Dirilt Kalbini

·
Okunma
·
Beğeni
·
28,2bin
Gösterim
Adı:
Dirilt Kalbini
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050825992
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Baskılar:
Dirilt Kalbini
Revive Your Heart
“Teknolojinin önümüze serdiği sınırsız imkânları düşündüğümüzde, bugünün insanını yakalayabilmek için samimi ve bilgece bir üsluba ihtiyacımız var. Gençlerimizin artık eski, kalın kitapları karıştırıp kafa yoracak ne vakitleri var, ne de istekleri. İslâm’ın ilkelerini ve güzelliklerini, tahrif etmeden ama muhatabı taltif ederek sunmamız gerekiyor. Buna ‘din dilinin restorasyonu’ dememiz caiz olursa eğer, yapmamız gereken tam da bu.
Türkiye kamuoyunun yakından tanıdığı Nouman Ali Khan, çizmeye çalıştığım çerçeveyi gerçek anlamda dolduran bir isim. İslâm ve Kur’ân hakkındaki derin bilgisini keyifli ve bilgece bir üslupla dile getirip, bunu yaparken kendi hayatından aktardığı sıcak ve sıra dışı anekdotlarla okurunun ilgisini her an canlı tutabiliyor.
Nouman Ali Khan’ın Dirilt Kalbini adıyla Türkçeye kazandırılan elinizdeki ilk kitabı, günümüze dair bazı meseleler hakkında Kur’ân ayetlerinden damıttığı kıymetli dersler içeriyor. Ayetlerin sadece mesajını değil, ayetlerde geçen ifadelerin dil özelliklerini de laf arasında aktarıyor. Kelimelerin anlamları, anlamlar arasındaki hoş nüanslar, bunların ayetlere kattığı derinlik ve zenginlik… Bütün bunlar, okuyucuyu hem anlatılan konuya hem de bir bütün olarak Kur’ân’ın harikulâde üslubuna yaklaştırıyor, ısındırıyor.
Dirilt Kalbini’yi okurken, şu ayet hep hatırınızda olsun, zira ayette anlatılan şeyin ayniyle tezahür ettiğini göreceksiniz:
‘Allah, hikmeti dilediğine verir. Kime hikmet verilmişse, ona çok büyük bir hayr verilmiş demektir. Bunu ancak, temiz akıl sahipleri düşünüp anlar.’ (Bakara, 269)”
Taha Kılınç
224 syf.
Merhaba değerli okuyucular...

İncelememi (Nahl Suresi 16:61) başlamak istiyorum :)
"Eğer Allah, insanları zulümleri yüzünden hemen cezalandırsaydı, yeryüzünde hiçbir canlı bırakmazdı. Fakat onları belirli bir süreye kadar erteler. Ecelleri geldiği zaman ise ne bir an geri kalabilirler, ne de öne geçebilirler.

Nouman Ali Khan kimdir?
Arapça ve Kur'an Araştırmaları Enstitüsü'nü kuran bir Pakistanlı-Amerikalı Müslüman konuşmacı ve Arapça eğitmenidir.

Yazarın samimi üslubu, her konuda kendini de dahil ederek uyarıda bulunması ve günümüzden örneklerle somutlaştırmalar yapması üzerimdeki etkisini çok daha arttırdı.#80321546

İçinde bulunduğu her konuya, farklı surelerden tefsirleriyle birlikte ayet ve hadisler ile değinmiş..
anlatımı o kadar güzel ki, bu ayet tam beni anlatıyor diyorsunuz.
Farklı bir bakış açısı da kazandırıyor aynı zaman da..
Arapçanın ne kadar naif ve güzel bir dil olduğunu yeniden gösteriyor..

Okuyucularına hitap ederken, bende dahil diyor..
yani sadece size değildir söylediklerim, sizinle birlikte kendi nefsime de diyorum, diyor sohbet havası var. :)

Kendi has farklı üslubu,dine bakış açısı,olaylara vakıf oluşu ve özellikle ayetleri hadisleri anlatırken yaşıyormuş gibi anlatıyor. YouTube sohbetlerini dinlemenizi tavsiye ederim. :)

"Birini affetmek sadece başkasına yapılan bir iyilik değil; aynı zamanda kendi gönlündeki yarayı da iyileştirmektir"

Okumakta geç kalmayın :)
Keyifli okumalar...:))
224 syf.
·9/10
Uzun zamandır Nouman Ali Khan ı takip ediyorum.Kendi has farklı üslubu,dine bakış açısı,olaylara vakıf oluşu ve özellikle ayetleri hadisleri anlatırken yaşıyormuş gibi anlatması ilgimi bir kat daha artırmıştır.
Kitabı okumaya başlar başlamaz bir ifadesi çok dikkatimi çekti; ''Din Dilinin Restorasyonu..
Gerçekten günümüzde salt dini ifadeler gençlerimizin dikkatini çekmiyor.
Ama Nouman Ali Khan kitabında konulara öyle bir derinlik ve zenginlik katmış ki işte tam bu noktada ben de böyle düşünüyordum yargısına varabiliyorsunuz:))))
Fazla uzatmadan şunu söylemek istiyorum;
En kısa zamanda hiç düşünmeden alın ve bir değil iki defa mutlaka okuyun,okuyun,okuyun...
Selametle..
224 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Güzel bir kitabı bitirmenin verdiği hüzün, o kitabı okumuş olmanın verdiği mutluluk, neden daha önceden okumadım dedirten pişmanlık... 

Çağımızdaki müslümanların sıkıntılarının ve eksikliklerinin dermanını hem Kuran-ı Kerim'den hem de yüzyıllar önceki olaylardan alıntılarla anlatan bir başucu kitabı. Kitabı okurken fark ediyorsunuz ki hangi devirde olursak olalım, bütün müslümanların sorunları aynı ve çözüm ise yanı başımızda aslında.. Bizim sorunumuz Kuran-ı Kerim'i ve ashabın hayatını okuyup tam manasıyla hayatımıza aktaramamak. Bu kitap bunu akıcı diliyle ve örneklerle açıklıyor. 

Ayetlerin mesajı, ayetlerde geçen ifadelerin dil özellikleri, kelimelerin anlamları, ve bunların ayetlere kattığı derinlik ve zenginlik hoş bir üslupla aktarılıyor...

Dua etmenin içtenliğini, birlik içinde müslüman toplumu oluşturmanın güzelliğini, parasal maddi konularla ilgili yaptırdığı yüzleştirmeyi, kadın olmayı, bu dünyada çalışırken ahirete odaklanmayı öylesine güzel ve içten anlatmış ki etkilenmemek mümkün değil. 

Özellikle gençleri etkileme saikiyle yazılmış ve bunda da son derece başarılı olmuş bir eser. Zaten başarısı satış adetleriyle de açıkça ortada.

Mutlaka okumalısınız. 

Spoiler

Gün gelecek, cami cemaati namaz için toplanacak, cena­ze var diye duyuru yapacaklar ve bu seferki sizinki olacak; benimki olacak. Başımıza gelecek olan bu. İnsanlar bizim namazımızı kılacaklar, sonra da çekip gideceğiz. Ve çok da zaman yok, yakında olacak bu, çünkü zaten ömrümüzün çoğu geçip gitti. O günden uzaklaşmıyoruz, gittikçe o güne daha da yaklaşıyoruz.
224 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
Sohbet ederken insanlarla sürekli paylaştığım bir fikrim var: "Bence her kitabın, her filmin bir vakti vardır insanda değer kazanması için." Ve ben bu kitabı kendim için o kadar doğru ve ihtiyaç duyduğum bir anda okudum ki çok ama çok minnettar hissediyorum.

