Adı:
Ölü Gezegen
Baskı tarihi:
1984
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Bir insan dedektif ve ona yardımcı olan insansı bir robotun dünyası...
336 syf.
·9 günde
Kesinlikle mükemmel bir kitap. İlk kez Isaac Asimov okudum ve tek kelimeyle hayran kaldım. Uzun bir süredir böylesine güzel bir bilimkurgu okumamıştım sanırım. Aslında bilimkurgunun içinde gayet ustaca yerleştirilmiş ütopik bir felsefe var. Robotlar belki de çok çok uzun süredir insanların akıllarını kurcalayan bir gerçek, fakat Asimov kendi zamanından günümüz gündemini, korkuları ve gerçekleriyle, yazıp kurmuş. Böylesine detaylı bir dünya oluşturmak, gelenekleriyle, sistemiyle hep hoşuma giden bir şey olmuştur. Bunun bir gelecek alternatifi olması da apayrı güzel olmuş. Kullanılan benzetmeler, betimlemeler ve dilin akıcılığı kurgunun kat kat güzelleşmesini sağlamış.

Baley, robotların artık insanların yerlerine geçirilmeye başlandığı bir dünyada dedektif. Aynı zamanda üniversiteden de arkadaşı olan polis müdürü Enderby Uzay Kenti'nde- uzaya ilk giden insanların, farklı bir ırk olabilecek torunlarının yaşadığı yer- zamanın siyasetini çok kötü etkileyebilecek bir cinayetin katilini bulması için Baley'i görevlendirir. Nüfus çokluğundan ve kaynak azlığından dolayı dünya koca bir yurt ortamına dönüşmüştür. Her şey mükemmel disiplinli ve sistemli olduğu için de yaşam seviyesi düşük insanlar için çok zordur. Bu yüzden Baley hiç istemese görevi kabul eder. İş ortağının Uzaycılar tarafından yanlarına verilen bir robot olması da her şeyi daha zora sokar. Fakat bunların hepsi aslında bir başlangıçtır.

Önyargılarımızın bir kenara itilmesini, gelecek hakkında bir şeyleri düşünmemiz gerektiğinin farkına vardıran bir kitap. Kesinlikle okunmasını tavsiye ederim.
336 syf.
·20 günde·Beğendi·Puan vermedi
Ölü Gezegen - Isaac Asimov

Robot serisinin ilk kitabı Altın Kitap etiketiyle 1984’de dilimize kazandırılmış. Dile kolay 35 senelik bir kitap. Benden 9 yaş büyük. Abi diyesim geliyor.

Vakıf Serisinden sonra hız kesmeden Robot Serisine geçiş yaptım. Fakat ilk 100 sayfadan sonra araya birkaç işin girmesiyle kitaba ara vermek zorunda kalmıştım. Nihayet bugün serinin ilk kitabını bitirebildim.

Mükemmel bir Polisiye-Bilimkurgu kitabı olan Ölü Gezegen’de her şey uzaycı bir robot uzmanının öldürülmesiyle başlar. Gerçekleşen bu cinayet sonrası Arz gezegeninde polis olan dedektif Baley görevin başına geçirilir. Fakat Dedektif Baley bu görevde tek başına değildir. Dedektife bir de yardımcı olması için uzaycı dedektif bir robot eşlik edecektir.

Soluksuz okuyacağınız gizemi hat safhada harika bir öykü. Seriye başlamak isteyenlere şiddetle önerilir.
336 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Dikkat spoiler içerir.
New York polis teşkilatında görevli olan Elijah Baley, bir gün patronu Julius Enderby tarafından çağrılır. Uzaycılar'ın kaldığı modunda bir doktor öldürülmüştür ve bu cinayeti Elijah çözecektir. Ancak yanına bir robot verilecektir. Bu robot insana benzer bir şekilde yapılan Daneel Oliwaw'dır. Cinayeti işleyen dünyalı biridir ve bu işte iki dedektif beraber çalışacaktır. Karısı Jessie bu işten hiç memnun kalmaz. Ortaçağcılar adı verilen bir grup tarafından takip edilirler ve sonra karısının da bu örgüte bağlı biri olduğunu anlar. Uzaycılar'ın görüşü, dünyadaki fazla nüfusun başka gezegenlere göç etmesidir. Bu arada polis teşkilatında çalışan robot Sammy De öldürülür. Bu cinayet Elijah'ın üzerine yıkılacaktır ve Daneel de amirleri yüzünden desteği çeker. Ama günün bitmesine bir saat vardır ve Elijah'ın hala umudu vardır. Katili bulursa aklanacaktır? Kendini ve eşini temize çıkarabilecek midir? Hiç beklenmedik bir isim olan katil kimdir ve bu cinayetleri neden işlemiştir? Bir gözlük ve bir kontak lens bu işte nasıl bir rol oynayacaktır? Daneel'den en başta nefret eden Elijah'ın düşünceleri değişecek midir? Keyifle soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.
336 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Kitabın, kapağıyla uzaktan yakından alakası olmayan güzel bir konusu var. Böyle bir kitaba böyle bir kapak baskısı hiç olmamış.
Roman güzel değişik bir konuya sahip.
En büyük kaynağımız zeka ve bu hiçbir zaman tükenmeyecek.
Isaac Asimov
Sayfa 229 - Altın Kitaplar Yayınevi- 1.baskı, Şubat 1984- Çev:Gönül Suveren
Merak insana her şeyi yaptırır.
Isaac Asimov
Sayfa 212 - Altın Kitaplar Yayınevi- 1.baskı, Şubat 1984- Çev:Gönül Suveren
Hayaller... Ama bazen bu hayaller insana öyle gerçekmiş gibi geliyor ki...
Isaac Asimov
Sayfa 236 - Altın Kitaplar Yayınevi- 1.baskı, Şubat 1984- Çev:Gönül Suveren
Gruplar halinde toplaşan insanlara bakarken kendisini yapayalnız hissetmişti. O hiçbir gruptan değildi.
Isaac Asimov
Sayfa 56 - Altın Kitaplar Yayınevi- 1.baskı, Şubat 1984- Çev: Gönül Suveren
Bu yerlerde her gece eşsiz bir doğa olayı görülürdü.
Yani gece olurdu.
Isaac Asimov
Sayfa 93 - Altın Kitaplar Yayınevi- 1.baskı, Şubat 1984- Çev: Gönül Suveren
Olmaması gereken, yani sizin 'kötülük' dediğiniz şeyin ortadan kaldırılması her zaman pek de önemli değil. Asıl önemli olan bu kötülüğün 'iyilik' diye tanımladığınız şey haline sokulması.
Isaac Asimov
Sayfa 336 - Altın Kitaplar Yayınevi- 1.baskı, Şubat 1984- Çev:Gönül Suveren
Modern çağın bütün dertlerinin kaynağı doğadan uzaklaşılmış olması.
Isaac Asimov
Sayfa 13 - Altın Kitaplar Yayınevi- 1.baskı, Şubat 1984- Çev: Gönül Suveren

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ölü Gezegen
Baskı tarihi:
1984
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Bir insan dedektif ve ona yardımcı olan insansı bir robotun dünyası...

Kitabı okuyanlar 10 okur

  • Uğur Kalyoncu
  • Özlem Yıldırım
  • Gökçem
  • Burhan Erdemir
  • Deniz Yigit
  • Ahmet Boyraz
  • Orhun Şahan
  • Serdar Poirot
  • Necdet Aydar
  • ecitah

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%40 (2)
9
%40 (2)
8
%0
7
%20 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0