Olağan İşler

7,6/10  (13 Oy) · 
50 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.181 gösterim
Olağan İşler'in ilk bölümünde yer alan kısa hikâyelerde, şiir tadında tasvirler, insanların güzel duygu dünyaları ve toplumun gerçekleri akıcı bir biçimde ele alınıyor. İkinci bölümde ise, yazarın Batılı yazarlardan yapmış olduğu başarılı çeviri hikâyeler yer alıyor.
 • Baskı Tarihi:
  1990
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9789751002020
 • Yayınevi:
  İnkılâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Rabia 
 01 Ara 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Reşat Nuri Güntekin'in öykülerinden oluşan bu kitap iki kısımdan oluşuyor. Birinci kısım yazarın bizzat kendinin yazdığı çok kısa öyküler, ikinci kısım ise dünya edebiyatındaki öykücülerden yaptığı çeviriler.

Kitabın ilk kısmı bana göre mükemmeldi. Reşat Nuri'nin romancılığını zaten fazlasıyla beğeniyorum, artı olarak öyküleri de çok güzeldi. Her biri yalnızca üç dört sayfa olan ve döneminin insanlarının şaşkınlıklarını, sahtekarlıklarını, işlerini anlatan fıkra tadında harika hikayeler yazmış yazar. Kahramanların başına gelenlerin "olağan işler" olup olmadığını karar vermek size kalıyor. :)

Gelgelelim ki ikinci kısım olan çeviriler kısmına anlam veremedim. Onlar da kesinlikle güzel öykülerdi fakat nerdeyse hepsi felaketler üzerine kuruluydu ve Reşat Nuri'nin eğlenceli yazılarından sonra onları okumak bana hoş gelmedi. Elimdeki kitap İnkılap Yayınları'nın çok eski bir baskısı. Çevirilerle birleştirmeyi Reşat Nuri mi böyle yapmıştı yoksa yayınevi mi ayarladı bu konuda bilgi sahibi değilim ama çeviriler olmasaydı kitabı çok daha fazla seveceğimden eminim. :)