Schindler'in Listesi

8,1/10  (18 Oy) · 
42 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.657 gösterim
Uluslararası bir başarı elde ederek pek çok dile çevrilen, Booker Ödülü ve Los Angeles Times Kitap Ödülü gibi birden çok ödüle layık görülen, Steven Spielberg tarafından sinemaya uyarlanıp dünya çapında milyonlarca izleyiciyle buluşan, 12 dalda Oscar adaylığı, 7 dalda da Oscar ödülü bulunan, Thomas Keneally'nin Schindler'in Listesi adlı eseri Nazi işgali altında Polonya'da yaşayan Yahudileri kurtarmak için hayatını riske atıp, SS birliğine kafa tutan ve onları zekâsı ile alt edip, bir şefkat meleğine dönüşen Oskar Schindler'in hikâyesini anlatıyor. Bu olağanüstü anlatının gerçek olaylara dayanması okurlara unutulmaz bir deneyimin kapılarını aralıyor.

"Müthiş bir hikâye… Burada anlatılan hakikat, hayal gücünün icat edebileceği her şeyden çok daha güçlü."
-Newsweek-

"Olağanüstü bir öykü… Takdir edilesi bir başarı."
-New York Review of Books-

"İnsan ruhunun gelişimini ustaca betimleyen bir anlatı."
-Los Angeles Times-

"Kahramanca bir savaş hikâyesi. Nazizm'in saçtığı dehşetle tek başına savaşan bir adamın anısına dikilebilecek en güzel anıt."
-Simon Wiesenthal-
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2015
 • Sayfa Sayısı:
  544
 • ISBN:
  9786059232234
 • Orijinal Adı:
  Schindler's List
 • Çeviri:
  Gökçe Çiçek
 • Yayınevi:
  Ephesus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
 10 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsana yapılan zulüm karşısında tek başına sayısız insan kurtaran Schindler...
Savaş içinde gördüğü kamplarda ki insanlara sadece insan olduğu için yardım edip, onların kahramanı olan Schindler' in hikayesi insanlığa ders verir nitelikte...
Kamplarda kurşuna dizilecek olan yaşlıları, kadınları ve özellikle çocukları kurtarmak için verdiği mücadelenin anlatıldığı eşsiz bir eser...

Sevda Sevda 
 22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 48 günde · Beğendi · Puan vermedi

Çok zor okudum bu kitabı, tarih her zaman ilgimi çeker ama bu kitap çok sıkıcı geldi. Başladığım kitapları çok zor yarım bırakırım yani bırakmak istemem o yüzden okudum bu kitabı.Ama çok fazla açıklama, çok fazla isim ve çok fazla inceleme maalesef bana da çok fazla geldi.Kötü değil sadece sıkıcı.

Kitap Postası 
28 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Konu çok çok güzel ama biraz ağır sayılabilecek türde. Çok derine inmiş gibi geldi bana. Kitabın konusuyla ilgili olarak, Nazilerin yaptığı Yahudi soykırımını anlatan bir kitap. Kitabın ana karakteri ise Oskar Schindler. Kendisi müthiş zekasını kullanarak, soykırımı yapan askerleri, görevlileri kandırarak binlerce yahudinin kurtarılmasında rol oynuyor. Kitap tarih ve biyografi türünün harmanlanması diyebilirim. Ben severek okudum. Bu tarz kitaplar ve filmler her zaman dikkatimi çekmiştir. Her zaman sevmişimdir. Daha öncede dediğim gibi filmini çok sevmiştim. Kitapta bu yüzden dikkatimi çekmişti. İyi ki okumuşum dediğim kitaplar arasında yer aldı. Keyifli okumalar.

Onur Özkan 
24 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Schindler'in Listesi "Schindler'in Gemisi" İngilizce: Schindler's Ark; Thomas Keneally'nin 1982'de yayımlanan ve Man Booker Ödülü kazanmış eseridir.
Kitap, Nazi Partisi üyesi, Alman İş Adamı Oskar Schindler'in 2. Dünya Savaşı sırasında Yahudileri toplama kamplarından kurtarma mücadelesini anlatmaktadır.
Kitap Steven Spielberg tarafından 1993 yılında "Schindler'in Listesi" adıyla sinemaya uyarlanmış ve 7 Oscar ödülü ile büyük bir başarı kazanmıştır.
Filmde, Oscar Schindler Liam Neeson tarafından canlandırılmıştır.

Nuray Durmuş 
23 Ara 2015 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · 7/10 puan

Filmini yıllar önce izlemiştim ve çok beğenmiştim.Kitabını görünce çok mutlu olmuştum.Üzgünüm :( devam edemedim .Kitap daha çok araştırma havasında olduğu için inanılmaz sıkıldım. Ayrıca o kadar çok isim ve yerler var ki, aklımda tutmakta zorlandım. Okumak için biraz sabırlı olmak gerekiyor ve o sabır da bende yok maalesef ..

Dr. Elmyra 
07 Şub 2016 · Kitabı yarım bıraktı · 5/10 puan

Kitap olaylar üzerinde değil kişi üzerinde ilerlediği için okumakta çok zorlandım. Çok fazla Almanca kelime içermesi de okumamı zorlaştıran etkenlerden biri. Araştırma tarzındaki kitapları pek sevmiyorum. Beklentim film tadında bir kitap olduğu için belgesel havasında olan bu kitabı ne kadar okumaya zorlasam da kendimi yarım bıraktım.

emre karaca 
27 Eki 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Böylesine içerik zengini bir konuyu bu kadar gereksiz ve detaylı bir anlatımla çok ağır bir yazım diliyle zorlaştırılmıştır bir kitap.acikcasi zorlayarak ittire kaktıra zor 150sayfa zor okudum

fulden ufacık 
16 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Dikkat spoiler içerir!
Beni en fazla etkileyen olaylardan biri hiç yaşamasam da İkinci Dünya Savaşı'dır. Bir düşünce uğruna milyonlarca kişinin katedilmesi benim tüylerimi ürpertiyor. Özellikle de gerçekten yaşanmış bir olayı okurken ilk sorum "Nasıl?" oluyor. Oskar'ın soğukkanlılığı olmasa o şartlarda hem kendisi hem de kurtardığı insanlar hayatta olmayabilirdi.
İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudi katliamını anlatan Schindler'in Listesi, tamamen gerçek bir hikayeden kurgulanmıştır. Dönemin bir kaç fabrikatöründen biri olan Oskar Schindler'in fabrikasına işçi olarak aldığı bin yüz Yahudiyi kurtarma operasyonunu konu alıyor.
Oskar Schindler Çekoslovakya'da yaşayan bir ailenin en küçüğüdür. Babası zengin bir fabrikatördür. Fakat bu durum yıllar sonra değişecek ve iflas edecektir. Oskar ve ailesi Almandır. Yaşadıkları bölgede bir çok Yahudi de vardır ve herkes birbirleriyle çok iyi geçinmektedir. Fakat Hitlerin ortaya attığı nazi sosyalizmi ile birlikte Yahudi düşmanlığı başlayacak ve bu durum Yahudi katliamına kadar gidecektir. Oskar yirmili yaşlara geldiğinde iş adamı olmak ve babasının yolundan gitmek istemektedir. Hiç düşünmeden aldığı bir kararla bir köylü kızı olan Emilie ile evlenmişti. Krakow'a gitmeden önce bu evliliğin mutsuz bir evlilik olduğunu anlamış ve böylece eşini Çekoslovakya'da bırakarak Krakow'a gelmiştir.
Krakow çoğunluğu Yahudi nüfusa sahip bir şehirdir. Yahudiler buraya altı yüz yıl önce gelip yerleşmişler ve edindikleri resim, sanat, mühendislik gibi yetkinliklerle zengin olmuşlardır. Bu durum Almanları rahatsız edince Yahudilere karşı bir dışlama politikası başlamıştır. Oskar Schindler bu bölgeye geldiğinde önceden araştırmalar yapmıştı. İlk bulduğu adam bir Yahudi muhasebeci olan Itzhak Stern idi.(Bu arada Yahudiler hakkında sürekli kanun çıkarılıyordu İlk kanun Yahudilerin kollarında Yahudi olduklarını belirtmek için sarı renkli yıldız şeklinde bir Yahudi kumaşı takmak zorunda olduklarıydı.)Stern ve Oskar'ın karşılaşmasında ilk konuşan Stern oldu. Yahudi olduğunu belirtti ve konuşma başladı. Oskar'ın ondan istediği zengin Yahudi yatırımcılar bulmalarıydı. Birden kalifiye Yahudi işçiler. Oskar'ın ise yapacağı tek şey fabrikada üretilecek mallar için müşteri bulmaktı. Gittiği partilerde karizması sayesinde tüm üst düzey kişileri tanıyordu. Stern yapacak bir şeyi olmadığını görerek bu teklifi kabul etti.
İlk başta üç yüz elli kişi çalıştıran fabrika kısa zamanda çok yüksek üretim düzeylerine erişti.Yahudiler bu durumdan memnundular fakat işler daha kötüye gidiyordu. Amon Goeth adında alman subay Yahudileri Krakow'dan atma planını başlattı. Bazen yolda gördüğü herhangi bir Yahudiyi vurarak bazen yaşadıkları gettonun tümünü boşaltıp insanları gaz odalarında öldürerek, bazen ise sıraya dizip makineli tüfekle tarayarak yapıyordu. Oskar işçilerinin ölmemesi için bu tür adamlara sürekli rüşvet veriyordu. Oskar'ın fabrikası kısa sürede duyuldu. Herkes orayı yaşamak için bir kapı olarak görüyor ve girmek için ellerinden geleni yapıyorlardı.
Krakow şehri neredeyse tamamen Yahudilerden arındırılmak üzere olduğunda Oskar en sonunda tüm işçilerini Çekoslovakya'ya taşıma kararı aldı. Bunun için çok paralar verdi. Bütün işçilerini listelere yazarak oraya taşımak istedi. Listede tam olarak bin yüz kişi yazılıydı. Yeni fabrika üretime başladı fakat hiç üretim yapmadı. Burası sadece savaş bitene kadar aileleri güvende tutmak için bir sığınaktı.
Altı ay sonra savaş bittiğinde kurtulan bin yüz işçiye Schindler Yahudileri adı verildi. (Bu Yahudilerin hepsi bir aileyi temsil etmektedir. En önemlileri Preffebergler, Perlmanlar, Levartovlardır.) Amon Goeth ve diğer katliam yapan kişiler asılarak idam edildi. Oskar ise 1974 yılında yaşama veda etti. Vasiyeti üzerine Kudüs Latin Mezarlığına gömüldü.

Kitaptan 18 Alıntı

~G. Poyraz~ 
03 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Her kim bir hayat kurtarırsa, bütün dünyayı kurtarmış sayılır."

Schindler'in Listesi, Thomas Keneally (Sayfa 60)Schindler'in Listesi, Thomas Keneally (Sayfa 60)
~G. Poyraz~ 
06 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsanlar bunca zahmete katlandıkları zaman onları hayal kırıklığına uğratmak daha kolaydı.

Schindler'in Listesi, Thomas Keneally (Sayfa 98)Schindler'in Listesi, Thomas Keneally (Sayfa 98)
~G. Poyraz~ 
09 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Dünya bir ömür içerisinde nasıl bu kadar değişebilir?"

Schindler'in Listesi, Thomas Keneally (Sayfa 241)Schindler'in Listesi, Thomas Keneally (Sayfa 241)
Özge Göksu 
27 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'Burada çalışırken güvende olacaksınız. Burada çalışıyor olmanız, savaşın sonunu göreceğiniz anlamına geliyor.'

Bu sözle herkesi sersemletmişti. Bu tanrısal bir vaatti. Aciz bir ölümlü nasıl böyle vaatlerde bulunabilirdi ki?

Schindler'in Listesi, Thomas KeneallySchindler'in Listesi, Thomas Keneally
~G. Poyraz~ 
09 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ne yapacağına karar vermiş olman hiçbir şey ifade etmiyordu. Asıl zor olan, yapmaya karar verdiğin şeyle yüzleşmekti.

Schindler'in Listesi, Thomas Keneally (Sayfa 239)Schindler'in Listesi, Thomas Keneally (Sayfa 239)
~G. Poyraz~ 
09 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Yaşam, bir saatlik olsa bile, hâlâ yaşamdır."

Schindler'in Listesi, Thomas Keneally (Sayfa 191)Schindler'in Listesi, Thomas Keneally (Sayfa 191)
Onur Özkan 
 07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Pax melior est quam iustissimum bellum
Polonya'nın en soğuk sonbaharında, üzerinde pahalı paltosu ve paltosunun altındaki çift düğmeli smokiniyle; yakasında siyah üzerine altın bir Hakenkreuz bulunan uzun boylu genç bir adam, Krakow'un eski merkezinin kenarında bulunan Straszewskiego Sokağı'ndaki son moda bir apartmandan çıktı ve bu karanlık dünyaya rağmen parıldayan Adler marka devasa bir limuzininin açık kapısının yanında, ağzından buharlar çıkararak onu bekleyen şoförünü gördü.

Şöför, "Kaldırıma dikkat edin, Herr Schindler," dedi.
"Dul bir kadının kalbi gibi buz tutmuş."

Bu kısa kış sahnesini incelerken güvende olduğumuzu söyleyebiliriz.
Bu uzun boylu genç adam, yaşamının son günlerine kadar çift düğmeli takımlar
giyecek, bir mühendis sayıldığı için büyük ve baş döndürücü araçlar ilgisini her
zaman cezbedecek, bir Alman olmasına rağmen,hatta orta ölçekte nüfuzlu bir Alman olmasına rağmen, Polonyalı bir şoförün hiç çekinmeden uyduruk fakat dostane şakalar yapabileceği bir adam olarak kalacaktı.

Schindler'in Listesi, Thomas Keneally (Sayfa 11 - GİRİŞ Sonbahar, 1943)Schindler'in Listesi, Thomas Keneally (Sayfa 11 - GİRİŞ Sonbahar, 1943)
fulden ufacık 
16 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"O bizim babamızdı. O bizim annemizdi. O bizim tek dinimizdi. Schindler bizi asla yarı yolda bırakmadı."

Schindler'in Listesi, Thomas KeneallySchindler'in Listesi, Thomas Keneally
2 /