Polikuşka

7,0/10  (11 Oy) · 
28 okunma  · 
12 beğeni  · 
680 gösterim
Savaş ve Barış ve Anna Karenina gibi yapıtlarıyla dünyanın en büyük romancılarından biri sayılan Lev Tolstoy, aynı zamanda 19. yüzyıl Rusya'sının en etkili ahlakçı düşünürüdür belki de. Birçok yazısında din, toplum, ahlak ve sanat konularındaki görüşlerini açıklamış, Rus Ortodoks Kilisesinin bağnazlığını eleştirmiş, köylülerin yoksulluk ve eğitimsizliğine çözümler aramıştır. Tolstoy'un 1855-1863 yılları arasında yazdığı 'halk için öyküler' arasında yer alan Polikuşka da, onun daha çok maddeci toplumun doğal insan üstündeki etkilerini konu edinen yapıtlarındandır. Genç Tolstoy'un, köylü yaşamı üstüne parlak bir öyküsüdür Polikuşka; ama en küçük bir romantizm içermez yazarın yaklaşımı; tam tersine, Çehov'un bu konudaki bazı öykülerinde rastlanan katı bir gerçekçilikle kaleme alınmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9789750705014
 • Çeviri:
  Mehmet Özgül
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yasemin 
 16 Oca 2017 · 8/10 puan

Tolstoy'un din, toplum, ve ahlak ögelerini konu aldığı bu kısa öyküyü gayet akıcı ve sade buldum, güzeldi. Efendi ile köle ilişkisi, güven ve paralı askerlik güzel işlenmiş. Öyküde, İnsani duyguların çıkmazında Polikuşka'nın hikayesi anlatılıyor bizlere, tavsiye ederim.

Melih Karaman 
13 Şub 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Dönemin Rusya'sında ki toprak ağaları her sene üç kişiyi seçer ve askere gönderir. Askere gidecek kişiler genellikle ; işe yaramazlar ve suçlular olur eğer seçilmezse yüklü miktar da para ödenir.Kimse askere gitmek istemediği için her yıl kargaşa çıkar.
Kitapta askere gidecek olan üçüncü kişi seçimi sonrasında gelişen olaylarla bir taraf büyük acılar çekerken bir taraf da büyük mutluluk içinde oluyor. Okunabilir bir eser, mutlu sonla da bitmiyor, acı sonla da...

Arda Çolakoğlu 
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 4/10 puan

Bu kitabı okuduğumda gerçek dışı, ruhani şeylerden söz edildiğini gördüm. Bu yazarın dindarlığından kaynaklanıyor olsa gerek ama bunu bu sebepten görmezden gelmeye çalıştım.Çünkü kimsenin inancına karışamayız önemli olan anlatılan hikayeden çıkarılan derstir.Hikayeye gelince yazarın diğer hikayelerinden çıkarılan dersleri burada pek göremedim ve hikayenin sonunu da yanlış getirmiş. Onun dışında olumlu söyleyeceğim yalnızca kitabın akıcı olduğudur

Romeron 
28 Ara 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bir solukta bitirilebilecek bir kitap. Olayları o kadar güzel tasvir etmiş ki, sanki evinizin bahçesinden dışarıda olanları seyrediyor gibisiniz. İnsanla para ilişkisi göze çarpıyor. Paranın insan ilişkilerini ve insan davranışlarını nasıl etkilediğini anlatıyor. Para bir yerde can alırken, bir yerde can veriyor. Bir yerde düşman ederken. Bir yerde kutsal ediyor. Ayrıca o dönemin sosyolojisi çok güzel aktarılmış. Akıcı bir hikayeyi.

Oblomov 
 17 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Tanıtım yazısında Genç Tolstoy’un, köylü yaşamı üstüne parlak bir öyküsüdür deniyor Polikuşka için ancak Tolstoy'un diğer kitaplarında bulduğum lezzeti bu kitap da bulamadım.

Kitaptan 7 Alıntı

Yasemin 
16 Oca 2017 · İnceledi · 8/10 puan

''Ah! Şu para yok mu?'' dedi. Bütün günahlar ondan çıkıyor.

Polikuşka, Lev Tolstoy (Sayfa 47)Polikuşka, Lev Tolstoy (Sayfa 47)

"Sevgili dostum", dedi, "insan her şeyden önce vicdanının sesini dinlemeli."

Polikuşka, Lev Tolstoy (Sayfa 32 - Can Yayınları, 2. Basım)Polikuşka, Lev Tolstoy (Sayfa 32 - Can Yayınları, 2. Basım)
Yasemin 
16 Oca 2017 · İnceledi · 8/10 puan

Bilirsiniz ya, bir konuşma, hele iş üzerinde konuşma sırasında sırasında size söylenenleri anlamak hiç de gerekli değildir; yalnız ne söyleyeceğinizi aklınızda tutun, yeter.

Polikuşka, Lev Tolstoy (Sayfa 12)Polikuşka, Lev Tolstoy (Sayfa 12)
Yasemin 
16 Oca 2017 · İnceledi · 8/10 puan

''Köylü milleti işte, onlardan başka ne beklenir ki!'' diye söylenmişti. Ama ne olursa olsun, tavanda kendini asmış bir adam vardı.

Polikuşka, Lev Tolstoy (Sayfa 61)Polikuşka, Lev Tolstoy (Sayfa 61)

"Yanılmak ve hayal kurmak cüretini göster." sözü, ozanlardan çok doktorlar, baytarlar için kullanılmıştır.

Polikuşka, Lev Tolstoy (Sayfa 20 - Can Yayınları, 2. Baskı)Polikuşka, Lev Tolstoy (Sayfa 20 - Can Yayınları, 2. Baskı)
berâ 
08 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

dutlov tavukların kıpırdadığını, genç bir horozun da yaşlı bir horoz gibi ötmeyi denediğini ama beceremediğini duydu.

Polikuşka, Lev TolstoyPolikuşka, Lev Tolstoy