Otuz Beş Yaş (Bütün Şiirleri)

·
Okunma
·
Beğeni
·
20,7bin
Gösterim
Adı:
Otuz Beş Yaş
Alt başlık:
Bütün Şiirleri
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
280
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755100173
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Otuz Beş Yaş
Otuzbeş Yaş
Otuz Beş Yaş
Otuz Beş Yaş
Yaş otuz beş! Yolun yarısı eder. / Dante gibi ortasındayız ömrün. / Delikanlı çağımızdaki cevher, / Yalvarmak yakarmak nafile bugün, / Gözünün yaşına bakmadan gider.

Cahit Sıtkı Tarancı'nın, bu dizelerle başlayan "Otuz Beş Yaş" şiiri, Türk edebiyatının kült şiirleri arasındadır. Bir başka şiir ustamızın, Behçet Necatigil'in deyişiyle: "Şiirlerinde yaşamanın ve aşkın güzelliğini öven, ölümün üstünlüğünü vurgulayan, Türkçe'yi bütün tatlılık ve anlatım gücüyle şiire geçiren Cahit Sıtkı Tarancı, döneminin en çok okunan şairlerinden biri olmuş, hiçbir akıma bağlanmadan kendine özgü bir şiir geliştirmiştir. Şiirle ilgili bir soruya verdiği yanıt da bu doğrultudadır: 'Şiirle hayat arasındaki sıkı ilişkiye inandığım içindir ki, şiiri hiçbir zaman bir düşüncenin kanıtlanması (...) olarak düşünmedim. Şiirin yapısının gerektirdiği bu bağımsızlık, şairlerin özgürlük aşkıyla da açıklanabilir. Bunun için, baskı rejimlerinde ilk isyan bayrağını açanların daima şairler olduğuna şaşmamak gerekir.'" Tarancı'nın bütün şiirlerini, değerli eleştirmen Asım Bezirci'nin titiz derlemesiyle sunuyoruz.
280 syf.
·67 günde·9/10
Doğup büyüdüğü evi bugün müze haline Cahit Sıtkı Tarancı bende yeri ayrı olan şairlerden biridir. Diyarbakır'a yolunuz düşerse mutlaka uğrayın. Şiirlerinde hayat, aşk doğa ölüm kavraarının boy gösterdiği bu kitabında derin bir hüzün buldum kendimce. Ayrıca çok akıcı idi hangi ara bitti anlamadım. Şiirin düz yazıdan farkı; az kelimeyle çok şey söylemektir. Bazı cümleler bilerek mi yarım bırakılmış onu anlamadım. Herhalde kalanını bizim düşünüp yorumlamamız için.

Keyifli okumalar diler, böyle güzel bir mecrayı bizlere sunduğu için 1K ekibine teşekkür ederim.
280 syf.
·10/10
Sene 1900lerin sonu milenyuma gireceğiz. Ortaokuldayız. Çok sevdiğim, gecemizin günümüzün bir geçtiği, sevdiğimiz yemeklere kadar her zevkimiz ortak olan arkadaşımla tek farkımız; ben kitap okuma delisi o ise hiç sevmezdi.

Ona kitap okumayı sevdirmek istiyordum ki hiç farklı yanımız kalmasın. Okul kütüphanesinde iki adet Cahit Sıtkı Tarancı 35 yaş şiir kitabı vardı. Şiir kitabını okunması kolay olduğu için seçtim. Her gün okuldan eve dönerken sesli bir şekilde bir mısra o, bir mısra ben okuyoruz sokakta yürürken.

Bir gün ders ortasında arkadaşım bir kelimenin anlamını bulamadığını söyledi. Cebimizde telefon yok tabi bilgiye kolay ulaşamıyoruz. Sıranın altında kitabı açıp kelimeyi gösterirken öğretmene yakalandık. Kızdı bağırdı. Kitabı aldı yırttı paramparça etti bizi de disipline verdi.

Müdürün yanına gittik. Müdür de aynı şekilde kızıyor bağırıyor neden rahat durmuyorsunuz diyordu. Arkadaşım çok ağlıyordu. Bense ona karşı mahcup olmuştum. SUÇ!! benimdi. Onu okumaya ben teşvik etmiştim. Biz sustukça müdür daha çok bağırıyordu. "Vereceğim elinize tastiknamelerinizi
sizi okuldan atacağım" dedi. Okuldan atılırsam babam çok kızardı. Cümle aleme rezil olurdum. En son dayanamadım. "Biz ne yaptık, neden okuldan atılıyoruz, kitap okumak suç mu hem derste okumadık sadece bir şey gösterdi" dedim. Ayağa kalkıp gömleğinin kolunu yukarıya sıyırdı. Bizi dövecek zannettim. Feci bir yara gösterdi. Evet suç, kitap okumak suç. Ben de gençliğimde kitap okuduğum için bana bunu yaptılar dedi. Korktuk. Ağladık. Kitap okuyana neden öyle yaparlar hiç anlamadık.

Müdür, okul öğretmenin yaptığı salaklığı savunmak adına bizi harcıyordu, kısaca "derste başka şeyle ilgilenmeyin" diyebilirdi ama kitap okumayı kötüleyip kalbimizde derin yaralar açıyordu farkında değildi. "Bu seferlik sizi affediyorum. Okul kütüphanesine girmeniz yasak. Okuyacaksanız sadece ders kitaplarınızı okuyun" dedi.

Arkadaşım bir daha eline kitap almadı. Bense uzun bir süre okuyamadım sonra dayanamadım evde gizli gizli okudum, okudum, okudum. O kitap hala bende durur. Öğretmen arkadaşın kitabını yırtmıştı ama bendekini saklamıştım. Kütüphaneye girmem yasaklandığı için iade edememistim. Hala saklarım o günün anısına.

Kitap o zaman için yarım kalmıştı şimdi tekrar baştan okudum ama içimdeki o sızı hala devam eder. Kitap incelemesine gelince yaş 35 yolun yarısı eder deyip 46 yaşında ölen bir şairin kitabı için neler yazılır bilemedim.
135 syf.
·Puan vermedi
Yaş otuz beş ! yolun yarısı eder.
Dante gibi ortasındayız ömrün.
Delikanlı çağımızdaki cevher,
Yalvarmak, yakarmak nafile bugün,
Gözünün yaşına bakmadan gider.
.
.
.
N'eylesin ölüm herkesin başında.
Uyudun uyanamadın olacak
Kim bilir nerde, nasıl, kaç yaşında?
Bir namazlık saltanatın olacak.
Taht misali o musalla taşında.


Ölüm teması...
İşlenmesi bakımından zor bir tema.
Hemen her şair üzerine birşeyler karalamıştır.

Fakat '' Ölüm acısı yaşamamış'' birisi tarafından ustaca kaleme alınması zor bir meziyet.

Kendisi bu şiiri yazarken,
İtalyan şair Dante’den ilham almıştır.

Dante, otuz beş yaşında ve sürgünde olduğu bir dönemde 'İlahi Komedya' adlı eserini “Hayat yolunun ortasında kendimi karanlık bir ormanda buldum.” diyerek kaleme alır.

Onun kalemini ve kaderini,
Ölüm şairimiz paylaşır.
Mukadderat

Bu şiir ömrün yarısına varmanın bilincine ermiş bir insanın, ölümden duyabileceği ürpertiyi dile getirmiştir. Gayet akıcı ve güzel bir eser.

Bazı dizeler vardır,
Ciltler dolusu kitaplara bedeldir.

Kendimizden birşeyler bulabileceğimiz,
Hayata yönelik hesaplarımızı tekrardan gözden geçirmemizi sağlayacak değerli bir hazine.

Okumanızı Tavsiye Ederim

_____________________________________________

Hayatın Veresiyesi Olmaz.

Keyifli Okumalar Dilerim
504 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
"Bir ben vardır ben'den içeri"
Şiirin düz yazıdan farkı; az kelimeyle çok şey söylemektir.
Şiir yalnız duymakla değil,sevgiyle dikkatle yazılmalıdır. İşte şairlerden beklediğimizde budur.
Cahit Sıtkı Tarancı'nın_Otuz Beş Yaş,şiir kitabı muhteşemdi.
280 syf.
·1 günde·9/10
Kitabı
Listen to Yedi Güzel Adam - Özlem - Entrümantal by Yedi Güzel Adam #np on #SoundCloud
https://soundcloud.com/...edi-guzel-adam-ozlem
müziği eşliğinde okumak ayrı bir huzur verdi.

Ölümden korkanlar asla bu tip şiirler yazamaz ancak ölüme seranad yazanlar bu hislerle şiir yazıp okuruna hissettirir.

46 yaşında hayatını yitirmiş. Otuz beş yaş yolun yarısı etmemiş onun hayatı için. Fakat Otuz Beş Yaş şiiri ile hayatını sonsuza çevirdiği kesin.

Her bir şiirinde ayrı yaşlara geçtiğim, şairin ağlamasını hissettiğim ve ağladığım, bunalmışlığın arasında huzuru keşfettiğim bu şiir kitabını okumak ve okutmak gerek.

Bazen diyorum. Lisede bize bu insanların hangi akıma mensup oldugunu anlatmak yerine kitaplarını okutup hislerimizi sorsalar, daha sonra hislerimizi alevlendiren yazar ve şairlerin hayatlarını merakla biz araştırsaydık edebiyata olan ilgimiz daha derin olurdu sanırım.

Ne yazık ki Lys sınavinda edebiyat sınavına girecek öğrenciler mecburen ezbere bilgileri bilmek ve bıktırıcı soğuk testleri çözmek zorundalar.

Bir öğrencim neredeyse edebi eserlerin çoğunu okumuştu, yazar ve şairlerin hayatını okuduğu kitaplara duyduğu ilgiden dolayı kendiliğinden öğrenmişti. Ben ona matematik çözerken "edebiyatı yetiştirebiliyor musun? Aran nasıl?" diye sorduğumda yukarda anlattıklarımı cevap olarak almıştım. Sonuç ne oldu: bu öğrencim edebiyat sınavından sadece bir boş bıraktı gerisi doğru idi.Bunları neden anlattım yaşayarak yaşatarak öğrenmenin önemini göstermek için.

Kendi hayatıma bir göz atacak olursam bir öğretmenimin bize Sezai Karakoç'un "Mona Roza" şiirini okurken ki hislerini yaşatması, adeta kendi yazmışcasına hissettirmesi, sesinin tonundaki titremeler... Beni şiirle tanıştıran bu öğretmenimdi. Branşı edebiyat da değildi. Hayatımda bir yol çizmeme sebeptir bu olay. Demek ki edebiyata ilgili olmak için edebiyatçı olmak zorunlu değil. Ve yaşayan bir kitap olup öğrencilere anlatmak gerek.

Keyifli okumalar.
158 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Cahit Sıtkı Tarancı tipini beğenmediği için evindeki bütün aynaları kaldırdı. Sevgilim var sansınlar diye 6 ay kendisiyle mektuplaştı. Yaş 35 yolun yarısı deyip, 46 yaşında hayata veda etti.

Bence önemli olan insanların düşünce yaşı ve ruh yaşıdır. Normal yaşı birer başlıktan ibarettir. İsmi gibi yapışıp kalır.

Şiir kitapları insanlara karşı görünemez hisslerin yansımasıdır. Cahit Sıtkı Tarancı bunu bir kez daha kanıtlamış oldu. Ölüm şairimiz aslında yaşarken ölmeyi çok güzel özetlemiştir. Keyif alarak okdum. Cahit Sıtkı Tarancı'yı ancak yazdıklarında anlayabilirsiniz. Çünkü kelimeleri birer silah özelliği taşıyor. Tek önerim şiirleri sesli okuyunuz anlamı, hissiyattı ve etkisi daha büyük olur....
158 syf.
·Beğendi·9/10
Öncelikle hepinize güzel akşamlar dilerim dostlarım. Epey zaman oldu inceleme yapmayalı bir şiir kitabına üstelik. Çok düşündüm nasıl bir giriş yapsam diye Sevgili Cahit Sıtkı Tarancı'nın en bilindik şiirinin adı verilen bu kitabını sizlere anlatmaya. Hiç dinlenmeden ara vermeden yazmak istiyorum içimden gelen bu satırları. Zira dinlenmedikçe ömrün artarmış, öylesi güzelmiş Cahit'ciğime göre. Sense "kulak ver ki" o diyor böyle, bir anlamı olsun bu satırların. Şiirlerinin çoğunda bir şekilde değiniyor Sevgili Cahit ölüme hem de gayet tatlı bir dille çiçekler için mesela ölülerin sükunu diyor ne güzel bir tabir!
"İnsanlar bilseydiniz ne bekler 
Bir gün açmak için bu çiçekler;"
Ne bekler sizce çiçekler açmak için sevgili okurlar, baharın gelmesini mi, dallarından koparılıp birine verilmeyi mi ya da bir ölünün mezarında yeşerebilmeyi mi?

Şarkılar yarıda ne zaman kalır peki biliyor musunuz? Bahar gittiği ölüm geldiği zaman Cahit'cim için.
Sadece ölüme değindiği mısralarında değil sevgilisine, sevdiğine seslendiği dizeleriyle de vurdu beni Cahit.

Yanan alnımı elinin gölgesi soğutur, suya eğil bir bak senin güzelliğin benimse gençliğim orada diyor
ve evlilik teklifi ediyor sanki şu cümleleriyle müthiş bir şirinlikte:
"Yorgun başımı göğsünde emniyette bileyim; 
Artık taslarımız ayrı çeşmelerden dolmasın."
Evet benim tasımı da çesmemizden sen doldurucaksan :))
"Ne yardan geçilir, ne serden; 
Korkuyoruum bu gecelerden."
Bunu okuyunca geceden korkmak bile bana güzel geldi o söyledi diye sadece.

Güzel memleketim için bile hissiyatını öyle bir içtenlikle dile getirmiş ki aşık olunası cidden yazacağım şu cümleler de:

"Memleket isterim
Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun;"
Olsun be Cahit'cim ölmek sonrası gibi kederli değil. Şehit haberlerinin duyulmadığı, aç ve üşüyen, başlarını sokacak bir evi bile olmayan insanların, mendil satan minik çocukların olmadığı, insanlar tarafından hayvanların eziyete maruz kalmadığı, ağaçların kesilmediği, kuşların gökyüzünde özgürce uçabildiği, fabrika dumanlarının gökyüzünü hiç kirletmediği, deniz sularının masmavi ve tertemiz kaldığı, çiçeklerin hiç solmadığı ve hasretin hiç olmadığı bir memleketimiz hatta dünyamız olsun, haklısın :))

Şiirleri aynı zamanda çok yalın sade ve anlaşılır şairimizin. Bu kadar basit cümleler bir araya gelince şiir olur mu derseniz olur en güzel tanımıyla Cahit'cimde.

"Ne yapsam, gün doğmuyor gönlümce;
...
... ümitler sende ölüm"

"Ne isterseniz benden
Bilmem ki hatıralar"
Hatıralar ne ister sahi insandan tutar yakasına da bırakmaz ya da öyle güzeldir ki insan onu düşünmeyi bırakmaz, bazen yumuşacık bir dokunuş yarı mutlu yarı hüzünlü, bazen sert ve acı bir çarpış yüreğe...
"Alıştığımız bir şeydi yaşamak"
Alışmak tehlikelidir, bırakamazsın öyle kolay alıştığın şeyi, ondan mıydı yaşamaya bu denli bağlılığın onu bırakamayışın ve bunu şiirlerinle bizlere yansıtışın Cahit'ciğim?

"Desem ki sen benim için,
Hava kadar lazım,
Ekmek kadar mübarek,
Su gibi aziz bir şeysin;
Nimettensin, nimettensin!
Desem ki...
İnan bana sevgilim inan,
...
Ben sende yaşıyorum,
Sen bende hüküm sürmektesin.
...
Hatırla ki mahşer günüdür
Ortalığa düşmüşüm seni arıyorum."

En çok bu şiiri sevdim galiba en çok bundaki cümlelerin altını çizdim zira. Rüzgarların en ferahlatıcısı senden esiyor diyor sevdiğine, denizlerin en mavisini sende izliyorum, çiçeklerin en solmazını senden kopardım diyor.
Ben de ona diyorum ki mısraların en sıcağını sende hissettim, sevgilerin en bitmezini senden öğrendim Tarancı...

"Aşkımı kuşlara sor sevgilim;
Öleceğim günü kuşlar bilir."
Sen ölsen bile aşkın ölmesin ama değil mi? Bak burada bizimle, kalbimizde :)
"Şayet ölürsem,
Helâlleşmeye vakit kalmadan, 
Hatırdan çıkarmayın beni;
Dünyaya benden selam olsun.
Her nefes alıp verişiniz."

Öldün, her daim hatrımızda olmasan da hatırdan da çıkmadın, dünyadan sana çok selam olsun, aldığım ve verdiğim her nefes şiirlerini okurken şaircim...

"Güneşin batmak istemediği belli."
Çok belli ama işte güneş batmadan olmaz insan ölmeden sonsuza kadar kalamaz, çiçek kurumazsa bir gün, atan kalp de durmazsa olmaz Cahit'ciğim zira her güzel şeyin bir sonu vardır, okuduğum şiirlerin gibi.

Aşk nedir ona göre ay buluta girdiği gece en yanık türküleri söyletendir, yanmak da olsa onunla yaşar Cahit :)
"Ben sevda çekerim, hepsinden beter" diyen de o "Senden uzak olduktan sonra. Nerde olsa yaşıyor insan;" diyen, "Sensiz doğan günü neyleyim" diyen de o.
Sevgilisinin bir gülümsemesi dünyayı gözden çıkarmasına bedel imiş, o bir gülümsese dinecekmiş yağmur :)
Bakın ne diyor
"Sevmeğe geldim insanları,
Gönlümle, elimle, kafamla sevmeğe; 
Hesapsız, karşılıksız,
Ayrılık gayrılık gözetmeden, 
Gün gelip gidersem şayet,
Öyle severekten gideceğim ki,"
Dedim ki ben de keşke herkes böyle içten ve çıkarsız sevse ve gidecekse şayet bir gün böyle güzel gidebilse..

Ölüm de bir şey varmış ki hayattan daha da güzel bunu diyordu rüyasında onu çağıran ölüler o ise
"İstemem o dehşet gün gelip çatsın;  Bana kimseler anam kadar yanmaz,." diyordu. Haklıydı en çok anne yüreğiydi yanan gerisi elbet bir gün unuturdu.

"Uyudun uyanamadın olacak.
Kimbilir nerde, nasıl, kaç yaşında?" Diye yazdığın bu satırlara verdiğim cevabı duyamayacaksın biliyorum ama
46 yaşında, Viyana'da uyudun sonra uyanamadın... :(
Bir yolculuktayım şimdi uyuyacağım birazdan, sonra uyanabilecek miyim meçhul? Şimdi ben de diyeyim kimbilir nerde, nasıl kaç yaşında öleceğim diye... Belki sayılı saatler kaldı belki yıllar var daha ama teşekkür ederim sana bunu düşündürdüğün için bana bir kez daha şaircim.

Son olarak şu mısralarınla bitirmek isterim incelememi sana dair
"Yaş otuz beş! Yolun yarısı eder.
Dante gibi ortasındayız ömrün."
20'me girmeme sayılı günler kalmışken 15 yıl sonramı görür müyüm bilmem ama Cahit'ciğim bildiğim bir şey varsa
"Hayat kısa, kuşlar uçuyor." der Cemal Süreya. Değerini bilelim yaşamanın nefes almanın, sevdilerimizin yanında olmanın, gökyüzünü görebilmenin, yıldızları izleyebilmenin güzelliğini ve hâlâ nefes alıyor olduğumuzun, kalbimizin her bir atımı ve yaşadığımız her an için şükredelim. En güzeli de şiirle kalalım. Şiir olalım hatta. Bir gün ölsek bile bir bulut olamasak da gökyüzüne, yağmur olup kalplere yağmış olalım yaşarken.

