Beyza Önerli, Büyük Umutlar'ı inceledi.
13 dk. · Kitabı okudu · 10/10 puan

Hiçbir kitap antidepresan niyetine okunmamalıdır, ufku açmak için dünyaya farklı pencerelerden bakabilmek için hatta ontolojik olarak var olmak için okunmalıdır, bu amaçla kaleme alınırlar zaten. Ama bazı kitaplar var ki bu kaideyi bozuyor. Bu kitap da onlardan. Çok farklı bir olay örgüsü var bu eserin insanı alıp götüren, en dar vakitlerde imdada yetişip sihirli kelimeleriyle büyüleyen... Aşk bile alıştığımız türden bir aşk değil. Tabii bunda pek sevgili Dickens’ımın şahane realizmi de etkili. Realizm en çok ona yakışıyor. Okunmalı, illâ ki okunmalı.

Ömer Faruk ASLAN, bir alıntı ekledi.
14 dk. · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir şeyi kafanızdan çıkarmayın. Sizler önemli değilsiniz. Siz hiçbir şey değilsiniz. Bir gün taşıdığımız yük birine yardımcı olabilir. Fakat uzun süre önce, elimizde kitaplar olduğu zaman bile, onlardan çıkardığımız şeyleri kullanmadık. Ölülere sövmeye devam ettik. Bizden önce ölmüş zavallıların mezarlarına tükürmeye devam ettik. Önümüzdeki hafta, önümüzdeki ay, önümüzdeki yıl, bir sürü yalnız insanla karşılaşacağız. Bize ne yaptığımızı sordukları zaman onlara, hatırladığımızı söyleyebilirsiniz. İşte uzun vadede kazançlı olacağımız nokta burası. Bir gün, o kadar çok şey hatırlayacağız ki, tarihin en büyük buharlı kazı makinasını yaparak bütün zamanların en büyük mezarını kazıp, savaşı içine ittikten sonra üstünü örteceğiz. Gelin artık, öncelikle bir ayna fabrikası kurmaya ve gelecek yıl boyunca sadece ayna imal ederek onlara uzun uzun bakmaya gidiyoruz.

Fahrenheit 451, Ray Bradbury (Sayfa 236 - Granger)Fahrenheit 451, Ray Bradbury (Sayfa 236 - Granger)
Rojhilat Recep As, Biz'i inceledi.
 41 dk.

Distopik Kitaplar Serisi Vol 9

Yevgeni Zamyatin'in Biz adlı distopik kitabıyla birlikteyiz. Kendisi distopik kitap tarzında yazılan ilk kitaptır ve daha sonra yazılan distopik kitaplara örnek teşkil etmiştir. Cesur Yeni Dünya, 1984, Otomatik Piyano ve diğerleri.

Kitabımızdaki distopya bütün dünyanın Tekdevlet tarafından yönetildiği bir sistem içerisinde. Herkesin aynı anda uyuyup aynı anda uyandığı, kişisel olarak günde sadece iki saat geçirebildiği, evlilik kurumunun ortadan kaldırılıp herkesin seçtiği bir kişiyle haftanın belirli günlerinde ilişki kurduğu, kuşların ağaçların doğanın yeşil duvarlarla şehrin dışında bırakıldığı değişik bir ortamın içine giriyoruz. Kitap bize bu dünyayı tanıtan, daha doğrusu dünyadan artık diğer gezegenlere yayılacak olan bu Tekdevlet sistemini, diğer gezegenlerdeki yaşayanlara tanıtmak isteyen, sistemin önde gelen matematikçisi D-503 isimli kişinin notlarından oluşuyor. D-503 kurmuş oldukları bu düzenden gurur duyuyor, artık ben diye bir şeyin kalmadığı herkesin aynı düşündüğü BİZ var ve D-503 bunu herkese anlatmak istiyor. İnsanların mutlu olduğu bir yer burası, çünkü insanların özgürlükleri yok, seçme hakları yok, böylece seçme hakkı olmayan birinin acı çekecek bir şeylere maruz kalma ihtimali de ortadan kalkıyor. Kitap özgürlüğün, mutluluktan daha çok insan olmanın bir esası olduğunu güzel eleştirilerle gözler önüne seriyor. Acı çekmek, aşık olmak, hastalanmak vb herşey insanların elinden alınınca insan belki mutludur diye tanımlanabilir, ama insandır diye tanımlanır mı artık orası bilinmez.

Kitabın kurgusu ve olay örgüsü de çok akıcı. İnsan kaptırdı mı sayfalar kendiliğinden akıyor. Derslerimin yoğunluğundan dolayı yaklaşık on günde bitirebildim ama daha kısa sürede çok rahat bitecek bir kitap. Derslerin yoğunluğundan dolayı kafam bulanık o yüzden tam hakkını verecek bir inceleme yazmış da saymıyorum kendimi. Ama diyeceğim şu ki distopik kitap okumayı sevenlerin listelerinde mutlaka BİZ'i bulundurmaları gerekir.

Keyifli okumalar dilerim...

Hatice Aydemir, bir alıntı ekledi.
51 dk. · İnceledi

Bıktığım Şeyler ve Yeşil Fanila
"Sonra gittin
Çocuk oldum bir daha, ağladım.
Kaç şiir, kaç kere sular altında kaldı.
Kitaplar, aşk, her şey.
Her şeyi son bir kere daha kurtaramazdım.
Keşke nane şeker gibi mentollü bir buluttan doğaydım"

Grapon Kağıtları, Didem Madak (Sayfa 44 - Metis Yayınları)Grapon Kağıtları, Didem Madak (Sayfa 44 - Metis Yayınları)

insanın yazdığı kitaplar insandan fazla huzur veriyor, bu çelişkinin nedenini idrak edebilen varmı ??

Cemil Meriç
İnsanlar sinir hastası oldukları için mi realiteden kaçar, kitaba sığınır yoksa uykularını kaybettikleri kitaba iltica ettikleri için mi sinir hastasıdırlar? Don Kişot'u çıldırtan kitaplar mı? Don Kişot çılgın olduğu için mk kitap delisi?

Fatih Beyazkaya, Atatürk'ün Din ve Laiklik Anlayışı'ı inceledi.
 2 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çocukluğumuzdan beri beynimizi yıkayan yobazlar yüzünden Mustafa Kemal Paşa'yı tanımamız uzun bir zaman sonra gerçekleşti. Lise iki de adam akıllı okumaya başladığım zamanlarda ilk olarak elime aldığım kitaplardan biriydi Atatürk ile ilgili yazılan kitaplar. Okudukça Atatürk'ü tanımaya, sevmeye ve hayranlıkla saygı duymaya başladım. Bu kitapta yazılanlar ise genel olarak ona atılan özellikle din ile ilgili olan iftiralara çok güzel bir şekilde cevap verilmiş. Şahsen ben Atatürk'ü şu konuda kınıyorum(!) Neden tüm din, iman, peygamber gibi değerleri suistimal edenleri idam etmediğini. Yok arkadaş ne geldiyse bu ülkenin başına, arabın ve farsın bozulmuş değerlerini İslam diye aldığımız zaman geldi. Türk Devletlerinin İslam ile tanıştıktan sonra onların yıkılmasına neden olan birçok unsurun beslendiği konulardan biri de din müesesi olmuş. Busbeq, Kanuni'ye elçi olarak gönderildiği vakit Osmanlı sınırlarına girdiğinde her kapıdan hızlı bir şekilde geçmek ve işlerinin görülmesi için rüşvet verdiğini yazar. Rüşvet ise bize Farslardan gelmiş aşağılık bir iş idi. İşte Atatürk'ün mücadele ettiği cemaatler ve din kisvesi altında dini suistimal edenlerdi... Atatürk'ü tanımadan etmeden kesinlikle sağdan soldan duyduklarınıza inanmayın, kendiniz yabancı ve Türk kaynaklardan yazılmış eserleri okuyarak Atatürk'ü gerçek manada tanıyabilirsiniz...

geceye not
İyi kitaplar okumayan biriyle, okuma yazma bilmeyen biri arasında hiçbir fark yoktur.

Beyza Önerli, Rüzgar Gibi Geçti'yi inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 10/10 puan

Hayatında okuduğun kitaplar arasında en sevdiğin kitap nedir sorusuna bir saniye bile düşünmeden bu kitabı söylerim. Scarlett O’Hara Rhett Butler size gerçek aşkı Kuzey Güney savaşı ile harmanlayarak tekrar gösterecek. Belki tekrar bulacaksınız, belki ilk kez tanışacaksınız bu duyguyla. Okunmaya değer başucu kitabı olmaya da...