1000Kitap Logosu
Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

Başkomiser Nevzat #2

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

184 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 5 sa. 13 dk.
Adı
Şeytan Ayrıntıda Gizlidir
Alt başlık
Başkomiser Nevzat #2
Basım
Türkçe · Türkiye · Doğan Kitap · Eylül 2002 · Karton kapak · 9789759914608
Diğer baskılar
Şeytan Ayrıntıda Gizlidir
Şeytan Ayrıntıda Gizlidir
Şeytan Ayrıntıda Gizlidir (Midi Boy)
Şeytan Ayrıntıda Gizlidir
"Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", gündelik hayatın hemen her alanında olup biten, hayatın hızlı temposu içinde baktığımız halde görmediğimiz, yaşanan ve yaşanması muhtemel cinayetleri öyküleştiriyor. Usta edebiyatçı Vedat Günyol’un "Türkçe tutkunu, Türkçe vurgunu" olarak nitelediği Ahmet Ümit’in duru bir dil ve akıcı üslupla kaleme aldığı bu bir solukta okunan öykülerde Başkomiser Nevzat ve yardımcısı Ali, bir yandan görevlerini yerine getirip cinayetleri çözerken diğer yandan da yazarın hınzır emellerine alet oluyor (!). "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"de, Türkiye’nin en ünlü türkücüsü cinayet suçlamasıyla karşı karşıya kalıyor örneğin. Üstelik bu kez, adamlarından biri üstlenmiyor suçu; türkücü, yakayı ele verdiğinde, göğsünü gere gere itiraf ediyor. 1999 yılında on binlerce kişinin canından olduğu Marmara depremini "orgazmik bir heyecan"la karşılayan ünlü bir deprem profesörü, o dönemde bilimsel kimliğinin kaldırmayacağı kadar alaycı açıklamalarıyla pek çok kişide öfke uyandırmıştı. Ahmet Ümit, sessiz yığınlar adına yazarlığını konuşturup, sözü geçen bilim adamının kendini beğenmiş, elitist tutumundan da intikam alıyor. Kanal kanal gezip "dalgasını geçen" profesör, bir TV programı sırasında "haz"dan ölüyor. Ahmet Ümit, kendi iktidarını kullanıp herkesle alay edercesine yaşayan, okurun kolayca teşhis edebileceği medyatik tipleri eleştiri süzgecinden geçirirken, bir başka noktada daha cesaret çizgisini aşıyor. Türkiye’nin tabularından biri olduğu için sinema, tiyatro vb. sanat dallarında olumsuz örneğini göremediğimiz meslek dallarından suçlular da öykü kahramanı olarak boy gösteriyor "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki öykülerde: uyuşturucu işine bulaşmış bir polis, bir jinekolog, albay eşini aldatan öğretmen, arazi mafyasının orman yakmasına öfke duyan avcılar vb. Tabu olması bir yana, toplum içinde saygınlığı tartışmasız meslek dallarına mensup suçlu kahramanlarına karşı acımasız davranmıyor Ahmet Ümit. Yazarın romanlarından alışık olduğumuz, suç kadar suçluyu, onu eyleme iten nedenleri anlamaya ve okurla paylaşmaya dönük tutumu, "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki öykülerinde de sürüyor. Örneğin, suçlu jinekoloğun işlediği cinayette, işine yabancılaşmanın nasıl bir rol oynayabileceğini bir çırpıda hatırlatıveriyor. Fethi Naci’nin deyişiyle "Ahmet Ümit’in sürükleyici bir anlatımı var" ve "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki kısa öyküler, hiç de bu akıcılığa kurban gitmiyor. Her biri ayrı bir lezzet taşıyan öyküler sona erdiğinde okur yüzünde beliren tebessüm de bunun en güzel kanıtı.
Fiyatlar
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
İdefix
idefix.com

Okurlar

Benzer Kitaplar

Kar Kokusu
Okuyacaklarıma Ekle
Kukla
Okuyacaklarıma Ekle
Kavim
Okuyacaklarıma Ekle
Sis ve Gece
Okuyacaklarıma Ekle
Aşk Köpekliktir
Okuyacaklarıma Ekle
Patasana
Okuyacaklarıma Ekle
Sultanı Öldürmek
Okuyacaklarıma Ekle
Beyoğlu Rapsodisi
Okuyacaklarıma Ekle
İstanbul Hatırası
Okuyacaklarıma Ekle
Bab-ı Esrar
Okuyacaklarıma Ekle
7.5
10 üzerinden
1.660 Puan · 248 İnceleme
200 syf.
·
Puan vermedi
Yazarın okuduğum ikinci kitabı. Birincisi Aşkımız Eski Bir Romandı ve gerçekten de çok güzel ve sonunu beklemediğim bir şekildeydi. Zaten polisiye kitabına da Ahmet Ümitle giriş yapmıştım ama bu kitap açıkçası beni o kadar da sarmadı yani sonu hep tahmin edebileceğim bir şekildeydi şaşıracak bir şey yoktu bazen sıkıldım bile diyebilirim. Kısacası Ahmet Ümit hayranları için beklentiyi karşılayamayacak bir kitap.
Şeytan Ayrıntıda Gizlidir
Okuyacaklarıma Ekle
Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet Ümit’in 2002 yılında kaleme almış olduğu polisiye öykü türündeki eseridir. Ahmet Ümit, eserini küçük öyküler şeklinde oluşturmuş ve dünyada yeni yeni kabul görmeye başlayan polisiye anlatının Türk okuru tarafından benimsemesinde önemli rol oynamıştır. Şeytan Ayrıntıda Gizlidir hikayesinde tek zincirli olay örgüsüyle karşılaşırız. Maktulün (Başak) evinde öldürülmesiyle başlayan olaylar zinciri yine maktulün çevresinde cereyan eder.Öyküde polisiye kurgunun yazar tarafından çok iyi kurulduğunu söylemek gerekir. Hikayenin şahıs kadrosu kalabalık değildir ve kahramanlar sıradan insanlardan seçilmiştir. Keyifli okumalar...
Şeytan Ayrıntıda Gizlidir
Okuyacaklarıma Ekle
200 syf.
·
4 günde
·
7/10 puan
Kitapta 18 kısa öykü var tabiki polisiye. Nevzat Bașkomser ve yardımcısı Ali'nin olayları çözme sanatları bir bir yazılmış Ahmet Ümit tarafından ustaca. Bazıları tahmin edilebilir bazıları da ilginç bitti öykülerin. Benim en çok beğendiğim: Kardeşim ölüm, dilin kemiği oldu. Bana göre Ahmet Ümit roman yazsın öykü de çok çok iyi diyemem kötü de diyemem ama favorim romanları oldu hep. Yine de hoş bir his tat bıraktı bende. Kısa olması da yormuyor insanı. Bir Ahmet Ümit kitabı daha bitmiş oldu. Kitabı hediye eden tatlima da ️
Serdar
Serdar
teşekkür ederim. İyi okumalar dilerim herkese...
Şeytan Ayrıntıda Gizlidir
Okuyacaklarıma Ekle
200 syf.
·
7/10 puan
Kitap birbirinden bağımsız 18 cinayeti anlatıyor. Başkomser Nevzat ve yardımcısı Ali tabiki olayların baş kahramanı. Bazılarının sonunu net bir şekilde tahmin ettim yalan yok ama bazı olayları öyle bir bağladılar ki ; 'Yok yahu bu kadarda değildir.' deyip durdum kendi kendime. Nevzat başkomserin ön sezileri, bakış açısı okuyan tüm dostlar gibi benide çok etkiledi. Kitaba ismini veren Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Vampirler ve Aşk Ölüme Benzer hikayeleri beni fazlaca şaşırttı. Sonlarını tahmin etmeyi bırakın, ağzım açık çevirdim sayfaları. #ahmetümit hızlıca okunacak, fazlaca kafa yakmayacak ama aynı zamanda tedirginliği ve heycanı da elden bırakmayacak polisiye bir yazar olarak gönlümde taht kurdu bu kesin. Darısı diğer kitaplarını okumaya diyerek yorumumu bitireyim..
Şeytan Ayrıntıda Gizlidir
Okuyacaklarıma Ekle
200 syf.
·
5 günde
·
Puan vermedi
Türk polisiyesi içerisinde Ahmet Ümit'in kendine özgü bir yerinin olduğu gerçeği, daha Başkomiser Nevzat serisinin ikinci kitabında kendini belli ediyor. Başka türlüsü olamazmış. Yazarın anlatımının niteliği, diğer bir çok Türk polisiyesindeki anlatım bozuklukları, kurgu düşüklükleri arasında neredeyse edebiyat güzelliğine dönüşüyor. Okuması oldukça lezzetliydi bu öyküleri. İlk kitapta bu anlatım dilinin kuru olduğunu da düşünmüştüm, ancak bu kitapta daha çok sevdiğimi; ritmin, kurguların iyi olduğunu düşündüm. Okuyacak daha bir çok Ahmet Ümit kitabı olması ayrı bir mutluluk kaynağı. Senelerce sebebini bilmeden hoşlanmadığım Ahmet Ümit bir süre sonra yoksa en sevdiğim polisiye yazarlarından birisi mi olacak? Yaş 50 oldu ve ama sürprizler bitmiyor. Sevgili iyi ve güzel edebiyat.. Ben ne kadar süreceğini bilemediğim zamanlar boyunca buralarda, türk polisiyesi civarlarında olacağım...Seni özledim, ama hemen de dönemem..Sevgilerimle :)
Şeytan Ayrıntıda Gizlidir
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.