Varoluşçu Psikoterapi

8,6/10  (14 Oy) · 
51 okunma  · 
16 beğeni  · 
1.087 gösterim
Varoluşçu terapi çeşitli biçimler altında dünya çapında uygulanmaktadır. Ama Yalom'a kadar tutarlı bir bütün olarak ele alınmamış ve nasıl işe yaradığı değerlendirilmemişti. Irvin Yalom, yaşamsal dört temel kaygıyı -ölüm, özgürlük, varoluşsal yalıtım ve anlamsızlık- ele alarak bizi bunları aşmada nasıl yardımcı olacağını gösteriyor. Klinik deneyimleri, büyük felsefe ve edebiyat yapıtlarını iç içe dokuyan Varoluşçu Psikoterapi yepyeni kapılar açıyor.

"Bu mükemmel kitabın varoluşçu psikoterapiyi inceleyenler ve bütün klinikçiler için bir klasik olacağına inanıyorum. Ama onu yalnızca psikiyatrist ve psikologlarla sınırlamak bir hata olur - insanların neyi neden yaptığıyla ilgilenen herkes bu kitabı okumalıdır."
- Rollo May
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 1999
 • Sayfa Sayısı:
  768
 • ISBN:
  9789758240128
 • Orijinal Adı:
  Existential Psychotherapy
 • Çeviri:
  Zeliha İyidoğan Babayiğit
 • Yayınevi:
  Kabalcı Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Bahar Acar 
13 Eki 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hala okumaktayım. İnsanın kendini tanımasında yol gösterici, sağlam bir kitap. Yalnız şunu söylemeden edemeyeceğim; kitap kapağı bu kadar çirkin olmak zorunda mıydı acaba? Kabalcı'nın bu konuda bi kere daha düşünmesi gerek bence.
Edit: Uzun soluklu bir okuma oldu. Zaten birden okuyup sindirilecek bir kitap değil. Varoluşa dair hepimizin yaşadığı sıkıntılara açıklık getiriyor yazar. Ölüm anksiyetesine çok geniş bir bölüm ayrılmış. Diğer bölümler ise Özgürlük (Sorumluluk-İsteme), Yalıtım ve Anlamsızlık.

EMİNE ÖZDEMİR 
19 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitap biraz kalın olsa da akıcı bir şekilde okunabiliyor. Özellikle psikoloji alanında çalışanlar için.

Ali Rıza MALKOÇ 
 24 Oca 00:52 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap içerik, anlatım ve tercüme dili olarak, bu alanda okuduklarımın en güzeli diyebilirim. Akıcılığı etkileyen dizgi ve anlatım hatalarını, yayınevine ilettim.umarım yeni baskıda düzeltirler.
Güzel örnekleme ve tespitler 765 sayfa kitaba serpiştirilmiş.
Anlayamadığınız ya da sıkıldığınız yerde aman kitabı terk etmeyiniz, o sayfaları atlamanızı öneririm.
Psikoloji, sosyoloji ve felsefe, kitapta iç içe. Bir kitap ile farklı noktalara odaklanarak, yeni bakış açıları ediniyor okur.

Kitaptan 2 Alıntı

mundo 
20 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Her evet içinde bir hayır vardır. Bir şeye karar vermek başka bir şeyden vazgeçmek demektir. Kararlar acı verir; çünkü olasılıkların sınırlılığını ifade ederler; ve bir insanın olasılıkları ne kadar sınırlıysa insan ölüme o kadar yaklaşır.

Varoluşçu Psikoterapi, Irvin D. YalomVaroluşçu Psikoterapi, Irvin D. Yalom
Bahar Acar 
27 Eyl 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

“…varoluşun getirileriyle yüzleşmek acı verir, fakat sonunda iyileştirir.”

Varoluşçu Psikoterapi, Irvin D. YalomVaroluşçu Psikoterapi, Irvin D. Yalom