Otuz Beş Yaş Bütün Şiirleri

8,4/10  (106 Oy) · 
611 okunma  · 
85 beğeni  · 
3.563 gösterim
Yaş otuz beş! Yolun yarısı eder. / Dante gibi ortasındayız ömrün. / Delikanlı çağımızdaki cevher, / Yalvarmak yakarmak nafile bugün, / Gözünün yaşına bakmadan gider.

Cahit Sıtkı Tarancı'nın, bu dizelerle başlayan "Otuz Beş Yaş" şiiri, Türk edebiyatının kült şiirleri arasındadır. Bir başka şiir ustamızın, Behçet Necatigil'in deyişiyle: "Şiirlerinde yaşamanın ve aşkın güzelliğini öven, ölümün üstünlüğünü vurgulayan, Türkçe'yi bütün tatlılık ve anlatım gücüyle şiire geçiren Cahit Sıtkı Tarancı, döneminin en çok okunan şairlerinden biri olmuş, hiçbir akıma bağlanmadan kendine özgü bir şiir geliştirmiştir. Şiirle ilgili bir soruya verdiği yanıt da bu doğrultudadır: 'Şiirle hayat arasındaki sıkı ilişkiye inandığım içindir ki, şiiri hiçbir zaman bir düşüncenin kanıtlanması (...) olarak düşünmedim. Şiirin yapısının gerektirdiği bu bağımsızlık, şairlerin özgürlük aşkıyla da açıklanabilir. Bunun için, baskı rejimlerinde ilk isyan bayrağını açanların daima şairler olduğuna şaşmamak gerekir.'" Tarancı'nın bütün şiirlerini, değerli eleştirmen Asım Bezirci'nin titiz derlemesiyle sunuyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9789755100173
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hakan TEKİN 
20 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Aşk, doğa, ölüm temaları etrafında şekillenen şiirlerini , akıcı ve anlaşılır bir üslupla yazmış Üstad.
Şiir seven sevmeyen herkes, okumaktan zevk alacağı, kendinden bi şeyler bulacağı, sıcacık mısralar bulacak bu sayfalarda.
"Desem Ki " şiiri, Cemal Süreya 'nın " Aşk" ı ile birlikte en çok hangisini sevdiğime karar veremediğim iki şiirden biridir.
Ve "Sevdalı" ve "Memleket İsterim" ve "Otuz Beş Yaş Şiiri" ve daha niceleri tadı damakta bırakan, elden bırakılmayacak şiirler.
Pdf ' ten okudum ve gidip almaya karar verdim kitabı .Kitaplığımda olmasını istediğim- tıpkı Nazım' ın Henüz Vakit Varken Gülüm'ü gibi- şiir kitaplarından birisi oldu bu eser.
Okumalısın...

Zagor 
27 Eki 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Merhaba...

Cahit Sıtkı Tarancı kadar, şiirlerinde ölümden, karanlıktan, yalnızlıktan, karamsarlıktan dem vuran başka bir şair var mıdır? Tarancı, o kadar kendisini yalnız hissedermiş ki okuduğu dönemde herkese mektup gelir kendisine gelmeyince üzülür, kendi adına mektuplar yazar, postaya verir, sonra da mektup gelince sevinirmiş. Şiirlerinde ki derin karamsarlık, yalnızlık belki de o döneminin yansımalarıdır, kim bilir...

Kitap, değerli edebiyat araştırmacı Asım Bezirci derlemesiyle Şiir Üstüne, Öncekiler, Ömrümde Sükut, Aradakiler, Otuz Beş Yaş, Düşten Güzel, Sonrakiler ve Çeviri Şiirler başlıklı sekiz bölümden oluşuyor. "Şiir Üstüne" adlı bölümde değerli şairimizle yapılan röportajla, onun edebiyata nasıl başladığı, şiir hakkındaki düşüncelerini, yaşadığı dönemin edebiyatı hakkında ki görüşlerini ve kimlerden etkilendiğini öğrenme imkanı buluyoruz. Şairimizi, daha iyi tanımamız açısından güzel bir giriş olmuş röportaj.

Son olarak düşüncelerimi, şairimizin meşhur şiirine yapılan, Hümeyra'nın eşsiz yorumuyla seslendirdiği şarkıyla bitirirken, herkese keyifli okumalar ve keyifli dinlemeler dilerim.

https://www.youtube.com/watch?v=Arf9QYcAPAo

Hanife güngör 
03 Oca 03:54 · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

Dante gibi ortasındayız ömrün” diyerek kendisini İtalyan şair Dante’ye benzetmiştir. Dante ile Tarancı’nın bu konudaki benzerliği ise iki şairinde ölüm konusunu işlemeleri ve yapıtlarında ölümden bahsetmeleridir.
Cahit Sıtkı ölümü ızdırap duyarak karşılar fakat metafizik duygulara kaçmaz. Bunun sebebi ise laiklik düşüncesinden dolayı başka konulara çekmez. Fakat şuda bir gercektir ki Cahit Sıtkı ölüm siirlerini ölümden korktuğu için degil yasamayi cok sevdigi icin bu kadar fazla söz etmis kaleme almistir.

KeMâL 
01 Tem 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ne denilebilir ki bu kadar muazzam dörtlükleri yazan, edebiyat aşığı bir yazar için. Ölüm korkusu üzerine yazılmış koca bir kitap. Çok beğendiğim, keyifle okuduğum bir şiir kitabım daha oldu. Allah korkusu çok fazla, yaptıklarından korkan ama bunları da üzülerek ifade eden. Daha doğrusu bunu bize o hüzünlü dizelerle ifade etmiş bize yazar. Pişmanlıkla, hüzünle, aşkla dolu bir kitap. Gerek vatanseverliği olsun, gerek aşkları gerekse doğa olsun çok fazla konuyu anlatmış kitabında Cahit Sıtkı. Hele o kitabın ismini taşıyan şiiri yok mu? Bambaşka bir şaheser. Hayatın başından sonuna kadar özeti. Hırslarımız, yanlışlarımız hepsini anlatmış. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

Yaş otuz beş! yolun yarısı eder.
Dante gibi ortasındayız ömrün.
Delikanlı çağımızdaki cevher,
Yalvarmak, yakarmak nafile bugün,
Gözünün yaşına bakmadan gider.

Şiir kitabı için asla "okudum" denmez.
"Okuyorum" denir.
Bu kitap da öyle, ara ara okuyorum şiirlerini.
Elbette her şiir kitabı herkese hitap etmez.
Bu kitaptaki çoğu şiir benim için çok naif şiirler.
Cahit Sıtkı iyice anladım ki , her döneme , herkese hitap edebilen güçlü bir şairmiş...

Lullaby 
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

En bilinen şiiri ve bana göre en güzel şiiri hepimizin bildigi otuz beş yaş şiiridir. En az onun kadar güzel olduğunu düşündüğüm kitaptaki 'desem ki', 'memleket isterim', 'gün eksilmesin penceremden', 'bugün' şiirlerini sevdim. Şairi yakından tanımak, diğer güzel şiirlerini okumak isteyenlere kitabı okumalarını tavsiye ederim.

Penbegül Yılmaz 
11 Ara 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kalemi dolmayan yazamıyor vesselam. Bu kitapta ölümün, sevdanın verdiği bir takım duygular mevcut.
Anlaşılır bir dilde. Uyakların mevcut bulunduğu bazı şiirlerinde.

İçindeki popüler bir şiirden adını alan güzel bir şiir kitabı. Okumaktan keyif aldım.

Sinem 
 17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

**Uzun bir inceleme oldu. O yüzden üst not; Birinci kısım otuz beş yaş dizesini, ikinci kısım kitap hakkındaki düşüncelerimi üçüncü kısım da şair hakkında önemli bilgiler var"
Yaş otuz beş yolun yarısı eder
Dante* gibi ortasındayız ömrün

Dante, İlahî Komedya'yı sürgünde olduğu 1304-1321 yılları arasında yazmış. Kendisi "Hayat yolumuzun orta yerinde" demiş. Sözünü ettiği zaman 1300 yılı baharı ve Dante o zaman - tam 35 yaşındaymış. (O günlerin ölçüsüyle, hayat yolculuğunun da tam ortası İlahi Komedya da bu cümleyi kullanıyor sanırım Cehennem bölümündeydi.)

Bu cümle o kadar uzun zaman tartışıldı ki bende kendi fikrimi ve araştırmamı aktarmak istedim :) ek olarak bir kaç şey daha eklemek istiyorum.

Tarancı'nın şiirine genel olarak ölüm korkusu hakim. Kızıl gün batımları, akşamlar, hüzün ve ölüm ağırlıkta kitabında. Şiirlerinde hep bir kasvet havası seziyorum ben. En sevdiğim hava ve mevsim olduğundan ben çok sevsem de herkeste aynı etkiyi bırakmadığı için yazarın hayatından bir kaç şeye de değinmek istiyorum.

Ölümden çok korkuyormuş sevgili şairimiz. Öyle ki karşıdan karşıya geçerken üç dört kez yolu kontrol eder öyle geçermiş. Bir kitapta okumuştum evine girerken anahtarı takmadan önce kafasını kaldırıp bakar başına bir taş düşer de ölür mü diye önce yukarıyı kontrol edermiş. Bir arkadaşı anılarında "Ölmeyeyim de ne olursa olsun" diye dua ettiğini belirtmiş. Bir zaman sonra da duası dolaylı olarak kabul olmuş. Ağır bir hastalığa yakalanınca da yataktan çıkamaz olmuş ve uzun bir süre bu şekilde çok zor bir halde yaşamış. Camdan dışarıyı izlemekle yetinebiliyormuş sadece. Kimilerine göre o zaman yeter ki ölmeyeyim duasını ettiği için çok pişman olmuş ve ölümdeki hayrı görmüş. Bu da bir rivayet tabi. Sonuçta da 70 yıl yaşayamadan 46 yaşında vefat etmiş.

Döngüsel 
05 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hiç bilmediğim, hiç okumadığım şiirlerini tanıdım bu kitapta Cahit Sıtkı Tarancı'nın. Bir Orhan Veli kadar sevmesem de yeri ayrıdır muhakkak.

3 /

Kitaptan 174 Alıntı

MEMLEKET İSTERİM

Memleket isterim
Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun;
Kuşların çiçeklerin diyarı olsun.

Memleket isterim
Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun;
Kardeş kavgasına bir nihayet olsun.

Memleket isterim
Ne zengin fakir, ne sen ben farkı olsun;
Kış günü herkesin evi barkı olsun.

Memleket isterim
Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun;
Olursa bir şikâyet ölümden olsun.

Otuz Beş Yaş, Cahit Sıtkı Tarancı (Sayfa 142)Otuz Beş Yaş, Cahit Sıtkı Tarancı (Sayfa 142)

Şakaklarıma kar mı yağdı ne var?
Benim mi Allah'ım bu çizgili yüz?
Ya gözler altındaki mor halkalar?
Neden böyle düşman görünürsünüz,
Yıllar yılı dost bildiğim aynalar?

Otuz Beş Yaş, Cahit Sıtkı Tarancı (Sayfa 202)Otuz Beş Yaş, Cahit Sıtkı Tarancı (Sayfa 202)
Ahmet Can Ayhan 
16 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kimbilir nerde, nasıl, kaç yaşında?
Bir namazlık saltanatın olacak
Taht misali o musalla taşında."

Otuz Beş Yaş, Cahit Sıtkı Tarancı (Sayfa 154)Otuz Beş Yaş, Cahit Sıtkı Tarancı (Sayfa 154)
Ahmet Can Ayhan 
16 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bir kere sevdaya tutulmaya gör;
Ateşlere yandığının resmidir... "

Otuz Beş Yaş, Cahit Sıtkı Tarancı (Sayfa 145)Otuz Beş Yaş, Cahit Sıtkı Tarancı (Sayfa 145)

Sevda
Bir kere sevdaya tutulmaya gör;
Ateşlere yandığının resmidir.
Aşık dediğin, Mecnun misali kör;
Ne bilsin alemde ne mevsimidir.

Otuz Beş Yaş, Cahit Sıtkı Tarancı (Sayfa 198)Otuz Beş Yaş, Cahit Sıtkı Tarancı (Sayfa 198)
Nurhan Işkın 
29 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

NEDEN SONRA

Neden sonra farkına varıyorsun
Etrafındaki korkunç ıssızlığın.
Yâr olsun ,dost olsun, ne arıyorsun,
Adresi belli mi vefasızlığın?

Aşk,dostluk!.. Hepsi dökülür yapraklar!
Çıplak bir ağaç durgun suda aksin.
Yalnızlık dediğin hayatta başlar;
Kabir boyunca devam etmek için.

Otuz Beş Yaş, Cahit Sıtkı Tarancı (Sayfa 117)Otuz Beş Yaş, Cahit Sıtkı Tarancı (Sayfa 117)

Gökyüzü
Gökyüzünün başka rengi de varmış!
Geç farkettim taşın sert olduğunu.
Su insanı boğar, ateş yakarmış!
Her doğan günün bir dert olduğunu,
İnsan bu yaşa gelince anlarmış.

Otuz Beş Yaş, Cahit Sıtkı Tarancı (Sayfa 203)Otuz Beş Yaş, Cahit Sıtkı Tarancı (Sayfa 203)