Otostopçunun Galaksi Rehberi 5 Kitap Bir Arada

8,7/10  (139 Oy) · 
295 okunma  · 
153 beğeni  · 
7.589 gösterim
Eskiler der ki: Eğer berbat bir perşembe sabahı geçirmemişseniz, bu kavramın anlamını bütün boyutlarıyla henüz bilmiyorsunuz demektir. Bazıları da bu cümlenin fazla iddialı olduğunu düşünür ve kahramanımız Arhurt Dent de bu kişilerden biridir; ta ki o perşembe sabahına kadar. Aslında o perşembe sabahı Yerküre’de yaşayan herkes için berbat geçmişti; değil mi ama, yaşadığınız gezegenin aniden yok edilmesinden daha berbat ne olabilir ve hikâyemiz de işte o perşembe sabahı başlar.

Aslında Yerküre’deki canlıların tek bir kurtuluş yolu vardı: Gezegenin havaya uçmasından saniyeler önce Arthur Dent ve son on dört yıldır bu gezegende tıkılıp kalmış arkadaşı Ford Prefect bir uzay gemisine otostop çekmeyi başarmışlardı. Bu ikilinin yolları evrenin o ana dek gördüğü en güzel gemi olan Altın Kalp ile, iki kafalı ve üç kollu eski bir hippi olan Galaktik İmparatorluk Hükümeti’nin Başkanı Zaphod Beeblebrox, paranoyak, zeki, ama kronik depresif robot Marvin ve yıllar öncesinden kısa bir anlığına gelen güzel bir kızla kesişecektir.
İyi de bizler neden doğduk? Neden ölüyoruz? Neden bileklerimize bu kadar uzun süre dijital saatler taktık? Bütün soruların cevabı yıldızlara doğru başparmağınızı kaldırmanızda yatıyor. Ve yanınızda bir havlu bulundurmayı asla unutmayın. İyi eğlenceler Restoran’a buyrun.
Asla pişman olmayacaksınız...
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2017
 • Sayfa Sayısı:
  868
 • ISBN:
  9786051715193
 • Orijinal Adı:
  The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
 • Çeviri:
  İrem Kutluk, Nil Alt
 • Yayınevi:
  Alfa Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
ÜMİT YILMAZ 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hayal gücünüzü geliştiren,eğlenceli bir kitap.Bu kitabı 40'lı yaşlarımda okuyup beğenmiştim,kızım 22 yaşında okudu.O da beğendi.Bilimkurgu seviyorsanız farklı gezegenler arasında dolaşan otostopçuyu ve arkadaşını seveceksiniz.Tam bilim kurgu demek doğru değil aslında.Dünyada olanları,olabilecekleri başka evrenlerde başka kelimelerle anlatmış da diyebiliriz.Zaten çıkış noktası Douglas Adams'ın radyo programı olduğu için bu da doğal.

aakin 
15 Kas 2017 · Kitabı yarım bıraktı · 3/10 puan

Kitaba başlamadan önce incelemelerin çoğunu okudum. Genelin kafasında acaba seriyi bir kerede mi alsam (daha uygun fiyatı olacak), yoksa önce bir tanesini alıp okuduktan sonra diğerlerini almaya karar versem ikileminde kaldığını gördüm. Kitabı okurken sanki çizgi film izliyor gibi hissettim. Her ne kadar bir konu örgüsü olsa da bolca geyik olaylar yaşanıyor.
Henüz kitabın başlarındayım. İlk kitabı bitirip incelememe öyle devam edeceğim.

Mustafa Ç. 
15 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Komedi ve felsefe unsurları içeren absürd bilimkurgu romanı.
Ana karakterler ; dünyalı Arthur Dent, otostopçunun galaksi rehberinde yazarlık yapan Ford Prefect, galaksinin başkanı olan çift kafalı Zaphod Beeblebrox, Zaphod un dünyadan tavladığı Trillian ve depresif robot Marvin.
Üstünden geçecek yol için evinin yıkılacığını yıkım için gelen ekipten öğrenen Arthur, aynı anda Dünyanın da üstünden geçecek bir hiper uzay yolu için yıkılmasına dakikalar kala arkadaşı Ford Prefect ile dünyadan otostop çekerek ayrılır. Zaphod ise galaksi başkanıdır altın kalp isimli bir gemiyi Trillian ile birlikte kaçırırlar. Marvin de bu gemide çalışan bir robottur. Zaphod bilmeyerek de olsa kuzeni Ford'u ve Arthur'u ölümden kurtararak gemiye alır. Altın kalp ise olasılğı hesaplanabilirse her şeyi yapabilen türden bir gemidir. Daha sonra olaylar gelişerek evrenin ve zamanın bir ucundan bir ucuna maceraları başlar.
Kitap esprili, farklı ve bence çok iyi anlatıma sahip. Olaylar çoğu kez insana çok saçma gelecek şekillerde gerçekleşse de böyle bir kitapta buna takılmamak gerek diye düşünüyorum. İnsana, insanlığa, felsefeye, dine, siyasete birçok eleştiri de komedi unsurları içinde yer buluyor kitapta.
Şahsen çok beğendiğim bir kitap. Absürd sevmeyenler dışında herkese tavsiye ederim. Okuyunuz okutturunuz :) Ve de havlunuzu eksik etmeyin ;)

Orkun Ürgenç 
12 Ara 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 1/10 puan

Birinci kitap güzel fakat çok büyük şeyler vaat ediyor. Bu vaat ettiklerini ise devam kitaplarının hiçbirinde bahsetmiyor bile. Böyle olunca ya ben kaçırmışım ya da çok uzu sürede okuduğum için anlamadım diye düşünüyorum. Yani her türlü kötü bir yazım. Zaten İkinci kitap ve devamında ise belli bir olayın olmaması ve karakterlerin anlamsız bir şekilde oradan oraya gitmesi çok sıkıcıydı. Sıkıntıdan birçok kez kitabı okumaya ara vermiştim.

Kısacası önermiyorum, herkesin dediği gibi muazzam bir eser değil, sadece düz bir yazıdır. Şimdi diyeceksiniz "Sen anlamamışsın içeriğini", ben de derim ki "Düzgün ir şekilde, sıkmadan anlatsaydı da bir seferde okuyup keyfini çıkarabilseydim. Benim için sadece zaman kaybı."

Mehmet uğur G. 
22 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Puanım on üzerinden on en sevdiğim kitapların içinde ve kütüphanemin bir numaralı kitabı çünkü yazar öyle bir mizah kullanmış ki her satırı düşündürüp güldürüyor. Böyle kitapları bulmak pek zordur . Kitabın beş ciltlik olması sizi korkutmasın ki bir sonraki sayfaya geçmek için sabırsızlancaksınız . ... Yunuslar Dünyanın En Akıllı Varlıkları .

Selman Sendrom 
14 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Açıkçası kitap çok saçma. Gerçekten öyle fakat bırakamıyorsunuz ki. Garip bir üslubu ve anlatım tarzı var. Sizi içine hapsediyor. Bu zamanda herhangi bir yazarın yazamayacağı türden. Öyle kötü bir kitap olsa; seri haline getirilmez ve ödüller almazdı. Emin olun bu kitap sizi bir adım daha öteye götürür.

ocakbayhan 
10 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Böyle basarili bir kurgu olan başka bir kitap önerisi olan var mı? Çünkü ben üstüne tanımıyorum.
Eğer ki laf inceliğini laf kalabalığı olarak görüyorsanız okumayin derim. İnce zekaya hitap ediyor. Tatlı tatlı göndermelerine özellikle bayıldığım kitap.

Tuana 
03 Şub 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · Puan vermedi

Henüz bitiremedim seriyi, ama okurken çok eğleniyorum. Marvel en çok sevdiğim ve bana benzettiğim karakter.

Morty 
14 Ağu 2017 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Henüz ilk kitabı yarıladım ve çoğu kişi gibi serinin başarısının sebebini merak ettim. Kitabı sıkıcı bulanların eleştirilerine katılıyorum fakat 1979 da bu kitap çıktığında insanlar cebinde taşıyacak kadar bağlanmışlar bu kitaba. Peki nedir bu " abartı "kitabı kült yapan şimdi bizim anlam veremediğimiz şiddetde. Birincisi bilimkurgu ve komedinin harmanlanması ancak bunu gora arog gibi cem yılmaz filmleri tadında yapmıyor. Bilimkurgunun da hakkını veriyor. Öyle ki bugün google veya wikipedia gibi devleri kuranların bu kitaptan esinlenmiş olması mümkün. Ozaman için bi teknolojik cihaza soru sorup bilgi almak mucizevi bişeydi. Şimdi ise akıllı telefonların sıradan bir özelliği. Bilimkurgunun teknoloji ve bilimi yönlendirdiğinin kanıtı olması bağlamında 1979 dan günümüze hatta geleceğe çıkarımlar yapabileceğiniz değerli bir kitaptır. Ne yazık ki 80 kuşağı kadar şaşırıp hayranlık duyacağınız bir kitap değildir.

Onur İskender 
26 Kas 2013 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Bir havlu ne kadar önemli olabilir? Akıl işi değil denilebilecek bir hayalgücü. Alternatif gelecek, yoluculuk yaşam tarzı ve evren hakkında kullanıcıların madde ekle eklediği vikipedinin subjektif hali bir sözlük-rehber.

4 /
/ 1