Kitap
Tembellik Hakkı

Tembellik Hakkı

1848 "Çalışma Hakkı"nın Çürütülmesi

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.6
1.172 Kişi
3.917
Okunma
885
Beğeni
26,9bin
Gösterim
112 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 3 sa. 10 dk.
Adı
Tembellik Hakkı (1848 "Çalışma Hakkı"nın Çürütülmesi)
Basım
Türkçe · Türkiye · Ayrıntı Yayınları · Kasım 2015 · Karton kapak · 9786053140603
Orijinal adı
Le Droit a la Paresse
Diğer baskılar
Özel mülkiyetin hakim olduğu toplumlarda “çalışma” katı bir “zorunluluk” kapsamında gerçekleşir. Kapitalizm, çalışanların bedenini olduğu kadar zamanlarını da satın almıştır. Oysa insanın çalışmamak, yaşamını sürgit kılmak için zahmete girmemek gibi bir içgüdüsü vardır; bu içgüdünün adı “tembellik”tir. Tembellik, çalışmanın kutsallaştırıldığı toplumlarda hakir görülür, aşağılanır. Tembellik Hakkı, çalışmanın sarsılmaz bir değer haline getirildiği toplumların eleştirisini sunuyor; tembelliğin bir başıboşluk yahut aylaklık olmadığını öne sürerken, ütopik özleminin odağına özgürlüğü koyuyor: İnsanlığın kadim özlemi olarak zorunlulukların alt edildiği, insanın kendini tekrar bulduğu, özel mülkiyet hapishanesinin duvarlarının yıkıldığı, devletin ve diğer baskı araçlarının ortadan kalktığı bir toplumsal ve bireysel varoluşa işaret ediyor... Karl Marx’ın damadı Paul Lafargue’ın kaleme aldığı Tembellik Hakkı, Komünist Manifesto yahut Kapital gibi kendi alanında klasik haline gelen metinlere benzer bir şekilde, yayımlandığı tarihten bu yana hala büyük bir ilgiyle okunuyor.
5 mağazanın 116 ürününün ortalama fiyatı: ₺8,26
7.6
10 üzerinden
1.172 Puan · 269 İnceleme
Merve
Tembellik Hakkı'ı inceledi.
56 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Küba’lı marksist ideolog Paul Lafargue aynı zamanda Karl Marx’ın damadı olarak tanınıyor. Örgütlü kitlesel mücadelenin, sosyalizm ve devrim davasının en ateşli savunucularından. Marksizm düşüncesi ve ruhuyla bilinçlenecek ve örgütlenecek olan işçi sınıfının, burjuvazi iktidarını devirip, komünist düzeni kurması için savaşan fikir neferlerinden biri. Kitap çok kısa olmasına rağmen Komünist Manifesto’dan sonra en çok dile çevrilen, en çok baskısı yapılan ve tartışılan kitaplardan ve okuduktan sonra bunu hakettiğine kani oldum. Kitap Ekim Devrimi üzerinde de önemli bir etkiye sahip. Kitapta 19.yy sonlarında sanayileşme sonrası çalışma saatlerinin nasıl on yedi saate kadar vardığını, küçücük çocukların bile saatlerce acımasızca çalıştırıldığını anlatıyor Lafargue. Hıristiyan bağnazlığı ve kapitalist faydacılığın yozlaştırdığı proleteryanın düştüğü büyük girdabin özeti niteliginde... Proleterya’yı çok sert eleştirmiş.Kitap bittikten sonra 19.yy’dan 21. yy’a geldigimizi ve kapitalizmin daha vahsi bir hal aldigini düşünürken buldum kendimi. Lafargue’nin şu tanımı ise günümüz Türkiye’sinin özeti gibi : “Azla yetinme dini...” Mutlaka okuyun ve üzerine düşünün.
Tembellik Hakkı
7.6/10
· 3.917 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
40
paçimuçka
Tembellik Hakkı'ı inceledi.
112 syf.
·
5 günde
·
4/10 puan
