Zadig ya da Yazgı

7,8/10  (5 Oy) · 
13 okunma  · 
5 beğeni  · 
768 gösterim
François Marie Arouet de Voltaire'in yoğun bir entelektüel faaliyet içinde sayısız eserler vererek geçirdiği ömrünü üç tutkunun belirlediğini söylemek yanlış olmayacaktır: şöhret, servet ve kudret. Voltaire bu üç tutkusunun da karşılığını fazlasıyla almış, bu arada elbette birtakım bedeller de ödemiştir. Avamın "ahmaklık ve barbarlığına" olduğu kadar Eski Rejim'in çürümüş değer ve kurumlarına da aynı kibir ve hoşgörüsüzlükle meydan okurken çağdaşlarına hoşgörünün ve adaletin erdemini göstermiş, bütün bir Aydınlanma Çağı Fransasını derinlemesine etkilemiştir. Gustave Lanson, onun için, "Bize özgürlüğümüzü verdi ve bize adaleti öğretti" derken, bu sivri dilli "filozof"un hakkını teslim etmektedir.

1747'de yazdığı Zadig, Voltaire'in ilk felsefi romanıdır. Kitabın ikinci başlığı Yazgı olmakla birlikte, boş inançların, insani zaafların ve bunların sonucu olan ahmaklıkların eğlendirici bir yergisi olan anlatı, bu ahlaki yaklaşımın ötesinde Leibniz'in felsefesini de eleştirmekte, "önceden kurulu uyum" ve "Tanrısal inayet" anlayışının karşısına, rastlantıların belirsizliğini ve yine Leibnizci bir kavram olan insanın "yeterli neden" ilkesi uyarınca özgürlüğünü sahiplenebileceği gerçeğini çıkarmaktadır. Voltaire, istencimizde olmasa da eylemlerimizde özgür olduğumuza inanmaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2007
 • Sayfa Sayısı:
  127
 • ISBN:
  9789755335100
 • Çeviri:
  Turhan Ilgaz
 • Yayınevi:
  İmge Kitabevi
 • Kitabın Türü:
idris yılmaz 
16 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Zadig
Voltaire
Binbir Gece Masalları tadındaki kitabın kahramanı Zadig’in öyküsü.
Kitap Ortadoğu’da geçer. Bizim keloğlan vari yada Doğrucu Davut dediğimiz tiplemelere benzeyen biridir Zadig. İçinde kötülük barındırmayan ancak doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar misali, doğruculuğu yüzünden başına gelmeyen de kalmaz.
Zaman zaman mistik öğeler barındıran, hikayelerin içine öğretiler yerleştirilmiş, birbirine bağlantılı Zadig’in hikayeleri.