Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

2023 Okuma Raporları

·
Puan vermedi
Kitap daha çok çocuk kitabı düzeyinde bilinmekte herkes tarafından fakat içinde yetişkinlerin anlayacağı bir dil mevcut, kısacası sembolik bir anlatımı var aslında. Her yaş grubundan insanın belirli dersler çıkarabileceği bir anlatımı mevcut. Kitabın büyük bir kısmı Küçük Prens'in dolaştığı gezegenlerde karşılaştığı insanları anlatıyor. Bu insanlar işkolik, egolu ya da günlük hayatta karşılaşabileceğimiz insan tipleri. Yani belirli konularda aşırıya kaçmış insan tipleri de diyebiliriz. Küçük Prens'in son kısımda geldiği gezegen ise Dünya. Burada da yazarın ağzından dinliyoruz yaşanılan olayları. Ek olarak kitap gerek dil ve anlatımdan gerekse kısalık bakımından hemen bitebilecek bir kitap ama kısa sürede çok şey kazandırdığı bir gerçek tabi. Keyifli okumalar.
Küçük Prens
Küçük PrensAntoine de Saint-Exupéry · Can Çocuk Yayınları · 2015234,8bin okunma
·
Puan vermedi
Bitmeyecek Öykü yorumlarım
Spoiler Bu kitabı okumaya istek uyandıran Micheal Ende’in diğer kitabı Momo’ydu. O kitaba bayılmıştım, arkadaşlarıma hediye ettiğim ve önerdiğim bir kitaptı. Bitmeyecek Öykü’nün ilk yarısı da çok keyifle geçti, okuması kolay ve merak uyandırıyor. Kolaylıkla okudum. Ancak Bastian Fantazya dünyasında değişiklikler yapmaya başladıkça nedense ben daha da yavaşladım okuma konusunda. Yeni bir dünya keşfi bende merak uyandırmadı. Kitabı hala bitiremedim.
Bitmeyecek Öykü
Bitmeyecek Öykü
Bitmeyecek Öykü
Bitmeyecek ÖyküMichael Ende · Kabalcı Yayınevi · 20092,101 okunma
Reklam
622 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
74 günde okudu
Oblomov
Oblomov kitabını ilk gördüğümde tembel bir insansanız okuyun diye paylaşıyordu herkes veya üşengeç. Bu kitabın neden bu şekilde anıldığını gerçekten merak ederek başladım. Başlarda sürekli her şeyi erteleyen gerçekten tembel bir adamdı ve sıkıldım. Kitabı okumaya devam ettikçe Oblomov'a karşı bir sempati beslemeye başlıyorsunuz özellikle onun düşüncelerini okumaya başladığınızda kitap daha keyifli oluyor. Ben bittiğinde üzülmüştüm çünkü Oblomov'a sadece tembel bir karakter olarak bakamadım fikirlerimi değiştirdi. Kesinlikle bir şans vermelisiniz bu kitaba çok seveceksiniz.
Oblomov
Oblomovİvan Gonçarov · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 202139,2bin okunma
112 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
VAHŞETİN ÇAĞRISI Okuduğunuz kitap Jack London'a aitse o kitap efsanedir. Kitap çok akıcı, sürükleyici, yer yer betimlemeler olsa da bu betimlemeler sizi hiç zorlamıyor. Heyecan, aksiyon ve macera bir an olsun durmuyor. Evcil bir köpeğin vahşi bir kurda dönüşmesini, bu süre zarfında yaşadığı zorlukları, ihanetleri, seçimleri anlatıyor. Onun etinden, sütünden, gücünden yararlanarak sanki asgari ücretli bir çalışan gibi bir kutu konserve veriliyor. Jack London kitabında köpeğin yaşadıklarını anlatırken aslında olayın temelinde insan var. İnsan kendi çıkarları, menfaatleri için nasıl başka insanları sosyal hayatta kullanıyorsa burda da köpeğimiz böyle kullanılıyor. Sadece bir köpeğin hayatı değil okuduğumuz, aslında kendi hayatımızı da okuyoruz. Yer yer kendimizi onun yerine koyuyoruz. Çünkü o kadar benzer ki gerçek hayatımız da yaşadıklarımız. İnsanda bütün emeğiyle çalıştığı zaman karşılığını tam olarak alabiliyor mu? Patronu ya da diğer iş arkadaşları tarafından mobinge uğramıyor mu? İnsan da etik olmayan seçimler yapmıyor mu? Bu kitabın bana verdiği en büyük mesaj "özgürlüğün bedeli vardır ve o bedel çok ağırdır." Ben çok severek okudum umarım sizlerde beğenirsiniz.
