Adı:
Otostopçunun Galaksi Rehberi
Alt başlık:
5 Kitap Bir Arada
Baskı tarihi:
12 Ocak 2021
Sayfa sayısı:
868
Format:
Ciltli
ISBN:
9786051715193
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayıncılık
Baskılar:
Otostopçunun Galaksi Rehberi
Otostopçunun Galaksi Rehberi
The Ultimate Hitchhiker
The Ultimate Hitchhiker
Eskiler der ki: Eğer berbat bir perşembe sabahı geçirmemişseniz, bu kavramın anlamını bütün boyutlarıyla henüz bilmiyorsunuz demektir. Bazıları da bu cümlenin fazla iddialı olduğunu düşünür ve kahramanımız Arhurt Dent de bu kişilerden biridir; ta ki o perşembe sabahına kadar. Aslında o perşembe sabahı Yerküre’de yaşayan herkes için berbat geçmişti; değil mi ama, yaşadığınız gezegenin aniden yok edilmesinden daha berbat ne olabilir ve hikâyemiz de işte o perşembe sabahı başlar.

Aslında Yerküre’deki canlıların tek bir kurtuluş yolu vardı: Gezegenin havaya uçmasından saniyeler önce Arthur Dent ve son on dört yıldır bu gezegende tıkılıp kalmış arkadaşı Ford Prefect bir uzay gemisine otostop çekmeyi başarmışlardı. Bu ikilinin yolları evrenin o ana dek gördüğü en güzel gemi olan Altın Kalp ile, iki kafalı ve üç kollu eski bir hippi olan Galaktik İmparatorluk Hükümeti’nin Başkanı Zaphod Beeblebrox, paranoyak, zeki, ama kronik depresif robot Marvin ve yıllar öncesinden kısa bir anlığına gelen güzel bir kızla kesişecektir.
İyi de bizler neden doğduk? Neden ölüyoruz? Neden bileklerimize bu kadar uzun süre dijital saatler taktık? Bütün soruların cevabı yıldızlara doğru başparmağınızı kaldırmanızda yatıyor. Ve yanınızda bir havlu bulundurmayı asla unutmayın. İyi eğlenceler Restoran’a buyrun.
Asla pişman olmayacaksınız...
-En önemlisi insana cesareti öğretip sevdiriyor.Cesaret ve aptallığın farklı kavramlar olduğunu ve aradaki o ince cizgiyi fark etmemizi sağlıyor bence bu kitabı okumak için önemli bir sebep.Düşünsenize bir kac saatte ailenizi,evinizi,paranızı hatta ve hatta gezegeninizi kaybediyorsunuz ve otostop cekerek o uzay gemisinden diğer uzay gemisine,bir gezegenden dğer gezegene savruluyorsunuz.Tabi tüm bunlar bize cok fantastik gelen şeyler ama bir düşünsenize bir daha Mc Donals'tan birşey alamadığınızı bir daha Starbucks'dan birşey içemediğinizi ;(

Evet Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi'ni okumak için 2. sebep ise gerçekleri istemenin bizim için bir araç değil bir amaç olmasını saglamak.Kısaca gerceklere ulaşarak birşeyleri basarabilmeyi istemek değil de gercekten gercege ulaşmaya calısmayı istemek.Gerçeği bir araç değil bir amaç olarak görmek.Ne de olsa ne gercekten daha gercek olabilir ki?

Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi'ni okumak için 3. sebep bir cok internet sitesine ilham vermesi, sonra 42 sayısının hayatın evrenin anlamı olduğunu google'ın da söylemesi,google'a “what is the answer to life, the universe, and everything?” diye arattığınızda karşınıza “42” cevabı ve bir adet hesap makinesi çıkıyor deneyin,ve evreni dolaşan gezginlerin rehberi olan Galaksi Rehberi'nin şuanda biz kullanamıyor olsakta tüm dünyadaki insanların ücretsiz olarak tıklayıp her türlü bilgiye sahip olmasını saglayan WIKIPEDIA ansiklopedisine ilham kaynağı olması,şuanda çogumuzun elinden düşmeyen tabletlere,e- kitaplara ilham kaynağı olması ve daha fazlasıyla hayatımızdaki cogu seye, ELON MUSK dahil birçok kişiye ilham kaynaklığı etmesi.

Ve son olarak kitabın arkasıdaki kocaman ve dostane “Don’t panic” yazısı. Hiçbir durum karşısında panik yapmamamızı söyleyen, hatta gezegeninin iki aptal vogonunun bir hiperuzay inşa yolu kurmak istemesi sebebiyle kül olup yok olması durumunda bile panik yapmamanı söylüyorsa günlük telaşlarımız içinde bu sözü aklımıza getirdiğimizde biraz sakinleşiriz belki.


Hayata daha espritüel bakabilmek ve daha fazlası için kesinlikleee okumanızı tavsiye ederim. KESİNLİKLE OKUMALISINIZ.

Diğer sebeplere buradan göz atabilirsiniz :))
https://www.google.com/...-rehberi/amp/?espv=1
Otostopçunun Galaksi Rehberi serisinin 5 kitabının bir arada olduğu basım. Öncelikle söyleyeyim çok uzun bir kitap. 900 küsur sayfa. Benim gibi uzun kitaplara alışkın değilseniz, bir de bilim-kurgu pek ilgi alanınıza girmiyorsa okurken çok zorlanabilirsiniz. Ben ancak ilk iki kitabı okuyabildim. Başlarken hepsini okumayı düşünüyordum. Açıkçası hepsini okumaya gücüm yetmedi. Ne olursa olsun kitapları yarım bırakmayı sevmiyorum. Bu nedenle araya kitaplar koyarak bitireceğim sanırım.

Kitabı okumadan önce ekşi'de ve 1000kitap'ta yorumlara bakmıştım. Bir çok yorum anlam itibari ile şöyleydi: "Çok saçma bir kitap ama yarım da bırakamıyorsunuz. Sizi içine hapsediyor." Bu tür yorumları görünce şaşırmıştım. Ama biraz okuduktan sonra aslında kitaba pek uyan yorumlar olduğunu fark ettim.

Yazar kendi kafasında bir evren yaratıyor -kim bilir belki de gerçektir-. Sizi karakterlerle beraber bu evrenin bir ucundan diğer ucuna sürüklüyor. Ufkunuzu çok genişletecek bir kitap. Pek çok yerde durup tekrar tekrar düşünmek zorunda kalıyorsunuz. En basitinden insanlar fare üzerinde deneyler yapar ya, yazarımıza göre aslında fareler insanlar üzerinde deneyler yapıyor. Veyahut evrende Dünyadan başka gezegenler var ve buralarda başka ırklar da yaşıyor. Dünya ise diğer ırkların yaşamı sorgulamak, yaşamın anlamını bulmak gibi sorulara cevap verebilmesi için üretilen bir robot. Biz insanlar da aslında bu robotun birer parçasıyız. Neyse çok spoiler vermeyeyim. Sonuç olarak 'saçma' da olsa bir olay örgüsü var ve ister istemez merak ediyorsunuz sonunu.

Çeviri olmasına rağmen yazarın değişik dil kullanımının tadına varabiliyorsunuz. Çevirmenlere puanım 10 bu bakımdan.

Ülkemizin ziyaretçi sayısı bakımından en iyi 8. sitesi olan, dünyada kendi alanında bir ilk olan ve 1999'da kurulan ekşi sözlük'ün kurucusu Sedat Kapanoğlu siteyi bu kitaptan esinlenerek oluşturduğunu belirtmişti. Açıkçası bu nedenle kitaba olan merakım baya da artmıştı. Kitabı okuduğum kadarıyla Douglas Adams yıllar önce, internet bu kadar yayılmamışken, hatta insanların internetin kendisini bile kavramakta zorlanırken sözlük modelini kafasında yaratması ne kadar zeki, ilerigörüşlü olduğunu gösteriyor. Dediğim gibi ufku gerçekten de katlayan bir kitap. Özellikle bilim-kurgu seven okurların ve yeni bir şeyler denemek isteyen okurların okumasını tavsiye ediyorum.

dipnot: en uygun
zamanda kalan 3 kitabı da okuyup yorumumu ve puanımı güncelleyeceğim.
711 syf.
·95 günde·Beğendi·10/10 puan
Merhabaa,
Sonunda '95' gündür okuduğum kitap bitti! Bir kitap okudum gibi gözükse de aslında bu kitap, Otostopçunun Galaksi Rehberi serisinin beş kitabının bir arada olduğu bir kitaptı. Yani 5 kitap okudum aslında.

