1000Kitap Logosu
Resim
256 syf.
·
5 günde
·
8/10 puan
Kitap 11 yaşındaki Melody den bahsediyor...Melody okulun en zeki kişisi ama bunu belli edemiyor. Çünkü Melody konuşamıyor yürüyemiyor ve yazamıyor..ama görsel hafızası ve içinde hiç susmayan müzikler varr. Evet şimdi biraz kendi düşüncelerimden bahsedeyim... Kitap her ne kadar gözüme çocuk kitabı gibi gözükse bile aslında derin anlamlar kazandıran bir kitap. Örneğin; özel gereksinimli kişilere karşı bazen çok yanlış yaklaşa biliyoruz ya da onlara yaşlarından daha küçüklermiş gibi davranıyoruz. Aslında onlarda bizim gibi hatta bizden daha iyi şekilde soruları anlıyor, cevabını biliyorlar fakat bunu dile getiremiyorlar. Bu kitapta bize bunu gösteren kitaplar arasında... Kitap onları daha iyi anlayabilmemiz ve empati yeteneğimizi gelirmemiz açısından gayet güzel.. okuyacak olanlara şimdiden keyifli okumalar dilerim :)
İçimdeki Müzik
8.7/10 · 20bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
Kitaplar insanların kaderlerini değiştirir.Kimileri Malezya Kaplanı’nı okuyup uzak diyarlardaki üniversitelerde edebiyat profesörü oldu. Siddhartha binlerce gencin Hinduizm’e merak salmasını sağladı, Hemingway onları sporcu yaptı, Dumas binlerce kadının hayatını alt üst ettiyse de, yemek kitapları sayesinde intihardan kurtulanların sayısı hiç de az değildi.
136 syf.
·
Puan vermedi
Ev sahibesi,Dostoyevski
Kitabın fiziksel özelliklerinden,olay örgüsünden falan bahsetmeyeceğim.Hani diyoruz ya DOSTOYEVSKİ. Kitabını eleştirmek zaten bana düşmez. Dostoyevski'yi o olduğu için,sırf o yazdığı için kitaplarını okuyanlarımız vardır elbet benim gibi.Bazen derler ya tamam iyi bir yazar ama şu kitabı da vasat,çok da anlamlı değil ya da diğer eserlerine göre zayıf kalmış diye.İşte ben böyle düşünenlerden değilim. Bu denli güzel kitapları yazıp bize sunan insanların ağzından çıkan her kelimede bir anlam ararım aslında.Evet belki de alaladen yazdığı bir novella.Ancak diyorum ya ben bu denli hayata farklı bakan farklı betimlemelerle,gizemli kelimelerle,eksik cümlelerle hayatı anlamlandırmaya çalışan insanların her kelimesinde derin anlamlar ararım.Neyse şimdi gelelim Ev sahibesi adlı öyküye.İlk okuduğunuzda ne anladınız.İkinci okuduğunuzda ne anlayacaksınız.Diğer insanların görüşlerini dinlediğinizde ne anlayacaksınız.Heleki benim gibi psikolojiye fazlasıyla meraklo,canı sıkılınca makale bile okuyan bir insansanız olaylara ne yönden bakardınız.Kitapta bir kadın ve birlikte yaşadığı ihtiyar bir adam var.Peki kimdir bu ikisi.Baba-kız.Annesine aşıkken kızıyla yaşamını sürdüren bir kötü adam.Annesinin babasını aldattığı bir adamla yaşayan genç bir kız.Kim kimi neden öldürdü.Neyin günahını çıkarmaya çalışıyorlar.Kim kimin özgürlüğünü ne ölçüde çaldı.Peki bir insan ruhunu başkasına nasıl satar.Özgürlük dediğin senin en derininde,bilinçaltında senin bile bilmediğin tüm gerçekleri bilip buna göre davranan birinin senden çaldığı şey midir? Böylemi satılır ruh.O zaman kahramanımızın tüm bu olaylarla ilgisi nedir.Neden o eve taşınır,neden bu gizem onu merak ettirir.Benim anladığım geçirdiği sara nöbetleriyse eğer bunu tetikleyen onun yaşamında,geçmişindeki hangi hikayedir.Gerçekten aşık mıdır o kadına yoksa annesinin yerine koyduğu, belki de ona benzeyen bir kadına mı aşıktır.Tıpkı Katerina'nın da kanımca babasına benzeyen bir adama aşık olduğu ya da aşık olduğunu sandığı gibi.Aslında kısacık,okurken takibi zor-ki benim için tüm Dostoyevski kitapları böyle olmuştur- bu kitabın ne anlattığından çok bana ne gibi sorular sordurduğuna odaklanıyorum ben aslından.Bazı kitaplar ders almamız içindir ama ben böylesine sorular sorduran derin kitapları seviyorum.Dostoyevski nasıl bir adamdı,elbette bu kitapta kendinden çok fazla parça vardır,peki hangi parçalarda aramalıyım onu.Kendim bu hikayenin neresindeyim,ben nasıl bir bakış açısındayım hayatın ve karakterlerin.Uzun uzun düşünmemi sağlayan,tekrar okumak isteyeceğim bir kitap oldu böylece benim için Ev sahibesi.Umarım okuyan herkes keyif alır ve karakterlere baktığı açıdan aslında kendi benliğindeki Ordinov'u bulur.İyi okumalar.
Ev Sahibesi
7.2/10 · 7bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
“Tek başına kitaplar büyük bir şey ifade etmez, onlardan faydalanmasını da bilmek gerekir… Ve işte bu bilgi, bütün kitaplardan üstündür, bu bilgi hakkında da kitaplarda tek satır bulamazsın yazılı… O bilgiyi hayatın kendisinden öğreneceksin Foma.”
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.