Herkesin kendisi için büyük imtihanlardan geçtiği vakitler olur; başkaları için "Aman sen de" denip eleştiri alabilecek kadar, dost bildiklerinizin bile içten içe ayıpladığı kadar... İnsan bir şeyleri çekerken gerçekten kendi kendine kalıyor ve o çaresizlik içinde normalde asla kendine yakışmayacak düşüncelerin içine bile batabiliyor. Neyse geçelim genellemeleri, ÖNYARGIyı kenara koyabilecekler için ben biraz kişisel şeylerden bahsedeceğim. Normalde inançlı bir insanım ve dua kavramını hayatımın merkezine almaya çalışırım hep. Ama bir derde düştüm ben geçenlerde, başkaları için hiç denecek kadar anlamsız benim içinse bütün hayatımı altüst edici şekilde sarsıcı. O "musibet" başıma geldiği andan itibaren dua etmeye başladım, başladım da içten içe de pazarlığa giriştim Allah ile (hâşâ) "Bu kadar çok dua ediyorum ama yani kabul olmazsa da... hoş olmaz yani çok üzülürüm kabul olmalı mutlaka!!!" Zaten alınacaklar listemde olan bir kitaptı "Dirilt Kalbini" , böyle anlamsız ve avare dolaşmalarımdan birinde bari bugün alayım kitabı dedim. Ve biliyor musunuz Nouman Ali kitabının daha ilk bölümü için hangi başlığı seçmiş: "Dua ve Hayal Kırıklığı" :) Yani beni öyle bir sarstı, kafamdaki o isyan ve gaflet dolu cümleleri öyle bir temizledi ki yazar, o anki hislerimi size tarif etmem mümkün değil. Bizler istiyoruz ki dünyalık istediğimiz şey bize imtihan olmasın, madem dua ettik anında gerçek olsun. Ama Nouman Ali Khan'ın bana çok güzel öğrettiği şekilde dua etmek bir sipariş sistemi değil. Bizim için neyin ne zaman hayırlı olduğunu bilen yalnızca Rabbimiz.

Bu kısımdan sonra da Nouman Ali pekçok kıymetli konuda açıklama yapıyor. Ama böyle ağır konuları okumak bu kadar mı keyifli olur, su gibi akıyor adeta. Benim okumam uzun sürdü çünkü şehir dışına çıktım ve okuma yapamadığım çok vakit oldu ama aslında kitap okumak gibi değil de dinlemekten çok keyif aldığınız bir dostunuzun sizinle bildiklerini paylaşması gibi adeta. Hani hep bir savunmamız vardır ya "Gerçek İslam bu değil" diye, işte bu kitapta Islamiyetin inceliklerine ve önceliklerine mükemmel şekilde değiniliyor. Ve bütün bunları yaparken doğrulardan asla ödün vermemesine rağmen çok latif üslubunu da asla bozmuyor, bu kitabı benzerlerinden ayıran da bu zaten.

İnanın ki mübalağa yapmıyorum, belki tam ihtiyacım olan zamanda okuduğum içindir ama eşsiz şeyler kattı bana bu kitap. Allah razı olsun Nouman Ali Khan'dan. İnşallah doğru zamanda doğru şekilde başka insanların da hayatına dokunur. :)
224 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Nouman Ali KHAN 'ın ilk ve tek kitabı olan bu kitap 5 bölümden oluşmaktadır. Her bölümünde bir söyleyişi havasında okuyucuyu sıkmadan bilgi aktarımı yapılmıştır. Ayet, hadis, kıssalara başvurulmuştur. Bu da kitabı zevkle okumamı sağladı. Hiç tereddüt etmeden yazarın çıkaracağı kitapları okuyacağımı da söyleyebilirim.
224 syf.
·5 günde·10/10
Oldukça akıcı, sohbet tadında ve o kadar samimiyetle yazılmış bir kitap ki bitirdiğinizde içinizi sımsıcak edecek ve sizi fazlasıyla düşündürecek. (Allah ondan razı olsun)
Kitap 5 bölümden oluşuyor. (1-Allah'a dua ile bağlanmak, 2-Birlik içinde müslümanlar bir toplum inşa etmek, 3-Finansal tutumlarımız, 4-Güncel meseleler, 5-Ahiret odaklı yaşamak)
Kitap içeriği ile ilgili söylenecek şeyler o kadar çok ki karışıklı fikir alışverişi şeklinde konuşulması en yararlısı olacaktır.
Kesinlikle size katacağı çok şey var. Okuyun, okutturun (:
224 syf.
·11 günde·10/10
Resmen bitti ya kitap. O kadar akıcı bir dil o kadar samimi bir üslubu var ki Nouman Ali Khan'ın o esprili yaklaşımları bizden biriymiş gibi tavırlarına sürekli sarılasım geliyor. Adam gençlerin dilinden anlıyor ve buna özel bi ışık tutuyor :) Bu kitabın bende ciddi farkındalıklar oluşturacağını biliyordum ki düşüncelerimde de haksız çıkmadım. Bizi kırmadan yaptığımız yanlışları, güncel meseleleri kendinden de örnekler vererek çok güzel bir şekilde açıklığa kavuşturmuş. Muhteşem bir bilinç farkındalığı yol gösterici bir kaynak olmuş. Yani otursam size Nouman Ali Khan'ı anlat anlat bitiremem. Kendisini daha önceden videolarından takip ediyordum zaten. Yani kitaptaki üslubuna aşinaydım. İyi ki iyi ki karşıma çıkmış diyorum çünkü gerçekten kendisinin büyük bir araştırmacı aydın olduğunu düşünüyorum. İslamı yaymak,islamı sevdirmekte kendisi bir numara olabilir. Kelime haznesi,tefekkürleri muh te şem. Umuyorum ki ikinci hatta birden fazla kitabını da çıkartır. Ayrıca kendisiyle tanışmayı da çok isterdim :( Bilmiyorum incelememi buralara kadar okuyo musunuz ama Nouman Ali'yi tanımanızı çok isterim. Zira ben kendisini övgülere sığdıramıyorum.
224 syf.
·1 günde·10/10
SPOİLER İÇERİR
Kitabın sunuş bölümde yer alan " Üst perdeden nasihat buyuran üsluplar, gençleri hiçbir şekilde etkilemiyor." cümlesindeki gençlerden biriyim ben de...
Kitabın yazarı Nouman Ali'yi 4 yıl önce keşfetmiş olup sohbetlerini elimden geldiği kadar pür dikkat dinlerim zira acıtasyonun dibine vuran, yapılması güç şeyler söyleyen ve bana sert gelen adamları dinlemek dinini öğrenmek isteyen ben için hiç ilgi çekici değildi.Bu yaşıma kadar dinimin iki yönünü gördüm. Birinci yönü katı kuralları olan, korkutucu olan şeyler ihtiva eden din diğeri ise sonsuz merhameti olan Rabbi anlatan, kolaylık dini olan, senden istediği senin için en iyisi olan ve kusursuzluğu değil de elinden geleni yapmanı isteyip ilerlemeni isteyen din. İşte Nouman Ali KHAN vesilesi ile ben asolan ikinci yönüyle karşılaşıp dinimi daha çok anlamlandırıp sevdim.Adam mantığa dayanan, anlaşılır, sıkıcı olmayan bir üslupla Kuran-ı Kerim'in içeriğini, çok derin bir şekilde inceleyip farklı bir perspektif oluşturarak önümüze koyuyor. Bakıp da görmediklerini görmek ve Allah'ın kitabını daha doğru anlamak isteyenler için bu kitap bana göre çok güzel bir seçenek olacaktır.
Yazarı ben sadece bu kitaptan ve sohbetlerinden biliyorum şimdiye kadar bir yanlış söylemini görmedim önyargılı olanlar ya da kötü bilenler için aşağıdaki alıntıyı paylaşmayı üstüme borç bilirim...

Halka hakikatleri anlatma konumunda bulunan davetçiler, peygamber değildir. Tamamı insan olmaları sebebiyle Allah Resul'ünün ardından gelen herkes konuştukları mevzular hususunda elbette hataya düşebilirler. Bir Arap atasözü vardır ; her at yanlış bir adım atar, her alim bir hata yapar. " Alimlerin ağzından çıkan kelimelerin mükemmele ulaşamadığı haller olacak her daim. Yahut dinleyenlerin onların söylediği her sözü onaylamadıkları olacak. Ancak bu durum onların mazide yapmış oldukları hayırlardan, sürdürdükleri güzel işlerden birşey eksiltmez.İnsanların değerini ağızlarından çıkan" bir tek söze" indirgeyemezsiniz. Bunu yapamazsınız.

Ölümü düşününce herşeyin anlamını yitirdiği bu dünyada yaşanırlılığı sağlayacak tek şey olan imanımızı sağlamlaştıracak bu kitabı okumanız ve içerdiği tespitleri özümseyip hayatınıza yerleştirmeniz dileğiyle...

Son olarak kitabın devamı (kitap sohbetlerden oluşuyordu zaten) mahiyetinde kısacık bir video paylaşımında bulunuyorum umarım izlersiniz..

https://youtu.be/fIvjeAZheRY
224 syf.
·10/10·
Bu kitabı okumamak için hiç bir sebep yok ama okumak için bir çok sebep var.
Nouman Ali Khan zaten müthiş bir insan. Kitabını okumaktan da mutluluk duydum.
224 syf.
“ ..Allah biz talep etmezken dahi sürekli ikramlarda bulunmaya devam ediyor. Nefes alabilmemiz için dua etmemiz gerekmiyor.Hayal edebiliyor musunuz tam tersi olsa ne olurdu? İşitebilmek, görebilmek ve konuşabilmek için Allah’a dua etmek zorunda değiliz.Bir hayal etsenize..”

Bu ve bunun gibi nice samimi yorumlar mevcut bu kitapta.
Anlatmak istediklerini yeri gelmiş kelime kelime , yeri gelmiş harf harf tahlil etmiş, yeter ki doğru bir şekilde anlayabilelim diye..
Her bölümün sonunda yapmış olduğu dualar da içinizi ısıtan türden..
Sadece 5 bölüme sığdırmaya çalıştığı bu kitapta hoş sohbetine naifliğine, ihlasına ve derinliğine şahit olmamak elde değil.
Yazandan, çevirenden, bize sunandan, okuyandan Allah razı olsun..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dirilt Kalbini
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050825992
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Baskılar:
Dirilt Kalbini
Revive Your Heart
“Teknolojinin önümüze serdiği sınırsız imkânları düşündüğümüzde, bugünün insanını yakalayabilmek için samimi ve bilgece bir üsluba ihtiyacımız var. Gençlerimizin artık eski, kalın kitapları karıştırıp kafa yoracak ne vakitleri var, ne de istekleri. İslâm’ın ilkelerini ve güzelliklerini, tahrif etmeden ama muhatabı taltif ederek sunmamız gerekiyor. Buna ‘din dilinin restorasyonu’ dememiz caiz olursa eğer, yapmamız gereken tam da bu.
Türkiye kamuoyunun yakından tanıdığı Nouman Ali Khan, çizmeye çalıştığım çerçeveyi gerçek anlamda dolduran bir isim. İslâm ve Kur’ân hakkındaki derin bilgisini keyifli ve bilgece bir üslupla dile getirip, bunu yaparken kendi hayatından aktardığı sıcak ve sıra dışı anekdotlarla okurunun ilgisini her an canlı tutabiliyor.
Nouman Ali Khan’ın Dirilt Kalbini adıyla Türkçeye kazandırılan elinizdeki ilk kitabı, günümüze dair bazı meseleler hakkında Kur’ân ayetlerinden damıttığı kıymetli dersler içeriyor. Ayetlerin sadece mesajını değil, ayetlerde geçen ifadelerin dil özelliklerini de laf arasında aktarıyor. Kelimelerin anlamları, anlamlar arasındaki hoş nüanslar, bunların ayetlere kattığı derinlik ve zenginlik… Bütün bunlar, okuyucuyu hem anlatılan konuya hem de bir bütün olarak Kur’ân’ın harikulâde üslubuna yaklaştırıyor, ısındırıyor.
Dirilt Kalbini’yi okurken, şu ayet hep hatırınızda olsun, zira ayette anlatılan şeyin ayniyle tezahür ettiğini göreceksiniz:
‘Allah, hikmeti dilediğine verir. Kime hikmet verilmişse, ona çok büyük bir hayr verilmiş demektir. Bunu ancak, temiz akıl sahipleri düşünüp anlar.’ (Bakara, 269)”
Taha Kılınç

Kitabı okuyanlar 4.682 okur

  • Devlet
  • İbrahim çelik
  • Bir Garip Okuyan
  • Ebru keskin
  • aysenr
  • Şeyma Gür
  • Hakan Şalcı
  • Ertuğrul
  • Dîlasa
  • Sare K.

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%18.9
14-17 Yaş
%9.5
18-24 Yaş
%29.5
25-34 Yaş
%25.8
35-44 Yaş
%11.6
45-54 Yaş
%2.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%76.6
Erkek
%23.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%52.6 (803)
9
%21 (321)
8
%14.3 (218)
7
%5.7 (87)
6
%2.4 (37)
5
%2.2 (34)
4
%0.3 (5)
3
%0.3 (5)
2
%0.1 (1)
1
%1 (15)

Kitabın sıralamaları