Buraya kadar okuyan güzel kalbinize içten sevgilerimi yolluyorum. Çok yoruldum daha da yazamacağım. :))

Kitaba dair sevdiğim birçok mısranın yanısıra ısınamadığım mısralar da yok değil tabi :))
Hepinize bol şiirli geceler dilerim dostlarım
158 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Türk şiirinde, ölüm ve yalnızlık deyince akla hemen Cahit Sıtkı Tarancı gelir. Evet, bu tema üzerine çok şiiri vardır Tarancı’nın… Ama yine de onu, “doğuştan mutsuz, hüznün bencil kralı, toplumdan kaçan ya da umutsuz bir aşk yoksulu” olarak görmek haksızlıktır bence. Cahit Sıtkı, 30 yaşındayken, en yakın arkadaşı Ziya Osman Saba’ya yazdığı bir mektubunda şöyle yazar ; “… Ziyacığım, hayatı sevmekle geçiyor ömrüm, az daha gençliğim diyecektim gene de diyebilirim, zira yaş oldu otuz. Desene ki Dante gibi ortasındayız ömrün. Fakat bu an ne güzel! Bu kahve, bu aperatif, karşı masada gülümseyen midinette (*hafifmeşrep kadın), annem (görüyorsun ki sıra gözetmeden, rastgele söylüyorum), sen, Beşiktaş’taki vefasız fakat gene de sevgili sevgilim, şiir iştahım ve daha bir sürü nimetler!…”
Evet, yalnızlıktan çok çekmiştir Cahit Sıtkı… Sanki yalnızlık onun için bir canavardır. Ama bu yalnızlık biraz da hayata doyamamanın getirdiği bir yalnızlık, bir çeşit korkudur onda. “Yalnızlığa Dair” şiirinde dediği gibi; 

“Can yoldaşın olmazsa olmasın
Yalnızım diye hayıflanmayasın
Eğilmiş üstüne gökyüzü masmavi 
Bir anne şefkatine müsavi... Ve kış yaz 
Dalda kuş eksik olmaz 
Dağ başında duman…
Yalnızlık nedir göreceksin öldüğün zaman.” 

Eminim ki konunun araştırmacıları, ‘Cahit Sıtkı ve Ölüm’ temasına ayırdıkları zamanı ‘Cahit Sıtkı’da Hayat Sevinci’ adlı bir incelemeye ayırsalar, en azından, ‘ölümden korkan şair’ gibi bir izlenim magazininden kurtulurdu şair. Bence bu konuda, Cahit Sıtkı’ya büyük bir haksızlık yapılmaktadır. İşte bu yazı, arka fonunda coşkun ama kederli bir utangaç aşkı anlatacak dili döndüğünce.‘Abbas’ şiirinde şöyle seslenir şair. 

“Haydi Abbas, vakit tamam
Akşam diyordun işte oldu akşam
Kur bakalım çilingir soframızı
Dinsin artık bu kalb ağrısı...
Katıp tozu dumana
Var git
Böyle ferman etti Cahit
 Al getir ilk sevgiliyi Beşiktaş’tan 
Yaşamak istiyorum gençliğimi yeni baştan”

Yaz gecesi, mehtap, hafif bir sarhoşluk ve kederden boğulurcasına duyguların salındığı bir gece, Cahit Sıtkı’nın aklına, Beşiktaşlı ilk sevgilisi düşer. Hemen hemen herkesin bildiği bu ünlü Beşiktaşlı ‘şiir prensesi’ kızın kim olduğunu, şairi nasıl olup da bu kadar etkilediğini, şairle nerede, ne zaman tanıştıklarını ve hepsinden öte adını, sonraları neler yaptığını merak edip kurcalamaya başladığımda karşıma hüzünden birikmiş bir dağ ve yazarıyla birlikte mezara giden bir sır çıktı. Elbette bir iki saptama düşülmüş tarihe, ne kadar sağlam bilgilerdir bilinmez ama elimizde başka veriler olmayınca onlar üzerinden bir düşünüş geliştiriyoruz bizde.
Beşiktaşlının kim olduğuna dair notlara geçmeden önce, çok çok amatörce bir araştırma yaptım kendimce; Cahit Sıtkı şiirlerinde sevgiliye yazılmış dizelerde, kadın imgesinin izini sürdüm. Ortaya son derece hüzünlü şeyler çıktı. Diyarbakır’dan Galatasaray Lisesi’ne okumak için geldiği zaman İstanbul’da kendinden başka kimsesi yoktur ve yurtta kalmaktadır Cahit Sıtkı. Son derece sıkılgan ve Doğu kültürünün baskısıyla –ve yüzündeki şark çıbanının izine de bağlı olarak- kendisinin ‘çirkin’ olduğunu düşünmekte ve özellikle karşı cinsle ilişki kurmakta zorlanmaktadır. Her gününü yurtta geçirirken arkadaşları hafta sonları sevgilileriyle buluşmakta ve sevgililerinden gelen mektupları Cahit Sıtkı’nın yanında okumaktadırlar. Bu durumdan ve yalnızlığından usanan Cahit Sıtkı, bir gün, ergenliğinin verdiği öfkeli halini de yanına alarak Beşiktaş’a gider ve başka birinin ağzından kendisine aşk mektubu yazıp, okuluna postalar. Hoşuna giden bu oyunu daha sonraları da yapmaya devam eder. Bu derin hüzün yıllar sonra, onu Türkiye çapında tanıtan ve 1946 yılında CHP Şiir Yarışması birinciliği verilen, ’35 Yaş’ şiirinde dize olarak çıkar karşımıza.
 
“Hayal meyal şeylerden ilk aşkımız
Hatırası bile yabancı gelir
Hayata beraber başladığımız
Dostlarla da yollar ayrıldı bir bir
Gittikçe artıyor yalnızlığımız
Gökyüzünün başka rengi de varmış!
Geç farkettim taşın sert olduğunu
Su insanı boğar, ateş yakarmış!
Her doğan günün bir dert olduğunu
İnsan bu yaşa gelince anlarmış ”

Bu kederli hikayeyi kenara koyalım ve Cahit Sıtkı şiirinde kadın imgesinin peşine düşelim. Şair, ‘Esmer Güzeli Yarim’ şiirinde sevgilisinin esmer olduğunu bildirir bize.

“Bu meltemli geceler
Su sesi, ayışığı
Uzayan türküleri cırcır böceklerinin
Bu cümbüş, bu muhabbet
Bu tatlı uykusuzluk
Hep senin şerefine
 Esmer güzeli yarim… ”

Hani sadece ölüm korkusu çektiği söylenen şairden muhteşem bir çalım değil mi bu dizeler? Evet, ölüm tedirginliği duyduğu kesindir şairin ama hayattan kopuk, sadece kendi çukurunda arabesk bir yalnızlık içinde olduğunu söyleyenlere aşk dizeleriyle verilecek o kadar çok yanıtı vardır ki Cahit Sıtkı’nın…
27 Kasım 1932 tarihinde, henüz 22 yaşındayken sevgili dostu, sırdaşı Ziya Osman Saba’ya yazdığı bir mektubunda insanlardan nefret ettiğini söyleyen şairin, vali olmasını isteyen babasının inadının karşısında kendisinde olan şiir tutkusunun kanlı bir çarpışma içinde olduğunu hatırlarsak; sanırım bu nefreti daha iyi anlayabiliriz. “…Bu dünyadan, bu dünya insanlarından bazen o kadar nefret ediyorum ki çıkıp gitmek için bir kapı arıyorum ve emin ol ki, aradığım kapıyı bulduğum gün asla tereddüt etmeden o kapıyı açıp gideceğim, başka alemlere, başka insanların yanına, herhalde bu dünyaya hiç benzemeyen bir dünyaya.”

“Ben bu dünyaya yanlış gelmiş olacağım ben
Ben öyle her insandan, o kadar uzağım ben
Yine bu gözlerimdir okşanacak şey arar
Yoksa içimde başka bir dünya hasreti var
Uyanır gibi birden bir korkulu rüyadan
O içimden sevdiğim, benim olan dünyadan
Bir ses bana: ‘Gel! ‘ dese, ben o sesi işitsem
Kimsecikler duymadan bir kapı açıp gitsem”

Şairin beklediği ‘o ses’, onun ‘çirkinliğine rağmen’ onu seven bir kadının sesi olmalıdır. Ölümünden çok kısa süre önce evlendiği (4 Temmuz 1951) ve öldüğü 1956 yılına kadar, sadece 5 sene evli kaldığı; bu evliliğinde henüz üçüncü yılında geçirdiği felç (18 Ocak 1954) ve ardından ölümüne kadar dilsiz kuşlar gibi suskunluğunda onu sevecek bir kadın olan Cavidan Tınaz Hanım, şairin bir ömür arayıp, ölümüne yakın bulduğu bir bardak sudur şairin içindeki çöllere… Bu duygu, Türk şiirinde yazılmış en güzel aşk şiirlerinden birinde, ‘Serenad’ şiirinde hayat bulur.

“Kimdir bana gülümseyen yeşillik balkonundan
Demek gecelerden sonra nihayet gün doğuyor.
Bir gülüşündü gençliği döndürdü yolundan
Yanan şu alnım elinin gölgesiyle soğuyor.
Güzelsin ya, ne olursan ol, girdin hikayeme …”

Cahit Sıtkı’nın 1954 yılında felç olup, konuşma yetisini kaybetmesi Türk edebiyatında bir çok ustayı o kadar üzer ki, ne yapacaklarını bilemezler. O kendi halinde bir şairdir; her şey yolundayken bile kimselerden bir şey isteyemez, bekleyemezken bir de bu durumda olması gerçek bir hüzündür. Ahmet Hamdi Tanpınar bu duruma dair çok dokunaklı bir not düşer tarihe; “Türkçeyi o kadar güzel konuşturan şairin aylar ve yıllarca en basit şeyleri bile söylemekten aciz kalması, her ağız açışında gölgesini ve rengini zamana fırlattığı eşyanın adını bile hatırlamadan yıllarca yaralı ceylan bakışlarıyle yaşaması kadar hazin ne olabilir? Ona Türkçeyi yeniden ve kelime kelime öğretmeye başladıklarını haber aldığım zaman, nasıl içim burkulmuştu. Talihin insanoğlu ile bundan zalim alayı olamazdı.”
Oysa ki felç olmadan hemen önce, o ‘karanlığın şairi’ diye bize anlatılan şairin, ‘Fikr-i Sabit’ şiirinde büyük bir coşkuyla yazdığı son derece hayat dolu dizeleri nasıl görmezden gelebiliriz?

“Ne bileyim ben
Kimdi Amerika’yı keşfeden
Ne eder beş kere beş
Güneyden mi kuzeyden mi doğardı güneş
Kaçıncı padişahtı Yavuz
Aylardan Nisan mı yoksa Temmuz
Ne bileyim nereye gider turnalar
Şeftali ne zaman çıkar
Bahçemde gül açmış ya karanfil
Umurumda değil
Sabahlara dek kadeh elde
Aklım fikrim o güzelde…”

Cahit Sıtkı o kadar sessiz ve alçakgönüllü biriymiş ki, sevdiğini bile söylemekten çekinirmiş. Çok zengin bir ailenin çocuğu olmasına karşın, babasıyla anlaşamamasının getirdiği yalnızlık duygusunu yenmek için Ankara’ya gelir ve devlet dairelerinde memurluk yapar. Örneğin, İkinci Dünya Savaşı’ndan hemen önce, 1936’da Sümerbank’ta görürüz onu. Savaş yıllarında Paris’tedir ve Naziler Paris’i işgal ettiğinde, Alp Dağları’nı bisikletle aşarak Türkiye’ye gelir. Paris’ten kaçmadan önce Paris Radyosu Türkçe Yayınlar Servisi’nde spiker olarak karşımıza çıkar Cahit Sıtkı. Askerlikten sonra, 8 Aralık 1944’te, 157 lira 9 kuruş maaşla, Anadolu Ajansı’nda memurdur. 17 Ocak 1946 tarihinde de, Maraş milletvekili dostu Ahmet Hamdi Tanpınar’ın yardımıyla, Toprak Mahsüller Ofisi’nde, 260 lira maaşlı, sevilen bir mütercimdir. Ardından 108 şiirin yarıştığı 1946 CHP Şiir Yarışması birinciliğinden kazandığı 5.000 lira ve kariyerle, Çalışma Bakanlığı’na mütercim olarak geçmesi…ve Cavidan Tınaz’lı günler…

“Hangi suya dalıp çıktın ki, böyle güzelsin
Kulun kölen olurum kapında istersen…”

Cavidan Tınaz, hiç kuşku yok ki, şairin tüm karanlığına karşın onun ruhuna ‘hayat üfleyen’ bir sihirli nefestir. Onu da başka bir incelemede anlatmak dileğiyle...

SON ? :)
280 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Aşk, doğa, ölüm temaları etrafında şekillenen şiirlerini , akıcı ve anlaşılır bir üslupla yazmış Üstad.
Şiir seven sevmeyen herkes, okumaktan zevk alacağı, kendinden bi şeyler bulacağı, sıcacık mısralar bulacak bu sayfalarda.
"Desem Ki " şiiri, Cemal Süreya 'nın " Aşk" ı ile birlikte en çok hangisini sevdiğime karar veremediğim iki şiirden biridir.
Ve "Sevdalı" ve "Memleket İsterim" ve "Otuz Beş Yaş Şiiri" ve daha niceleri tadı damakta bırakan, elden bırakılmayacak şiirler.
Pdf ' ten okudum ve gidip almaya karar verdim kitabı .Kitaplığımda olmasını istediğim- tıpkı Nazım' ın Henüz Vakit Varken Gülüm'ü gibi- şiir kitaplarından birisi oldu bu eser.
Okumalısın...
114 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Cahit Sıtkı Tarancı'yı halk içinde çoğu insan "Yaş otuz beş, yolun yarısı eder" dedikten sonra 46 yaşında ölen şair olarak bilir. Doğrusu bende böyle biliyordum. Çünkü bu bana böyle empoze edildi. Okulda Cahit Sıtkı Tarancı'nın ismini bir kere duydum. O da işte "Yaş otuz beş, yolun yarısı eder" dedikten sonra 46 yaşında ölen bir şair olarak bize öğretildi. O sınıfta 20 öğrenci vardı. Hepimiz bunu böyle öğrendik. Sonra televizyon izlerken hangi kanal, hangi proğram hatırlamıyorum ama Cahit Sıtkı Tarancı'nın ismi yine aynı şekilde geçti. O proğramı izleyen kişiler ne yazık ki 20 kişi değildir sadece. İzleyen herkes bunu böyle öğrendi. Daha sonra misafirliğe gittiğimiz bir gün yaşıtım olan bir kızın elinde gördüm Cahit Sıtkı Tarancı'yı. Amcalardan biri okuma saçma sapan kitaplar dedi. Akrabalar bir ağızdan hurraa onay verdiler. O kız sonra o kitabı okudu mu bilmiyorum. Umarım okumuştur..
O amcalar, o proğram, o öğretmen yüzünden kitaba sıfır beklentiyle başladım. Ve bu kitabı okuduktan sonra diyorum ki, Cahit Sıtkı şairlerin üstatlarından. Her şiirinde ayrı bir tat var. O tadı alabilene ne mutlu..
Keyifli okumalar..
280 syf.
·2 günde·Beğendi
" Dante gibi ortasındayız ömrün"

Daha çocukken ki o kaygısızlığımızla, okul kitaplarında okuduğumuz o şiirin şimdilerde aklımda en çok dolanan dizesi.

Oysaki ömrümün ortasında da değilim.
Ama zaman geçtikçe , yazarın dediği gibi insan her doğan günün bir dert olduğunu anlıyor.

Çocukluksa, çocukluk işte.
Başlı başına bir özlem.
Geçti mi bir kere geri kalan tüm ömür sızısıyla kalıyor.

Cahit Sıtkı Tarancı ölümün, yalnızlığın, geçen ömrün, saçlarımıza kar misali düşen akların, yaş aldıkça insanın vardığı farkındalıkların, geç kalmanın , telafisi olmayan zamanın acısını anlatıyor şiirlerinde.

Bazen insanca isteklerinde de bahsediyor.

Tek şikayetin ölümden olduğu bir memleket istiyor mesela.
Ya da nimet gibi bir sevgiliye aşkını anlatıyor.

Ama daha çok umarsızca geçen yıllarının pişmanlığını geri kalan tüm ömründe yaşayan bir adamın şiirlerini okuyoruz.

Bu şiirler bizi derin derin düşündüren bir melankoliye düşürüyor.

"İnsan öleceğini
bile bile
nasıl yaşar?
Ya çıldırır
ya da öleceğini
unutur"


Ya da şair olur...
MEMLEKET İSTERİM

Memleket isterim
Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun;
Kuşların çiçeklerin diyarı olsun.

Memleket isterim
Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun;
Kardeş kavgasına bir nihayet olsun.

Memleket isterim
Ne zengin fakir, ne sen ben farkı olsun;
Kış günü herkesin evi barkı olsun.

Memleket isterim
Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun;
Olursa bir şikâyet ölümden olsun.
Desem ki
Desem ki vakitlerden bir Nisan akşamıdır,
Rüzgârların en ferahlatıcısı senden esiyor,
Sende seyrediyorum denizlerin en mavisini,
Ormanların en kuytusunu sende gezmekteyim,
Senden kopardım çiçeklerin en solmazını,
Toprakların en bereketlisini sende sürdüm,
Sende tattım yemişlerin cümlesini.
Desem ki sen benim için,
Hava kadar lazım,
Ekmek kadar mübarek,
Su gibi aziz bir şeysin;
Nimettensin, nimettensin!
Desem ki...
İnan bana sevgilim inan,
Evimde şenliksin, bahçemde bahar;
Ve soframda en eski şarap.
Ben sende yaşıyorum,
Sen bende hüküm sürmektesin.
Bırak ben söyleyeyim güzelliğini,
Rüzgârlarla, nehirlerle, kuşlarla beraber.
Günlerden sonra bir gün,
Şayet sesimi farkedemezsen,
Rüzgârların, nehirlerin, kuşların sesinden,
Bil ki ölmüşüm.
Fakat yine üzülme, müsterih ol;
Kabirde böceklere ezberletirim güzelliğini,
Ve neden sonra
Tekrar duyduğun gün sesimi gökkubbede,
Hatırla ki mahşer günüdür
Ortalığa düşmüşüm seni arıyorum.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Otuz Beş Yaş
Alt başlık:
Bütün Şiirleri
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
280
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755100173
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Otuz Beş Yaş
Otuzbeş Yaş
Otuz Beş Yaş
Otuz Beş Yaş
Yaş otuz beş! Yolun yarısı eder. / Dante gibi ortasındayız ömrün. / Delikanlı çağımızdaki cevher, / Yalvarmak yakarmak nafile bugün, / Gözünün yaşına bakmadan gider.

Cahit Sıtkı Tarancı'nın, bu dizelerle başlayan "Otuz Beş Yaş" şiiri, Türk edebiyatının kült şiirleri arasındadır. Bir başka şiir ustamızın, Behçet Necatigil'in deyişiyle: "Şiirlerinde yaşamanın ve aşkın güzelliğini öven, ölümün üstünlüğünü vurgulayan, Türkçe'yi bütün tatlılık ve anlatım gücüyle şiire geçiren Cahit Sıtkı Tarancı, döneminin en çok okunan şairlerinden biri olmuş, hiçbir akıma bağlanmadan kendine özgü bir şiir geliştirmiştir. Şiirle ilgili bir soruya verdiği yanıt da bu doğrultudadır: 'Şiirle hayat arasındaki sıkı ilişkiye inandığım içindir ki, şiiri hiçbir zaman bir düşüncenin kanıtlanması (...) olarak düşünmedim. Şiirin yapısının gerektirdiği bu bağımsızlık, şairlerin özgürlük aşkıyla da açıklanabilir. Bunun için, baskı rejimlerinde ilk isyan bayrağını açanların daima şairler olduğuna şaşmamak gerekir.'" Tarancı'nın bütün şiirlerini, değerli eleştirmen Asım Bezirci'nin titiz derlemesiyle sunuyoruz.

Kitabı okuyanlar 4.693 okur

  • Ferhat KASAP
  • Nurettin
  • Oğuzhan Zengin
  • yusuf mert ergin
  • İbrahim Demiröz
  • Emrullah Gümüş
  • Ilgın
  • Özlem Gün
  • tevrat
  • Mahza

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.2
14-17 Yaş
%6.5
18-24 Yaş
%27.1
25-34 Yaş
%31.9
35-44 Yaş
%20.3
45-54 Yaş
%6.9
55-64 Yaş
%1.3
65+ Yaş
%2.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%63.3
Erkek
%36.6

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.6 (312)
9
%17.1 (193)
8
%18.2 (206)
7
%9.5 (108)
6
%3.1 (35)
5
%1.8 (20)
4
%0.4 (4)
3
%0.2 (2)
2
%0.2 (2)
1
%0.2 (2)

Kitabın sıralamaları