·
Okunma
·
Beğeni
·
7,4bin
Gösterim
Adı:
Varoluşçu Psikoterapi
Baskı tarihi:
Ekim 1999
Sayfa sayısı:
768
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758240128
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Existential Psychotherapy
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kabalcı Yayınevi
Baskılar:
Varoluşçu Psikoterapi
Varoluşçu Psikoterapi
Varoluşçu terapi çeşitli biçimler altında dünya çapında uygulanmaktadır. Ama Yalom'a kadar tutarlı bir bütün olarak ele alınmamış ve nasıl işe yaradığı değerlendirilmemişti. Irvin Yalom, yaşamsal dört temel kaygıyı -ölüm, özgürlük, varoluşsal yalıtım ve anlamsızlık- ele alarak bizi bunları aşmada nasıl yardımcı olacağını gösteriyor. Klinik deneyimleri, büyük felsefe ve edebiyat yapıtlarını iç içe dokuyan Varoluşçu Psikoterapi yepyeni kapılar açıyor.

"Bu mükemmel kitabın varoluşçu psikoterapiyi inceleyenler ve bütün klinikçiler için bir klasik olacağına inanıyorum. Ama onu yalnızca psikiyatrist ve psikologlarla sınırlamak bir hata olur - insanların neyi neden yaptığıyla ilgilenen herkes bu kitabı okumalıdır."
- Rollo May
712 syf.
·10/10 puan
Kitap Yalom'un bütün kitaplarının özeti gibi.
Dili ve içeriği çok zengin, o yüzden biraz ağır ilerliyor.
Öncelikle tüm terapistlerin kesinlikle okuması gereken bir kitap, varoluşsal sancılar yaşayan, ölüm, özgürlük, yalıtım, kişilerarası ilişkiler,anlamsızlık konularında soru işareti olan ya da psikolojik sorgulamalar yapan herkese tavsiye edebileceğim bir kitap.
Psikoloji argonun hakim olmaya gerek yok..
Kitaba 10 üzerinden 10 puan veriyorum.
768 syf.
·16 günde·Beğendi·10/10 puan
--Kitap hakkında spoiler içerebilir--

Kitabı kısaca özetleyecek olursam kitap her insanın var oluşundan kaynaklı endişelere odaklanan bir terapi yaklaşımını ele alıyor ve insanların var oluş kaygılarını dört temel başlık altında inceliyor. En bilindik kaygı ölüm, en kolay korkuya neden olanı da bu. Şu anda varız, ama bir gün olmayacağız ve bundan kaçamıyoruz. Bunun bilincinde olmanın verdiği korku. İkincisi özgürlük, her ne kadar olumlu bir anlam taşısa da aslında kişilerin tamamen kendi dünyasından, seçimlerinden ve hareketlerinden sorumlu olmasından kaynaklı endişe getiren bir özgürlük kavramından bahsediyor. Üçüncüsü ise yalıtım yani her ne kadar çevrenizde insanlar da olsa en sonunda o insanlarla aranızda olan boşluğunuz. O insanlar her daim yanınızda değil, olamazlar da. Var olurken tek başınızaydınız, ayrılırken de tek başınıza olacaksınız. Sonuncusu ise anlamsızlık. Yani eğer ölmek zorundaysak ve her birimiz aslında kendi dünyamızda tek başımızaysak o zaman hayatın anlamı nedir? Neden yaşıyoruz ve nasıl yaşamalıyız?

Benim için oldukça dolu dolu bir kitaptı ve kapağı kapattığımda bir süre durup bir yandan köpeğimi okşadım bir yandan da boşluğa bakarak düşündüm.
768 syf.
·15 günde·10/10 puan
Varoluşçu psikoterapi? Nedir bu?
"bireyin var olmasından kaynaklanan endişelere odaklanan dinamik bir terapi yaklaşımıdır." diye yanıtlar Yalom. Ve "varoluştan" kaynaklanan nihai kaygıları şu temeller üzerine oturtur: (1)Ölüm; bireyin varlığını sürdürme eğilimi ile ölümün kaçınılmaz oluşunun farkındalığı arasındaki çatışma. (2)Özgürlük; bireyin farkına vardığı dışsal yapının yokluğu(zeminsizlik) ile zemin ve yapı için duyduğu arzu arasındaki çatışma. (3)Yalıtım; mutlak kişisel yalnızlığımızın farkındalığı ile daha büyük bir bütün olmaya duyduğumuz arzu arasındaki çatışma. (4)Anlamsızlık; anlamsız bir evrendeki bireyin anlam arayışından doğan çatışma.
Geleneksel dinamik yapının(psikanalitik) aksine varoluşçu psikoterapi şöyle bir formül önerir:
Temel Anksiyetelerin Farkına Varma >Anksiyete>Savunma Mekanizması
Bu hayranlık uyandırıcı eserde Yalom bu temel formülasyonla, nihai anksiyeteleri ile ve bunların sonucu olarak değişen psikopatoloji paradigmalarını ilk defa bu kadar "bir arada" kılabilmiştir. Doğası gereği varoluşçu kuram terapistler tarafından anlaşılmaz ve yeterince bilimsel olarak görülmez. Ancak eser terapistlere güven sağlayıcı/oluşturucu varoluşçu bir perspektif sağlar. Üstelik klinik deneyimler, araştırma bulguları, filozoflar, felsefi paradokslar, zengin sanat ve edebiyat malzemeleri, geniş literatür taraması ile eser hem niteliğini ortaya koymakta hem estetik bir bütünlük kurmakta. Elbet Yalom'un dili de bunda etkin; oldukça anlaşılabilir kılma güdüsü sezilmekle birlikte amacına ulaşmaya çalışırken onu olanaksız kılmamıştır.
Eserde özellikle beni hoşnut kılan şey ise Yalom'un varoluşçu kuramı oluştururken(eserde) farklı hatta karşıt sayılabilecek kuramları benimsemiş ya da o kuram içinde doğmuş teorisyenlerin görüşlerini de varoluşçu psikoterapiye katkı olarak görebilmesidir. Bu gerçek anlamda kendi zenginliğinin yanında varoluşçu perspektifin açıklama gücünü arttırmıştır.
Nietzsche Ağladığında kitabını okuduktan sonra hayranı olduğum İ. Yalom kitabı...
Existential Psychotherapy orijinal adiyla 1980 yilinda akademik bir dille, profesyoneller icin yazilmis olan aslında bu kitap. Daha sonra sadeleştirilerek, psikoterapi ile ilgilenmese de bu konu hakkinda bilgi edinmek isteyen okuyucular icin yeniden duzenlenip basılmış bir İ. Yalome kitabı.
I.Yalom bu kitabını ölüm, özgürlük, yalıtım, anlamsızlık olarak dörde bölmüş ve insanın kendi içindeki tutarlılığını nasıl kontrol altına alabileceği hakkında adeta yol haritası vermiştir. Hayatta neyi neden yaptığıni bilmeyen ve fakat çok merak eden herkesin okuyabileceği bir eser. Kalın olması korkutmasin sizi, kolay değil psikoterapi okumak değil mi? ;))
768 syf.
·Puan vermedi
Üniversite 1.sınıfta hocamız derse geç kalanlara kitap aldırırdı daha sonra o kitapları sınavda en yüksek puanı alana hediye ederdi. Bu kitapta bu şekilde elime ulaştı, alan arkadaş içine not yazmıştı haftalık harçlıklarımla aldım diye yıllar sonra o notu tekrar görmek beni mutlu etti ayrıca. ikinci okuyuşumda daha derin kavradığımı söyleyebilirim. Kitap teorik olarak teknik detayları inceliyor.
Psikodinamik yaklaşımları 3 e ayırabiliriz.
1-Freudyen yaklaşım
2-Neo-Freudyen yaklaşım
3-Varoluşçu yaklaşım
Bu kitap varoluşçu yaklaşımın 4 temel kaygı üzerine kurulu olduğunu söylüyor ve bu kaygıları gidermek için klinik öneriler sunuyor. Bunlar :
1- ölüm
2-özgürlük
3-yalıtılmışlık
4-anlamsızlık
Bireyin varoluşsal anksiyetelerini geniş bir felsefi perspektiften ele almaktadır.
712 syf.
·18 günde·7/10 puan
Tamamını okumasam da merak ettiğim bölümleri okudum. Camus'u ve Sartre'ı okuduktan sonra onların anlattıklarını psikoloji alanında daha iyi anlama şansı yaratıyor.
768 syf.
·5585 günde·8/10 puan
Sosyal bilimler alanında okuduğum ilk kitaptı.2002 yılında okumuştum.Voruluşçu felsefeyi gayet iyi bir şekilde psikolojiye uyarlayan bir kitap.Kitapta genel olarak; tüm insanların bilinaltında yer alan ortak duyguların Freud psikolojisiyle analizi yapılıyor. Ölüm korkusu mesela..Tüm insanlar ölümden korkarlar..Ama ölüm anındaki 10 saniyelik süreden mi korkarlar yoksa "unutulup gitmekten" mi korkarlar? Bazı insanlar bu ölüm korkusunun arkasında yatan "yokolup gitme korkusuna"; bir peygamber/ felsefi önder/psikiyatrist gibi bir kişinin tüm öğütlerini ve önergelerini uygulayarak çözüm bulmaya çalışmıştır. Bu şekilde , ölüm korkusunu yenmeye çalışmışlardır. Bazı insanlar; dine girerek bu yokolma korkusuna çare bulmaya çalışmış. Bazı insanlar da, dünyada kendilerine ait bir iz bırakarak bu yokolma duygusunu yenmeye çalışmışlardır. Örneğin, ileri derecede kanser hastası olan bir kişi, ileri yaşına ve hastalığına rağmen resim sergisi açmaya ya da yüksek bir dağa tırmanarak bu yokolmaya direnmeye çalışmıştır.Beni çok etkileyen bir kitap oldu..
712 syf.
·14 günde·10/10 puan
Varoluşun temel sorunlarıni ; ölüm, özgürlük, yalnızlık ve anlamsızlık başlıklarıyla bize anlatırken aslinda tüm varoluşsal problemlerimize açıklık getiren ,en büyük anksiyetelerimizin altında yatan nedenleri ortaya çıkaran bir kitaptı. Anksiyete ve nevrozlarımızın altında yatan ölüm korkusu,Çocuklardaki ölüm korkusu ,iç kontrol odaklılar ,dış kontrol odaklilar,öğrenilmiş çaresizlik, sorunlarla nasil basacikarsiniz,hayata karşı sorumluluklarınızi ustlenebiliyor musunuz ,yalnızlık ve getirdiği yalıtılmışlık ve hayatın anlamı üzerine müthiş düşünceler. Tüm bunlar o kadar açık ve anlaşılabilir bir dille yazılmış ki şaşıracaksınız,cok sey kazanacaksiniz kendiniz icin. Bu kitap bir kişisel gelişim kitabı değil kendinizi anlama kitabı.
768 syf.
·9/10 puan
Hala okumaktayım. İnsanın kendini tanımasında yol gösterici, sağlam bir kitap. Yalnız şunu söylemeden edemeyeceğim; kitap kapağı bu kadar çirkin olmak zorunda mıydı acaba? Kabalcı'nın bu konuda bi kere daha düşünmesi gerek bence.
Edit: Uzun soluklu bir okuma oldu. Zaten birden okuyup sindirilecek bir kitap değil. Varoluşa dair hepimizin yaşadığı sıkıntılara açıklık getiriyor yazar. Ölüm anksiyetesine çok geniş bir bölüm ayrılmış. Diğer bölümler ise Özgürlük (Sorumluluk-İsteme), Yalıtım ve Anlamsızlık.
768 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Kitap biraz kalın olsa da akıcı bir şekilde okunabiliyor. Özellikle psikoloji alanında çalışanlar için.
712 syf.
·55 günde·Beğendi·10/10 puan
Irvin D. Yalom varoluşçu psikoterapi üzerine okunacak en anlaşılır kitaplar yazan ve en önemli isimlerden birisi.
Yalom, kitapta varoluşçu psikoterapiyi geniş olarak ele almış oldukça hacimli bir kitap ve değinmediği pek bir yer yok açıkçası. Psikanalitik kuramla, varoluşçu terapiyi zaman zaman kıyaslayarak farkları, benzerlikleri de görmemizi sağlamış.Ölüm, özgürlük, yalıtım ve anlamsızlık olarak dört temel varoluşçu temaları ayrı ayrı ele alarak incelemiş.
Varoluşçu psikoterapiye ilgi duyan herkesin(sadece ruh sağlığı alanında çalışanların değil) okumasını tavsiye ederim, sizi kesinlikle memnun edecektir.
Ayrıca Yalom'un kitaplarına bu kitabı okuduktan sonra başlarsanız daha iyi okumalar yapacağınızı düşünüyorum.
712 syf.
·31 günde·Beğendi·10/10 puan
Kurgu dışı okumalara psikiyatri/psikoloji alanında devam ediyorum ve sizlere, sadece hitap ettiği alanda çalışmalar yürütenlerin değil konuya ilgi duyanların da okuyabileceği bir kitaptan bahsetmek istiyorum. Kitabın dili her ne kadar bilimsel olsa da mümkün olduğunca sade yazılmış (çevirisi de çok başarılı) ve yazar Irvin D. Yalom’u romanlarıyla tanıyanların da tahmin edeceği gibi yazarın hikâyeleştirme yeteneği sayesinde çok keyif verici. Bu şekilde anlattığı psikolojik durumlara hastalarından örnekler sunarken sıkıcılıktan uzak kalmayı başarabilmiş yazar. Söz konusu olan varoluş meselelerine bildiğimiz felsefî bakış açılarının yanı sıra ve tabii ki daha çok psikolojik bir yaklaşım da getirmiş. Benim için uzun soluklu bir okuma oldu ve okudukça daha çok sevdim kitabı. Hayattaki varoluş çabamızı, varoluşumuzun gereklerinden uzaklaştığımız zaman hayatımızda neler olduğu ve çoğumuzun kafasını karıştıran insan davranışlarını daha sağlıklı anlamlandırmamıza yardımcı olacak görüşler sunuyor yazar. Verdiği bilgiler konusunda fikir sahibi olabilmeniz için içindekiler kısmından konu başlıklarını aşağıya listeliyorum:

Birinci Kısım: Ölüm
- Hayat, Ölüm ve Anksiyete
- Çocuklarda Ölüm Kavramı
- Ölüm ve Psikopatoloji
- Ölüm ve Psikoterapi
-
İkinci Kısım: Özgürlük
- Sorumluluk
- İsteme

Üçüncü Kısım: Yalıtım
- Varoluşsal Yalıtım
- Varoluşsal Yalıtım ve Psikoterapi

Dördüncü Kısım: Anlamsızlık
- Anlamsızlık ve Psikoterapi
Belki, Neden yaşıyoruz? sorusunun yanıtından vazgeçebiliriz, fakat,
Nasıl yaşayacağız? sorusunu ertelemek kolay değildir.
Mutluluk sonuç olarak ortaya çıkar, onun peşinden gidilmez. Onu aradığın anda kaybedersin. Bu nedenle zevk son hedef değil insanın anlam arayışının bir yan ürünüdür.
❝İnsan, acısıyla tek başına kalmayı ve kaçma isteğinin üstesinden nasıl geleceğini öğrendiğinde, öğrenecek çok az şey kalmıştır.❞
Irvin D. Yalom
Sayfa 536 - Kabalcı Yayınevi
“İnsan, acısıyla tek başına kalmayı ve kaçma isteğinin üstesinden nasıl geleceğini öğrendiğinde, öğrenecek çok az şey kalmıştır.“

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Varoluşçu Psikoterapi
Baskı tarihi:
Ekim 1999
Sayfa sayısı:
768
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758240128
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Existential Psychotherapy
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kabalcı Yayınevi
Baskılar:
Varoluşçu Psikoterapi
Varoluşçu Psikoterapi
Varoluşçu terapi çeşitli biçimler altında dünya çapında uygulanmaktadır. Ama Yalom'a kadar tutarlı bir bütün olarak ele alınmamış ve nasıl işe yaradığı değerlendirilmemişti. Irvin Yalom, yaşamsal dört temel kaygıyı -ölüm, özgürlük, varoluşsal yalıtım ve anlamsızlık- ele alarak bizi bunları aşmada nasıl yardımcı olacağını gösteriyor. Klinik deneyimleri, büyük felsefe ve edebiyat yapıtlarını iç içe dokuyan Varoluşçu Psikoterapi yepyeni kapılar açıyor.

"Bu mükemmel kitabın varoluşçu psikoterapiyi inceleyenler ve bütün klinikçiler için bir klasik olacağına inanıyorum. Ama onu yalnızca psikiyatrist ve psikologlarla sınırlamak bir hata olur - insanların neyi neden yaptığıyla ilgilenen herkes bu kitabı okumalıdır."
- Rollo May

Kitabı okuyanlar 387 okur

  • İdris Ersin
  • Ahmet Avcılı
  • Srdk
  • Volkan Aslanoglu
  • Ulysses
  • Kurtuluş özçelik
  • Deniz
  • Arzu Tekpınar
  • C . k
  • Zeynep

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%7.5
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%20.8
25-34 Yaş
%22.6
35-44 Yaş
%30.2
45-54 Yaş
%18.9
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%53.5
Erkek
%46.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.9 (55)
9
%23.5 (36)
8
%10.5 (16)
7
%3.9 (6)
6
%0.7 (1)
5
%0.7 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0