Kitap şahaneydi, efsaneyi, muhteşemdi. Çok güzel bir kitaptı; gerek akıcılığıyla, gerek kurgusuyla, gerekse okura hitabıyla şahaneydi. Oldukça eğlenceli, aynı zamanda size Evren hakkında değişik bilgiler öğreten, yani hem eğlendirici hem öğretici aynı zamanda hem kurgu bir kitap. Cidden Douglas Adams'ın ellerine sağlık. Çok güzel bir seri yazmış.

Douglas Adams zaten komik bir bilim kurgu kitabı yazmak istiyormuş zamanında, uzun uğraşlar sonucunda da elinden bu seri çıkmış. Çok da güzel seri hani.

Biliyorum çok fazla alıntı yaptım - neredeyse her sayfadan 2 alıntı. Hala defterimde paylaşacağım alıntılar var. Ama her sayfadan da alıntı yapacak türden kitap ben napayım yani.

Ama kitabın sonu hakkında aklımda bazı sorular kaldı. Douglas Adams bunun için Galakside Son Bir Kez Otostop Çekmek - Kuşkucu Somon adlı bir son kitap yazmış ve ölümünün ardından da yayınlanmış. Büyük ihtimalle -vakit bulabilirsem tabii- onu da okuyacağım.

Kesinlikle ölmeden önce okumanız gereken türden bir kitap - daha doğrusu bir kitap serisi! Okumazsanız cidden çok şey kaçırırsınız!
868 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10 puan
Şimdi bitirdim kitabı. "Piiuuuvff! " diye bir tepki vermek istiyorum. Yazarın zekası ve mizahına hayran kaldım. Absürt komedi ve bilim kurgu tarzında bir kitaptı. 5.kitap içlerinden en iyisiydi. En beğenmediğim ise 4. Kitaptı. Yazardan beklenmeyen bir hikayeye yönelmişti. Bazı durumlarda" acaba başka birine mi yazdırdı." diye düşünmeye başlamıştım. Arada bir gelip selam veriyor ardından asistanına yazdırmaya devam ediyor gibiydi. 4. Kitap bittikten sonra Önsöz'ünü okudum. Meğerse yazar 4. Kitabı yazmaya bir türlü başlayamamış. Yapımcı da yazarı bir otel odasına kapatmış ve yazmaya zorlamış. Ne kadar baskı altında olduğunu düşününce gayet iyi bir eser çıkartmış ortaya.
Herkesin kolay kolay okuyabileceği bir kitap olduğunu düşünmüyorum. Gayet anlaşılır bir dili var fakat bilimsel çizgilerden çıkmadan bu kadar absürt bir bilim kurgu olması biraz yoruyor olabilir fakat bu durum benim pek bir hoşuma gitti.
Bazı alıcı noktaları vardı ki arada aklıma geldikçe hala gülüyorum. Douglas Adams'ın evreninde yaşıyor olsak çok eğlenirdik.
Bu kitabı okumazsanız bir şey kaybetmezsiniz ama okursanız çok şey değişir.
868 syf.
·10 günde·Puan vermedi
Kitaba büyük bir hevesle başladım. Çünkü kitap ilgimi çok çekmişti. Serinin tüm kitaplarını bir kitapta birleştirmişler.Bu yüzden kitap biraz kalın. Kitap bana evreni sorgulamamı ve artık her şeye olabilir gözüyle bakmamı sağladı.

Dünya Vogonlar tarafından bir uzay otoyolu yapımı için havaya uçurulmadan önce bir uzay gemisine otostop çekmeyi başaran Ford Prefect , Arthur Dent ve daha sonra yolları kesişen arkadaşlarını anlatıyor.

"İyi de bizler neden doğduk? Neden ölüyoruz? Neden bileklerimize bu kadar uzun süre dijital saatler taktık? Bütün soruların cevabı yıldızlara doğru başparmağınızı kaldırmanızda yatıyor. Ve yanınıza bir havlu bulundurmayı asla unutmayın."
Çok güzel bir kitap size de tavsiye ederim. :)
709 syf.
·54 günde·Puan vermedi
Nereden başlayacağımı bilemiyorum öncelikle çok kahkahalar atarak okuyacağınız bir kitap olabilir. Kitapta bana çok komik gelen bazı şeyler vardı mesela "dumura uğratıcı" gibi. Veya kimsenin hiçbir isteğinin olmadığı gezegen gibi, veya gezegenler yapan gezegen
İnsanları farelerin deney olarak kullanması gibi alt üst durumlar vardı ve çoğu çok komik bir dille anlatılmıştı.Ancak tüm kitabı ilk kitapla ilişkili olarak hayatın anlamını ve nihai soru cevap ilişkisini bulmak için okuduğumu söylemeliyim. Üzülerek söylüyorum sonunda buna ulaşamıyorsunuz malesef o arayışı yarım bırakmışlardı. Birçok paralel evren ve bu evrenlerde geçen alternatif olaylarla bezeli güzel oldukça hayal gücü gerektiren bir kitap sizi alıp başka dünyalara götüreceği kesin ama son kitapların zoraki yazıldığı hissine kapıldım üzüldüm...
Birgün bu kitabı okumuş ve çok sevmiş birileriyle tanışıp değerlendirmeyi ve beni aydınlatmasını çok isterim...
709 syf.
·Beğendi·9/10 puan
8 mart 1978’de BBC radyo 4’de saat 22.30’da bir radyo oyunu olarak ilk bölümü yayınlanan bu hikaye zaman içerisinde hiç kimsenin düşünemeyeceği bir efsaneye dönüşecekti. Radyo oyunları o kadar çok ilgi gördü ki daha sonra bu hikâye kitaplaşmak zorunda kaldı. İlginin büyüklüğü serinin devamlarının da yazılmasına ve 5 kitaplık harika bir eserin ortaya çıkmasına neden olmuştu.

5 kitabın bir arada bulunduğu oldukça kalın olan bu kitap Arthur Dent’in evinin saçma sapan bir neden ile yıkılacağını öğrenmesiyle başlar. Ama keşke her şey bununla sınırla kalsa. Zira birkaç saat geçmeden Dünya adlı gezegen galaksiler arası bir yol çalışması nedeniyle yok edilecektir.

Hayatın anlamının neden 42 olduğu, uzayda dolaşan bir otostopçu için havlunun neden bu kadar önemli olduğunu bu kitap sayesinde öğreneceksiniz. Bilim kurguyu alışılmadık bir mizah dili ile kurgulayan Douglas Adams sizi inanılmaz bir yolculuğa çıkaracak.

Bu kitap ile ilgili son söyleyeceğim şey de şu. Bu kitabı ya çok seveceksiniz ya da vakit kaybı olduğunu düşüneceksiniz. Ortası yok.
712 syf.
·40 günde·8/10 puan
Herhangi bir bilim kurgu kitaplarının en iyi kitaplar listesine baktığınızda mutlaka bu kitabı görürsünüz. Zamanında ben de bu kitabı görerek "beşibiryerde" olarak aldım. Seri olarak basılmış eser zaten. 5 kitaptan oluşuyor. 40 günde okumuşum :) ilk kez bu kadar uzun bir sürede bir kitap okudum.

Herkesin bir sözü var " kitap çok eğlenceli " Evet eğlenceli ama yeterli değil. Ya da gerçekten çok büyütüyoruz bu eseri o yüzden bir kayıp yaşıyoruz. Beklentiyi yüksek tutmak zarar veriyor esere. Tüm seriye ayrı ayrı yorum yaptığım için bu beşibiryerde kitabına biraz yüzeysel yorum yapacağım.

Bilim kurgu pek okumuyorum ama duyduğum ve öğrendiğim kadarıyla bu eserden daha iyilerini bulabiliriz. Bazı yerlerde kahkaha attırsa da 700 sayfalık, büyük sayfa ve incecik puntosuyla bu eseri okuduğum için pek beğenmediğimi itiraf ediyorum.

Tavsiye durumunu size bıraktığım bir eser.

Dipnot: Okumamda destek olan Nigra ve Yadigar Hoca'ya teşekkür ediyorum. Birlikte okuyarak ancak böyle bir sonuç aldık.
868 syf.
·29 günde·Beğendi·10/10 puan
Bu inceleme işinde çok başarılı degilim, hatta genel olarak başarılı degilim fakat bu aşırı başarılı ve bende iz bırakmış kitap hakkında bir kaç söz söylemek istedim.

Otostopçunun galaksi rehberindeki herşey hayal ürünüdür fakat hayaller de gerçekleşmesi için yokmudur zaten? Bu kitaptaki çogu kavramın artık gerçekte oldugunu ve günlük hayatımızda kullandığımızı belirtmek isterim. Google gibi, sözlük forumlar gibi. Yazarın nasıl dehamsı bir hayalgücü oldugunu belki buradan bir parça ifade edebilmişimdir.

Galaksi rehberine okumaya başladığımızda karşılaşacagımız durum şudur ; Dünyanın sonu gelmiştir, çünkü oradan gezegenler arası bir yol geçicektir, bu kadar saçma bir giriş bölümüyle kitabın da saçma olacagını düşünüyorsunuz ki öyle zaten. Fakat saçma şekilde mantıklı da. Bunu yazarın ara pasajlardaki verdiği inanılmaz mesajlarda anlayabiliyoruz. Kitap akıcımı? sorusuna hayatımda ilk defa bir metini okurken "Laaaaaaannnn :DDD" diye bağırmak istedigimi siz buraya kadar sıkılmadan okuyan koca yürekli okurlarla paylaşmak isterim. İşte öyle komik, öyle akıcı bir kitap. Okurken hatta bir kaç yerde gözümden yaş gelene kadar güldüm.
Neyse konumuza dönersek; dünya artık olmadıgına göre bütün olaylar uzayda geçmektedir. Dünya yok olmadan az önce geçen uzay gemilerine tabi ki otostop çekerek uçan, böylelikle neslimizi kurtaran Arthur Dent, ondan daha hızlı davranan güzeller güzeli Trillian, aslında zaten uzaylı olup da otostop çekerken 15 sene dünya da mahsur kalmış Ford Prefect, depresif robot Marvin ve iki kafalı Zaphod başkanın uzaydaki maceraları, kitabın ana konularını oluşturuyor, konusu degil konuları. Çünkü konudan konuya atlıyor, nede olsa orası uzay, ucu bucagı yok, her an herşey olabilir ki bu olasılık olayının makinesi dahi yapılmış( En unutulmaz bölüm bana göre burası hatta).
Sizde bu dünyadan sıkıldıgınızda hiç üşenmeden galaksiye otostop çekebilir, bir yandan herşeye mizahi gözle bakıp, bir yandan açılan algılarınızı taa zihninizin derinliklerinde hissedebilirsiniz.
İyi okumalar, zaten okurken iyi olursunuz, hoşçakalın
710 syf.
·17 günde·9/10 puan
“Aslında, ortalama bir Vogon muhtemelen sadece bir kez bile düşünmeyecektir. Onlar cahil, kalın kafalı, salyangoz beyinli yaratıklardır ve düşünmenin onlar için biçilmiş bir kaftan olduğu söylenemez. Vogonlar üzerinde yapılan anatomik incelemeler, onların beyinlerinin aslında fena halde deforme olmuş, yanlış yere yerleştirilmiş ve hazımsızlık çeken bir karaciğer olduğunu ortaya koymuştur.”


“İlk kuramı insanoğlu denen yaratıklar, dudaklarını devamlı çalıştırmazlarsa ağızlarını bir daha hareket ettiremezlerdi.
Birkaç ay süren dikkatli bir gözlemin sonucunda ikinci bir kuramla ortaya çıkmıştı ki o da şuydu - eğer insanlar dudaklarını devamlı çalıştırmazlarsa, beyinleri çalışmaya başlıyor.”


“Buralarda yaşam onyedi milyon kez daha kolaydı ve çikolatalar tek kelimeyle muhteşemdi.”

Tekrar tekrar okuduğum çok fazla paragraf oldu hangi birini not almalıyım bilemedim. 5 kitaptan oluşan bu seriyi bütün cilt halinde okudum ben, sanırım 3. Kitap da biraz boşluğa düştüm. Durağan geldi okurken zorlandım bir nebze. Fakat sonu inanılmaz tatmin etti. Şaşırtan, keyiflendiren, eğlendiren aynı zamanda sizi sürekli zihin otostopuna sürekleyen harika bir romandı. İyi ki okudum ve tekrar okumak istiyorum
868 syf.
·Beğendi·8/10 puan
5 kitabın bir araya gelerek ansiklopedi şeklinde basılmasıyla oluşan bir kitap. İlk başta kitap çok çekici gözüküyor lakin yazıların puntoların küçüklüğünün gözü çok yorması, kitabın kalınlığı, büyüklüğü bir araya gelince, şekil bakımından kitabı okumak çok zor ve işkence haline geliyor. İlk kitap çok güzel, hareketli, komik ve bir çırpıda okunuyor hani. İkinci kitap ise ilkine göre daha sakin olmasına rağmen ilkinin hatrına o da okunuyor. Fakat üzerine üçüncü kitaba devam etmemeniz gerekir, ki en azından ben edemedim. Araya yaklaşık bir yıl gibi bir süre girdi. Sonrasında siteden arkadaşlarım Kemal Hocam ve Nigra Hanım sayesinde kalan iki kitabi birlikte ve daha hızlı bir şekilde okuyabildim. Son kitap içerik açısından daha yoğun ve birbirini takip eden bütünlük içeren olaylar söz konusu. Evet, okunmalı bence ama hepsi bir arada değil :) araya zaman koyarak.
712 syf.
·37 günde·6/10 puan
Ne desem bilemiyorum,böyle aşırı derecede kötü denilebilecek bir eser değil; ama şahane olduğu yorumlarına da katılamıyorum. Güldük eğlendik 5 kitap boyunca birbirine zekice bağlanan konu ve olaylar hoşuma gitti,iyi bir mizahı var fakat yeterli değildi benim için. :( Çok zorlandım okurken ve bitmesini iple çektim. Bitirmek için aşırı zorladım.
Otostopçunun Galaksi Rehberi 1978'de radyo programı olarak ortaya çıkmış,daha sonradan kitaplaştırılmış. 1979-1980 yıllarında yazılıp günümüzde okunduğunda tuhaf gelmeyen olay ve eşyalar olması yazarın hayal gücünün başarısını gösterse de sanırım İngiliz mizahı olması bir parça kitabın beni içine çekmemesinde etken oldu. O zamanlarda okumuş olsam belki çok daha müthiş bulabilirdim kitabı.

İnce espriler,güzel göndermeler ve iyi bir mizah olsa da olay geçişleri çoğu yerde çok kopuktu, örneğin Arthur ile ilgili kısımları okurken bir evrendeyken tekrar Arthur'la karşılaştığımızda bambaşka bir olayın içinde bulabiliyoruz karakteri. Sürekli arada kaçırdığım bir şeyler mi oldu sorusu takıldı aklıma ve çoğu kez ne olup bittiğini anlamaya çalışırken buldum kendimi.

Bunun dışında ilk kitaptan son kitaba, değinilen ufacık olayların birbirini etkilemesi ve bir kitaptaki olaydan farklı bir kitapta yeni bir olay meydana gelmesi çok müthişti. Mizah,eleştiri ve göndermeler dozundaydı.

Yine de çok sevemedim,abartılmış bir eser olduğunu düşünüyorum.Kitabı zorlayarak da olsa bitirmemdeki en büyük katkıyı sağlayan insan_okur Bey'e teşekkürlerimi ileterek bitirmek istiyorum yorumumu. Tek başıma okuyor olsam yarım bırakırdım kitabı büyük ihtimalle. :)

Bonus olarak şöyle bir liste hazırlanmış göz attıktan sonra okumak konusundaki karar sizlerin... http://listelist.com/...nun-galaksi-rehberi/
"Düşlerin fırlatılıp atılsa ve yerle bir olsa bile yürümeye devam et, yüreğinde umutla yürü... Ve asla yalnız yürümeyeceksin!"
-“Sizin Tanrınız bir bahçenin ortasına bir elma ağacı koyar ve der ki, ‘hey arkadaşlar ne isterseniz yapın, ama bu elmayı yemeyin.’
Sürpriz, sürpriz, elmayı yerler ve o da saklandığı çalının arkasından fırlayarak bağırır ‘yakaladım, yakaladım.’ Oysa yemeselerdi de sonuçta bir şey değişmeyecekti.” Dedi Ford.
-“ Niye değişmesin?”
-“Çünkü eğer karşındaki, kaldırıma içinde tuğla bulunan şapkaları bırakmaktan hoşlanan bir zihniyete sahipse, gayet iyi bilirsin ki bundan vazgeçmez. Er ya da geç seni gafil avlar.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Otostopçunun Galaksi Rehberi
Alt başlık:
5 Kitap Bir Arada
Baskı tarihi:
12 Ocak 2021
Sayfa sayısı:
868
Format:
Ciltli
ISBN:
9786051715193
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayıncılık
Baskılar:
Otostopçunun Galaksi Rehberi
Otostopçunun Galaksi Rehberi
The Ultimate Hitchhiker
The Ultimate Hitchhiker
Eskiler der ki: Eğer berbat bir perşembe sabahı geçirmemişseniz, bu kavramın anlamını bütün boyutlarıyla henüz bilmiyorsunuz demektir. Bazıları da bu cümlenin fazla iddialı olduğunu düşünür ve kahramanımız Arhurt Dent de bu kişilerden biridir; ta ki o perşembe sabahına kadar. Aslında o perşembe sabahı Yerküre’de yaşayan herkes için berbat geçmişti; değil mi ama, yaşadığınız gezegenin aniden yok edilmesinden daha berbat ne olabilir ve hikâyemiz de işte o perşembe sabahı başlar.

Aslında Yerküre’deki canlıların tek bir kurtuluş yolu vardı: Gezegenin havaya uçmasından saniyeler önce Arthur Dent ve son on dört yıldır bu gezegende tıkılıp kalmış arkadaşı Ford Prefect bir uzay gemisine otostop çekmeyi başarmışlardı. Bu ikilinin yolları evrenin o ana dek gördüğü en güzel gemi olan Altın Kalp ile, iki kafalı ve üç kollu eski bir hippi olan Galaktik İmparatorluk Hükümeti’nin Başkanı Zaphod Beeblebrox, paranoyak, zeki, ama kronik depresif robot Marvin ve yıllar öncesinden kısa bir anlığına gelen güzel bir kızla kesişecektir.
İyi de bizler neden doğduk? Neden ölüyoruz? Neden bileklerimize bu kadar uzun süre dijital saatler taktık? Bütün soruların cevabı yıldızlara doğru başparmağınızı kaldırmanızda yatıyor. Ve yanınızda bir havlu bulundurmayı asla unutmayın. İyi eğlenceler Restoran’a buyrun.
Asla pişman olmayacaksınız...

Kitabı okuyanlar 2.108 okur

  • Seyhan şar
  • Umut Gök
  • Alyndra Henaradwen
  • Dariru
  • Özgür Baykuş
  • Veysel Ören
  • Fatih Yıldırım
  • Tuğçe
  • Mazlum yazan
  • Büşra Çatalbaş

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%5.9
13-17 Yaş
%5.4
18-24 Yaş
%23.8
25-34 Yaş
%29.2
35-44 Yaş
%27.6
45-54 Yaş
%5.9
55-64 Yaş
%1.1
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%51.3
Erkek
%48.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%30.8 (278)
9
%18.1 (164)
8
%16.2 (146)
7
%7.3 (66)
6
%3.3 (30)
5
%2 (18)
4
%0.6 (5)
3
%0.3 (3)
2
%0.4 (4)
1
%0.4 (4)

Kitabın sıralamaları