Riyâzü's-Sâlihîn (3 Cilt Takım)

·
Okunma
·
Beğeni
·
21,5bin
Gösterim
Adı:
Riyâzü's-Sâlihîn
Alt başlık:
3 Cilt Takım
Baskı tarihi:
Ocak 2020
Sayfa sayısı:
1684
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051595412
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Semerkand Yayınları
Bu kıymetli eser, büyük âlim ve ârif İmam Nevevî’ye [rahmetullahi aleyh] aittir. Kendisinin İslâm ahlâkı ve âdabını öğretmek maksadıyla yaklaşık 1900 hadisi on sekiz ana başlık halinde topladığı Riyâzü’s-Sâlihîn adlı bu değerli eseri, her zaman ve her zeminde büyük ilgi görmüştür. Milletimizin din kültüründe öncelikli yeri olan hadis kitaplarının başında gelmiştir. Zengin muhtevası ve mükemmel tertibi ile dikkat çeken değerli eser, diğer İslâm ülkelerinde de daima güncelliğini korumuştur. İslâm ülkelerinin pek çoğunda, çeşitli seviyedeki dinî öğretim kurumlarının ders programlarında okunmasının yanında bilhassa vaaz ve irşad faaliyetlerinin de vazgeçilmez el kitabı hüviyetiyle geniş bir kullanım alanına sahip olmuştur. Özellikle din hizmeti veren; müftü, vaiz, imam ve hatiplerin başvurduğu öncelikli kaynak olmuştur.

Her seviyedeki insanımızın istifadesini kolaylaştırmayı esas alarak büyük bir titizlikle tercüme edilen değerli eser, birçok ehil kimse tarafından baştan sona okunup kontrol edildi. Böylece kaçınılması mümkün olmayan hataları en aza indirme imkânı yakalanmış oldu. Konu başlıkları elden geldiğince kısa ve özlü yazıldı. Konu başlarındaki âyetler tercüme edildi ve Kur’an’daki sûre ve âyet numaraları belirtildi. Hadislerin tahrici yapıldı. Özellikle İmam Nevevî’nin gösterdiği kaynaklar verildi. Hadislerin manaları birebir aktarıldı, ancak müteşâbih hadisler tevil edilerek verildi. Anlaşılması zor veya yanlış anlaşılabilecek hadisler dipnotlarda izah edildi. Açıklamalar esnasında başta Kütüb-i Sitte şerhleri olmak üzere birçok kaynağa başvuruldu. Bu hususta da günümüzün şartları ve ihtiyaçları göz önünde bulunduruldu ve hadislerin bu açıdan ihtiva ettiği manalar alınmaya çalışıldı. Bu yönüyle kadim ve köklü bu kıymetli kitap uzun ve titiz bir hazırlık döneminden sonra Semerkand Yayınları farkıyla siz değerli okurlarımızın istifadesine sunuldu.
759 syf.
İslam dünyasının hemen her bölgesinde, asırlardır âlimlerin ve ilim talebelerinin olduğu kadar, Râsullullah Efendimiz'in (s.a.v) hadislerini okuyup hayat düsturu edinmek isteyen her Müslümanın baş ucu kitabı olan Riyazü's-Salihin en önemli eserlerindendir.


" Bu eser, insanlara dünya ve ahiret saadetini kazanma yollarını gösterecek, zâhiri ve Bâtini edepleri elde etmelerini sağlayacak, iyiyi ve güzeli teşvik ederek, kötüden ve çirkinden uzaklaşmayı temin edecek sahih hadislerden oluşan muhtasar bir kitap olacaktır."

Önsözünde dile getirdiği yukarıdaki sözler ,eserin değerini artırmaktadır.


Güncel ve anlaşılır bir üslupla,sözün akıcılığını bozmamak için ara açıklamalara yer verilmiştir.


Kitabı Hediye olarak gönderenSlh hoca'ya Teşekkür Ediyorum.Müslüman ailenin evinde bulunması gereken güzel kaynak bir eser.
879 syf.
·56 günde
“Ama iman edip de yararlı işler yapanlara gelince; Rableri imanlarından dolayı onları doğru yola eriştirmektedir. Ahirette ise nimet dolu cennetlerde, bulunacaklar ve onların konaklarının altlarından ırmaklar akmaktadır. Onlar, orada mutluluk makamında olup: “Ey Allah’ım! Sınırsız kudret ve izzetinle sen ne yücesin, seni her türlü noksanlardan tenzih ederiz” diye dua ederler. Orada, onların selamlaşmaları “selam olsun” şeklinde olacaktır. Cenneteki müminlerin dua ve niyazlarının sonu ise; “Eksiksiz bütün övgüler alemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur” derler.” ( 10 Yunus 9-10 )
...

Bize doğru yolu gösterip hidayete erdiren, yüce Allahı eksiksiz övgüler ile över hamdü sena ederim. Allahım İbrahime ve onun âline rahmet ettiğin gibi kulun ve ümmî peygamber olan Rasûlün Muhammed (sallallahu aleyhi vesellem)’e onun hanımlarına ve zürriyetine hayır ve rahmetini esirgeme. İbrahim ve O’nun âline hayır ve bereket lutfettiğin gibi kulun ve ümmi peygamber olan Rasûlün Muhammed (sallallahu aleyhi vesellem)’e ve O’nun hanımlarına ve zürriyetine de hayır ve bereket ihsan eyle, şüphesiz sen övülmeye layık ve yücelerin yücesisin.
879 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Sahih hadisleri toplamış, Arapçaları ile birlikte, konularına göre ayırmış, size çok şey öğretecek olan eser. Müslüman olan, nüfus cüzdanında dini İslam yazan her bireyin okuması gerekir. Örnek olarak Batıyı değil de peygamberi almamızı sağlayacaktır. Okuyun okutturun...
Hayatımızı onun hayatı gibi yaşamak ve yaşatmak için gerçekten kuran-ı kerimden sonra yol gösterici tek kaynak peygamberimiz s.a.v. efendimizin hadisidir. Bütün bu hadisleri en ince ayrıntısına kadar hataya düşmeksizin büyük bir titizlikle ve güzelliklerle hazırlanmış okunmaya değer güzel bir eserdir. RABBİM yazandan yayinlayandan ve dahi basandan ve bizlere sunandan razı olsun.
879 syf.
·Puan vermedi
Kesinlikle bir Müslümanın başucu kitabi. Heleki hadis inkarciliginin ayyuka çıktığı bu donemde sarılacağımiz guzel kaynaklardan. Hemen hemen her konuda sahih hadisler nesretmis Imam. Peygamber Efendimizi anlamak degindigi konulari gormek guzel bir deneyim. Gönül isterki herkesin kütüphanesinde bulunsun.
552 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10 puan
Dünya zor bir zaman ve zor bir yer.. sonu cennet yada cehennem olan. Bu yüzden yolumuzu kaybetmeden HAK’kın rızasına kavuşup, cennetle müjdelenmek istediğimiz dünya imtihanında Peygamber Efendimiz (sav) bizlere iki şeye sarılmamızı söylüyor “biri Kuran-ı Kerim diğeri Peygamber efendimizin (sav) hadisleri(sünnetleri)”
Bunlara sarılmadan o kadar zor ki dünyanın karanlıklarından çıkabilmek.
Peygamber Efendimizin (sav) sünnetlerini ve sahabilerden rivayetle hadislerini geniş kapsamlı öğrenebileceğimiz temel bi kaynak.. müslümanlığının içini doldurmak isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir kitap.. bizlere kadar ulaşmasına vesile olanların hepsinden ALLAH razı olsun.. Riyazü's Salihin
616 syf.
·Puan vermedi
..ﷻ

بسم الله الرحمن الرحيم ⸙

• Hamd, en güzel isimlerin sahibi, kâinatın mutlak hakimi, her şeyi her an durmakta ve her şeyden her an haberdar olmakta olan Allah’a, salât ve selâm O'nun Alemlere rahmet olarak gönderdiği Resûlü Hz. Muhammed ص'e, tertemiz ailesine ve tüm arkadaşlarına olsun..

• Bu hazine dolu kitabı okuyup bizlere faydası dokunacağı kanaatindeyim..

•Her okuduğumda bir kapımın daha açıldığını ve dahi peygamberimizin söyledikleri ile yaptıkları ile bize örnek olduğunu, O' nun söylediği ile harek etmemiz gerektiğini, örnek bir rehber Peygamber efendimiz ﷺ..

RABBİM BİZİ RESÛLULLAH ﷺ'İN AHLÂKI İLE AHLAKLANMAYI, O'NUN SÖYLEDİKLERİNİ HAYATIMIZDA YAŞAMAYI bizlere nasip ve müeyyesser eylesin..

•Ritaz'us-Salih'in kitabı bizlere sahabilerden aktarılan peygamberimizin söyledikleri kelamları ele almaktadır.. Artı, Allah'ın Ayet-i Celilerinede mazhar oluyoruz ELHAMDÜLILLAH..

•Ve hamd sadece Alemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur.. "

...ﷺ
879 syf.
Imam-ı Nevevi, ümmeti Muhammed'in sahip olduğu müslümanca yaşmaya hadis, fıkıh alimi olarak ışık tutuyor.

42 yıllık ömrüne dolu dolu bir hayat ve hala hadis, fıkıh kitaplarının gözbebeği olan bir eser sığdırmıştır. Kitaba başlarken tevazu ile bir iki açıklama yapıp hemen hadisler ve ayetlerle devam etmistir.

Hayatı yasamayı değil, nasıl yasanması gerektiğini anlatmıştır. Binlerce hadis arasından yoğun bir araştırma ile elde ettiği güzel bir derlemedir.

Hayata dair her şeyi bulabilirsiniz. Kitap içeriğine kısa bir alıntı ile daha anlaşılır hale getirmek için;

Allah'ın kullarını kontrol ve denetimi

"Bu bölümdeki beş ayet ve dokuz hadisten Allah'ın kullarını devamlı görüp gözetmekte olduğunu, nerede olursak olalım Allah'ın bizlerle beraber olduğunu, nerede olursak olalım Allah'ın bizlerle beraber olduğunu, yerde ve gökte hiç bir şeyin Allah'a gizli kalmayacağını her an Rabbimizin bizleri denetlemekte olduğunu, gözlerin sinsi bakışlarını ve kalplerin gizlediğini Allah'ın bildiğini, iman, islam ve ishan kelimelerinin tariflerini ve kıyametin alametlerinin neler olduğunu, her an Allah'a karşı sorumluluk bilinci üzere olunması gerektiğini, bir kötülüğün arkasından hemen iyilik yapılırsa o iyiliğin o kötülüğü silip süpürmüş olacağını, Allah rızasının her işin önünde tutulması gerektiği, Allah dilerse insanların insanlara zararının dokunulabileceği, değilse hiç kimsenin zarar verme gücünün olmadığını, zaferin sabırla, sevincin üzüntüyle, kolaylığın zorlukla beraber olduğunu, Allah kullarının günah işlemesini istemediğini, her türlü nimetin Allah tarafından imtihan için verildiğini, Allah'ın kullarını denetiminin devamlı olduğunu, akıllı kişinin nefsine hakim olup ölüm sonrası için çalıştığını, aciz kişinin ise nefsine uyup kurtuluş için Allah'tan dileklerde bulunup hayal kurduğunu, kişinin iyi müslüman olabileceğini öğreneceğiz."

Seklinde başlık ve konunun açıklaması verilir; sonra hadis, kuran ayetleri ve sahabe hikayeleri ile konu açıklığa kavuşturulmuştur.

Ara sıra aynı olay, hadis ve ayetler kullanma gereği duymuştur. Bu da konun gereğindendir.

Bir defa okunup, okunanlar arasına alınmayacak ve her zaman her konuda başvurulacak bir eser. Okunması uzun zamanı alsada kattıkları ömürlük oluyor.

