Riyazü's Salihin (8 Cilt Takım)

İmam Nevevi
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlileri Prof. Dr. M. Yaşar Kandemir, Prof. Dr. İsmail L. Çakan ve Doç Dr. Raşit Küçük'ün 6 yıllık emeğinin sonucu meydana gelen, İmam-ı Nevevi'nin meşhur eseri Riyazü's-Salihin'e yaptıkları tafsilatlı şerh çalışması. Türkiye'de bir çığır açmak.Var olan bir güzel yolu genişletmek. Sâlihler Bahçesine varan güzergahın kullanılırlığını arttırmak... Bu sözler Erkam Yayınevi'nin yeniden şerh ve tercüme ettirip yayınladığı Riyazü's-Sâlihîn hakkında söylenirse, bir gerçeğin teslimi olur. Yayınevimizin ricası üzerine Prof. M. Yaşar Kandemir, Prof İ. Lütfi Çakan ve Prof. Raşit Küçük beyler, Huzûr-ı Risâletpenâhîye sunulacak kıvamda bir esere omuz verdiler. İnsanımızın severek okuduğu Riyazü's-Sâlihîn'i büyük bir titizlikle yeniden tercüme ettiler. Hemen herkesin azami derece istifade edebileceği bir üslupla konuları açıkladılar. Bu eser hazırlanırken her yönüyle en iyisi, en güzeli olsun arzu edildi. Hoca efendiler, talebeler belli başlı konulardaki hadis-i şerifleri ve açıklamalarını, güvenilir bir tercüme ve şerhte kolayca bulabilsinler diye düşünüldü. Dost meclislerinde, evlerde okunup istifade edilsin istendi. Hadis-i şerifler, ilgili ayet-i kerimelerle ve diğer hadislerle izah edildi. Her hadis-i şeriften sonra; hadisten alınan dersler maddeler halinde sıralandı. Bu ümmet hadis-i şeriflerin sahibidir. Bu millet Riyâzü's-Sâlihîn'e sahip çıkmıştır. Camilerde, okullarda, kütüphanelerde, evlerde onu baş tacı etmiştir. Okumak, dinlemek ve anladığı ile amel etmek üzere onu benimsemiştir. Ümmetin ittifakla sahiplendiği şeyde hayır vardır. Riyâzü's-Sâlihîn okumalar sünnete sarılmanın canlı örnekleridir. Bu sofrada sizin de nasibiniz olsun.
Yazar:
İmam Nevevi
İmam Nevevi
Çevirmen:
İsmail Lütfi Çakan
İsmail Lütfi Çakan
Çevirmen:
Mehmet Yaşar Kandemir
Mehmet Yaşar Kandemir
Çevirmen:
Raşit Küçük
Raşit Küçük
Tahmini Okuma Süresi: 144 sa. 30 dk.Sayfa Sayısı: 5100Basım Tarihi: Ocak 2016İlk Yayın Tarihi: 1302Yayınevi: Erkam Yayınları
ISBN: 9789944836951Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
5100 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Hadiser, raviler hakkında kısa bilgiler ve hadisler ile ilgili bilgiler içeren mükemmel bir kitap. Hadislerin neyi anlattığı ile ilgili daha açıklamalıbilgiler ile beraber hadisi anlamak daha kolaylaşıyor. Hadis ile ilgili yaşanmış olayları ve söylenmesindeki olayları anlatıyor. Konu tasnifleride çok güzel olmuş.
Riyazü's Salihin (8 Cilt Takım)
Riyazü's Salihin (8 Cilt Takım)İmam Nevevi · Erkam Yayınları · 20163,139 okunma
Reklam
997 syf.
·
Puan vermedi
Hadis
Bu kitabı bana uzun yıllar önce çok özel biri hediye etmişti. Bende ki tek bir cilt tabi. Allah razı olsun.... Hadislerin dinimizde önemi çok büyük, idrakimiz çok düşük, bunu kabul edip hadislere daha çok yoğunlaşmalı diye düşünüyorum. Bizim için yapılan açıklamalar örnekler çok kıymetli olmalı... Bu zamana kadar en sevdiğim hadis kitabım olmuştur.
Riyazü's Salihin (8 Cilt Takım)
Riyazü's Salihin (8 Cilt Takım)İmam Nevevi · Erkam Yayınları · 20163,139 okunma
4890 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
44 günde okudu
Riyâzü’s-Sâlihîn, İmam-ı Nevevî (rahmetullahi aleyh)
‎إِنَّ أَحْسَنَ الْحَدِيثِ كِتَابُ اللَّهِ وَأَحْسَنَ الْهَدْيِ هَدْيُ مُحَمَّدٍ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ “Sözlerin en güzeli Allah’ın kitabı, yolların en güzeli Muhammed ﷺ’in yoludur.” Rabbimize hamd olsun, hamdlerin en güzeli, en üstünü olsun ki; “Habibim” diyerek hiçbir kimseye vermediği üstün kıymeti verdiği, şefaâtkânımız, servetimiz, serverimiz, serbülendimiz, güneşimiz, övüncümüz, ümmeti olmakla şeref bulduğumuz, Tâhîr ve Mutahhir peygamberinin, Ahmed-i Mahmud-u Muhammed Mustafaﷺ ‘nın fem-i şeriflerinden çıkan hadislerin derlemelerinden müteşekkil, 2 Temmuz’da başladığımız, Türkçe karşılığı “Sâlihler Bahçesi” olan “Riyâzü’s-Sâlihîn” isimli eser-i şerifi 18 Eylül yani dün, hitâma erdirdik. Sevinçliyim ve hüzünlüyüm. Sevinçliyim çünkü, ebedî saâdet vesilesi olan bu güzel, kıymetli eseri bitirmeyi nasib etti. Hüzünlüyüm çünkü, daha önce belirttiğim gibi; sanki bir dosttan ayrılır gibiyim. Ama inşâallah niyetim o ki ilerleyen zamanlarda tekrar okuyacağım. Öğrendiğim pek çok şeyin yanında Rasûl-i Kibriyâ ﷺ’ya olan sevgim, iştiyâkım arttı. Ashabına olan, ehl-i beytine olan hayranlığım arttı. Rabbime hamd ediyorum. O’nun Habibi’ne, Habibi’nin âl-i ashâbına salât ve selâm ediyorum...
Riyazü's Salihin (8 Cilt Takım)
Riyazü's Salihin (8 Cilt Takım)İmam Nevevi · Erkam Yayınları · 20163,139 okunma
Reklam
Reklam
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.