Sense and Sensibility

·
Okunma
·
Beğeni
·
10.157
Gösterim
Adı:
Sense and Sensibility
Baskı tarihi:
2009
Sayfa sayısı:
88
Format:
Karton kapak
ISBN:
9781599662800
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
Compass Publishing
Compass Publishing brings Jane Austen's captivating novel to its line of Compass Classic Readers. English language learners of all ages will enjoy developing their vocabulary and reading fluency as they read about three sisters who must move from their beloved family estate to a relative's cottage, and their experiences with love and heartbreak. Students and teachers alike will enjoy reading the contrasts of the two sisters Elinor and Marianne and the balance of character required in love and life.
392 syf.
·4 günde·10/10
Duygularım o kadar yoğun, kalbim o kadar dolu ki, kitabtan hissettiklerimi nasıl size göstereceğimi bilemiyorum.

Mamafih her zaman bir yerden başlamak gerek.


Akıl ve Tutku
Jane Austen'in ilk yazdığı kitap olduğunu öğrendikten sonra diğer kitapların yanında hafif kalacağını düşünmüştüm..hani bazı yazarlar var ya ilklerini daha hafif başlamış sonraki kitaplarını daha da geliştirmiş, ama kitap okuyunca beni güzel bir tokatladı))) diger okuduğum iki kitap "Emma", "Mansfield park"tan daha çok beğendim..

Jane Austen'in hayatıyla ilgili bildiklerim kadarıyla sevdiği insanla ayrılmıştir...topu topu 42 yıl yaşamış yazar ne kadar acı hayat yaşarsa yaşasın kitaplarının hepsini "mutlu son"la bitirmiş. Yalnız bu kitapta Marianne ve Willoughby'nin sonu kötü biten aşklarını da anlatıyor ki bu da kendi hayatından bir katkıda bulunduğunu gösteriyor....öyle ki Willoughby para için başka kadını seçip Marianne'yi ardında sefil bıraktıktan sonra anlar onu ne kadar derinden sevdiğini ..ama sonda Marianne aşkı değil de onu seven, saygı duyan erkekle mutlu sonu bulur. Yanii "Aşk emeği seçti" diyebiliriz.

Aynı zamanda kitabın öz konusu iki kız kardeşin hayata karşı farklı görünüşlerini ve aşklarını anlatır..
Akıl Elinor, tutku ise Mariannedir.
Elinor her şeyi 100 ölçüp bir biçen, ailesini üzmemek adına tüm üzüntülerini kalbinde yaşayan, Marianne ise tam aksine düşündüklerini çekinmeden diline getiren, hayata daha tutkulu ve ağ atlı prensini bekleyen biridir. Aynı zamanda her iki kız kardeş çok ahlaklı ve akıllıdırlar.

Akıl ve Tutku bana diğer kitaplardan daha duygu yüklü geldi. Niye mi? Çünki bazı yerlerinde gözümden düşen damlaları esirgeyemedim. Sizin de okurken bu hissleri tadacağınıza eminim.
Filmi de ayrı bir muhteşem. Eğer kitabı okuyacak vaktiniz yoksa bile filmin 1995 yılında çekilmiş olanına mutlaka bakmalısınız...
İyi okumalar
392 syf.
·4 günde·6/10
Gurur ve Önyargı, Akıl ve Tutku bu karmaşık duygular sizce ne kadar etkileyebilir hayatı? Bana kalırsa tüm bu duygular bazen o kadar ileri gidebilir ki hayatın merkezinde konuşlanır. Jane Austen da kitaplarında bu duygular üzerinden bir dönem eleştirisi yapıyor. Dönemin aile, evlilik, ilişkiler, soylu-sıradan çatışması nüktedan bir dille eleştirilmiş. Bana kalırsa evlilik etrafında dönen hayatın saçmalığı ortaya koyuluyor. 200 yılı aşkın ömre sahip bir klasik hakkında yazacak kadar kendimi yetkin hissetmiyorum fakat bunları söylemeden edemedim. Jane Austen kitaplarında o dönemi psikolojik ve sosyolojik olarak çok güzel aktarmış ki gözlem gücüne hayran olmamak imkansız. Ama bu kez diğer kitaplarındaki tadı alamadım, kelimenin tam anlamıyla çok yavan bir okuma oldu benden de kaynaklanıyor olabilir tabi. Yine de tavsiye edilir belki de sizin seveceginiz bir kitaptir okuyun siz karar verin.:)
392 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
Akıl ve Tutku'da bir zamanlar İngiliz yaşantısını,aile bağlarını çok iyi tanıyoruz. Jane Austen üstün zekasıyla ve üstü kapalı,ince bir dille yaptığı alaylarla İngiliz sosyetesinin paraya ne kadar önem verdiğiyle inceden dalga geçiyor. O devirde insanların kazandıkları yıllık gelirlere göre statüleri olması,toplumda ona göre saygınlık kazanmaları ve ona göre evlilikler yapmaları, hatta sevdiklerinden bile bunun için vazgeçmeleri çok acıklı ve trajikomik.
392 syf.
·8/10
“Gerçek mutluluk sadece akıl ve tutku arasındaki hassas dengenin kurulmasıyla mümkündür. “
Jane Austen’in aşk ve gurur kitabını okumaya çalışmıştım ama okuduğum zamandan mıdır bilmem bir türlü sevememiş, bitirememiştim. Yazara ne kadar ön yargılı olsam da bu ön yargıyı yıkmak için yazarın ilk yazdığı olmasa da ilk yayımlanan kitabı olan Akıl ve Tutkuyu okumaya karar verdim.

Kitap iki kız kardeşin(Elinor ve Marianne Dashwood) babası öldükten sonraki hayatlarının bir bölümünü anlatıyor. Babaları öldükten sonra mirasını(para yaşadıkları ev ve eşyalar) kızların üvey abisine bırakır ve kızlara gerekli yardımı yapmasını söyler. Abisi babasının dediği gibi yardım yapacaktır ama gelgelim karısı buna karşı çıkar ve babasının sözlerini ustalıkla çarpıtır. Kocasının aklına girerek büyük miktar bir para yardımı yerine bir köy evi bulmalarına yardımcı olmasının yeterli olacağını belirtmesi üzerine kız kardeşler ve anneleri köyde bir çiftlik evine taşınırlar. Yeni bir ortam ve yeni insanlarla tanışmaya başlarlar.

Elinor ne kadar sağduyusu, mantığı ve aklı ile hareket ediyorsa; kardeşi Marianne de duyguları ve tutkularıyla hareket eder. Bu zıtlıklar ve yaşadıkları benzer olayla üzerine verdikleri birbirine uç tepkiler, düşüncelerden oluşan bir kitap.

Jane Austen’in toplumu satır aralarında inceden inceye eleştirmesine hayran kaldım. O dönemin sosyal yaşantısını, evliliklerini, aile yapısını çok güzel anlatmış. Okurken insan kendini 19.yy buluyor. Dili beni zorlamadı. Akıcı ve biraz şiirsel bir söyleyişle yazılmıştı.

Galiba Jane Austen'e olan ön yargım yaşadığı ve doğal olarak kaleme aldığı dönemle alakalı. Bana dönemdeki davranışlar-olayların abartılması, nezaket adına yapılan gereksiz içten olmayan hareketler, aile ilişkileri- ters ve yapmacık geldiği için ben bir türlü sevemiyorum. Daha fazla uzatmayayım.

Tarihi aşk romanı sevenler eminim bu kitaba bayılacaktır.
Keyifli okumalar.. :))
392 syf.
·Puan vermedi
Çok eski bir yapıt olduğu için dönemin kültürüne ayak uydurmakta zorlandım. Kahramanların duygusallık ve öncelikleri bana fazla sıradan geldi.
392 syf.
·39 günde
"Beğenmekle sevmek arasında ne fark var, hiç anlayamadım" cümlesi olmuş bu kitaptan defterime ilk yazdığım. Bir sonraki ise; "...Anne, dünyayı tanıdıkça gerçekten seveceğim bir adamla karşılaşmayacağıma daha çok inanıyorum. Çok şey istiyorum!.." Her kitabın okunması gereken bir zaman vardır gibi büyük bir şey iddia etmek değil amacım, sadece hayatta kimi kitaplar çok doğru zamanlarda bize temas ediyor ve okunan kitapla yaşananlar fazlasıyla örtüşüyor. Her çok okunan kitapta yapmaya çalıştığım gibi genel konu hakkında konuşmak yerine kitapla aramdaki bağı anlatmayı tercih ediyorum.

Kitap elimde biraz fazla kaldı, okumaya başlamam da bir okuma grubuyla karar alarak olmuştu. Sonrasında okuma grubunda kitabı da pek konuşamadık. Neyse, detayları atlayıp kitaba geliyorum artık. Okuduğum ilk Jane Austen romanı. Akıl ve Tutku dönemin şartları, paranın aileler arası ilişkiler ve evliliklerdeki yerini gayet açık bir şekilde gösteriyor. Kitapta tekrarlandığını gördüğüm; kadınlar hakkında yapılan güzelliğe ve zekaya yönelik genellemeler tek olumsuz tarafıydı benim için.

Buradan sonra kitap içeriği hakkında konuşacağım, öğrenilmesinin okumayı etkileyeceği bilgiler verebilirim. O yüzden romanı okumamış olanlar bu paragrafı yok sayabilir. Okumaya başlarken "Akıl ve tutkudan birini seçmeli mi?" diye düşündüm. Okudukça kitap sanki "Aklınızla hareket edin yoksa çok acı çekersiniz" der gibiydi. Ben daha çok böyle hissetmiş olabilirim çünkü kendimi Elinor yerine Marianne gibi hissettim daha çok. Özellikle yaşadığı ayrılık süreci beni çok etkiledi. İki kız kardeşe ayrı ayrı yaşattıkları şeyler yüzünden ne Edward ne de Willoughby benim tarafımdan affedilmedi. Bu arada kitapta yaşanan olayları detaylarıyla hatırlayabilmemi sağlayan kalıcılık için Jane Austen'in diline bir kez daha saygı duydum. İki kız kardeşin kişilik farklılıkları üzerinden yaşadıkları ilişkiler ana konuyken, ben bu kitapla bir kız kardeşin insan hayatındaki yerini ve güzelliğini de anlamış oldum. Jane Austen okumaya devam etmeli.

Son olarak bitirdikten sonra tekrar aynı soruyu sorunca kendime, yaşadıklarımla birlikte, tutkunun hayatın içinde bir yerde olması gerektiğini ve bazen bulmanın zorluğu olduğunu düşünmekle birlikte aklımızı seçmenin bazen pişman bazen de en doğrusu olduğunu anlamış oldum. Öğreten kitaplar hep var olsun!
392 syf.
·10 günde·Beğendi·8/10
Jane Austen'ın üslubunu, güçlü kadın karakterlerini beğeniyorum. Bu romanda Gurur ve Önyargı'dan oldukça izler bulduğumu söyleyebilirim. Sanki iki roman birleştirilebilirmiş gibi geldi bana. Karakterler ve olaylar bazen birbirini fazla anımsatıyor. Bu kez aklın ve duyguların çatışması ele alınmış. Karakterlerin davranışları, toplumun tepkileri vb günümüz bakış açısı ile değil de romanın geçtigi dönemin özellikleri göz önünde bulundurularak incelenmeli.
Klasik bir dönem kitabı okumayı isteyenlere tavsiye ederim.
392 syf.
·5/10
Yazarın birkaç yıl evvel Gurur ve Ön Yargı kitabını okumuşken; bu sefer Akıl ve Tutku’nun satırlarında gezindim. Bu da tıpkı diğeri gibi bir karşıtlıklar romanıydı. İki kahramanın farklı karakterleri kitaba adını vermiş. Kahramanlarımızın biri on dokuz diğeri on yedi yaşında iki kız kardeştir. Romanda farklı karakterlere sahip iki kızın aşk deneyimini nasıl yaşadıklarını mizaçlarında gizlemiş. Büyük kız Elinor; akıllı sağduyulu, imkânlarını ve haddini bilen birisiyken; Küçük kız Marianne ise; ablasının tam tersi olup, haylaz ve kural tanımaz, kulağı sürekli duygularında olan bir yapıya sahiptir. Elienor düzen ve güven Marienne macera ve tedirginliği temsil eder. .
Suya sabuna dokunmayıp açık vermeden kurgudan bahsedecek olursam şayet; bu iki zıt huydaki kardeşlerin kapısını aşk çalıp, karakterlerine göre yol aldığında birinin mantığıyla diğerinin duygularıyla hayatına manevra vermesini ilmek ilmek işler. .
Son olarak kitap için düşüncelerimi yazacak olursam; haliyle bir klasik olunca haddimizi biliriz efendim. Lakin o yılların İngiltere’si ve bizim örf, adet ve ananelerimizle kıyaslayınca yadırgayabiliyor insan. Zengin koca merakı kızlar ve anneler bunu kutsal bir görev olarak bilen akrabalarla komşular .
Kitabı bitirince bir de filmini seyrettim; İngilizce adı Sense and Sensebility. Emma Thompson, Kate Winslet rol almakta. Mekânlar, evler, giysiler ve makyajlarla harika bir hava yakalanmış. Kitabı okurken nötr olduysam da filminden daha duygulandım diyebilirim. Kısacası güzel bir deneyimdi, zira nihayetinde her kitap ayrı bir dünya… Daha nice iklimlere konuk olmak dileği ile musmutlu günler efendim
392 syf.
Kendimi bu tür kitaplari eleştirecek birikime sahip bir okuyucu olarak görmüyorum. Bu sebeple incelemeden ziyade bir tanıtım sunmak niyetindeyim.
Kitap akıl ve tutkuyu sembolize eden iki kız kardeşin mizaçlariyla akıp giden bir yaşamı anlatıyor.
Toplam üç kitaptan oluşuyor. (Tümü aynı ciltte yer almakta.) İlk kitapla birlikte kiz kardeşlerin duygusal dünyalarına konuk oluyoruz. Durağan geçen ikinci kitap tüm sürecin altyapısını bizlere işliyor ve ardından üçüncü kitapla birlikte süreçlerin aldığı şekle ayak uydurmaya çalışıyoruz
Öyle sayfalar vardi ki cümleleri yeniden okumam icap etti. Olay örgüsü ve diyalogların tekdüzeliği üçüncü kitapla özgürlük kazanıyor diyebilirim.
Kız kardeşlerin karşıt mizaçları insanlari tanima sürecinden aşklarına, önceliklerinden gündelik diyaloglarina kısacası tüm yaşantılarında kendini gösteriyor. Bizde siirsel üslupla birlikte bu karşıtlıklar içerisinde kendimize bir iskemle çekiyoruz. Kendimizi bazen Elinor'da bazen Marianne'de buluyoruz.
Dönemin kadın-erkek ilişkileri, insanlarin öncelikleri, insanlar arasındaki sosyal statünün önemi ve insanların özellikle evlilik konusundaki ekonomik beklentileri herkesin normal karşılayacağı türden değil. Ancak farkli kültürlerde soluklanmak kendi yaşantımızı değerlendirme adına zarif bir adım diye düşünüyorum. :)
Benim gibi zit karakterli bir kiz kardeşe sahipseniz özellikle öneriyorum. :) Dikkat: kız kardeşinize özleminizi arttırabilir.
Keyifli okumalar dilerim.
392 syf.
·11 günde·Beğendi·7/10
Jane Austen’ın en bilinen kitaplarından birisi, Akıl ve Tutku(ya da Kül ve Ateş). Yazarın adını önce “Elinor and Marianne” olarak belirleyip ardından “Sense and Sensibility” olarak değiştirdiği basılan ilk eseri.
Benim okuduğum ikinci Jane Austen romanı. Ancak “Gurur ve Önyargı”yı çok kötü bir çeviriden okuduğum için Akıl ve Tutku’yu ilk olarak da kabul edebilirim.
Kitapta birbirine taban tabana zıt iki kız kardeş üzerinden ilerlenmiş. Tıpkı kitabın ismi gibi birisi akılı birisi tutkuyu temsil ediyor. Marianne olabildiğine hareketli, duygusalken ablası Elinor mantığını, sakinliğini her daim duygularının önüne koyuyor. Biz de kitap boyunca bu iki kardeşin başından geçen olaylara, aşkı tecrübe etmelerine şahit oluyoruz. Tabi bunun yanı sıra kitap yazıldığı dönemi gayet güzel anlatmış; insanların evlilik ile gelir arasında kurdukları o sıkı bağ, ikiyüzlü davranışlar, samimiyetten uzak statü merakından kaynaklanan ilişkiler… Yani yazar, kendi açısından toplumda gördüğü yanlışları alaycı, iğneleyici bir dille eleştirmeyi ihmal etmemiş.
Jane Austen okumayı seviyorum çünkü yazıldığı dönemin penceresinden baktığımızda kitaplarındaki kadın karakterler dönemin kurallarıyla çoğunlukla ters düşüyorlar. Onlar okumaya düşkündürler, tek başlarına yürüyüşlere çıkarlar, duygularını ifade etmekten çekinmezler... Yani güçlü ve aykırıdırlar. Ben de karakterleri gibi aykırı olan yazarın diğer kitaplarını da okumayı düşündüğümü belirtmek isterim.
Keyifli okumalar…
-"Sebep olduğum ızdırabın boyutlarını
bilmiyordum, çünkü o zaman aşkın ne
olduğunu bilmiyordum.Aşkı hiç tanıdım
mı?
-Bundan şüphe edilebilir; çünkü
gerçekten sevseydim, duygularımı kibire,
açgözlülüğe kurban edebilir miydim? -
hatta dahası, onun duygularını kurban
edebilir miydim? -Ama ettim."
Ufak bir arazi alır, kendime kulübe yapardım. Londra'nın yakınında olur.
Canım isteyince atlar giderim. Yanıma bir kaç arkadaş alır, mutlu olurum.
Jane Austen
Sayfa 258 - İş Bankası Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sense and Sensibility
Baskı tarihi:
2009
Sayfa sayısı:
88
Format:
Karton kapak
ISBN:
9781599662800
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
Compass Publishing
Compass Publishing brings Jane Austen's captivating novel to its line of Compass Classic Readers. English language learners of all ages will enjoy developing their vocabulary and reading fluency as they read about three sisters who must move from their beloved family estate to a relative's cottage, and their experiences with love and heartbreak. Students and teachers alike will enjoy reading the contrasts of the two sisters Elinor and Marianne and the balance of character required in love and life.

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları