Schindler'in Listesi

8,4/10  (54 Oy) · 
99 okunma  · 
55 beğeni  · 
3.003 gösterim
Uluslararası bir başarı elde ederek pek çok dile çevrilen, Booker Ödülü ve Los Angeles Times Kitap Ödülü gibi birden çok ödüle layık görülen, Steven Spielberg tarafından sinemaya uyarlanıp dünya çapında milyonlarca izleyiciyle buluşan, 12 dalda Oscar adaylığı, 7 dalda da Oscar ödülü bulunan, Thomas Keneally'nin Schindler'in Listesi adlı eseri Nazi işgali altında Polonya'da yaşayan Yahudileri kurtarmak için hayatını riske atıp, SS birliğine kafa tutan ve onları zekâsı ile alt edip, bir şefkat meleğine dönüşen Oskar Schindler'in hikâyesini anlatıyor. Bu olağanüstü anlatının gerçek olaylara dayanması okurlara unutulmaz bir deneyimin kapılarını aralıyor.

"Müthiş bir hikâye… Burada anlatılan hakikat, hayal gücünün icat edebileceği her şeyden çok daha güçlü."
-Newsweek-

"Olağanüstü bir öykü… Takdir edilesi bir başarı."
-New York Review of Books-

"İnsan ruhunun gelişimini ustaca betimleyen bir anlatı."
-Los Angeles Times-

"Kahramanca bir savaş hikâyesi. Nazizm'in saçtığı dehşetle tek başına savaşan bir adamın anısına dikilebilecek en güzel anıt."
-Simon Wiesenthal-
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2015
 • Sayfa Sayısı:
  544
 • ISBN:
  9786059232234
 • Orijinal Adı:
  Schindler's List
 • Çeviri:
  Gökçe Çiçek
 • Yayınevi:
  Ephesus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
 10 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsana yapılan zulüm karşısında tek başına sayısız insan kurtaran Schindler...
Savaş içinde gördüğü kamplarda ki insanlara sadece insan olduğu için yardım edip, onların kahramanı olan Schindler' in hikayesi insanlığa ders verir nitelikte...
Kamplarda kurşuna dizilecek olan yaşlıları, kadınları ve özellikle çocukları kurtarmak için verdiği mücadelenin anlatıldığı eşsiz bir eser...

Taner durmaz 
11 May 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Filminide izlemiştim çok harikaydı ama bu kadar az okunması beni birazcık düşündürdü akıllı bir adamın zekasını kullanarak kazandığı para ve bu parayı başka insanlar in hayatını kullanmak için kullanması tek kelimeyle takdire dayan bir hikaye ve gerçek yasanilmis ligi insanı bazen huzunlendirmiyor degil

Schindler'in Listesi benzeri kitaplar

fazi 
12 Mar 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

İçim burkularak okuduğum bir Nazi işkencesi konulu kitap daha.. İnsan hayatının bu denli ucuz sayıldığı, düşmanlık ve hırs dolu bir tarih. Ve ne yazık ki her şey gerçek.. Bir yanda Nazi komutan Amon Goeth ve sayısız Nazi subayı diğer yanda Schindler ve Yahudileri.. Bir insanın, masum birçok hayatı kurtarabilmek adına neler yaptığını okuyunca tüylerim diken diken oldu. Kitap o kadar dozunda, o kadar güzel anlatmış ki yaşananları; eksik hiçbir şey bulamadım. Mutlaka okunmalı, hatta vakit varsa yedi dalda Oscar alan filmi de izlenmeli..

Murat Ç 
 03 Tem 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Schindler'in Listesin'de iki güçlü insan figürü göreceksiniz. Birincisi; Hitler'in sonsuz yetkili SS Nazi Komutanları, İkincisi; sistemi kandırıp yahudileri canı pahasına kurtarmaya çalışan Herr Direktor Oskar Schindler!

Auschwithz ve diğer toplama kamplarında Yahudiler, Romanlar gibi Nazilerin kendilerine düşman ilan ettiği gruplar başta olmak üzere 6 milyondan fazla kişi ölmüştür.

Bu hikaye Oskar'ın para kazanma arzusunu bir kenara bırakıp, milyonlarca Reichsmark'ı hiç düşünmeden yüksek SS komutanlarına rüşvet olarak verip, 1200 insanı nasıl kurtardığını anlatmaktadır.

Kitabın aynı isimli filmini yönetmen Steven Spielberg çekmiştir. Film, Tam yedi dalda Akademi ödülü kazanmıştır. En İyi Film ve En İyi Yönetmen başta olmak üzere pek çok kez ödülle onurlandırılmıştır.

Geçmişle yüzleşmemiz ve yapılanları unutmamamız gerekmektedir. Gelecek nesiller sadece bu şekilde "insan" olarak kalabilecektir.

Kitabı öneriyor ve iyi okumalar diliyorum..

Sevda Sevda 
 22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 48 günde · Beğendi · Puan vermedi

Çok zor okudum bu kitabı, tarih her zaman ilgimi çeker ama bu kitap çok sıkıcı geldi. Başladığım kitapları çok zor yarım bırakırım yani bırakmak istemem o yüzden okudum bu kitabı.Ama çok fazla açıklama, çok fazla isim ve çok fazla inceleme maalesef bana da çok fazla geldi.Kötü değil sadece sıkıcı.

Simurg Atlantis ELF (ϜϓſϞ) 
 09 Tem 2017 · Kitabı okudu · 1 günde

Çok etkilendiğim bir kitap ve aynı zamanda film. Oskar Schindler adlı bir Alman işadamının 2. Dünya Savaşı zamanında Polonya'da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırması ve bu sayede 1100 Yahudi'nin hayatını kurtarmasını konu alıyor. Oskar Schindler benim idolüm. Kitapta bir yerde şöyle yazar: 'Kim bir hayat kurtarırsa, bütün dünyayı kurtarmış sayılacaktır.' Böyle bir kitap hala nasıl okunmaz filmi neden hala izlenmez. Mutlaka okuyun ve izleyin derim.

emre çavdar 
24 Nis 2017 · Kitabı okudu · 255 günde · 10/10 puan

Thomas Keneally tarafından kaleme alınan ve ilk defa 1982 yılında Schindler 'in Gemisi olarak yayınlanan kitap Booker Ödülü kazanmış. Steven Spielberg tarafından 1993 yılında sinemaya Schindler 'in Listesi olarak uyarlanmış , daha sonra bu isimle yayımlanmış. Gerçek kişi ve olaylara dayansa da kurgu olarak sınıflandırılıyor.

Oskar Schindler zengin bir fabrikatördür ve en önemlisi de Alman'dır. İkinci Dünya Savaşı 'nın karanlık günlerinde Nazi işkence kamplarına doğan umut ışığıdır. Polonya 'da zulüm gören Yahudileri kurtarmak için elinden geleni ardına koymaz. Bu uğurda SS yetkililerine, kendi hayatı pahasına adeta kafa tutar. Bazen büyük riskler alarak, elindeki avucundakini harcayarak bir avuç insan için mücadele eder.

Oskar 'ın mücadelesini okurken , asıl yüreğinizi burkacak olan zulüm gören,aşağılanan insanların çektikleri... Çocukların yaşadıkları... Mutlaka okuyun.

Ayşem 
18 Ağu 2017 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Oskar şişirilmiş bir balon. Kitabı okumaya devam edemedim. Filmini izlemedim. Kitaba devam edebileceğimi sanmıyorum. 544 sayfayı okuyunca Oskar Schindler gözümde daha iyi biri olmayacak. Evet bir çok insanı kurtarmış ama bana sorarsanız o bir kahraman değil kendi çıkarına göre davranan bir menfaatçi.

Kitap Postası 
28 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Konu çok çok güzel ama biraz ağır sayılabilecek türde. Çok derine inmiş gibi geldi bana. Kitabın konusuyla ilgili olarak, Nazilerin yaptığı Yahudi soykırımını anlatan bir kitap. Kitabın ana karakteri ise Oskar Schindler. Kendisi müthiş zekasını kullanarak, soykırımı yapan askerleri, görevlileri kandırarak binlerce yahudinin kurtarılmasında rol oynuyor. Kitap tarih ve biyografi türünün harmanlanması diyebilirim. Ben severek okudum. Bu tarz kitaplar ve filmler her zaman dikkatimi çekmiştir. Her zaman sevmişimdir. Daha öncede dediğim gibi filmini çok sevmiştim. Kitapta bu yüzden dikkatimi çekmişti. İyi ki okumuşum dediğim kitaplar arasında yer aldı. Keyifli okumalar.

kaderseçilkader 
08 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabın önceden steven spielberg tarafından çekilmiş filmini izlemiştim
Ve beni müthiş etkileyen bir film olmuştu
Dr da kitabı görünce hic tereddüt etmeden aldım ve dinlene dinlene
Hazmederek okudum
Gelelim konusuna nazi almanyasında
Yahudi soykırımını konu alan bi başyapıt
Hem kitap hem de sinema olarak
Gerçek bi başyapıt

3 /

Kitaptan 35 Alıntı

Taner durmaz 
10 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Daha fazla insanı kurtarabilirdim. Bu araba. Satsam, Goeth bu arabayı alırdı. Arabayı neden satmadım ki? On kişi ederdi. On kişi. On kişi daha. Bu iğne, iki kişi. Bu altın. İki kişi. Buna karşılık bana iki kişi verirdi. En azından bir. Bana bir kişi verirdi, bir kişi daha. Bir insan daha. Bir insan, Stern. Bunun için… Daha fazlasını kurtarabilirdim. Kurtarmadım! Kurtarmadım!

Schindler'in Listesi, Thomas KeneallySchindler'in Listesi, Thomas Keneally
Taner durmaz 
10 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Öldürme yetkisine sahip olup da öldürmüyorsan güçlüsündür.

Schindler'in Listesi, Thomas KeneallySchindler'in Listesi, Thomas Keneally
Sylphrena 
16 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gettodaki görece daha muhafazakâr Yahudilerin bir sloganı vardı: "Yaşam, bir saatlik olsa bile, hâlâ yaşamdır."

Schindler'in Listesi, Thomas Keneally (Sayfa 191)Schindler'in Listesi, Thomas Keneally (Sayfa 191)
fazi 
11 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Her kim bir hayat kurtarırsa, bütün dünyayı kurtarmış sayılır."

Schindler'in Listesi, Thomas Keneally (Ephesus Yayınları)Schindler'in Listesi, Thomas Keneally (Ephesus Yayınları)
Taner durmaz 
10 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir atasözümüz vardır: Bir kişinin hayatını kurtaran, bütün insanların hayatını kurtarir

Schindler'in Listesi, Thomas KeneallySchindler'in Listesi, Thomas Keneally
4 /