Neruda'nın Postacısı

8,0/10  (23 Oy) · 
33 okunma  · 
16 beğeni  · 
740 gösterim
Mario Jimenez, içine kapanık, sıradan ve Şili'nin Isla Negra kasabasında yaşayan bütün balıkçılar gibi yoksul bir insandır. Ve henüz 17 yaşındadır... Bir gün, bir postacılık işi bulur ve bütün yaşamı değişir. Şair Pablo Neruda'nın mektuplarını kendisine ulaştırmakla görevlendirilen Mario Jimenez, şiirle dolu yepyeni bir dünyaya adım atar. Pablo Neruda dış dünyayla bağlantısını sağlayan tek kişi olan Mario Jimenez ile dost olur ve gerek ustalığıyla, gerekse yaşama bakış açısıyla onu derinden etkiler. Bu "basit" postacı-usta şair dostluğu sayesinde, Mario Jimenez kendi duygularının farkına varır. Önceleri aşk ve dostluk için geliştirdiği duygular; giderek şairi, Şili'yi ve yaşamı "derinden algılamaya" kadar ulaşır... Aksoy Yayıncılık "Dünya Edebiyatı Dizisi"nden çıkan küçük bir ölçü ve denge hazinesi "Neruda'nın Postacısı" , Şilili yazar Antonio Skarmeta'nın büyük yazınsal niteliklerini ortaya koyuyor.
 • Baskı Tarihi:
  1998
 • Sayfa Sayısı:
  111
 • ISBN:
  9789753121415
 • Orijinal Adı:
  El cartero de Neruda
 • Çeviri:
  Zeynep Kumruluoğlu
 • Yayınevi:
  Aksoy Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Handan Aksu 
02 Mar 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir solukta okudum. Kurgu inanılmaz güzeldi. Ah Neruda sen ne güzel bir insansın. İlk Neruda şiiri okuduğumda içimde tarif edilemez bir his oluşmuştu. Şimdi böyle bir kitapla onu anmak gerçekten harika bir duyguyu.

bastianikalesindekipisi 
19 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Söyleyeceğim hiç bir söz bu kitap için yeterli olmayacaktır. Boğazıma takılan bir yumruk gibi... "Gün ışığında ateşli bir sabırla silahlanmış olarak en güzel kentlere gireceğiz."

fulden ufacık 
18 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir!
Beni duygularının içinde dans ettiren ya da o duygularla birlikte hüzünlendiren şairleri okumak hayatımdan kaçmanın yollarından sadece biri. Bu şairlerden biri de Pablo Neruda. Aslında bu kitabın ilk filmini izlemiştim. Kitapçıda dolaşırken kitabının da olduğunu görünce hiç düşünmeden aldım. Kitap, filmden daha çok etkiledi beni. Kitaplar zaten bu etkiyi yaratmaz mı? Sizin hayal gücünüzle birleşince o insanlar farklıyken; filmdeki yerler, oyuncular bir anda hayallerinizdeki gibi olması zaten olanaksız. Belki de bu yüzden "Film beklediğim gibi değildi." diyoruz.
Bu sımsıcak, samimi anlatımıyla sizi içine çeken kitap, Şili'nin Isla Negra (İspanyolcada Kara Ada anlamına gelmekle birlikte bir ada değildir) bölgesindeki küçük balıkçı kasabasında geçer. 17 yaşındaki içine kapanık, sıradan köylü Mario Jimenez, orada yaşayan bütün balıkçılar gibi yoksul bir insandır. Baba mesleği olan balıkçılıktan haz etmeyen Mario bir gün tesadüfen bir postacılık işi bulur ve bütün yaşamı değişir. Görevi o bölgede sürgünde bulunan ünlü şair Pablo Neruda'nın mektuplarını günü gününe kendisine iletmektir. Neruda'nın dış dünyayla bağlantısını sağlayan tek kişi olarak zamanla şair ve saf genç arasında sıcak bir dostluk gelişir. Mario nun sayesinde şiirle tanışır ve yaşama bakış açısı derinden etkilenir. Kendi duygularının da farkına varmaya başlayan postacı kendi şiirlerini de yazmaya başlar. Hatta aşık bile olur. Beatriz Gonzàlez'i Pablo Neruda'nın şiirleri ile kendine aşık eder.
Pablo Neruda, o sıralar Nobel Edebiyat
Ödülü kazanmayı beklemektedir. Devlet başkanlığına aday gösterilir ancak Salvador Allende seçilince o da Paris'e büyükelçi olarak atanır. Neruda, Paris'e gidince Mario da onu görmek için para biriktirmeye başlar. Fakat artık o evli bir adamdır ve oğlu ise çok yaramazdır. Bu yüzden bütün biriken paralar oğluna gider. Pablo Neruda, Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanınca kaynanası'nın, Beatriz'in ve kendisinin işlettiği meyhanede bir davet düzenler ve televizyondan dostunu izler.
Neruda, Paris'teyken Mario'dan ona gönderdiği Sony kayıt cihazıyla Şili'deki denizin dalga sesini, kuş sesini, oraya ait olan sesleri kaydetmesini ister. Çünkü Paris'te kar yağıyordur ve o Şili'yi çok özlemiştir. Mario da onun isteğini yerine getirir ve bu sesleri kaydedip ona yollar. En sonuna da oğlunun sesini koyar.
General Pinochet darbesi olduğunda ise Neruda Şili'ye geri dönmüştür ve artık sağlık durumu da iyi değildir. Mario onun mektuplarını vermek için gider. Fakat darbeden dolayı mektupları veremez ama onları ezberler ve şaire söylemek için onun evine doğru gider. Onu hasta olarak görünce onunla son kez konuşurlar ve hastaneye gidince Neruda hayatını kaybeder. Ve o akşam Mario'yu ise askerler götürür.

Miray inal karaaslan 
16 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 15 günde

Merak ederek almistim. Öykü tadinda, işsiz gencin iş bularak, şairle tanisip hayatinin değişmesi konu alinmiş. Vakit buldugumda şairi arastiracagim.

Selma Mertel 
17 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Şiirsel bir dille, çok uzun cümleler halinde ve fakat eğlenceli bir tarzda yazılmış olması, okuyucuya büyük keyif veriyor. Zaman zaman tek paragrafı kaplayacak kadar uzun ve devrik cümlelere rağmen, çok akıcı dili sayesinde bir solukta okunan bir roman. Bu romanda tasvir edilen insanları ve küçük kasabayı öyle sıcak öyle içten anlatmış ki, insanın gidip orada yaşayası geliyor. Mutlaka okunmali. Keyifli okumalar..

Sultan ÇALIŞKAN 
15 Ara 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · 4/10 puan

Neruda'nın Postacısı adlı kitabın yalın bir dili vardır ve çabucak okunacak bir kitaptır. Yazar Şili'li şair Pablo Neruda ile tanışan Don Cosme adlı kişinin hikayesini anlatmıştır. Kitap yüzeysel bir şekilde yazılmış olup sanatsal yönden zayıftır. Kitap beni etkilemedi ve hikayenin içine çekmedi. Kısacası kitabı beğenmedim ve bana bir şey katmadı.

Nur YA 
19 Oca 02:02 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap dostluğun sıcaklığını ve dostluk arasında rütbe ve sınıf farkının olmayacağı kanıtı gibiydi ... Kitap da Şair Neruda'nin postacisi ile arasında geçenler anlatılıyor... çok sıcak bir öykü.. neden 9 puan derseniz o da kitapta geçen siyasi olayların bana vermiş olduğu sıkıcılık (tamamen siyaset sevmemeden kaynaklıdır)

Gülşah Şahin 
12 Ara 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 6/10 puan

Akıcı bir ara kitap. Genç, işsiz bir Şili'li gencin ünlü şair Neruda ile karşılaşması ve dostluk kurması. Aynı zamanda dönemin siyasi olayları da sizi sıkmadan anlatılmış.

Kitaptan 23 Alıntı

Hayriye Gül 
18 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sözcüklerin tadını çıkarmak gerek. İnsanın ağzında dağılmalı.

Neruda'nın Postacısı, Antonio Skarmeta (Sayfa 98 - Kırmızıkedi Yayınevi)Neruda'nın Postacısı, Antonio Skarmeta (Sayfa 98 - Kırmızıkedi Yayınevi)
bastianikalesindekipisi 
 19 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"- Kötü haber mi var?
- Berbat! Cumhurbaşkanlığına aday olmamı öneriyorlar!
- Ama bu harika bir şey Don Pablo!
- Aday olmak iyi. Ama, ya seçilirsem? "

Neruda'nın Postacısı, Antonio Skarmeta (Sayfa 35 - (Ateşli Sabır) AFA Yayınları)Neruda'nın Postacısı, Antonio Skarmeta (Sayfa 35 - (Ateşli Sabır) AFA Yayınları)
YILMAZ HARMANCI 
 25 Oca 22:23 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Eğer onu göremeyeceksem gözlerim ne işe yarar ki!"

Neruda'nın Postacısı, Antonio Skarmeta (Sayfa 75 - undefined)Neruda'nın Postacısı, Antonio Skarmeta (Sayfa 75 - undefined)
Kübra Yılmazsoy 
27 Oca 14:11 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Ama insanı cennete götüren trenler her zaman yöreseldir, nemli ve boğucu istasyonlarda oyalanır. Yalnızca cehenneme gidenler ekspres trenlerdir.

Neruda'nın Postacısı, Antonio Skarmeta (Sayfa 70 - Kirmizi kedi)Neruda'nın Postacısı, Antonio Skarmeta (Sayfa 70 - Kirmizi kedi)
Simay Han 
23 Oca 16:54 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Kötü bir haber mi var?"
"Berbat bir haber! Beni cumhurbaşkanlığına aday göstermeyi öneriyorlar."
"Ama Don Pablo, bu harika bir şey!"
"Aday göstermeleri harika da, ya seçilirsem?"

Neruda'nın Postacısı, Antonio Skarmeta (Sayfa 40)Neruda'nın Postacısı, Antonio Skarmeta (Sayfa 40)
bastianikalesindekipisi 
 20 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"... - Söyleyin bakalım kültürlü beyefendiciğim, maddeci kime denir?
- Bir gül ile bir piliç arasında seçim yapması gerekip de daima pilici seçene, diye yanıtladı telgraf memuru."

Neruda'nın Postacısı, Antonio Skarmeta (Sayfa 82 - (Ateşli Sabır) AFA Yayınları)Neruda'nın Postacısı, Antonio Skarmeta (Sayfa 82 - (Ateşli Sabır) AFA Yayınları)
Sultan ÇALIŞKAN 
15 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Geri dönüyorum denize, gökyüzü ile sarmalanarak
İki dalga arasındaki sessizlik
tehlikeli bir gerilim yaratıyor
hayat ölüyor, kan duruluyor
ta ki yeni bir hareket başlayana
ve sonsuzluğun sesi duyulana kadar

Neruda'nın Postacısı, Antonio Skarmeta (Sayfa 143)Neruda'nın Postacısı, Antonio Skarmeta (Sayfa 143)

Mario arkasından sarıldı ona, sonra sanrılı göz bebeklerini kapatmak için ellerini kaldırarak şöyle dedi:
"Sakın ölmeyin, üstat."

Neruda'nın Postacısı, Antonio SkarmetaNeruda'nın Postacısı, Antonio Skarmeta

"Geri dönüyorum denize, gökyüzüyle sarmalanarak
iki dalga arasındaki sessizlik
tehlikeli bir gerilim yaratıyor:
hayat ölüyor, kan duruluyor,
ta ki yeni bir hareket başlayana
ve sonsuzluğun sesi duyulana kadar."

Neruda'nın Postacısı, Antonio Skarmeta (Kırmızı Kedi yayınları)Neruda'nın Postacısı, Antonio Skarmeta (Kırmızı Kedi yayınları)
3 /