Vahşetin Çağrısı
Vahşetin ÇağrısıJack London · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 202332,2bin okunma
114 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
11 günde okudu
Anadolu'da yaşanan sıcacık bir hikaye.Kitap baştan sona sıkılmadan okunabilecek kıvamda.Yazar bu hikâyede okurlarını önce güldürüp en tepeye çıkarıyor ve sonra o tepeden üzülerek bırakıyor yere.Tıpkı hayat gibi; sevinci de hüznü de aynı anda tattırıyor...
Uzun Hikâye
Uzun HikâyeMustafa Kutlu · Dergâh Yayınları · 202336,2bin okunma
258 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
BEYAZ DİŞ Jack London Jack London'ın Kurt-köpek kırması olan Beyaz Diş'in yaşam mücadelesini anlatan romanıdır. Jack London'ın kaleminden çıktığı için sanki kitap okumuyorsunuz da belgesel izliyorsunuz. O kadar güzel bir dil kullanmış ki okurken cümleler kendiliğinden akıp gidiyor. Yazar kelimelerle sanat eseri yapmış. Kitapta insanların acımasızlığı, zorbalığı, bencilliği, aç gözlülüğü Beyaz Diş'in gözünden anlatılmıştır. Önce kurdumuzun annesi ve babasının vahşi hayatı anlatılıyor kısaca. Sonra Beyaz Diş'in doğumu, gelişimi, büyümesi, yetişkin oluşu kademe kademe anlatılıyor. Beyaz Diş iyiyle kötüyü, doğruyla yanlışı, zorla kolayı öğrenirken bizde okuyucu olarak ona eşlik ediyoruz. Sevginin iyileştirici gücü kitabın sonuna kadar anlatılıyor. Ben kitabı çok beğendim. Yazarın Vahşetin Çağrısı kitabı ile benzerlik var. Ama Vahşetin Çağrısı'nda evcil bir köpeğin vahşi hayata geçişi varken burda vahşi bir hayvanın evcil bir hayata geçişi var. Umarım okuyan herkes çok beğenir.
Beyaz Diş
Beyaz DişJack London · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 202076,3bin okunma
Reklam
388 syf.
8/10 puan verdi
·
7 günde okudu
Miras Oyunları
#KİTAPYORUMUM Küçük yaşta kaybedilen anne, orda burda sürtüp eve aslan gelmediği gibi çoçuklarına zarardan başka bir işe yaramayan bir baba'nın kızı olan Avery ablası ile bir gece kondu da yaşıyor ve başarılı bir öğrenci olarak üniversiteye gidip hayatını kurtarmanın hayalini kuruyordu. Ta ki ablası'nın önemsemediği için ona söylemediği
Miras Oyunları
Miras OyunlarıJennifer Lynn Barnes · Epsilon Yayınevi · 2022633 okunma
90 syf.
8/10 puan verdi
kitabın ilk 20 sayfası çok akıcı değildi açıkçası bu da okumamı zorlaştırdı. son sayfalarına doğru sürükleyici olmaya başladı ve hemencecik bitirdim ben de. etkiliyiciydi. yaşama dair umudunuz yoksa okumalısınız bence.
Bir İdam Mahkûmunun Son Günü
Bir İdam Mahkûmunun Son GünüVictor Hugo · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 2023120,4bin okunma
500 syf.
·
Puan vermedi
·
8 günde okudu
1. kitap beni biraz sıkmıştı ama bu kitap gayet sürükleyiciydi özellikle sonlara doğru. Ya anlatımdan dolayı ya da benim dikkatimi veremememden kaynaklı bazı yerlere anlam veremedim (oraya nasıl geldiler, olay akışı vs.). Asıl macera 3. kitapta başlıyor diyorlar bakalım bizi neler bekliyor. Şuna drğinmeden de geçemegeceğim sevgili #dex YAZIM HATALATINA TAKILMAYAN UMURSAMAYAN BİRİ OLARAK BİLE DELİYE DÖNDÜM BU HATALARI NASIL GÖRMEZSİNİZ. UZUN ZAMANDIR DA SERİNİN SATIŞI YOKTU KEŞKE BU HATALATINIZI DÜZELTSENİZ DE YAYINLASANIZ. Saygılar...
Karanlık Taç
Karanlık TaçSarah J. Maas · DEX · 20172,039 okunma
76 syf.
8/10 puan verdi
İçimdeki görseller olsun kısa kısa tanımlayıcı yazılar olsun çok güzel ve öğretici olmuş... Kitap zaten 75 sayfa bir çırpıda okuyup bitirebilirsiniz bu bilgileri hayatınız boyunca kullanabilirsiniz...
Diş ve Ağız Sağlığı
Diş ve Ağız SağlığıAlison Wray · Morpa Yayınları · 20052 okunma
Reklam
277 syf.
4/10 puan verdi
·
19 günde okudu
Sevmedim
Herkese merhaba, uzun süredir kitap incelemesi yapmıyorum ancak bu kitap için yazmak istedim. Ruhumu, aklımı bulanıklaştırdığı için bu kitabı okumamayı tercih ederdim. Çok bilindik, popüler bir kitap olmasına rağmen sevemedim. Sevmedim çünkü, 1) Epigenetik nedir vs. tarzı bilimsel tanımdan ziyade anlatılan olaylarda araştırmaların detayına
Seninle Başlamadı
Seninle BaşlamadıMark Wolynn · Sola Yayınları · 202212,9bin okunma
416 syf.
·
Puan vermedi
·
16 günde okudu
Kafka ve postmodernizm
*ÖNCELİKLE OKUYAN ARKADAŞLARA TEŞEKKÜR EDERİM. BİRAZ UZUN FAKAT OKUDUKTAN SONRA ŞATOYA BAKIŞ AÇINIZ DEĞİŞECEK. GERİ BİLDİRİM YAPMANIZ BENİ MUTLU EDER. TEŞEKKÜRLER* Kafka'nın şatosunu anlayabilmek için öncelikle modernizm ve postmodernizm kavramlarını bilmek gerekir. Modo kelime kökünden gelen modernizm '' şimdi, şu an''
Şato
ŞatoFranz Kafka · Cem Yayınları · 20209,9bin okunma
105 syf.
·
Puan vermedi
·
183 günde okudu
Bence
Hacı Aga
Hacı Aga
Günümüz İslam ülkelerinin yönetilme şekilleri ve bunun nedenleri ile ilgili güzel bir kitap.Bazen bahsedilen ülkede mi yaşıyorum yoksa diye ikileme düşülebiliyor.Yazar beni yine şaşırtmadi.
Hacı Aga
Hacı AgaSadık Hidayet · Yapı Kredi Yayınları · 20172,181 okunma
481 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
25 saatte okudu
"Serenad", Zülfü Livaneli'nin muazzam bir hikayeyi ustalıkla işlediği ve Türk edebiyatında önemli bir yere sahip olan bir romandır. Livaneli'nin kaleminden çıkan bu eser, 2011 yılında okurlarla buluşmuş ve tarihi kurgu ile savaş türünün etkileyici bir birleşimi olarak öne çıkmıştır. Maya adlı karakterin hikayesi etrafında
Serenad
SerenadZülfü Livaneli · Doğan Kitap · 2020136,4bin okunma
392 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
Doğan Cüceloğlu'nun "Savaşçı" adlı kitabı, insanın içsel çatışmalarını anlama ve çözme yolculuğunu derinlemesine ele alan bir başyapıt olarak öne çıkıyor. Kitap, 1999 yılında yayımlandığından beri psikoloji ve kişisel gelişim alanında geniş bir okuyucu kitlesi tarafından ilgiyle okunmuş ve tartışılmıştır. Kitap, özellikle bir
Savaşçı
SavaşçıDoğan Cüceloğlu · Remzi Kitabevi · 20219,8bin okunma
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.