Psikanaliz ve Din

8,3/10  (10 Oy) · 
29 okunma  · 
9 beğeni  · 
882 gösterim
Erich Fromm, bu klasik eserde, içgüdüsel ve maddi ihtiyaçların giderilmesini yaşamın tek gayesi olarak gördüğüne inanılan psikanalizin felsefesi ile geleneksel din arasındaki gerilimi değerlendirmektedir. Fromm, psikanalizin, dinin ne düşmanı olduğunu ne de onu savunduğunu, daha ziyade dini öğretilerin ardındaki insan gerçeğinin ve bütün büyük dini öğretilerin özünde yer alan insani değerlerin farkına varılmasıyla ilgilendiğini öne sürmektedir.
(Tanıtım Yazısından)
Samet Ö. 
 25 Tem 22:15 · Kitabı okudu · 23 günde · 9/10 puan

Çeviri yetersiz, tüm Fromm kitaplarının say yayınlarından çıktığı gerçeği ise tam bir felaket. İyi çevirmenlerin bu tarz kitapları çevirmek yerine hep çok kazandıran kitap çevirmeleri de üzücü bir durum.

Kitaba gelirsek tarih boyunca din olgusunun insan zihninde edindiği yerlere bir bir değiniliyor. Bu konudaki Freud'un din karşıtı, Jung un ise din taraftarı olduğu algısının yanlışlığını alıntılarla ortaya koyuyor. Yeri geldiğinde de yetkeci ve insancı dinler diye bir ayrımla hangi tür dinlerin insana yarar sağladığı, hangilerinin ise nevrozları besleyerek zarar verdiğini ortaya koyuyor.
O kadar güzel yerlere değiniliyor ki, sevmenin doğası üzerine çok dayanaklı tespitler var. İnsanlardaki sahipleniciliğin, kişiye bağımlılığın, kontrol etme özleminin sevgi belirtisi olarak algılanmasına rağmen kitapta bunun anlamsızlığına dair mantıklı açıklamalar var.
Düşünmek üzerine usavurumculuk diye bir kavram öne sürüyor ki kitapta en fazla sevdiğim noktalardan biri bu. İnsanların neden kabul ettiği değerlerin arkasında durmadığını, neden mesele fikri için mücadele etmeye gelince çil yavrusu gibi dağıldığını açıklayan muazzam bir kavram bu usavurum (ilgili alıntıya bir göz gezdirin).
Psikanalistin görevi ve yöntemi üzerine aralara kaynayan görüşler ise kitabın tuzu biberi olmuş tam olarak.

Fromm alıntı yapılacak bolca tespit ve düşünsel derinlik sunsa da daha önce bu tarz bilgiyi süzgeçlemeden doğrudan ve saf şekilde sunan kitap okumayanları sarsabilir belki. Ayrıca Fromm'a -önünde önlük iliklenecek dehası yüzünden- saygımın katkat artmasını sağladı bu kitap.
Kitabı uzun sürede parça parça okumam daha uzun düşünebilme ve gözlem yapabilme fırsatını doğurduğu için güzel oldu.

Eğer bu konuda altyapınız varsa bazı zamanlar bu tür bilgiye bir çeşit açlık duyarsınız (doğru kelime açlık olmalı) ,ben de bu açlık vakitlerinde okuduğumdan aldığım zevk de zirveye ulaştı. Bir nevi 18 saat çöl sıcağında yürüyüp sonra kana kana su içen insan gibi bir doyum sağladım. Çoğu yerini kavraması oldukça zor bir kitap ama kavrandığında ortaya çıkardığı entelektüel doyum bu çabaya kesinlikle değer. Nitelikli okumalar diliyorum.

Kitaptan 35 Alıntı

Samet Ö. 
 25 Nis 01:19 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

“Asıl mesele inananlar ve inanmayanlar arasındaki fark değil, umursayanlar ve umursamayanlar arasındaki farktır”.

Psikanaliz ve Din, Erich Fromm (Say - Ebook)Psikanaliz ve Din, Erich Fromm (Say - Ebook)
Samet Ö. 
25 Nis 01:18 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Güzel şeyler yarattık ama kendimizi bu görkemli çabaya değecek varlıklar olarak anlamlandırmayı başaramadık.

Psikanaliz ve Din, Erich Fromm (Sayfa 11 - Say yayınevi (çev. Elif Erten-Ebook-165 sf))Psikanaliz ve Din, Erich Fromm (Sayfa 11 - Say yayınevi (çev. Elif Erten-Ebook-165 sf))
Samet Ö. 
 18 Tem 23:24 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Usavurma kavramı (Muazzam)
Son zamanlarda yapılan bir anket iyi bir örnek sunuyor. Birleşik Devletlerde Kuzey ve Güney’de yaşayan beyazlara iki soru sorulur: (1) Tüm insanlar eşit mi yaratılmıştır? (2) Zenciler beyazlarla eşit midir? Güney’de bile ilk soruya olumlu yanıt verenlerin sayısı % 61’dir oysa ikinci soruya olumlu yanıt verenlerin sayısı yalnızca % 4’tür (Kuzey’deki rakamlar sırasıyla % 79 ve % 21’dir). Sadece ilk soruyu kuşkusuzca onaylayan biri, sınıflarda öğretilen ve genel olarak kabul görmüş saygın öğretinin bir parçası olan düşünceyi anımsamıştır, oysa bu düşüncenin kişinin gerçekten hissettikleriyle bir ilgisi yoktur; kafasındaki bu düşüncenin yüreğiyle bağlantısı yoktur, dolayısıyla da eylemlerini etkileyebilecek güçte değildir.

Psikanaliz ve Din, Erich Fromm (Say yay. (Usavurum ile düşünce çok farklı şeylerdir))Psikanaliz ve Din, Erich Fromm (Say yay. (Usavurum ile düşünce çok farklı şeylerdir))
Ferman Mamedov 
13 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

İnsan dahilinde aklın peydah olmasıyla onu her zaman yeni kararlar almaya can attıran dikotomi yarandı.Akıla, insani dünyanın (insanın kendini rahat his ettiği ve çevresinde olanlara aynıyla yanaştığı dünya) gelişim nedenine iç dinamizm hastır.Her yeni elde edilen aşama insanı yine de tatmin etmiyor ve yeni sonuçlar elde etmeye sevk ediyor.İnsanda doğuştan "terakkiye gayret" yoktur, gittiği bu yolda onu kendi mevcudiyetinden olan zıddiyet yöneltir.O (insan) cennetten kovularak doğayla vahdetini yitirdi ve ömürlük garip oldu.Odysseia, Edip, Avraam, Faust gibi, o (insan) ileri gitmeye ve kendi idraki alanında boşluğu doldurarak her zaman (kendini) derk etmeye mecburdur.İnsan kendine, kendini ve varlığının manasını izah etmelidir.İnsan, "mutlaklık", kendini doğayla, diğer insanlarla, kendi kendisinden ayıran laneti aradan kaldıra bilecek hemin harmoni [uyum, düzen] isteğiyle ıstırap çekiyor.

Psikanaliz ve Din, Erich FrommPsikanaliz ve Din, Erich Fromm
Samet Ö. 
18 Tem 09:07 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Sevgi ne değildir?
Sevgi nedir? Bağımlılık, teslimiyet, alışılmış “dam”dan uzaklaşamama, egemenlik, sahiplenicilik, kontrol etme özlemi sevgi olarak duyumsanıyor; cinsel açlık ve yalnız kalamama güçlü sevme yeterliği olarak görülüyor. İnsanlar sevmenin kolay olduğuna, sevilmeninse çok zor olduğuna inanıyor.

Psikanaliz ve Din, Erich Fromm (Say)Psikanaliz ve Din, Erich Fromm (Say)
Samet Ö. 
17 Tem 23:02 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Sağır Tanrı hipotezi
İnsanlık tüm insanları doyurabilecek kadar üretebilseydi günlük ekmek için dua etmeye gerek kalmazdı. İnsan bunu ancak KENDİ çabalarıyla gerçekleştirebilir.

Psikanaliz ve Din, Erich Fromm (Say)Psikanaliz ve Din, Erich Fromm (Say)
Samet Ö. 
 25 Nis 01:21 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Bilmezlikten geliyoruz...
En az onlar kadar biz de çaresiziz. Yanıtı bilmiyoruz çünkü soru sormayı bile unuttuk. Hayatlarımız sağlam bir temele dayanıyormuş gibi yapıyoruz ve bizi asla terk etmeyen huzursuzluğun, kaygının, karmaşanın üzerimizdeki gölgesini bilmezlikten geliyoruz.

Psikanaliz ve Din, Erich Fromm (Say yay. (meraklı çocuklardan bahsediyor))Psikanaliz ve Din, Erich Fromm (Say yay. (meraklı çocuklardan bahsediyor))
Samet Ö. 
02 Haz 12:13 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Hem de ne bölünme!
“Aklın belirişi insanın içinde kendini yeni çözümler için bitmez tükenmez bir biçimde çabalamaya zorlayan bir ikiye bölünme yarattı.

Psikanaliz ve Din, Erich Fromm (Say yayınevi-ebook)Psikanaliz ve Din, Erich Fromm (Say yayınevi-ebook)
Samet Ö. 
 17 Tem 22:05 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Mükemmel !
İnsanlar asıl sorunun sevilmenin zorluğu değil de sevmenin zorluğu olduğunu; insanın ancak sevebilirse, sevme yeterliği başka bir insanda sevgi uyandırırsa sevileceğini; sevme yeterliğinin ama sahte olmayan bir sevme yeterliğinin çok güç elde edilen bir kazanç olduğunu bilmiyorlar.

Psikanaliz ve Din, Erich Fromm (Say)Psikanaliz ve Din, Erich Fromm (Say)
Yusuf 
21 Ağu 17:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İn­san ken­di­ne ken­di­ni ve var­lı­ğı­nın an­la­mı­nı açık­la­mak zo­run­dadır.

Psikanaliz ve Din, Erich FrommPsikanaliz ve Din, Erich Fromm
4 /