Psikanaliz ve Din

8,4/10  (7 Oy) · 
18 okunma  · 
6 beğeni  · 
773 gösterim
Erich Fromm, bu klasik eserde, içgüdüsel ve maddi ihtiyaçların giderilmesini yaşamın tek gayesi olarak gördüğüne inanılan psikanalizin felsefesi ile geleneksel din arasındaki gerilimi değerlendirmektedir. Fromm, psikanalizin, dinin ne düşmanı olduğunu ne de onu savunduğunu, daha ziyade dini öğretilerin ardındaki insan gerçeğinin ve bütün büyük dini öğretilerin özünde yer alan insani değerlerin farkına varılmasıyla ilgilendiğini öne sürmektedir.
(Tanıtım Yazısından)

Kitaptan 5 Alıntı

“Asıl mesele inananlar ve inanmayanlar arasındaki fark değil, umursayanlar ve umursamayanlar arasındaki farktır”.

Psikanaliz ve Din, Erich Fromm (Say yayınevi (çev. Elif Erten-Ebook))Psikanaliz ve Din, Erich Fromm (Say yayınevi (çev. Elif Erten-Ebook))
Ferman Mammadov 
13 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

İnsan dahilinde aklın peydah olmasıyla onu her zaman yeni kararlar almaya can attıran dikotomi yarandı.Akıla, insani dünyanın (insanın kendini rahat his ettiği ve çevresinde olanlara aynıyla yanaştığı dünya) gelişim nedenine iç dinamizm hastır.Her yeni elde edilen aşama insanı yine de tatmin etmiyor ve yeni sonuçlar elde etmeye sevk ediyor.İnsanda doğuştan "terakkiye gayret" yoktur, gittiği bu yolda onu kendi mevcudiyetinden olan zıddiyet yöneltir.O (insan) cennetten kovularak doğayla vahdetini yitirdi ve ömürlük garip oldu.Odysseia, Edip, Avraam, Faust gibi, o (insan) ileri gitmeye ve kendi idraki alanında boşluğu doldurarak her zaman (kendini) derk etmeye mecburdur.İnsan kendine, kendini ve varlığının manasını izah etmelidir.İnsan, "mutlaklık", kendini doğayla, diğer insanlarla, kendi kendisinden ayıran laneti aradan kaldıra bilecek hemin harmoni [uyum, düzen] isteğiyle ıstırap çekiyor.

Psikanaliz ve Din, Erich FrommPsikanaliz ve Din, Erich Fromm

Güzel şeyler yarattık ama kendimizi bu görkemli çabaya değecek varlıklar olarak anlamlandırmayı başaramadık.

Psikanaliz ve Din, Erich Fromm (Sayfa 11 - Say yayınevi (çev. Elif Erten-Ebook-165 sf))Psikanaliz ve Din, Erich Fromm (Sayfa 11 - Say yayınevi (çev. Elif Erten-Ebook-165 sf))

Bilmezlikten geliyoruz...
En az onlar kadar biz de çaresiziz. Yanıtı bilmiyoruz çünkü soru sormayı bile unuttuk. Hayatlarımız sağlam bir temele dayanıyormuş gibi yapıyoruz ve bizi asla terk etmeyen huzursuzluğun, kaygının, karmaşanın üzerimizdeki gölgesini bilmezlikten geliyoruz.

Psikanaliz ve Din, Erich Fromm (Say yayınevi (çev. Elif Erten-Ebook) (meraklı çocuklardan bahsediyor))Psikanaliz ve Din, Erich Fromm (Say yayınevi (çev. Elif Erten-Ebook) (meraklı çocuklardan bahsediyor))

Hiç kuşkusuz insan bağımlıdır.
"Hiç kuşkusuz insan bağımlıdır: ölümün, yaşlanmanın, hastalığın etkisi altındadır; doğayı denetim altına alıp tümüyle kendi işine yarar hale getirse bile o ve onun dünyası evrende minicik lekelerdir."

Psikanaliz ve Din, Erich Fromm (Sayfa 56 - Say Yayınları (2015), Çeviri: Elif Erten)Psikanaliz ve Din, Erich Fromm (Sayfa 56 - Say Yayınları (2015), Çeviri: Elif Erten)