Hayal kırıklığı. Lafargue, Marx'ın damadı, kütüphanesine ve eserlerinin çoğuna ilk elden erişme şansı olan birisi. Hayatında tek bir kitap okumamışçasına bir kitap yazmış olmasına hayret ettim. Düşünceleri kopuk kopuk, temelsiz. Savunduğu şeyler kendi içinde tutarlı ama altları bomboş. Sanki işçiler kendilerini buna zorlayan bir ihtiyaçlar ağıyla çalışmaya mahkum bırakılmamışlar da tamamen kendi istekleriyle sağlıklarını kaybedene dek çalışıyorlarmış gibi bir tavrı var. Sürekli kastettiği şeyin çalışma saatleri ve şartlarının düzeltilmesi değil, işin tamamen kaldırılması olduğunu söylüyor. İyi güzel, peki toplumun ayakta kalmasını sağlayan işler? Özellikle geçtiğimiz pandemi döneminde bunu açıkça gördük. Muhasebeciler, mühendisler, ofis çalışanları evden çalışabildi. Fırıncılar, market çalışanları, sağlık çalışanları, temizlik çalışanları yapamadı bunu. Bunun sebebi paşa gönüllerinin öyle istemesi değildi. 4 puanın sebebi kitabın Türkçe baskısına eklenen Bob Black'in "İşin Yok Edilmesi Üzerine" başlıklı yazısı, zira bu yazıyı her açıdan Tembellik Hakkı'ndan daha tutarlı ve daha iyi bir yazı olarak görüyorum, keşke asıl kitaplaştırılan bu yazı olsaydı da Tembellik Hakkı onun sonuna eklenseydi.
Tembellik Hakkı
7.6/10
· 3.917 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
Hakan Çelebi
Tembellik Hakkı'ı inceledi.
51 syf.
tembellik
Daha önce bilmediğim Lafargue yi bu kitapla tanımak güzel oldu. Kendisi Karl Marxın damadı olur. Aynı zamanda 70 yaşında karısıyla anlaşarak birlikte intihar ederler. Bu eserinde kapitalizme çok sert eleştirisi var. İnsanların günde 12-14 saat köle gibi çalışmasını ve din adamlarının da bunu marifetmiş gibi övmesine karşı çıkar. Kısaca toplumun her kesimi tembellik yapma hakkına sahip olmalı diyor. Bu hakka sadece üst kesim, din adamları ve yöneticilerin sahip olmasını haksız bulur. Üstelik bu düzeni savunan herkesi suçlu bulur...
Tembellik Hakkı
7.6/10
· 3.917 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
109
Zozan
Tembellik Hakkı'ı inceledi.
85 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Tembellik Hakkı
Merhaba bu benim ilk kitap incelemem olacak. Bu kitapta Paul Lafargue'nin Karl Marx'ın damadı olması çok ilgimi çekti ve okuma isteği doğdu içime. Yazarımız Marx'ın ikinci kızı olan Laura ile evli ve Tembellik Hakkı en bilinen eseri. Küba'da doğan hayatın büyük bir bölümünü Fransa'da, İngiltere'de ve İspanya'da geçiren Lafargue altmış dokuz yaşındayken, altmış altı yaşındaki eşi Laura'yla birlikte intihar ediyorlar. Kendisi bir devrimci, gazeteci, eleştirmen, politik yazar ve aktivist. Kapitalizm sorununu ve çalışma çılgınlığını ele alıyor bunu nedenleri ve sonuçlarıyla birlikte bize aktarmaya çalışıyor çok da detaylı olmamak ile birlikte. Halkla iç içe bir adam Lafargue bunu da kitabındaki cümlelerden görebiliyoruz. Çünkü halk üzerinden bir sistem eleştirisi var. Bununla ilgili neler yapabileceğimizi de güzel bir reçeteyle aktarmış fakat çok ütopik geldi bana. "Sevme, içme ve tembellik dışında. bırakın her konuda tembellik edelim." diye bir sözle başlıyor. Kadınlar ve çocuklar yalın ayak ve incecik kıyafetlerle kış mevsiminde çalışırken kendi giyebilecekleri kıyafetleri de üretiyorlar fakat bunlar hiçbir şekilde üretenlerin eline geçmiyor. Hatta ürünlerin fazlası yakılarak imha ediliyor. Ürünlerin, daha fazla üretebilmek ve daha fazla satabilmek amacıyla değeri ve kalitesi düşürülüyor. "İnsanın midesi küçülüp makineliler üreticiliğini arttırdığında ekonomistler, Malthus'un kuramını, perhizcilik dinini ve çalışma dogmasını öğütlediler." "İnsanlığın ilk çağlarının dönemin üretim maddesinden hareketle Taş Devri ve Bronz Çağı şeklinde adlandırılması gibi bizim çağımıza da kalpazanlar çağı denilecektir."
Tembellik Hakkı
7.6/10
· 3.917 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
8