Otostopçunun Galaksi Rehberi 5 Kitap Bir Arada

8,8/10  (110 Oy) · 
241 okunma  · 
113 beğeni  · 
5.642 gösterim
Eskiler der ki: Eğer berbat bir perşembe sabahı geçirmemişseniz, bu kavramın anlamını bütün boyutlarıyla henüz bilmiyorsunuz demektir. Bazıları da bu cümlenin fazla iddialı olduğunu düşünür ve kahramanımız Arhurt Dent de bu kişilerden biridir; ta ki o perşembe sabahına kadar. Aslında o perşembe sabahı Yerküre’de yaşayan herkes için berbat geçmişti; değil mi ama, yaşadığınız gezegenin aniden yok edilmesinden daha berbat ne olabilir ve hikâyemiz de işte o perşembe sabahı başlar.

Aslında Yerküre’deki canlıların tek bir kurtuluş yolu vardı: Gezegenin havaya uçmasından saniyeler önce Arthur Dent ve son on dört yıldır bu gezegende tıkılıp kalmış arkadaşı Ford Prefect bir uzay gemisine otostop çekmeyi başarmışlardı. Bu ikilinin yolları evrenin o ana dek gördüğü en güzel gemi olan Altın Kalp ile, iki kafalı ve üç kollu eski bir hippi olan Galaktik İmparatorluk Hükümeti’nin Başkanı Zaphod Beeblebrox, paranoyak, zeki, ama kronik depresif robot Marvin ve yıllar öncesinden kısa bir anlığına gelen güzel bir kızla kesişecektir.
İyi de bizler neden doğduk? Neden ölüyoruz? Neden bileklerimize bu kadar uzun süre dijital saatler taktık? Bütün soruların cevabı yıldızlara doğru başparmağınızı kaldırmanızda yatıyor. Ve yanınızda bir havlu bulundurmayı asla unutmayın. İyi eğlenceler Restoran’a buyrun.
Asla pişman olmayacaksınız...
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2017
 • Sayfa Sayısı:
  868
 • ISBN:
  9786051715193
 • Orijinal Adı:
  The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
 • Çeviri:
  İrem Kutluk, Nil Alt
 • Yayınevi:
  Alfa Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Selman Sendrom 
14 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Açıkçası kitap çok saçma. Gerçekten öyle fakat bırakamıyorsunuz ki. Garip bir üslubu ve anlatım tarzı var. Sizi içine hapsediyor. Bu zamanda herhangi bir yazarın yazamayacağı türden. Öyle kötü bir kitap olsa; seri haline getirilmez ve ödüller almazdı. Emin olun bu kitap sizi bir adım daha öteye götürür.

Tuana 
03 Şub 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · Puan vermedi

Henüz bitiremedim seriyi, ama okurken çok eğleniyorum. Marvel en çok sevdiğim ve bana benzettiğim karakter.

Morty 
14 Ağu 02:20 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Henüz ilk kitabı yarıladım ve çoğu kişi gibi serinin başarısının sebebini merak ettim. Kitabı sıkıcı bulanların eleştirilerine katılıyorum fakat 1979 da bu kitap çıktığında insanlar cebinde taşıyacak kadar bağlanmışlar bu kitaba. Peki nedir bu " abartı "kitabı kült yapan şimdi bizim anlam veremediğimiz şiddetde. Birincisi bilimkurgu ve komedinin harmanlanması ancak bunu gora arog gibi cem yılmaz filmleri tadında yapmıyor. Bilimkurgunun da hakkını veriyor. Öyle ki bugün google veya wikipedia gibi devleri kuranların bu kitaptan esinlenmiş olması mümkün. Ozaman için bi teknolojik cihaza soru sorup bilgi almak mucizevi bişeydi. Şimdi ise akıllı telefonların sıradan bir özelliği. Bilimkurgunun teknoloji ve bilimi yönlendirdiğinin kanıtı olması bağlamında 1979 dan günümüze hatta geleceğe çıkarımlar yapabileceğiniz değerli bir kitaptır. Ne yazık ki 80 kuşağı kadar şaşırıp hayranlık duyacağınız bir kitap değildir.

ocakbayhan 
10 Ağu 19:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Böyle basarili bir kurgu olan başka bir kitap önerisi olan var mı? Çünkü ben üstüne tanımıyorum.
Eğer ki laf inceliğini laf kalabalığı olarak görüyorsanız okumayin derim. İnce zekaya hitap ediyor. Tatlı tatlı göndermelerine özellikle bayıldığım kitap.

Onur İskender 
26 Kas 2013 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Bir havlu ne kadar önemli olabilir? Akıl işi değil denilebilecek bir hayalgücü. Alternatif gelecek, yoluculuk yaşam tarzı ve evren hakkında kullanıcıların madde ekle eklediği vikipedinin subjektif hali bir sözlük-rehber.

Hayatımda gördüğüm en rezil kitap. Kesinlikle konusu o kadar saçma ki, okumaya bile gerek yok.

İlk 100 sayfada buraktım.

Dünya'nın yok edilişi çok saçmaydı. Oradan koptu iş.

/ 1