Vatan Yahut İnternet

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.925
Gösterim
Adı:
Vatan Yahut İnternet
Baskı tarihi:
Haziran 2014
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055296469
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dergah Yayınları
"İnsanoğlu toprağı terk ederek etrafını aletlerle çevirip bir "sanal dünya? kurdu. Burada sıkılıp duruyor. İki serap görüyor: hız ve haz. Bunlar nefsin oyunlarıdır. Ele geçtiklerinde yok olurlar. Sıkıntı devam eder.İnsanlar kendilerini elli bin çeşit ürün bulunduran AVM?lere teslim etmeseler, tüketim kültürünün kelepçelerinden kurtulabilseler, çiçekleri ve böcekleri yeniden görebilseler; bir keçi yavrusunun bakışlarını, süt kokusunu, böğürtlen reçelini hiçbir şeye değişmeyecekler ama sarhoşluktan ayılamıyorlar." Bu kitapta Mustafa Kutlu?nun yirmi yıllık bir sürede yayınlanan gazete yazılarından bir seçkiyi bulacaksınız.
Bu kitabı okuyalı bir ay olacak neredeyse inceleme yazmak bi nasip olmamıştı. Birkaç şey karalayalım.
Mustafa Kutlu'nun okuduğum ilk deneme kitabı. Bu vesileyle kendisinin fikirlerini, görüşlerini daha iyi anlamama yardımcı oldu. Ne göreyim tam benim kafamdan, benim yıllardır dost sohbetlerinde değindiğim, sürekli şikayetçi olduğum konulardan bahsediyor. Tabi yazar adam daha iyi anlatmış. Özellikle kentleşme, saçma sapan binalar, teknoloji ile değişen insanlar, geçmişte bıraktığımız güzel yaşantımızdan, Anadolu'dan bahseden bir yazar. Tam aradığım. Diğer denemelerini de merak ediyorum, kısa zamanda okucam inşallah.
Bir sınavım için okumak zorunda olduğum bu kitap için elimden geldiğince objektif olmaya çalışacağım.Ne kadar başarılı olurum bunda bilemem.
Mustafa Kutlu hikaye yazarlığı konusunda günümüzde en önde gelen isimlerdendir.Ancak maalesef aynı şeyi deneme yazarlığı için söylemeyeceğim.Sebebine geçmeden önce şunu belirtmeliyim ki bu kitabı şahsen ben ilerde öğrencilerime,gençlere okutmam.Bu sizin için biraz şaşırtıcı olabilir.Ancak belli bir yaş ve bilgi birikimine ulaşmış okurlar,bu kitabı okuduğunda ne demek istediğimi anlayacaklardır.

Öncelikle kitabın iyi yanlarından bahsedeyim.Günümüz modern yaşamının olumsuzluklarını Kutlu tüm çıplaklığıyla okura yansıtıyor.Örnekleri de dikkat çekici.Mesela apartman sitelerini hapishaneye benzetiyor.Ayrıca cümlelerinde doğanın,tarımın,suyun,hayvanların üzerine titriyor;bunu rahatlıkla görebiliyorsunuz.Yazar israfı yeriyor,kapitalizmin çarklarına kendimizi kaptırmamamızı öğütlüyor.Bunlar tabii olarak kitabın iyi tarafları.

Şimdi gelelim kötü taraflarına.Öncelikle yazar salt bir Osmanlıcılık oynuyor.Buna itiraz ediyorum.Çünkü Türk milletinin tarihi sadece Osmanlı tarihine sığmayacak kadar büyüktür.Bizim Hun,Göktürk,Uygur,Karahanlı,Selçuklu gibi nice şerefimiz,şanımız vardır.Ayrıca Cumhuriyet Osmanlının karşıtı değil bilakis devamıdır.Bu bakımdan yazar maalesef Osmanlıya takılıp kalmış,kendisini 21.yüzyıla adapte edememiştir.İkinci husus ekonomi konusunda söyledikleridir.Yazar bilimi ve tekniği terk etmemizi, barajları yıkmamızı,tası tarağı toplayıp köylere geri dönmemizi öğütlemektedir.Ekonomi olarak günümüz karma ekonomisini terk edip ne olduğu belli olmayan 'kanaat ekonomisi'ne yönelmemizi söylemektedir.Dolayısıyla ihracatı gereksiz görmekte,yoksulluğu övmektedir.Bu ne büyük yanılgıdır! Bilim bir öcü gibi görülebilir mi? Gençlere bunu mu öğütleyeceğiz artık? Helal kazancın çoğunluğu ticarette değil midir? Müslümanın zenginleşmesi niçin kötü olsun ? Bu imkansızdır.Böyle bir düşünce sistemi olamaz!
Bilimin kendisi saftır, nitekim Kur'an en başta okumayı ve aklı kullanmayı öğütler.Esas olan bilimi,tekniği ve ticareti hakka ve insanlığa uygun olarak kullanmaktır.Bunu insan beceremedi diye bilim kötü olabilir mi ?

Bu bakımdan Kutlu'nun başta belirttiğim güzel düşüncelerine yukarıda belirttiğim akıl almaz düşünceler gölge düşürmüştür.O yüzden doğa sevgisini bu kitaba ihtiyaç duymadan gençlerimize aşılayabiliriz.Gençlere bu yüzden tavsiye etmiyorum.

Evet daha nice söylenilecek söz var kitap hakkında ancak gerisini okurların takdirine bırakıyorum.Son olarak şunu belirtmeliyim ki maalesef benim için artık iki tane Mustafa Kutlu var.Biri hikayeciliğimiz yapı taşı olan;kalemini sevdiğim Mustafa Kutlu,diğeri düşünce yazılarıyla beni hayrete düşüren ve üzen Mustafa Kutlu.
Bu düşünceler ışığında deneme yazarı Kutlu'ya düşünce yazısı yazmasını bırakmasını,bizi hikayeci Kutlu'yla baş başa bırakmasını tavsiye ediyorum.
güzel bir derleme olmuştu lakin gazete yazıları olduğu iin fazla tekrarlama var. Gerçi Mustafa Kutlu bunu kitabın başında dile getirip özür beyan etmiş. Okunması gerekn bir kitap olduğunu düşünüyorum. Toplumsal sorunlarda farklı bir bakış açısıyla yaklaşmış
Vatan Yahut İnternet '
'Vatan elden gidiyor' cümlesini anlamlandıran kitap. Aslında içimizi hüzünlendiren cümle olmalı. Neden hüzünlenmiyoruz? Eski biz giderken, yavaş yavaş tüketirken ruhumuzu. Ne çok değiştiriyoruz kendimizi. Peki mutlu muyuz eskisi gibi? Tabiki de değiliz. Mutluluklarımızda sahte artık.
Bu kitap okuyana çok şey katıyor. Farkettiğimiz ama ifade edemediğimiz, birisine söylediğimiz zaman 'aman hangi çağda yaşıyoruz' sözlerini duymaktan korktuğumuz için, susmayı tercih edenlerden olduk belki de. Ama Mustafa Kutlu hocamız her şeyi konuşmuş. Bazen deriz şöyle bir kafayı dinlesek diye ama bu hayatımıza giren lüzumsuz kalabalıklarla mümkün müdür? Kalabalıktan kastım insan değildir. İnsanların yaptıklarıdır. İnsanları yavaşlatan aletler, dünyayı kirletenler, yaşam alanlarını zehirleyen ıvır zıvırlar. Sakin olmalı bir şehir ve sade olmalı ki kaybettiği ruhunu tekrar canlandırsın yüreğinde... Bu kalabalıkta sakin insanlarla buluşmanız dileğiyle...
Kapitalist sistemden bıktınız ve bu sisteme ayak uydurmak istemiyorsanız. İnsanları kapitalist sistemden soğutmak istiyorsunuz lakin cümle kurmaya acizseniz Mustafa kutlu'nun düşüncelerine yazdıklarına yer verin. İlham kaynağınız bu kitp olabilir. Yeni fikirlere bu kitaptan oluşturabilirsiniz halâ geç kalmış değilsiniz. Okuyun ve öğrenin.
Kitap Mustafa Kutlu'nun Yenişafak gazetesinde kaleme aldığı yazılardan oluşturulmuş bir eser. AVM'lerden Kadın ve Çocuk konularına kadar sayamayacağım adette fazla konuyu ihtiva ediyor. Kitapta çok fazla tekrar var lakin bununla alakalı yazar kitabın başında özrünü diliyor ki bu hareket çok hoşuma gitti. Keyif alarak okudum. Düşünüp de kelimelerle betimleyemediğim birçok konuyu güzel bir üslupla dile getirdiği için Kutlu'ya müteşekkirim.
Insanoğlu modern toplumda neyleri kaybetti, Tüketerek var olan bir toplum nasıl kendini yenileyebilir, kanaat nedir? Gibi sorulara güzel yanıtlar veriyor. Acaba biz nereye aitiz hissi uyandırıyor insanda sadece amacı tüketip, yok eden her şeyi kârı uğruna harcayan bir dünyanın insanı miyiz yoksa aza kanaat eden vara şükredip yoku Allah'tan dileyen bir dünyanın insanı miyiz? Kitabı okuyun ve tarafınızı seçin
Kitabı ikiye böldüm ben, ilk bölüm çok sık tekrarlardan oluşuyordu (ki bunu normal gördüm, çünkü sayın Kutlu'nun daha önce Yeni Şafak gazetesinde yazmış olduklarından yapılmış bir derleme kitabın başında söyleniyor)
ilk bölümü okurken sıkılıp bırakacaktım yalnız Mustafa Kutlu'ya olan hayranlığımı geri düşürmek istemedim, bu bölümde : Yazar, Vatan nedir, bizim huzura kavuşmamızın ancak toprağa dönerek, teknolojiye yüzümüzü çevirerek gerçekleşebileceğinç anlatıyor.
ikinci bölümde ise yazar içimize ferahlatıp, geçmişimize olan hasreti, kuşlardan, çiçeklerden, sanattan ve özümüzden yazılarla bizi bir iç hesaplamaya sokuyor..

Eline sağlık, Mustafa Kutlu hocam.. İyiki de yazmış birleştirmişsin..

(Bu arada kitapta eleştiri olarak sunulacak yerlerin olması kitabı arkaplana atmamızı gerektirmez, çok güzel ve okunası kitap. Yaklaşık 100. sayfadan sonrasını ben keyifle okudum.)
Mustafa kutlu'nun hikayelerini seven bir okuyucu olarak ben bir tat alamadım. Deneme yazma esasen kolay gibi gözükse de onu okuyucuya begendirmek kolay bir i is değildir. En son okuduğum deneme montaigne'nin denemeleriydi. Belki de ben iyi bir deneme okuyucusu degilimdir. Bazı noktalarda da yazarın kültür setine karşı geldim.okunmazsa bir şey kaybetmeyiz.kitap da çok pahalı idi.
Mustafa Kutlu'nun zaman içinde gazetede yazdığı kısa deneme yazılarından oluşan bir kitap. Hikayeciliği kadar denemelerin de de oldukça başarılı..
Mustafa Kutlu'nun okuduğum ilk kitabı.Deneme olması ve Yeni Şafak'ta 20 yıllık bir sürede yazılan yazılardan oluşması itibariyle yaşadığı dönemin toplumu ilgilendiren sorunlarına kendi penceresinden bakmış.Ancak Mustafa Kutlu'yu farklı kılan husus baktığı pencerenin içerisinde kültürü,ananeyi ve mukaddes değerlere bağlılığı yoğun barındıran bir pencere oluşu.Modern insanın koca binalar altında ezildiğini,hayatımızın bağlı olduğu değerlerin artık mekanikleştiğini ve özümüze derhal dönmemiz gerektiğini savunuyor Kutlu bey.Sade ve duru yazımı ve olayları ele almadaki özgünlüğü dolayısıyla Kutlu'nun okuduğum son kitabı olmayacak sanırım.Örf ve adetlerinden uzak olduğu halde bunun farkında olmayan ve teknolojiye teslim olan arkadaşınıza hediye edin bu eseri,edin ki yaşadığı kabuğun safsata ilmeklerinden örülü dijital bir ortam olduğunu anlayıp gerçek hayata,doğal olana dönsün.Okuyun,okutun efendim.
Kreşlerden bahsetmeyin bana. Çocuğu anasından ayıran herşeye karşıyım.
Mustafa Kutlu
Sayfa 247 - Dergah Yayınları 7. Baskı Ağustos 2017
Günümüz insanı herhangi bir disipline teslim olmayı özgürlüğüne vurulan kelepçe sanıyor. Onun özgürlükten anladığı şey "nefsin özgürlüğü"dür.
Mustafa Kutlu
Sayfa 25 - Dergah Yayınları 7. Baskı 2017
Bir çiçeğe bakmaktan aciz adam, bir çocuğa nasıl baksın?
Mustafa Kutlu
Sayfa 223 - Dergâh Yayınları
Çocukluğumuzu mahallenin ve sokağın cenazesi ile birlikte toprağa gömdük. Ve özlüyoruz.
Mustafa Kutlu
Sayfa 258 - Dergah Yayınları 7. Baskı Ağustos 2017
Tuhaftır ki medeni (?) ülkeler birbirlerini yerken Afrika'ya yamyam diyorlardı.
Mustafa Kutlu
Sayfa 19 - Dergâh Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Vatan Yahut İnternet
Baskı tarihi:
Haziran 2014
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055296469
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dergah Yayınları
"İnsanoğlu toprağı terk ederek etrafını aletlerle çevirip bir "sanal dünya? kurdu. Burada sıkılıp duruyor. İki serap görüyor: hız ve haz. Bunlar nefsin oyunlarıdır. Ele geçtiklerinde yok olurlar. Sıkıntı devam eder.İnsanlar kendilerini elli bin çeşit ürün bulunduran AVM?lere teslim etmeseler, tüketim kültürünün kelepçelerinden kurtulabilseler, çiçekleri ve böcekleri yeniden görebilseler; bir keçi yavrusunun bakışlarını, süt kokusunu, böğürtlen reçelini hiçbir şeye değişmeyecekler ama sarhoşluktan ayılamıyorlar." Bu kitapta Mustafa Kutlu?nun yirmi yıllık bir sürede yayınlanan gazete yazılarından bir seçkiyi bulacaksınız.

Kitabı okuyanlar 190 okur

 • Muallime_nida
 • Melike Bars
 • Drkitapsever
 • Nazife Aygar
 • Âmine Büşra Çiftçi
 • Bey Böyrek
 • Çağrı Arslan
 • Seher Kaplan
 • Ayşegül Elmas
 • Uğur

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.6
14-17 Yaş
%10.7
18-24 Yaş
%27.4
25-34 Yaş
%32.1
35-44 Yaş
%16.7
45-54 Yaş
%6
55-64 Yaş
%3.6
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%57.3
Erkek
%42.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.9 (10)
9
%20.3 (12)
8
%20.3 (12)
7
%23.7 (14)
6
%10.2 (6)
5
%5.1 (3)
4
%1.7 (1)
3
%0
2
%1.7 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları