Umut Devrimi İnsancıllaşmış Bir Teknolojiye Doğru

8,3/10  (3 Oy) · 
7 okunma  · 
4 beğeni  · 
762 gösterim
"İnsanoğlu, bilimsel hakikatin araştırılması süreci içinde, doğaya egemen olmada yararlanabileceği bilgiye rastladı. Bu alanda büyük başarılar elde etti. Ancak tekniğe ve maddi tüketime tek taraflı ağırlık vermekle, kendisiyle ve yaşamla olan bağını yitirdi... Teknik ve maddi değerler üzerinde yoğunlaştı; derin coşkular duyma yetisini, bu duyguların getirdiği sevinç ve üzüntüyü duyma yetisini yitirdi. İnsanoğlunun inşa ettiği makina öylesine gelişti ki, onun düşünme biçimini saptayan yeni bir güç haline geldi...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 1995
 • Sayfa Sayısı:
  171
 • ISBN:
  9789753880206
 • Çeviri:
  Şemsa Yeğin
 • Yayınevi:
  Payel Yayınları
 • Kitabın Türü:
Anıl Şölen 
16 Nis 01:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Daha iyi bir araba mı , daha büyük bir ev mi, daha çok para mı ? Bunlara sahip olmayı istemek umut etmek midir ? Bunları isteyen insanlar umutlu insanlar mıdır? Umudun inceldiği yerde direnme gücü azaldığında din ve inanç mı devreye girer? Umut etmek bu kadar ucuz bir kavram mıdır yoksa?

Kitap, aslında yukarıdaki soruları açıklamaya çalışmakla başlıyor. Ama hep öyle devam edeceğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Kitabın bence içinde şöyle bir çelişkisi var;yazar, başlarda umut etmeyi zayıf insanların ihtiyacı olan bir şey gibi anlatmaya başlıyor,sonradan da ilerleyen teknolojinin ve makinalaşmanın insancıllığımızı kaybettirdiğine ve aslında daha fazla duyguya ihtiyacımız vara getiriyor. Yani kitabın yarısından sonra yazar,Charlie Chaplin'in ünlü "The Great Dictator" filminde dediği "çok düşünüyoruz ama az hissediyoruz " moduna giriyor. Bu bakımdan yanar dönerli bir anlatımı var. Onun haricinde cümlelerin arasında dolaşırken çok zorlanmıyorsunuz. Anlattığı şeyleri açık ve anlaşılır bir şekilde aktarıyor.

Sonuç olarak insan ve toplum davranışlarını merak eden , "bu insanlar bunu neden yapıyor"" diyen bir tipseniz okuyabilirsiniz değilseniz de okuyabilirsiniz bir kitap bir kitaptır. İyi okumalar.

Kitabın içeriği ile ilgili şunu söylemem hemen bir fikir verecektir sanıyorum: Orwell'in 1984'ü ve Huxley'in Cesur Yeni Dünya'sının ötesine geçmek istiyorsanız okuyun. Bir roman değil, o nedenle hızlı okuma yapılamayabilir fakat buna değeceğini düşünüyorum.
Erich Fromm bir eserinde daha çarpıcı tespitleriyle okura zihin orgazmı yaşatmayı başarıyor. Bu çarpıcılık gözlem, analiz ve sonuç çıkarmalarla olduğu kadar kelimeleri kullanma başarısıyla da dikkat çekiyor.

Kitaptan 22 Alıntı

Nasıl oldu da, insanoğlu, doğaya karşı kazandığı utkunun
doruğundayken, kendi yarattığı şeylerin tutsağı haline geldi?

Umut Devrimi, Erich FrommUmut Devrimi, Erich Fromm

İnsanoğlu kendi evriminin üst aşamasına varmadığı sürece öndere gereksinme duymuştur...

Umut Devrimi, Erich Fromm (Sayfa 77)Umut Devrimi, Erich Fromm (Sayfa 77)

İnsan gerçekten de dünyada bir yabancı olma duygusundan kurtulmayı başarıyor, ama bu güvenliğinin karşılığında korkunç bir bedel ödüyor - yani boyuneğiyor...

Umut Devrimi, Erich Fromm (Sayfa 81)Umut Devrimi, Erich Fromm (Sayfa 81)

Egemen olan ekonomi ilkesi, daha çok, daha çok üretmekse, tüketici, daha çok, daha çok istemeye - yani tüketmeye - hazır hale getirilmelidir.

Umut Devrimi, Erich Fromm (Sayfa 51)Umut Devrimi, Erich Fromm (Sayfa 51)

Umut, kendi içinde çelişkilidir (paradoksaldır). Ne edilgin bekleyiştir, ne de gerçekleşmesi olanaksız koşulların gerçekçi olmayan bir şekilde zorlanmasıdır.

Umut Devrimi, Erich Fromm (Sayfa 51)Umut Devrimi, Erich Fromm (Sayfa 51)

Ama en iyisi, hiç kimsenin yoksul olmaması, hiç kimsenin daha zengin olmak istememesi ve hiç kimsenin, başkalarının öne geçmek için kendisini iteleyeceğinden korkmamasıdır.

Umut Devrimi, Erich Fromm (Sayfa 43)Umut Devrimi, Erich Fromm (Sayfa 43)

İnanç, olasılığın gerçekçiliği konusunda emin olmaktır — ama kesin tahmin anlamında emin olma değildir.

Umut Devrimi, Erich Fromm (Sayfa 29)Umut Devrimi, Erich Fromm (Sayfa 29)

Sağlıklı bir ekonomiye sahip olmak için hasta insanlar üretmek zorunda mıyız?

Umut Devrimi, Erich Fromm (Sayfa 171)Umut Devrimi, Erich Fromm (Sayfa 171)
3 /