Turfanda mı Yoksa Turfa mı?

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.786
Gösterim
Adı:
Turfanda mı Yoksa Turfa mı?
Baskı tarihi:
Kasım 2012
Sayfa sayısı:
320
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055261184
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilge Kültür Sanat
Mansur, yüzyıllar boyunca Cezayir'de yaşamış bir Osmanlı ailesinin oğludur. Cezayir, Fransız sömürgesi hâline geldiğinde Fransa'ya tıp öğrenimini yapmaya gitmiştir. Roman, Mansur'un öğrenimini tamamlayıp İstanbul'a ayak basmasıyla başlar. Mansur, İstanbul'da amcası Şeyh Salih Efendiyi bulur ve orada kalır. Daha sonra Mansur, bir devlet dairesinde memur olarak işe başlar.

Yazar Osmanlı toplumunda, özellikle yönetimde gördüğü aksaklıkları Mansur Beyin aracılığıyla dile getirir. Aşk ve evlilik konularının sık işlendiği Tanzimat romanlarına bakarak eserin son derece önemli tarafları olduğunu söyleyebiliriz. Tanzimat döneminde Fransa'ya eğitim için gönderilen gençlerin seçiminde ne gibi yanlışlıklar yapıldığının cevabını da bulacağınız eser Tanzimat döneminin okunması gereken kitaplarından biridir.
320 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
1891 yılında ilk basımı yapılan kitap, gazeteci ve Jön Türkler'in öncülerinden Mizancı Murat tarafından kaleme alınmıştır. Yazarın ilk ve tek romanıdır.

Bulunduğu dönemde mevcut olan romanların sade aşk, sevgili konularını işlemesi ve millî roman olarak adlandırılması Mizancı Murat'ı çok rahatsız etmiştir. Bunu dile getirmiş ve bazı eleştirilere maruz kalmıştır. "Tenkit ve itirazda bulunmak kolaydır. Hüner, öyle bir eseri meydana koymaktır." şeklinde şahsına yapılan eleştirilere cevap olarak bu eseri yazdığını açıklamıştır.

Romanın başkarakteri Mansur Bey, Cezayir'de yaşayan köklü bir ailenin oğludur. Roman, Mansur Bey'in İstanbul'a gelmesi ile başlar. Kendisi doktor olan Mansur Bey, eğitimci kişiliği ve devletine, dinine bağlılığı ile örnek bir Osmanlı vatandaşını canlandırmaktadır. Onun vasıtası ile dönem içinde mevcut olan ahlak, ekonomi, din ve aile yozlaşmasını görmüş oluyoruz. Mansur'un eleştirileri ve çabası bugün bile bize örnek olacak düzeydedir. Hem dönemin şartları hakkında bilgi edinmek hem de bugün için dersler çıkarmak için gözden kaçmaması gereken bir eser olduğunu düşünüyorum.
352 syf.
·Puan vermedi
Birkaç yıl önce okumuştum. Yazarın okuduğum ilk kitabı, sanırım tek kitabı varmış. Dili biraz ağdalı ve ağır. Tanzimat döneminin anlatıldığı güzel bir kitap.
352 syf.
·Puan vermedi
17 yaşında bir ödev için okumuştum bu kitabı. Kitabın arkasında kitap için ayrılmış bir sözlük var. Bir kitabı okuyor bir sözlükten ne anlama geldiğini bulmak için cebelleşiyordum. Sitem etmiştim öğretmenime :) Dili ağır gelecektir ya da benim kelime haznem o yaşta dar olduğundan bana öyle geldi.. Sadeleştirilmişi var mı bilmiyorum. Kitapta beni en çok etkileyen bölüm kahramanın geceleri mum ışığında kitap okumasının ardından dedikoducuların onun adını büyücüye çıkarması oldu. Bilgili bir kişinin cahil toplumun gözündeki yerini fark ettim.
296 syf.
Bir gün eğer bu ülkeyi yönetecek olursam yapacağım ilk iş Köy Enstitülerini yeniden açmak olacaktır. Benim için Köy Enstitüleri, Halk Evleri ve Türk Ocakları'nın önemi oldukça büyük. Birbirlerine zıt ve muhalif olsalar da gerek derleme çalışmaları gerek Türk milletinin haklarını gözetmeleri açısından önemliler.

Turfanda Mı Yoksa Turfa Mı? eseri Köy Enstitülerinin fikir kaynağı olmakla birlikte kalkınmanın köylerden başlaması gerektiği fikri üzerine düzenlenmiş bir eserdir.

Kitabı okuyunca pek yabancılık çekmeyeceksiniz. 1891'de yazıldığına bakmayın. Düzen hala aynı düzen. Zira yıllar sonra aynı motifleri Yaşar Kemal'de de gördük. Onların abdi ağaları, raşit efendileri var bizlerinse Memedleri, Mansurları...
296 syf.
Fransa'da tıp öğrenimini tamamlayıp İstanbul'a dönen Mansur'un çalışma hayatı üzerinden son dönem Osmanlı’nın yönetim aksaklıkları, yöneticilerin beceriksizliği, devlet dairelerinin vurdumduymazlığı, memur ahlakı ve tembelliği, ahlaki yozlaşma, eğitimdeki çarpıklıklar gibi sosyal ve siyasal alanda görülen aksaklıklar eleştirilir ve bu aksaklıklar için çözümler önerilir. Mizancı Murat'ın eğitim, siyaset, köy ve köylü kalkınması konularında ileri sürdüğü fikirleri okuyacaksın...
.
.
.
#turfandamıyoksaturfamı
#mizancımurat
#fuatagram
352 syf.
·Beğendi·8/10
Abdülhamid döneminde yaşanan olaylar ve toplumun bakış açısı. Olması gereken ve olan durumun arasındaki büyük fark. Yaşananlar, yapılması gerekenler ve bunlar için çırpınan bir genç: Mansur Bey.
Mansur Bey bildiğimiz ‘Gelecekçi’ yahut bilinen adıyla Fütürist bir kişiliktir ve okuduğum eski dönem yazılı eserlerine göre bunu belirten ilk yazarlardandır. Öyle sanıyorum ki ilktir. Yaptığı nedir? Kaybolmuş bir dönemde oluruna bırakmak yerine Köylerden başlayarak Kente doğru yapılan bir gelişmeden söz eder. Bunun adı da GÖÇ değil KALKINMA tabi!
Dönemin tüm yazarları gibi dışa bağlı eserlerden etkilenen yazarlarımızın mutlaka kullandığı AŞK konusunu da ihmal etmeyen yazarımız bunun yanında daha çok yapılması gerekenleri anlatıyor. Kitap sizi biraz bunaltabilir (özellikle Parıltı Yayıncılık kazığını yediyseniz) ancak okudukça ve gördükçe fark edeceğiniz üzere çok güzel bir konuya değindiğini fark edeceksiniz.
İyi akşamlar ve keyifli okumalar diliyorum..
273 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Mansur'un ailesi,annesinin vefatı sonrasında kuzenleri olan Zehra ve İbrahim ile geçirdiği çocukluk, okul dönemini anlatarak başlayan roman asıl olarak okumak için Fransa'ya gitmiş olan Mansur'un doktor olarak Osmanlı topraklarına geri gelmesiyle başlıyor. Mansur kendini devletine,milletine adamak isteyen idealist bir gençtir artık. Kitabı okurken nereden ne çıkacağını asla kestiremiyor insan. O dönemdeki Osmanlı'da - İstanbul'da- insanların artık maneviyatlarının ne duruma geldiğini, insanların para için neler yapabileceklerini, devlet dairelerinin ya da devlete ait diğer kurumların çökmekte olan Osmanlıyı ya da padişahı nasıl önemsemediklerini bir çok karakter üzerinden net bir şekilde görüyoruz bunun yanı sıra tüm bu olanları kabullenemeyen Zehra ve Mansur'un kendilerini bozmadan özlerine sadık kalmalarını, o dönemde yaşanan aşkları, aile ortamını, dostluğu da içimizi ısıtan kısımlarla yine aynı netlikte görüyoruz. Ben okurken çok keyif aldım, yeri geldi sinirlendim yeri geldi düşündüm yeri geldi sevindim ve heyecanlandım. Okunmasını tavsiye ederim, keyifli okumalar dilerim.
296 syf.
·Beğendi·9/10
TURFANDA MI YOKSA TURFA MI?
.....
MİZANCI MEHMET MURAT
.....
Gazeteci, tarihçi,yazar,siyasetçi "Murat Bey" fevkalde bir eser kaleme almış
"Turfanda mı Yoksa Turfa mı"idealist doktor Mansur Bey'in hikayesini anlatıyor.

Mansur Bey Cezayir'de büyümüş, tıp fakültesini Fransa'da tahsil etmiş ;devletine, milletine hizmet etmek isteyen münevver bir Türk gencidir.Şahsiyet sahibidir.
Mansur Bey'in İstanbul'a vapur ile gelişi ile başlar roman.Şehire gelişinde otel isimlerinin bile Fransızca olduğunu görerek şaşırır.(bu daha başlangıç daha çok şaşıracak maaleseftoplumdaki her türlü yozlaşma Mansur Bey'in yegane üzüntüsü olacak)
Daha sonra amcasının ısrarı ile onun yanında yaşamaya başlayan kahramanınız hem doktorluk vazifesini hakkı ile yapmaktadır,hem de biraz da amcasının zorlaması ile devlet kademesinde çalışmaya başlar.Lakin gördüğü haksızlıklar sebebi ile bu vazifeyi terk eder .Tenkitçi hali, düzene ayak uydurmamasi sebebi ile zaten memuriyette sevilmeyen bir kimse olmuştur.

Mansur Bey idealist,İslam birliğini savunan vatanperver bir genç olarak haklı davasının, ideallerinin peşinden gider.Ve de Zehra'ya olan aşkının
Kitaptan:
*Bir ara "Medeni olduğu iddiasıyla gururlu Avrupa hâlâ cehalet dönemindeki kin ve bağnazlığı elden bırakmıyor! Acaba kasıt mı var, yoksa yalnızca gaflet mi?" dedi. Biraz sonra yine: Hasta adam mı? Aptallık, dedi. Yüzünde şiddet işaretlerini göstererek ayağa kalktı ve birkaç kere odayı turladı.
*"Tam insan olmak arzusunda bulunanlar geçim denilen mücadelenin acı ve tatlı tecrübelerinden hisse almış olmalıdırlar."
*"Kuşkum yoktur. Geleceğimiz, geçmişimize bile gıpta ettirecektir."
*"Eksik olan yalnız eğitimdir."
*"Rüşvet hem aleni şekilde gerçekleşiyor. Hem de müracaat kapısı kapalıdır. Babıali'ye yahut daha yüksek makama şikâyeti işittirmek imkânsızdır. Hakkı sağlayacak mahkemeler yoktur. Basının cismi, ismi gibi değildir."
*"İslam birliğinin oluşmasını temin edecek kılıç değildir, eğitimdir."
296 syf.
·14 günde·Beğendi·Puan vermedi
Çıkardığı Mizan gazetesinin adı nedeniyle Mizancı Murat Bey diye anılan Mehmet Murat Bey, Jöntürklük mücadelesiyle tanınmıştır.
1876-1877 yıllarında Vakit ve İttihat gazetelerinde dış politika üzerine yazan Murat Bey, Yahya Kemal tarafından “İstanbul’da fikir politikacılığını icat eden kişi olarak” tanımlanmış.
Mizancı Murat Bey, edebiyattan çok politikada tanınan bir isim, politik görüşleri eserlerine de hâkim olmuş.
Osmanlının, coğrafi ve sosyal bütünlüğünü muhafaza ederek, dini, ahlaki, kültürel değerlerini koruyarak çağdaş devletler arasında yerini alması gerektiğini savunmuş.
Turfanda mı Yoksa Turfa mı? romanının Mansur’u da benzer fikirleri taşır.
Romanda Mansur, Mehmet Efendi, Zehra, Fatma, Ahmet Şunudî “turfanda” adını verdiği kişilerdir.Bunlar yetişme tarzları, tahsil ve terbiyeleri, aldıkları eğitimler nedeniyle çağın çok ilerisindedirler.Toplumun geneli tarafından “turfa” ( tuhaf karşılanan, yadırganan) sayılmalarının nedeni de bu özellikleridir.
Mansur Bey, sosyal reformcu kimliği ile öne çıkarak, eğitimsizliğe, devlet kurumlarının bozuk işleyişine savaş açar.
Ben zevkle okudum kitabı, sürükleyici de buldum.
352 syf.
Tam bir idealist karakter Mansur' un hayâtı üzerinden dönem yergisi. Zorluklar içinden çıkıp kendini yetiştiren ve doktor olan bir gencin ülkesine hizmet için ömrünü harcadığı neredeyse ideal bir yaşam. Başlarda çalıştığı memuriyet işinde gördükleriyle dönemin yozlaşmış devlet işleyişi ve gündelik hayâtını eleştiriyor. Anlatıklarının çoğu bugün bile insana tanıdık geliyor. Daha sonra düşünceleri doğrultusunda en önemli sorun olarak gördüğü eğitim alanında bir şeyler yapmaya çalışıyor. Yazar kendi fikriyatını kahramanı üzerinden romanın içine çok iyi yedirmiş. Yöntemi hiç sırıtmıyor. Bunu yapmak zordur. Ancak biraz fazla olumlu. Abartılı kahraman gerçek dışına çıkıyor. Hayat bu kadar güzel olmasa gerek. İdealize edilen kahraman bir parça insan üstü olmuş.
296 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Dün gece saat 03 civarı bu tweeti yazdım: Bir insanın canı bu saatte bol şekerli Türk kahvesi çeker mi?
Bu arada çaya ve kahveye kesinlikle şeker katmam, Türk kahvesini de öyle çok aramam, pek de sevmem
Ne zaman ki edebiyatımızın eski eserlerini okuyorum, bu istek ortaya çıkıyor

Biraz önce sade kahveyi yanında Beyoğlu çikolatası ile içtim

Gelelim kitaba, Turfanda; yenilik, yeni çıkan anlamında, turfa da eski, değeri düşmüş, kaçınılması gereken demekmiş. Tanzimat Dönemi'nde Mizancı Murat tarafından yazılmış. Hasta adam Osmanlı nasıl kurtulabilir sorununu analiz ve çareler bulmak için yazılmış sosyal ve siyasal bir roman. Çareler, çözüm önerileri eski de mi yeni de mi olmalı? Torpil, aslını unutma gibi konularda Tanzimat döneminden bu yana hiç mi bir değişiklik olmaz?
Kitabın sonlarına doğru Mansur Bey çiftliğe gidiyor, orada bir ziraat okulu kuruyor. Bu yaptığı ile ilk Köy Enstitüsü modelini Mizancı Murat 1870lerin sonunda romanında bahsetmiş hissine kapıldım.
Dip not: Kitabı günümüz Türkçesine Prof.Dr. Birol Emil uyarlamış. Kitabı açınca gördüm. Birol Emil Hoca ile bu yaz tatilde tanışmıştım, akşam yemeklerinde bir kaç defa yan masalarda oturduk. Eşini ve kendisini çok sevdim, çok nezaketliler :) Hocaları bulunca onlarla fikir alışverişinde bulundum, önerilerini dinledim.
296 syf.
·14 günde
Türk edebiyatının saklı kalmış eserlerinden biri. Ben şahsen İş bankası kültür yayınları romanı Türk Klasikleri serisine alana kadar kitaptan bihaberdim. 1854-1917 yılları arasında yaşayan Mizancı Murat'ın tek romanı olması lazım. Yazarın çok ilginç bir hayatı var. Bir dönem çıkardığı gazete ve dergilerle padişaha ciddi bir muhalefet yapıp, Jöntürklerin liderliğini bile yapmış olmasına rağmen, daha sonra islami bir çizgiye kayıp, İttihat ve Terakkicilere muhalif olmaya başlıyor. 31 Mart vakasından sonrada sürülüyor.
Romanın başkarakteri Mansur'da Mizancı Murat'tan izler taşıyor. Mansur Cezayir'de doğup büyümüş bir Osmanlı, Fransa'da eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul'a amcasının yanına geliyor ve olaylar başlıyor. Mansur'da iyi diyebileceğiniz bütün karakter ve huylar var aynı zamanda sosyal reformcu biri. Osmanlı'nın son dönemlerindeki sosyal çöküşü, devlet idaresindeki, iltimas sonucu işe alınan, liyakatsiz, basiretsiz yönetimler kitapla önümüze seriliyor.
Uzun zamandır okuduğum Türk klasiklerinden zevk alamayan benim için, çok hoş bir kitaptı bu, biraz Çalıkuşu tadı aldım. Kitaba yönelik tek eleştirim hızlı bir şekilde bitirilmiş olması olur. Hani reytingleri tutmayan dizi hızlı bir final yapar tatsız olur ya öyle bir son vardı kitapta. Oysa sonuna kadar olayların ele alınışı ve işlenişi çok güzeldi.
Zehra karakterine değinmeden de olmaz, romanın kesinlikle en zevkli yanı. Her erkeğin hayal ettiği bir kadın Zehra. Kitabın başında bilhassa tavır hareketleri bana sürekli Çalıkuşu Feride'yi hatırlattı. Çok çok sevidiğim bir isimdir Zehra, ayrıca babaannemin de ismi.
Zamanimiz maarıif zamanıdır.
Kültürsüzler için kuru ekmek bile güç bulunacaktır. Sen birkere tahsilini bitir, adam ol. O vakit dünyanın her bir kapısı senin için açık olur.
Evet, bahtiyarca! Çünkü insanların bahtiyar sayılmaları için ne lazım gelirse hepsi eldeydi. Sıhhat ve afiyetleri, şan ve şöhretleri, gördükleri teveccüh ve iltifat da sahip olduklar servet ve itibar derecesindeydi.
Tam insan olmak arzusunda bulunanlar yaşamak denilen mücadelenin acı ve tatlı tecrübelerinden hisselerini almalıdırlar. Açlık ve çıplaklık âlemini öğrensinler ki tokluluklarının da kadrini bilsinler.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Turfanda mı Yoksa Turfa mı?
Baskı tarihi:
Kasım 2012
Sayfa sayısı:
320
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055261184
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilge Kültür Sanat
Mansur, yüzyıllar boyunca Cezayir'de yaşamış bir Osmanlı ailesinin oğludur. Cezayir, Fransız sömürgesi hâline geldiğinde Fransa'ya tıp öğrenimini yapmaya gitmiştir. Roman, Mansur'un öğrenimini tamamlayıp İstanbul'a ayak basmasıyla başlar. Mansur, İstanbul'da amcası Şeyh Salih Efendiyi bulur ve orada kalır. Daha sonra Mansur, bir devlet dairesinde memur olarak işe başlar.

Yazar Osmanlı toplumunda, özellikle yönetimde gördüğü aksaklıkları Mansur Beyin aracılığıyla dile getirir. Aşk ve evlilik konularının sık işlendiği Tanzimat romanlarına bakarak eserin son derece önemli tarafları olduğunu söyleyebiliriz. Tanzimat döneminde Fransa'ya eğitim için gönderilen gençlerin seçiminde ne gibi yanlışlıklar yapıldığının cevabını da bulacağınız eser Tanzimat döneminin okunması gereken kitaplarından biridir.

Kitabı okuyanlar 462 okur

  • Senocan
  • Ülkü
  • Halime Gökdemir
  • Ayşe Oral
  • Onur Akça
  • İrem Aygün
  • Cemal BAY
  • Furkan Çevlik
  • Ela Çetin

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0.7 (1)
8
%1.4 (2)
7
%0
6
%0.7 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0