. Onların hər biri oxucuya tanış və doğmadır. Əsərlərin mövzu müxtəlifliyi də diqqətçəkən məqamlardandır.
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺20,84
8.4
10 üzerinden
271 Puan · 39 İnceleme
Adem
Narziss ve Goldmund'u inceledi.
Hayatı farklı pencerelerden görmek, dünyanın başka zevklerini tatmak ve birbirinin aykırı tamamlayıcısı olan iki arkadaş olmak; Narziss ve Goldmund. Yine muhteşem bir Hesse kitabı, okurken insana büyük zevk veriyor. Yazarın bu kadar kaliteli kaleme sahip olduğunu bilerek okumak, sıkıcı bölümler olsa bile kitabın mutlaka bir yerde pik yapacağını ve insana okuma zevkini sonuna kadar tattıracağını hissettiriyor. Manastıra çocuklukluk zamanlarında gelmiş iki arkadaş olan Narziss ve Goldmund'un iç dünyalarına yolculuk ediyoruz ama bunu Goldmund'un perspektifiyle görüyoruz. Bu iki arkadaş birbirinden hayli farklı. Narziss bir düşünce adamı, felsefi kavramlarla düşünüp hayatı yorumlar. Goldmund ise imgelerin insanı hatta onun için "sen imgeler dünyasının hükümdarısın" denir. Narziss manastırda bir rahiptir, fiziksel olarak zayıf, esmerdir. Goldmund bir gezgin seyyah hayatını yaşar ve alımlı, güçlü kuvveli bir insandır, kadınlar tarafından çok beğenilir. İki karakter birbirine tam olarak zıt değildir aslında. İkisi de hayatuın anlamını, bilgeliğe giden yolu farklı kavramlardan öğrenirler. Narziss bir öğretmen gibidir , Goldmund ise çok başarılı heykeller yapan bir sanatçın soyutla somutun karşılaşması. Goldmund göçebe hayatında bir çok deneyim yaşar, kadınlara çok düşkün ve kadın sevgisi olmadan eksik hisseden bir yapısı vardır. Katil olmak, aç kalmak, vebayla savaşmak, kadınların kalbine gidecek bir yol bulmak ve çok sevdiği dostu Narziss'e kendini ispatlama çabası.. Hesse'nin ktaplarında işlediği karşıtlık üzerinden bir şeyler anlatma çabası yine çok başarılı bir şekilde işlemiş. Muhteşem doğa tasvirleri yazarın belki de imza özelliklerinden birisi, Manastırın önündeki kestane ağacı buna bir örnek olabilir. Bir insan çok mutlu olduğunda ya da çok üzüldüğünde aynı duyguları yaşar der bize Goldmund. Hayatı gereği çok fazla insan tanıdığı için, çok acılar çekmiş bir kadınla, orgazmın doruğunda bir kadının aynı yüz ifadesine sahip olduğunu söyler. Çıkarılan bir anlam da yaşamın bizim için salt doğrulardan oluşmadığı, insanın içgüdüsel olarak yapmak istediği şeyleri takip ederek hayatına yön vermesi gerektiğini ve asıl doğruların bunlanlar olduğudur.
Narziss ve Goldmund
8.4/10
· 774 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
17
Vakti Garîbe Âlemi Muhal
Narziss ve Goldmund'u inceledi.
318 syf.
·
Puan vermedi
Lise yıllarında harçlıklarımızla bir sınıf kütüphanesi kurduğumuzda aldığımız kitaplardan biriydi Narziss ve Goldmund. O zamanlar okumak nasip olmamıştı. Üst üste üçüncü Hesse kitabı oldu son bir haftada okuduğum. Hepsinde tuhaf bir benzerlik vardı. Yol, yolcu, gidiş ve dönüş... Sidarta'da akan ırmak, Knulp'a, Narziss ve Goldmund'a da serinlik gönderiyordu. Sanırım Hesse bu üç kitabı aynı nehrin kenarında, belki de bu nehrin üzerinde yüzen kayıkta kaleme almıştı. Hikaye bir manastırda başlıyor ve orada sona eriyor. Başladığı yerde sona eren hikayelerde her zaman metafizik bir yön bulunur aynı Simyacı'da olduğu gibi. Bence manastır başlangıç ve bitiş için çok güzel bir mekan seçimi. Manastır, İngilizcede Monastry ile karşılanıyor. Kelimenin kökünde "mono" var yani tek olma, yalnızlık. Kasıtlı, yüzünü semaya dönük, parçalanamaz ve paylaşılamaz bir yalnızlık... Kitap bittiğinde manastırın kişinin kendisini imgelediği hissi ağır bastı bende. Narziss aklı, Goldmund nefsi yani sezgi ve içgüdüyü temsil ediyordu. Akıl kelimesi Arapça "ıkal" sözcüğünden türüyor. İnsanın aklı, onu yanlışları yapmaktan alıkoyan bir bağ olduğu için "ıkal" kelimesinden türetme yapılarak ona akıl denmiştir. Nefs ise gözü dışarıda ve hataya açık yönü insanın. Kur'an'ın ifadesi ile nefs insana kötülüğü emreden diğer yanı insanın. Narziss'in Gıldmund'u idamdan kurtarmasını belki bu bağlamda okuyabiliriz. Kitapla ilgili yabancı kaynaklardaki değerlendirmeleri okurken şu cümle dikkatimi çekti: "We all may identify a Narziss and a Goldmund within us, because we all have a left brain and a right brain." Narziss beynin sol, Goldmund ise sağ lobuna benzetilmiş. Yine yabancı yayınlarda Narziss'in, Freud'un Narsizmi ve Narcissos ile ilişkilendirilme çabasını gördüm. Hepimizin varlığında hissettiği insan olmanın beraberinde grtirdiği güdüleri kitapta hissedebiliyorsunuz. Özellikle ait olmak ve özgür olmak hakkındaki düşünceler insanın bir tereddütü gibi yorumlanmış. Kitabın yazıldığı çağdaki cinsel özgürlük, kitabın geçtiği orta çağdaki cinsel özgürlükle karıştırılmış gibi geldi bana. Goldmund'un seyahate çıkışı ilk cinsel tecrübe ile başlıyor, cinsellikle alakalı bir olay nedeni ile idama mahkum oluyor. Goldmund'un ikinci kez manastırdan ayrılışı yine aynı nedenden. Goldmund'un annesinin de benzer bir sebeple onları terk ettiğini biliyoruz. Bu annesi kanalıyla Goldmund'a geçmiş gibi gösterilmiş. Sanırım "ilk günah"a bir atıf vardı.
Narziss ve Goldmund
8.4/10
· 774 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
11
Uğur De Molinari
Narsis və Qoldmund'u inceledi.
340 syf.
Şaşkınlıkla okuduğum kitaplardan biri oldu. realizmi resmen kitaba sığdırmış yazarımız. En son ne zaman bu kadar gerçekçi bir roman okudum, hatırlamıyorum. narziss ve goldmund sembolizasyonu üzerinden gerçekçiliği bu kadar iyi işlemek gerçekten aşık olunası. Başından sonuna sanat kokuyor kitap. İncelemelerde göremedim ama okuyan bilmiyorum dikkat etti mi Avrupa'nın kilise karanlığından nasıl kurtulduğunu işlemiş Hesse. Çok cezbetti beni bu eser. Kitabın felsefi perspektifi de oldukça iyi. Çok gezen mi, çok okuyan mı? Çok düşünen mi, akışına bırakan mı? Deneyim mi, akıl mı? diye sormuş Hesse aslında. Bizi biz yapan deneyimlerimiz mi yoksa aklımız mı? narziss ve goldmund sembolizasyonu ile irdelenen de tam olarak bu durum. Biri saf deneyim, diğeri saf akıl. Sonunda ise deneyim ve akıl bir araya gelerek itiraflarda bulunurlar. Bu bölüm ise fazla değinmeyeceğim kısmı olacak çünkü kendiniz okumalısınız bu güzel kitabı. Kendi dünyanızda kendi algı çerçevenizde bulmalısınız mesajı. Hesse'nin bıraktığı şu notu paylaşarak noktalayayım incelemeyi; "Bu kitapta, çocukluktan beri içimde taşıdığım Almanya'yı ve almanlık ruhunu bir kez olsun dile getirmek ve onlara duyduğum sevgiyi itiraf etmek istedim. Bugün, alman olan her şeyden nefret ediyorum çünkü."
Narsis və Qoldmund
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
27
Murat Sezgin
Narziss ve Goldmund'u inceledi.
318 syf.
·
4 günde
·
9/10 puan
Narziss ve Goldmund ile üç Hermann Hesse kitabı okumuş oldum. Bu üç kitapta dikkatimi çeken iki tane ortak özellik var. İlki bu üç kitap yazarın kendi hayatından izler taşıyor. İkincisi, bana göre en dikkat çekeni, kendi kendini keşfetmeye çalışan ve ruhsal evrende gizemli olanı arayan, dünyada bir hedefi olmayan, boş yaşayan kişiler hep başkarakterleri oluşturuyor. Tıpkı Montaigne’nin “Bir amaca bağlanmayan ruh, yolunu kaybeder. Çünkü her yerde olmak, hiçbir yerde olmamaktır,” dediği gibi amacı olmayan bir hayatı yaşamaya değer görmüyorum. Ama Hesse karakterlerinin hedefini, amaçsız yaşayarak kendilerini gerçekleştirme olarak seçmiştir. Narziss ve Goldmund’un ‘zıt kutuplar birbirini çeker’ sözünü doğrulayan bir dostluğu var. Aralarındaki dostluğun tek amacı bu yani birbirlerine hiç benzememeleri. Birbirlerinin karşıt ve bütünleyici birer parçasılar. Narziss us ve bireyselliği, Goldmund ise hayalleri, düşleri önemseyen bir karakterdir. Narziss usun sağlam ve kesin olanı nitelediğini, olası şeylerden değil gerçeklerden hoşlandığını, doğaya karşıt bir güç olarak varlığını sürdüreceğini savunuyor; kendini bu yoldan gerçekleştirme yolunda ilerliyor. Goldmund da başta Narziss gibi bu yoldan gitmeye çalışıyor. Ama Narziss Goldmund’un hayallere ve düşlere verdiği önemi bildiği için, yani yaşamın anne tarafına, onun us yoluna gitmesini engelliyor( Yaşamın anne tarafı demekle ne istemiş Hesse? Anneler genelde duygusal ve yumuşak huyludur. Tersine babalar, ne kadar iyi olursa olsun, katı ve kesindir. Teşbihte hata olmaz, yaşamın baba tarafı usun kesin ve katı isteklerini nitelerken, anne tarafı ise duyguları ve hazzı simgeler. Burada sanata da, somut ve soyutun birleşmesi, çocukları gibi bakabiliriz). Goldmund Narziss’i iyi anlamış ve hayatına yaşamın anne tarafını baz alarak devam etmiştir. Yunan mitolojisinde Narkissos adında erkeklerin bile güzelliğine hayran oldukları bir kahraman vardır. Kitaptaki Narziss mitolojideki gibi fiziki bir güzelliğe sahip değildir. Çirkin ve çelimsizdir. Onun güzelliği düşüncelerindedir. Bulunduğu manastırda, tıpkı mitolojide erkeklerin Narkissos’un güzelliğine hayran oldukları gibi, hemcinsleri düşüncelerine hayrandırlar. En büyük hayranı da tabii ki Goldmund’dur. Goldmund da Narziss’in aksine boylu poslu ve yüz hatları hayranlık oluşturabilecek tiptedir. Hesse’nin mitolojideki Narkissos’un özelliklerini birbirinden farklı iki kişi arasında paylaştırması, onun değişik karakterlerde mükemmele yaklaşma çabalarının en büyük göstergesidir. İyi okumalar.
Narziss ve Goldmund
8.4/10
· 774 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
61