Islam ve hayat ile ilgili meraklarınız için eşsiz bir kaynak. Takva ile yaşayandan takvalı olmanın nedeni ve nasıl olunacağını öğrenmek için okunmalı.

Keyifli okumalar!
1200 syf.
·1058 günde·Beğendi·Puan vermedi
Öncelikle es selamu aleyküm :)
Okumakta olduğum Riyazus Salihin kitabi Ensar yayinevine ait olup 21. Bölümden oluşmaktadır. Kitabın sonuna kadar beklersem önceki konular hakkında yanlış bir şey yazmaktan Allaha siginirim. O yüzden her bölümden sonra o bölüm hakkında inceleme yapa yapa gitmek istedim.
1.BÖLÜM = Gerçek bir müslümanın dünya ve ahiret hayatında yapması gereken konuları ele alıyor. Ele aldığı konu ile ilgili öncelikle âyetleri veriyor. Ardından o konu hakkinda sahabelerden aktarılan hadisleri veriyor. Bazı hadisler var ki bir çok sahabe tarafından rivayet edilmiş. O hadislerde aynı şekilde aktarilarak bir nevi ben bu hadisi söyle duymuştum algısının önüne geçilmek istenmiş. Bu bölümden incelemeye alinti ekleme yapamadığım için daha onceden bir çok alıntı yaptım. Aslında hakka girmeyecegimi bilsem oturur tüm kitabı yazarım. İlk bölüm tamamen tevbe ,sabr,iman ,hayrli işler yapmak, nasihat vermek ve dinlemek , güzel ahlak , şefaat etmek , emanet ,Allah korkusu vb. Konular üzerinden gitmiş. Aslında ilk bölüm tamamen müslümanın karakterinin nasıl olması gerektiğinin ana hatlarını ayet ve hadislerle çizmiş diyebiliriz.
2. BÖLÜM ;EDEP= İnsanların karakterleri ve kişisel ihtiyaçlarını nasıl gidermeleri konusunda bilgi veriliyor
Sır saklama , yemin tutma , öğüt verme ve almak gibi karakter özelliklerinin yani sıra yemeğe sağ elle başlama ,temiz ve güzel işleri sağ elle yaparken ,pis ve necis işleri sol elle yapmak gibi kişisel bakım hükümlerini ele alan bir bölüm.
1200 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10 puan
Hadis kitapları Kur'an-ı Kerim'den sonra gelen en önemli kitaplardır. İçeriğinde 1900 civarı hadis var ve hepsi sahih hadisler. Türkçeye çevrilme aşamasında da iyi olduğunu düşünüyorum. Hadisler arapça ve türkçe olarak verilmiş. Konu konu ayrılmış ve her konunun başında o konu ile ilgili ayetler var.

Kitabı okumaya başlamanız ile bitirdikten sonraki halinize baktığınız zaman köklü bir değişim olduğunu göreceksiniz. Manevi anlamda da çok iyi hissedeceksiniz Biiznillah.
İmam nevevinin peygamberimizin(sav) hadislerini derlediği muazzam bir kitap ara ara açıp okunması gereken ve hadisler üzerinden kendimize pay çıkarmamız gereken bir eser herkese tavsiye ederim
"Cehennem nefsin hoşuna giden şeylerle, cennet de nefsin hoşuna gitmeyen şeylerle örtülmüştür." (Buhârî ve Müslim)
İmam Nevevi
Sayfa 88 - Ravza Yayınları
"Akıllı kişi; nefsine boyun eğdiren ve ölüm sonrası için çalışan kişidir. Aciz kişi ise; nefsini hevâsına tabi kılan ve (buna rağmen) Allah'tan çok şeyler temenni eden kişidir."
İmam Nevevi
Sayfa 66 - Ravza Yayınları
– "Herhangi bir şairin söylediği en doğru söz Lebid'in "hey, Allah'dan başka her şey batıldır" sözüdür."
İmam Nevevi
Sayfa 192 - Ebu Hureyre'den (r.a.) rivayet ediliyor.
– "Kişinin mal ve şöhret hırsının dinine verdiği zararı, sürüye salınan iki aç kurt koyunlara veremez."
İmam Nevevi
Sayfa 191 - (Tirmizî)
"Kişinin kardeşinden, annesinden, babasından, eşinden ve çocuklarından kaçacağı gün kulakları sağır edercesine şiddetli ses geldiği vakit, işte o gün onlardan herkesin kendini meşgul edecek bir işi vardır."
Abese, 80/33-37
Kullarım Bana isteklerini yöneltirlerse,bilmelidirler ki,Ben yakınlarından yakınım;Bana dua ile yönelenin duasına icabet ederim .

Bakara Süresi 2/186
Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:
“Büyük günahlardan kaçınıldığı takdirde beş vakit namaz, iki cuma namazı ve iki Ramazan, aralarında işlenen günahlara kefarettir.”
İmam Nevevi
Sayfa 105 - Ravza Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Riyâzü's-Sâlihîn
Alt başlık:
3 Cilt Takım
Baskı tarihi:
Ocak 2020
Sayfa sayısı:
1684
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051595412
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Semerkand Yayınları
Bu kıymetli eser, büyük âlim ve ârif İmam Nevevî’ye [rahmetullahi aleyh] aittir. Kendisinin İslâm ahlâkı ve âdabını öğretmek maksadıyla yaklaşık 1900 hadisi on sekiz ana başlık halinde topladığı Riyâzü’s-Sâlihîn adlı bu değerli eseri, her zaman ve her zeminde büyük ilgi görmüştür. Milletimizin din kültüründe öncelikli yeri olan hadis kitaplarının başında gelmiştir. Zengin muhtevası ve mükemmel tertibi ile dikkat çeken değerli eser, diğer İslâm ülkelerinde de daima güncelliğini korumuştur. İslâm ülkelerinin pek çoğunda, çeşitli seviyedeki dinî öğretim kurumlarının ders programlarında okunmasının yanında bilhassa vaaz ve irşad faaliyetlerinin de vazgeçilmez el kitabı hüviyetiyle geniş bir kullanım alanına sahip olmuştur. Özellikle din hizmeti veren; müftü, vaiz, imam ve hatiplerin başvurduğu öncelikli kaynak olmuştur.

Her seviyedeki insanımızın istifadesini kolaylaştırmayı esas alarak büyük bir titizlikle tercüme edilen değerli eser, birçok ehil kimse tarafından baştan sona okunup kontrol edildi. Böylece kaçınılması mümkün olmayan hataları en aza indirme imkânı yakalanmış oldu. Konu başlıkları elden geldiğince kısa ve özlü yazıldı. Konu başlarındaki âyetler tercüme edildi ve Kur’an’daki sûre ve âyet numaraları belirtildi. Hadislerin tahrici yapıldı. Özellikle İmam Nevevî’nin gösterdiği kaynaklar verildi. Hadislerin manaları birebir aktarıldı, ancak müteşâbih hadisler tevil edilerek verildi. Anlaşılması zor veya yanlış anlaşılabilecek hadisler dipnotlarda izah edildi. Açıklamalar esnasında başta Kütüb-i Sitte şerhleri olmak üzere birçok kaynağa başvuruldu. Bu hususta da günümüzün şartları ve ihtiyaçları göz önünde bulunduruldu ve hadislerin bu açıdan ihtiva ettiği manalar alınmaya çalışıldı. Bu yönüyle kadim ve köklü bu kıymetli kitap uzun ve titiz bir hazırlık döneminden sonra Semerkand Yayınları farkıyla siz değerli okurlarımızın istifadesine sunuldu.

Kitabı okuyanlar 1.324 okur

  • Hümeyra Aköz
  • ŞİİRÂLUD
  • Orhan Demir
  • Sevgül Çetin
  • Feyza seyfi
  • Satı Hanım BALCI
  • fikriye
  • Elif Demir
  • acz
  • Rıdvan Düzen

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%4.2 (18)
9
%0.7 (3)
8
%0.2 (1)
7
%0.2 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları