Vatan Yahut İnternet

7,1/10  (24 Oy) · 
70 okunma  · 
21 beğeni  · 
899 gösterim
"İnsanoğlu toprağı terk ederek etrafını aletlerle çevirip bir "sanal dünya? kurdu. Burada sıkılıp duruyor. İki serap görüyor: hız ve haz. Bunlar nefsin oyunlarıdır. Ele geçtiklerinde yok olurlar. Sıkıntı devam eder.İnsanlar kendilerini elli bin çeşit ürün bulunduran AVM?lere teslim etmeseler, tüketim kültürünün kelepçelerinden kurtulabilseler, çiçekleri ve böcekleri yeniden görebilseler; bir keçi yavrusunun bakışlarını, süt kokusunu, böğürtlen reçelini hiçbir şeye değişmeyecekler ama sarhoşluktan ayılamıyorlar." Bu kitapta Mustafa Kutlu?nun yirmi yıllık bir sürede yayınlanan gazete yazılarından bir seçkiyi bulacaksınız.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2014
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • ISBN:
  9786055296469
 • Yayınevi:
  Dergah Yayınları
 • Kitabın Türü:
elif 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

güzel bir derleme olmuştu lakin gazete yazıları olduğu iin fazla tekrarlama var. Gerçi Mustafa Kutlu bunu kitabın başında dile getirip özür beyan etmiş. Okunması gerekn bir kitap olduğunu düşünüyorum. Toplumsal sorunlarda farklı bir bakış açısıyla yaklaşmış

Rümeysa 
21 Ağu 13:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Teknolojinin hayatımıza girmesiyle oluşan birtakım göremediğimiz sorunlara tek tek değinmiş yazar.Kitabı okurken ara ara çocukluğuma , eski yaşadığım eve gittim.Kısacası özlediğiniz o “köy” kokulu kitaplardan :)

Çağlar Fırat Çolak 
01 Oca 17:45 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Bir sınavım için okumak zorunda olduğum bu kitap için elimden geldiğince objektif olmaya çalışacağım.Ne kadar başarılı olurum bunda bilemem.
Mustafa Kutlu hikaye yazarlığı konusunda günümüzde en önde gelen isimlerdendir.Ancak maalesef aynı şeyi deneme yazarlığı için söylemeyeceğim.Sebebine geçmeden önce şunu belirtmeliyim ki bu kitabı şahsen ben ilerde öğrencilerime,gençlere okutmam.Bu sizin için biraz şaşırtıcı olabilir.Ancak belli bir yaş ve bilgi birikimine ulaşmış okurlar,bu kitabı okuduğunda ne demek istediğimi anlayacaklardır.

Öncelikle kitabın iyi yanlarından bahsedeyim.Günümüz modern yaşamının olumsuzluklarını Kutlu tüm çıplaklığıyla okura yansıtıyor.Örnekleri de dikkat çekici.Mesela apartman sitelerini hapishaneye benzetiyor.Ayrıca cümlelerinde doğanın,tarımın,suyun,hayvanların üzerine titriyor;bunu rahatlıkla görebiliyorsunuz.Yazar israfı yeriyor,kapitalizmin çarklarına kendimizi kaptırmamamızı öğütlüyor.Bunlar tabii olarak kitabın iyi tarafları.

Şimdi gelelim kötü taraflarına.Öncelikle yazar salt bir Osmanlıcılık oynuyor.Buna itiraz ediyorum.Çünkü Türk milletinin tarihi sadece Osmanlı tarihine sığmayacak kadar büyüktür.Bizim Hun,Göktürk,Uygur,Karahanlı,Selçuklu gibi nice şerefimiz,şanımız vardır.Ayrıca Cumhuriyet Osmanlının karşıtı değil bilakis devamıdır.Bu bakımdan yazar maalesef Osmanlıya takılıp kalmış,kendisini 21.yüzyıla adapte edememiştir.İkinci husus ekonomi konusunda söyledikleridir.Yazar bilimi ve tekniği terk etmemizi, barajları yıkmamızı,tası tarağı toplayıp köylere geri dönmemizi öğütlemektedir.Ekonomi olarak günümüz karma ekonomisini terk edip ne olduğu belli olmayan 'kanaat ekonomisi'ne yönelmemizi söylemektedir.Dolayısıyla ihracatı gereksiz görmekte,yoksulluğu övmektedir.Bu ne büyük yanılgıdır! Bilim bir öcü gibi görülebilir mi? Gençlere bunu mu öğütleyeceğiz artık? Helal kazancın çoğunluğu ticarette değil midir? Müslümanın zenginleşmesi niçin kötü olsun ? Bu imkansızdır.Böyle bir düşünce sistemi olamaz!
Bilimin kendisi saftır, nitekim Kur'an en başta okumayı ve aklı kullanmayı öğütler.Esas olan bilimi,tekniği ve ticareti hakka ve insanlığa uygun olarak kullanmaktır.Bunu insan beceremedi diye bilim kötü olabilir mi ?

Bu bakımdan Kutlu'nun başta belirttiğim güzel düşüncelerine yukarıda belirttiğim akıl almaz düşünceler gölge düşürmüştür.O yüzden doğa sevgisini bu kitaba ihtiyaç duymadan gençlerimize aşılayabiliriz.Gençlere bu yüzden tavsiye etmiyorum.

Evet daha nice söylenilecek söz var kitap hakkında ancak gerisini okurların takdirine bırakıyorum.Son olarak şunu belirtmeliyim ki maalesef benim için artık iki tane Mustafa Kutlu var.Biri hikayeciliğimiz yapı taşı olan;kalemini sevdiğim Mustafa Kutlu,diğeri düşünce yazılarıyla beni hayrete düşüren ve üzen Mustafa Kutlu.
Bu düşünceler ışığında deneme yazarı Kutlu'ya düşünce yazısı yazmasını bırakmasını,bizi hikayeci Kutlu'yla baş başa bırakmasını tavsiye ediyorum.

Dilber Küru 
04 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

***"Giysiler mevsimlik, Mekanlar mevsimlik, eşyalar mevsimlik.
Kullan at.
Kullan at
Hiçbiriyle uzun süren bir ilişki, bir dostluk bir aşk yaşamıyorsun. Bağlanma vefa kalmadı. Kullan at. İnsan ilişkileri de böyle hormonlu hale geldi."

Kitaptan 29 Alıntı

Salih Çermik 
10 Oca 19:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Bir çocuğun en çok ihtiyaç duyduğu şey yine bir çocuktur.

Vatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu (Sayfa 257 - Dergâh Yayınları - 3. Baskı)Vatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu (Sayfa 257 - Dergâh Yayınları - 3. Baskı)
Salih Çermik 
10 Oca 19:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

İman ile küfrün merkezi kalptir. Eğer kalp iman ile dolu ise o gönüldür, inkâr ve küfür ile dolu ise o nefistir. Gönül ulviyete, nefis süfliyata meyyaldir. Gönül ukbâ, beden ise dünyadır. Gönül aşkın dostu, nefis bedenin yoldaşıdır. Nefis düşman, gönül bir kaledir.

Vatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu (Sayfa 192 - Dergâh Yayınları - 3. Baskı)Vatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu (Sayfa 192 - Dergâh Yayınları - 3. Baskı)
Enes Malik Turhan 
05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

“Birey olmak” herhalde ormanı hiçe sayan bir ağaç olmayı gerektirmez.

Vatan Yahut İnternet, Mustafa KutluVatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu
Mâsiva 
 20 Mar 22:50 · Kitabı okudu

"Olmayacak duaya 'amin' demenizi bekliyorum. Çünkü olmayacak dua yoktur."

Vatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu (Sayfa 80 - Dergah)Vatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu (Sayfa 80 - Dergah)
Mâsiva 
20 Mar 22:52 · Kitabı okudu

"Barutu bulan Çinliler ondan ilaç yapmak için yararlandılar, başkaları ise silah yaptı."

Vatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu (Sayfa 44 - Dergah yayınları)Vatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu (Sayfa 44 - Dergah yayınları)
Enes Malik Turhan 
01 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Tuhaf değil mi, her yere cami yapılırken, her yere gökdelen dikiyoruz.Yani hem bu dünya fani diyoruz, hem kazık çakmaya çabalıyoruz.

Vatan Yahut İnternet, Mustafa KutluVatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu
Betül yıldız 
13 May 19:54 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Vatan
Vatan ilahidir,türküdür. Bir ucu Yemen'de bir ucu Estergon'dadır. Vatan Kur'an'dır,namazdır,cumadır,secdedir,duadır. Vatan sürülen topraktır,taze topraktan çıkan buğudur.

Vatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu (Sayfa 9 - Dergah yayınları)Vatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu (Sayfa 9 - Dergah yayınları)
Sena 
17 Haz 03:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tasavvufi hayatın pek çok kaidesi yanında şu üç prensibi dikkat çeker:Az yiyeceksin ,az konuşacaksın, az uyuyacaksın.

Vatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu (Sayfa 25)Vatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu (Sayfa 25)
Rümeysa 
 19 Ağu 19:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Bizim anlayışımızda “işitmek” , “görmek”ten önce gelir.Biz görmeden inananlardanız.İman budur.

Vatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu (Sayfa 164)Vatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu (Sayfa 164)
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber