Yavaş Adam

7,3/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
584 gösterim
Altmış yaşındaki fotoğrafçı Paul Rayment, bir bisiklet kazası sonunda sağ bacağını kaybedince, o güne dek yalnız sürdürdüğü yaşamı tamamen değişir. Başkalarına bağımlı olmaktan nefret etse de, ister istemez kendisini bir bakıcının ellerine teslim eder. Avustralya'ya Hırvatistan'dan göçmüş olan bakıcısı Marijana'ya âşık olan Paul, kazayı izleyen ilk günlerdeki umutsuzluğundan ve karamsarlığından sıyrılsa da, Hırvat ailenin tutumu yüzünden yeni sorunlarla karşı karşıya kalır. Bu arada, Coetzee'nin başka yapıtlarının da baş kişisi olan yazar Elizabeth Costello da birdenbire ortaya çıkarak Paul'ün yaşamında etkin bir rol üstlenmeye başlar. Coetzee, Yavaş Adam'da ilginç bir öykü anlatırken, arka planda da bizi insan yapan nitelikleri ve özellikleri, yaşlanmanın ne demek olduğunu ve yaşamlarımıza nasıl değer katabileceğimizi irdeliyor. Paul Rayment'ın içine düştüğü durumda kendi insanlığını sorgulayışı, Coetzee'nin duru anlatımıyla dile geliyor ve aşk, yaşamak, ölmek üzerine okuru her sayfada şaşırtan, düşündüren duyarlı bir yapıt sunuluyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9789750706431
 • Orijinal Adı:
  Slow Man
 • Çeviri:
  Dost Körpe
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 5 Alıntı

Aida İsmailova 
 06 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Bunların hepsi bir zamanlar yeniydi. Dünyadakı her şey bir zamanlar yeniydi. Ben bile yeniydim. Doğduğumda yeryüzündeki en son, en yeni şeydim. Sonra zaman etkisini göstermeye başladı. Bu senin de başına gelecek. Zaman seni yiyip bitirecek ,Drago. Bir gün yeni, güzel evinde yeni güzel karınla oturacaksın ve oğlun ikinize dönüp "Neden bu kadar eski kafalısınız,"diyecek. O gün geldiğinde umarım bu konuşmayı hatırlarsın."

Yavaş Adam, J. M. CoetzeeYavaş Adam, J. M. Coetzee

Ne kadar yorgunum anlatamam sana. Hem de güzel bir yatakta bir gecelik uykuyla geçecek türden bir yorgunluk değil. Kastettiğim yorgunluk yaşamımın bir parçası haline geldi. Yaptığım her şeye, söylediğim her söze bulaşan bir boya gibi.

Yavaş Adam, J. M. Coetzee (Sayfa 160 - Can Yayınları)Yavaş Adam, J. M. Coetzee (Sayfa 160 - Can Yayınları)

Homeros’un deyimiyle çözülmüş hissediyorum kendimi. Bu sözcüğü iyi biliyorsun, hatırladığım kadarıyla. Artık gerilme gücü yok. Eskiden gergin olan yay, pamuk ipliği gibi gevşeyip kurudu. Sadece bedenim değil, zihnim de: Gevşedi, uyumaya hazır.”

Yavaş Adam, J. M. CoetzeeYavaş Adam, J. M. Coetzee