Mehmet A., Çavdar Tarlasında Çocuklar'ı inceledi.
 11 Mar 00:41 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Son, ki, üç... Ses veriyorum arkadaşlar!

“Ortaya karışık yaparım
İncelemeyi yazarım
İster sev ister sevme
Keyfime bakarım, hey ) x2”

Niyeyse bilmiyorum ama bu kitabı okuyan her 100 kişiden 99’u sevmemiştir. Dediğim gibi nedenini bilmemekle birlikte, kiminin kitabın dilinden kiminin de konusunu vasat bulmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Her kim sever veya sevmez beni alakadar etmez. Yalnız şunu da belirtmek isterim ki benim dayım mafya... Şaka şaka.. Kitabı beğenen o enderlerden biriyim.


BÖÖÖÖÖ!!!
SPOİLER ÇIKABİLİR!


J. D. LİDAR/SERBES Mİ? ALİ/EMRAH SALINGER Mİ?
Sanırım öncelikle dil mevzusuna değinmek istiyorum. İnsanların (yani kitabı sevmeyen insanların) bir kısmının nedeni bu; kitabın dili. Kitabın dili, bildiğiniz edebi dilden uzak bir sokak ağzıdır. Ben Salinger’in bu romandaki dilini (ki ilk defa okumaktayım) edebiyatımızda Ali Lidar ve Emrah Serbes’in diline yakın buldum. Bazen acaba onlardan mı okuyorum yanılgısına da düşmedim değil. Bu sokak dili, kimi eleştirmen ve okurlar tarafından edebiyata zarar verir korku ve düşüncesinden kaynaklı hoşlaşmasalar da ben gayet beğeniyle okuyorum. Ama dil konusunda benim de diyeceğim iki çift olumsuz eleştirim olacak. “Lanet olsun” , “Tanrı aşkına” ve “Felaket ....... -genelde boşlukta karı lafı geçiyor-" sözlerinin çok aşırı kullanılmış olması neredeyse kusmama neden olacaktı. Bu belki de orijinal metinden kaynaklı belki de bizdeki “Amerikan Sokak Ağzı” algısından dolayı çeviriden de kaynaklı olabilir. Ama her ne türlü olursa olsun bu durum felaket sinirimi bozdu.


J. D. HOSSEINI Mİ? KHALED SALINGER Mİ?
Bence bu kitabın kalitesi veya vasatlığı Halit Hüseyni’nin yazdığı kitaplardan daha aşağı değildir. Niye Halit beyimizin insanların duygusunu kullanarak yazdığı kitabı seven insanlar Salinger’in bu eserini beğenmiyorlar? Ya ikisini de sevmeyin veya ikisini de sevin. Sadece biri insanların duygusal yönden etkileyecek bir konuyu işlerken öbürü içindeki dünyayı olduğu gibi kusmuştur. Maske ardına saklananı alkışlamakta üstümüze yoktur vallahi.

“(...) İnsanlar hep yanlış şeyleri alkışlıyorlar. Ben piyanist olsaydım, gider bir kenefe kapanır, öyle çalardım. Neyse, şarkıyı bitirdiğinde, millet acayip bir alkış tutturdu, bizim Ernie de taburesinde döndü ve o müthiş sahtekar alçakgönüllü tavrıyla eğildi. Sanki, harika bir piyanist olmakla birlikte, acayip alçakgönüllü bir herifmiş gibi. Bu ne sahtekarlıktı; Ernie’nin bu kasıntı halleri yani. Gülünçtü ama, şarkıyı bitirdiğinde ona acımıştım. Piyanoyu doğru dürüst çalıp çalmadığının bile farkında olduğunu sanmıyorum. Ben biraz da, onu böyle acayip alkışlayan sersemlerde buluyorum kabahati; bir fırsatını bulsalar, kötülemedik hiç kimse bırakmaz bunlar.” (Syf: 84) Sanırım ne demek istediğimi anlamışsınızdır.


J. D. CAULFIELD MI? HOLDEN SALINGER MI?
Aslında yukarıda verilen alıntıda başka bir ipucu daha vardır. Birçoğumuz Salinger’in inzivaya çekildiğini biliyoruz. Kendisi de, kendini topluma kapatmadan önce verdiği bir röportajda Holden (kitabın kahramanı)’ın yaşamına benzer bir çocukluk geçirdiğini söylemektedir. Yukarıdaki ipucu (aslında kitabın bütünü) Salinger’in neden bir inzivaya çekilme ihtiyacı duyduğunu da bize göstermektedir. Kitap boyunca Holden, birçok insandan (neredeyse tüm tiplerden) nefret ettiğini ve onları ikiyüzlü, sahtekar olarak gördüğünü, sadece küçük kardeşini sevdiğini, eğer fırsatını bulmuş olsaydı, bir ormanın kenarında bir kulübede yaşamını sürdürmek istediğini, sahtekar olan hiç kimsenin giremeyeceğini söyler durur. Aslında Holden, Salinger’in çocukluğunun kurgulanmış halidir. Kitabın sonunda apaçık olmasa da, Holden’in hastaneye kaldırıldığını görüyoruz. Salinger, Ernest Hemingway’la tanıştıktan sonra ona, kendisinin küçükken hastaneye kaldırıldığını söyler. Salinger, insanların maskesinden bıkıp usanmıştı. Herkes, ama herkes ona sıkıcı ve sahtekar geliyordu. Gerçek hayatındaki ve kitaptaki karakterlerin asabi ve sinirli olmasının en temel nedeni budur. İnsanlardan kaçmalarının sebebi...

İnsanlar olarak hepimiz elbet birilerinden veya belirli tiplerden nefret ederiz. Zaten herkesi sevecek halimiz de yoktur. Ama Salinger’in nefret duygusu, çok daha büyüktü. Bunun nedeni ise; ben de bilmiyorum. Çünkü kitapta da size anlatamayacağım şeyler diyor. Ama hiçbir şekilde o şeylerin ne olduğunu öğrenemiyoruz. Ne oldu, ne yaşadı da böyle tüm insanlara küstü bu adam? Herkesten nefret eder oldu? Şahsım adına söylemem gerekirse -ki bazen iletilerde görüyorsunuz- yüksek bir nefret duygusu bende de var. İnsanlardan nefret ediyorum. Ama kesinlikle Salinger veya Caulfield kadar değil. Bir yönden ikisini de çok iyi anlıyorum. Ama öbür yandan da onlar gibi olmadığım için tam olarak kestiremiyorum.

Niye böyle bir kitap yazdığını söyleyenlere, bunu merak edip, “Aman, bir ergenin vasat sorunları” tarzı bir gözlem ile kitaba bakanlara ise cevabını kitapta veriyor zaten. Sadece bu insanların bu kitabı nereleriyle okuduğunu merak ediyorum.

“(...) Diğer pek çok şeyin yanında, insanların davranışları karşısında aklı karışan, korkuya kapılan, hatta hasta olan ilk kişinin sen olmadığını anlayacaksın o zaman. Bu konuda hiç de yalnız değilsin. Heyecan ve dürtüyle öğrenmek isteyeceksin. Aynı senin şimdiki durumunda, pek çok, pek çok insan ahlaksal ve ruhsal sorunlarla karşılaşmış. Ne mutlu ki, bazıları bu sorunları yazmışlar. Onlardan öğreneceksin bunları; eğer istersen. Aynı biçimde, bir gün senin önereceğin bazı şeyleri başka birinin gelip senden öğrenmesi gibi. Ne güzel bir düzen bu, sırayla, karşılıklı. Ve, eğitim de değil bu. Tarih bu. Şiir bu.” (Syf: 177)

İşte Salinger de, kendinden öncekilerden almış ve kendi yazım dili ve potasında bu öğrendiklerini öğütmüş ikisini harmanlamak suretiyle böyle bir aş ortaya çıkarmış, kendisinden sonra gelecek biri için de bu şiiri bırakmıştır. Bu, bir tarihtir. Şiirdir. Ama kesinlikle eğitim değildir.

Aslında bir şey anlamayıp da kitabı beğenmeyenlere de kızmamak gerekir. Çünkü iletişim sürecinde iletişimin çift yönlü (sağlıklı bir şekilde sürmesi için) kaynaktan gelen kodlanmış iletinin, alıcı tarafından kodun çözülmesiyle birlikte mesajın alınması sonucu olur. Eğer alıcı gönderilen kodu çözemezse, iletişim gerçekleşmez ve kaynaktan gelen mesaj tamamıyla bir saçmalık ve bir nevi gürültü olarak algılanır. (Kim diyor okulda gördüğümüz dersler hayatta ne işimize yarar diye? Aha da burada ne güzel işime yaradı ;)) İşte bu yüzden de her insanın bu kitabı beğenmesi beklenilemez. Aslında bu, her kitap için geçerli olsa da, şimdiki konumuz bu kitap. Yani, mesajı almak önemli olandır. Kitabın diline vs şeylere takılırsanız, tökezleyebilirsiniz.

İncelemeyi kapatmadan önce son olarak kitabın ismi ile ilgili de birkaç kelam edeceğim. Evvela, kitabın adını “Çavdar Tarlasındaki Çocuklar” şeklinde çeviren zatın Allah cezasını versin. Orijinal ismi “Çavdar Arasında Yakalanan” tarzı bir şey olur. Ama tasvip edersiniz ki bu isim hiç hoş olmazdı. Ama keşke geçen sene (yoksa bu sene miydi?) çıkan filmin adının çevrildiği gibi çevrilmiş olsaydı kitabın adı: “Çavdar Tarlasındaki Asi” diye. Kitabın da ruhuna uygun olurdu. Çünkü Çavdar Tarlasında Çocuklar, insanın aklına güzel bir roman, köy yaşamı, tatlı tatlı olaylar, belki toplumsal gerçekçi birkaç hakikat vs. getiriyor. Ama kitabı bir açıyorsun ki, hiçbir alakası yok. Ama Çavdar Tarlasındaki Asi dediğinde, biraz daha hazırlıklı olurdu okur. Bu ismin de kitabın beğenilmemesinde önemli bir etkisi vardır. Çünkü okur, isme aldanarak beklentiye kapıldığı şey ile okuduğu şey arasında uçurum olduğunu görünce, zaten bir sıfır başlıyor kitaba. Keşke yayınevi düzeltse şu ismi!..

Her ne ise gençler. Diyeceğim şu ki, ister okuyun ister okumayın. Keyfiniz bilir. Şahsım adına içinden güzel mesajlar çıkardığım ve etkilendiğim bir kitap oldu. Öyle “Başucu Kitabı” şeklinde tabir edilen cinsten olmasa da beğendim. Okuyacaksanız da, dediğim gibi, mesajını almaya bakın. Sağa sola takılmayın. Haydi bakem, çok da şiii yapmayın. Kendinize de çok çok iyi davranın..

Prof.Dr.Thomas Langdon
Sabahın altısıydı telefonum çaldı.
Arayan Jim.
Eski bir öğrencim nefes nefese;
- Bunu görmelisiniz Profesör..
Erken kaldırılmayı sevmiyorum..
+ Hey Jim,yaşım 79,ve emin ol çok şey gördüm..
- Hayır Bay Langdon..
Bunu görmelisiniz...
dedi.
Bu ısrarına dayanamayıp evden ayrıldım ve Jim'in Melbourne'deki kliniğine doğru yola koyuldum..
Saat 8 deki hastasını kesinlikle görmem gerektiğini söyledi..
Ben tecrübeme istinaden çok bir beklenti içinde değildim..
Saat 8 oldu,ve bir adam, kucağında,2,5 yaşlarında sarışın bir erkek çocuğuyla çıkageldi..
"tibial hemimelia.."
Yani her iki bacağı da doğuştan kasıklarından itibaren yok..
ismi Ted.
Ted yüzüme baktı,gülümsedi..
Sanki Tanrı yeryüzünde yeni bir Irmak yaratmış gibi bir heyecan sardı içimi..
Sonra gitti..
Birşey yapılmalıydı..
Jim,protez bacak için ölçü ve modeli belirledi ama Ailenin durumu ülke standartlarının altında olduğu için maliyeti asla karşılayamayacaktı..
Umutsuzduk..
Mutsuzduk..
2,5 yaşında bir çocuk,en tatlı adımlarını atacağı yaşlarda ve henüz yürümek nedir bilmiyor..
Arabamı sattım..
Jim'e söyledigimde çok şey demedi,gülümsedi o da küçük Ted gibi..
Zaten bir eşim yok,çocuğumda yok,alt tarafı bir araba..Neler oluyordu bilmiyordum,ama içimde değişik bir heyecan vardı..
Protezler yapıldı,
geldi..
Takıldı..
Ted'e sadece yürümek kalmıştı..
Ted yürüdü..
Yanıma geldi,yüzüme baktı,gülümsedi...
'büyükbaba' dedi..
Babası ağlıyordu.
Jim de..
Annesi de..
Sadece ben ve Ted ağlamıyorduk..
Yetiştirme yurdunda büyüyünce ağlamayı unutman gerekiyor..
79 yıl bekledim ağlamak için...
Ve ağladım..
Ve anladım..
İnsan olduğunu anlaman için,birinin gülümsemesine sebep olman gerekiyormuş..

Can Ozan KILIÇ, Şeker Portakalı'ı inceledi.
 23 Şub 13:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evet serinin ilk kitabı bitti. Binlerce okuyucu kervanına bende katılmış oldum. Yorumlardan okuduğum kadarı ile Zeze ' nin yaptığı yaramazlıklara güldük, gördüğü şiddet karşısında hüzünlendik, küçük bir çocuk olmasına rağmen düşüncelerinin büyüklüğüne şaşırdık. Ders çıkardık birçok şeyden... Yani hepimiz hemen hemen aynı duyguda buluşabildik. Ama benim siz diğer okuyuculardan bir farkım var, mütevazi olamayacağım. Her ne kadar zamanın hainliğine uğramış olsam da, içimde bir bekleyiş var, kıskançlık hakim, çok yoğun doruklarda bir heyecan var, ona sarılmanın sevinci, kaçamak öpüşmelerin tadı var. Bu duygular ışığında, bu hayatta Zezemi buldum ben. Hemde çok yakınımda. Hislerimde, düşüncelerimde, yüreğimde, gözlerimde, ellerimde, türkülerimde, şiirlerimde ... Ben değil, ama benim gibi işte.
Anlatmak istiyorum kelimeler yettiği kadar, beni bu kadar yoğunluğa ulaştıran Zezemi. Benim Zezem nasıl biliyor musunuz ? Öncelikle düşünceleri kocaman bir adalet duygusu ile kaplı. Adalet duygusu, insanın yüreğindeki bir sızı ile başlar ve bakışlarına, duruşuna, yürüyüşüne, sözlerine yansıması ile devam eder. İşte benim Zezem bunlara sahip, kendinden son derece emin, net, keskin, ve havalı...
Yüreğini anlatmak gerçekten çok zor olacak benim için. Ama şunu söyleyebilirim ki içindeki çocuğu kesinlikle kaybetmemiş. Hani her insan tekrar çocuklaşmak için yaşlanır ya. Onun yaşlanmasına gerek yok, çünkü çok güzel bir çocuk yaşıyor onun yüreğinde. Çok hassas bir yapıya sahip, hani yağmur yürekli derler ya, sanki güzel bir tanımlama Zezem için. İşte bu yüzden onu yaşayabilmek inanılmaz zor. Ama bu zorluk bıkkınlık yaratacak bir zorluk değil kesinlikle. Mimiklerinde görebiliyorsun tatlı bir o kadar da şımarık çocuğu. Mesela üzgün ise, anlık olarak dudağı ara ara bükülür. Sonra kaşlarını yukarı kaldırır, göz kapaklarını kapatır ve başlar derinden nefes almaya. Derin düşünceli bir hale bürünür. Mutlu ise; çılgındır, serseridir, enerjisi ile çevresine güçlü bir hava yayar. Ona çok yakışan kahkahasını bolca atar. Gözleri kısılır, elini kalbine götürür tutarcasına....
Hayalperesttir, çokça hemde, bir olay bir nesne onun için çok büyük ve farklı anlamlar taşıyabilir. Gerçeğin her zaman farkındadır ama hayaller de onun için vazgeçilmezdir. Hayalleri bittiği an (hiç bir zaman bitmeyeceğine adım gibi eminim) Zezem ölmüş olacaktır.
Bu hayalleri, düşünceleri, yüreğindeki birikimi en çok da gözlerine yansımış durumda. Etkili, hisli ve anlam dolu bir bakış ile bakıyor çevresine. Tabi görebiliyorsan. Gözlerine bakarak ruhundaki gücü anlayabilirsin. Umarım o anlam dolu bakışlarını bir tek ben görebiliyorumdur. Konu Zezem ise bencilim.
Efkarlıdır çokça, belki de o efkarını kahkahalarıyla, delilikleriyle, çılgınlıklarıyla atmaya çalışıyordur. Eeeee efkarlı dedik, efkara en çok yakışanı da bulmuş kendisine, bayılır rakıya. Bu derinlikte ki insana da rakı yakışır zaten ;)
Derin çok derin hemde, o derinliğine ulaşmak çok zor. Ulaşmayalım zaten, ona özel olsun. Sadece derinliğinin farkında olalım yeterli... Çoğul konuştuğuma bakmayın, sizleri ilgilendirmez , paylaşamam her şeyi, kıskanırım sonra. :D Sadece tek bir dileğim var evrenden, onu da Zezem biliyor ;)

NEYDİ?

Kişi öğrenmek istediği bir şeyin adını bilmek ister. Aradan uzun uzun yıllar da geçse, onun peşini bırakmaz; belki de bırakmaması gerekir. Hele bilen birinden, ansiklopedi­lerden, kitaplardan aradığını öğrenme olanağı yoksa aranan daha da ilginç olur. Yaşa­dığım bir olayı işte bu yüzden hiç unutamam.

Mayıs ayının bir cumartesi günüydü. O zamanlar okullar saat 13.00'de hafta tatiline girerdi. Okul dağıldıktan sonra kitaplarımı bisikletin arkasındaki seleye bağladım, okuldan ayrıldım; ilçenin içinden geçip köy yoluna sapınca, çantalı küçük radyomu boynuma asıp açtım. Yalnızdım. Ağır ağır bisikletle gidiyordum. İçimde okulla, dersler­le, yalnızlık dolu yaşamımla çevredeki böcek, kuş sesleri ve yeşillikler bütünleşiyor, git­tikçe uzaklaşan ilçeden köye doğru yaklaşıyordum.

Kanlıpınar yokuşunu geçtikten sonra bisikleti iniş aşağı saldım. Yokuşta çok terlemi­şim. Hava da inadına sıcak mı sıcak! Ama şimdi de bir serinlik başladı.

Saat 14.45 sıralarıydı. Uzun dalga Ankara Radyosu'nu dinliyordum. Her hafta yine­lenen bir açış müziği arasında, "Klasik Batı müziği dinleyici istekleri! Hazırlayan ve su­nan: Nevin ULUÇAM" dedi bir erkek sesi. Açış müziği yeniden yükseldi; bir süre daha çaldı, sonra hafifledi, kayboldu. Bayan sunucu, haftanın en çok istek toplayan Klasik Batı müziği parçalarından seçmeleri sunmaya başladı.

Bisikletin hızını azalttım. Hareket hızı arttıkça, rüzgâr uğultusu, çevreden gelen kuş böcek, insan, araba sesleriyle karışıyor, müziği iyi dinlememe engel oluyordu.

Yol boyunca bağların, bahçelerin, ilkbaharın koyu canlı yeşilliği arasında ilerlerken, zihnim ilginç anıların etkisinden yavaş yavaş kurtulup radyoda çalan müzikle bütünleş­meye başladı.

Değirmen yokuşuna gelince, hava daha bir sıcaklaştı. Bisikletten indim. Yeşillikler içinde bir ağacın gölgesine uzandım. Burası yoldan otuz kırk adım içerde, otlar arasın­da bir yerdi. Ağacın dallarından başka bir şey görünmüyordu.

Radyoyu başucuma koydum. Gözlerimi kapadım. Kendimi bütünüyle müziğe ver­dim. Ne kadar dinledim, bilmiyorum. Müziğin ruha verdiği zevk dinlendirici, doyuru­cu, bambaşka. Onu bir başka tatlı, güzel şeylerle kıyaslayamam. O anda duyduklarımı, beni büyüleyen, etkileyen uçarı güzelliği anlatacak sözcükler yok sanırım. Hele özü, duygusal anlatımlar arasında zaman zaman yinelenen ana temasını nasıl anlatabilirim!

Ama adı neydi o müziğin? Beni böylesine mutlu kılan, yemyeşil doğanın içinde doğal seslerle, içimdeki duygularla özleşen o sanat şaheseri müziğin adı neydi? Sunucu söyle­di, ama neydi adı? Besteci kimdi? Bittikten bir süre sonra geldi bu sorular aklıma. Belki de yeniden dinlemek isteyişimden geldi aklıma bu sorular.

İşte o zaman adını unuttum o müziğin. Kendisi tam on yıl kulaklarımda, içimde, özümde çaldı durdu. Radyoyu her açışta o müziği duyma özlemini duydum. Umutla çevirdim tam on yıl radyonun düğmelerini. Sessiz sessiz içimde yinelediğim o müzikle kurduğum duygusal bağ, radyoyu her açışta büyüleyici bir duyguyla gönlüme aktı.

Yaşamda "ilk"ler unutulmaz. Gerçek müzikle benim "ilk" tanışmam, karşılaşmamdı o. Ama adı neydi? Sormakla, ansiklopediler karıştırmakla öğrenilmesi olanaksız olan sanatın o yüce yapıtının adı neydi?

On yıl bu soru takılı kaldı usumda. Neden bilmek istiyordum adını? Duygularımın senfonisi miydi acaba? Yalnızlık dolu yaşamımın bir bütünleyicisi miydi? Candan, gö­nülden istenen bir dost, içten bir şiir miydi? Neydi beni büyüleyen? Onu niçin arıyor­dum? Adını neden bilmek istiyordum? Belki ben O'ydum da ondan mı?

Gece saat 22.00. Evde yalnızım, kitap okuyorum, dinleniyorum... Belki bilmeden, belki içimden gelen sese uyarak küçük radyomun düğmesini çevirdim. Sunucu: "Sayın dinleyiciler!" diye başladı; "Şimdi klasik müzik programını sunuyoruz." Bir müzik başladı, sunucu adını da söyledi; ama aklımda kalmadı. Derken birden kulak kesildim: Bu müzik bana hiç yabancı değildi. Ağır ağır bir kapıya vurulur gibiydi. Ses uzaklaşı­yor, duyulmaz bir durum alıyor, sonra kapıya yine gümbür gümbür vuruluyordu. Anla­tılamaz büyük, etkileyici bir heyecan ve merak içinde dinledim o müziği. Bittikten son­ra, sunucu, "Klasik müzik programında" dedi; benim on yıldan beri duymak istedi­ğim, ancak bir türlü duyamadığım bestenin ve bestecisinin adını söyledi.

— Evet evet! diye haykırmışım; gerçekten bu olacak, yanılmış olamam: Buymuş de­mek! Adını tam on yıldan beri öğrenmek istediğim müzik, Beethoven'in "Beşinci Senfonisi"ymiş.

/Alıntı

Yeşim Gökyıldız, İyi Hanımlar'ı inceledi.
 05 Kas 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · 5/10 puan

Not: Bu,mükemmel bir inceleme değildir.Zaten size bunu vaat etmiyorum,ama umarım hislerimi yansıtma konusunda bir nebze olsun başarılı olurum.

Louisa May Alcott'ın Küçük Kadınlar adlı ünlü romanını duymayan kalmamıştır bence.Sevmeyen neredeyse hiç yoktu o kitabı.Sımsıcak bir aile draması olan roman,March Ailesi'nin binbir renkli maceralarını ve komşularıyla ilişkilerini işliyordu.Savaşa giden babanın ardında bıraktığı ailenin dayanışması ve yokluğa karşı huzurlu ve mutlu olabilmeleri güzel bir anlatımla anlatılıyordu bizlere.Ana karakterlerimiz bilge anne Marmee March ve onun birbirinden farklı kişiliklere sahip 4 küçük kızıydı.En büyük kız kardeş olan Meg,güzelliğiyle büyüleyen naif bir hanımefendiydi.Onun bir küçüğü olan haşarı ve hırçın ama aslında güzel bir kalbe sahip olan Jo'ydu.Üçüncü kız kardeş ise etliye sütlüye karışmayan,terbiyeli ve yumuşak mizaçlı Beth'di.En küçükleri ise resim yapmayı seven,sarışın saçlı,küçük bir hanımefendi olan Amy'di.Bu dört harika kardeş,eğlenceli ve keyifli bir roman sunuyordu bizlere.İhtiyar Laurence ve onun torunu Laurie de hikayeye eklenince oldukça zevkli bir okunuş olmuştu.March Ailesi'nin samimiyetini sevmiştim en çok.Paranın her zaman huzur getirmediğini ve yoksul bir ailenin de mutlu olabileceğini vurgulayan yönünü de öyle.

Sahi neydi aile? Sosyal dersinde "Anne,baba ve çocuklarının meydana getirdiği toplumun en küçük yapı birimi" olarak tanımlanır.Ama aile olmak çok daha fazlasıdır.Aynı duyguları paylaşmaktır.Birlikte gülüp birlikte ağlamaktır.Ailecek oturulan sofradaki sıcaklıktır.Bir derdimiz esir aldığında bizi,koşa koşa ilk aileye anlatılır,sorun üzerinde tartışılır,teselliler verilir.Fedakar olmaktır aile.Aile sevginin tanımıdır aslında.Birlik olmaktır.Buradaki cümlelerle anlatılmayacak kadar güzeldir.Bazen kavgalar da olur elbette,ancak geçip gider kırgınlıklar.Aile,yokluğunda bir parçamızı da götüren diğer yarımızdır.

March Ailesi,güzel bir aile dayanışmasının örneğiydi.Baba Robert March,savaştan döndüğünde silinmişti kötü duygular.John ve Meg'in evlilik müjdesiyle bitmişti kitabımız ve şu cümleyle sona ermişti :
"Ve perde Meg,Jo,Beth ve Amy'nin üzerine kapanır..."

İyi Hanımlar,kapanan bu perdenin ardındaki hikaye.Dört kız kardeşin evlenip yuva kurmasını,yollarını çizmelerini ve çoluk çocuğa karışmasını anlatıyor.Meg,ilk kitabın sonundan da anlaşılacağı üzere,John Brooke ile ailesini kuruyor.Demi ve Daisy adında iki sevimli çocuklarıyla birlikte musmutlu bir aile tablosu çiziyorlar. Meg,March yuvasından bir kuş olup uçup gidiyor.Amy,çevresini etkileyen bir zarafete ve surete sahip çekici bir genç kız oluyor,aşk konusunda kafası karışık.İlk kitaptan tanıdığımız Laurie,üniversite diplomasını alıp aşık olduğu Jo ile yuvasını kurmayı diliyor.Ama olaylar kimsenin umduğu gibi gitmiyor.Meg'in evliliği,March ailesi için büyük bir başlangıç noktası oluyor ve ortalık karışıyor.Ve genç Elizabeth... Ah,naif,kocaman kalpli,zarif ve tatlı dilli Beth.Bu sonu hak etmedin sen.March Ailesi'nin büyük karmaşası arasında biten bir gül gibiydin.Bir fırtına sonrası boynun büküldü.Kaprisli Meg,Şımarık Amy ve Haşarı Jo'nun aksine yumuşaktın,kırılgandın.340 sayfalık kitapta ancak 50 sayfa yer aldın,ama gönlümde büyük bir yerin var sevgili Beth.

(Aşağısı sinirimi kustuğum SPOİLER alanı)

-SPOİLER BAŞLANGICI

Ya,şu Amy denen kızdan nefret ediyorum,nefret! Nasıl bencil,şımarık ve kibirli bir insan anlatamam.Bir de ablasına büyüklük taslamaya çalışması beni sinir etti.Küçük Kadınlar'da sevmiyordum,bu kitapta nefret ettim.Yazar tutup bu kızı bir de Laurie ile evlendirmesin mi! Çileden çıktım.Sen niye Laurie'yi reddettin ki Jo? İkiniz çok tatlı,dinamik ve mutlu bir çifttiniz.Evlenseydiniz çok mutlu olurdunuz.Neymiş efendim karakterleri uyuşmuyormuş.Evlilik,karakter uyumu değil yüreklerin bağlılığı ve uyumudur.Amy ile Laurie'yi yazar nasıl yakıştırdı hiç bilemiyorum.Laurie,Jo tarafından reddedilince onu asla unutmayacağını ve daima seveceğini söylese de bir hafta içinde abayı Amy'ye yaktı.Nasıl bir aşk hiç anlamadım.Laurie,Jo'yu gerçekten sevseydi gidip bir ay sonra başka kızla (bir de bu kız Jo'nun kardeşi) evlenmezdi.Nasıl sinir oldum,kitabı alıp tırnaklarımı geçiresim geldi.Hayatımda sinir krizleri geçirdiğim nadir kitaplardan.Ben Jo&Lauire aşkını destekliyorum.Lauire ile Beth evlense bile bu kadar gam yemezdim.En azından Beth'i çok seviyorum ama Amy'den ilik ilik nefret ettiğim için bu çift bana yapmacık ve samimiyetsiz geldi.Zaten Beth de zamansız bir şekilde öldü gitti. Yazar,neden Jo ile Laurie'yi evlendirmediği sorulunca "Jo,güçlü bir kadın ve onu bir erkeğe bağlı tutmak istemiyorum," demiş.O zaman niye Fritz ile Jo'yu evlendirdin? Çelişki değil mi bu? Louisa,bu kitapla sinirimi kazandı diyebilirim.Hem en sevdiğim kardeş olan Beth'i öldür hem de desteklediğim çifti evlendirme.

-SPOİLER SONU

İyi Hanımlar ile kız kardeşlerin yaşamına yeniden adım atmak ve onların serüvenlerine yeniden katılmak güzeldi.Meg ve John'un aşkı ve kurdukları aileyi de çok sevdim.Ama spoiler kısmında belirttiğim nedenlerden dolayı ve de üslubun çok sıkıcı olduğundan dolayı konuya adapte olamadım ve okumuş olmak için okudum.İyi Hanımlar,ben de sinir ve üzüntü dışında pek bir duygu uyandırmadı.Puntoların küçük olması da akıcılığı oldukça azalttı.Konunun monoton olması,gereksiz uzatılması ve sevdiğim karaktere azıcık yer ayırması gibi nedenler yüzünden de hiç keyifli bir okunuşu olmadı.Vasat kategorisine girebilecek bir kitap.Artıları ise aile bağlarını güzel yansıtması ve fiyatının ucuz olması.Tipik bir aşk romanı,aynı ailedeki kardeşlerin teker teker aşık olmaları işte.Tek farkı klasik olması ve dönem romanı olması.Bunun yerine aşkı derinden yansıtan Kelebek ile Keman'ı,kardeşliği mükemmel vurgulayan Menekşeler Fısıldarken'i ve aile bağlarına dair son derece ilgi çekici bir kurgusu olan Elveda Haziran'ı okuyun derim.İyi Hanımlar,bende ne heyecan uyandırdı,ne duygu patlaması yaşattı ne de bende bir etki bıraktı.Bu kitabı yarım bırakmamak için savaştım kendimle.Bir tek son sayfaları güzeldi,gerisi vasattı.Maalesef ki tavsiye etmediğim kitaplardan.Herkese keyifli ve huzurlu günler.Değerli yorumlarınızı esirgemeyin lütfen.Hayırlı geceler diliyorum ve incelememi aşağıdaki şiirle noktalıyorum :

Jo,tanışır Profesör Bhaer ile.
Jo'ya aşıktı çılgın genç Laurie.

Amy,gezmelere çıkar başka şehirlere.
Güzel olmasına güzeldi ama,
Davranışları çok bencilce.

Meg,katıldı Brooke ailesine.
Henüz yeni adım attı evliliğe.
Şirin mi şirin ikizleri oldu,
Bu yuvada mutluluk boldu.

Beth,sessiz ve sakin,
Fırtınalar esiyor yüreğinde lakin.

March kızları mutluluğu buldu,
Beni bazen sinir ettiler ama,
Onlar için istediğim de buydu.

Yazan: Ben :)

Tuğçe Gökalp, Küçük Tatlı Heyecan'ı inceledi.
21 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

kız kardeşlerden Tara’nın yaşadığı olayları , sevdiği adam Ford ile yaşadığı birlikteliği ,kız kardeşleri arasında ki ilişkiyi ,otelın gelişim sürecini okudum .Ve Tara’yı bir sürpriz beklemekte .Ne olduğunu açıklayıp, okumayan kişilerin hevesını kaçırmak istemıyorum .

Onur Özkan, bir alıntı ekledi.
17 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Davet
Hobbitler bir sabah uyandıklarında, Bilbo'nun ön kapısının
güneyindeki büyük çayırın çadırlar için kullanılan ipler ve direklerle
dolu olduğunu gördüler. Yola doğru inen eğime özel bir giriş bölümü
kesilip açılmış, buraya geniş basamaklar ve büyük beyaz bir kapı yapılmıştı.
Çayırın yanında bulunan Çıkınsaçması Sırakovukları'ndaki
üç aile dört göz kesilmişti, hobbitlerin çoğu da onlara gıptayla bakıyordu.
Yaşlı Babalık Gamgee artık bahçede çalışıyor gibi yapmaktan bile vazgeçmişti.

Çadırlar yükselmeye başladı.
Çadırların arasında özellikle çok büyük bir çadır vardı;
o kadar büyüktü ki, çayırdaki ağaç olduğu gibi çadırın içinde kalıyor ve
tüm azametiyle bir köşede, şeref masasının başucunda yükseliyordu.
Bütün dallarına fenerler asılmıştı. Bir şey daha vardı ki bu ağaçtan da cazipti
(hobbitler için, tabii): Çayırın kuzey köşesine kurulmuş, muazzam
bir açık hava mutfağı. Çıkın Çıkmazı'na yerleşen cücelere ve
tüm o diğer tuhaf ahaliye ek olarak, bir de civardaki bütün han ve
aşevlerinden akın akın aşçılar gelmişti. Heyecan doruk noktasına vardı.

Sonra hava bulutlanıverdi. Bu, çarşamba günü olmuştu, partinin arifesinde.
Endişe korkunç bir boyuttaydı. Derken, perşembe günü, eylülün yirmi ikisi,
nihayet geldi çattı. Güneş yükseldi, bulutlar yok oldu, bayraklar çözüldü
ve eğlence başladı.

Bilbo Baggins buna bir davet demişti ama aslında birbirine harmanlanmış
bir eğlenti çeşitlemesiydi bu. Yakın civarda yaşayan hemen hemen
herkes çağrılmıştı. Kazara çok az birkaç kişi gözden kaçmıştı ama
her halükârda onlar da geldiğinden, bu pek bir şey değiştirmiyordu.
Shire'ın başka yerlerinden de birçok kişi çağırılmıştı; hatta sınırların dışından
bile birkaç kişi vardı. Bilbo davetlileri (ve fazlalıkları) bizzat kendisi,
yeni beyaz kapıda karşıladı. Girene çıkana –bu ikinciler, arkadan çıkıp
dolaşıp kapıdan tekrar girenler oluyordu– hediyeler dağıttı.
Hobbitler kendi yaşgünlerinde başkalarına hediye verirler.
Âdetlerine göre, pek pahalı, hele hele bu durumda olduğu gibi de
bol keseden hediyeler değildir verdikleri; ama fena bir sistem değildir bu.
Normalde Hobbitköy ve Subaşı'nda her gün birilerinin yaşgünüdür,
öyle ki bu yörelerdeki her hobbit, en az haftada bir, en azından
bir hediye alma şansına sahiptir. Yine de hediyelerden usanmazlar.

Bu sefer ise hediyeler olağanüstü güzellikteydi.
Hobbitçocuklar o kadar heyecanlandılar ki bir süre için az kalsın
yemek yemeyi bile unutuyorlardı. Benzerini ömürleri boyunca görmemiş
oldukları oyuncaklar vardı; hepsi çok güzel ve bazıları besbelli sihirli oyuncaklar. Hakikaten de oyuncakların birçoğu bir yıl önceden ısmarlanmış ve
ta Dağ ile Vadi'den gelmişti ve gerçek cüce işiydi.
Bütün konuklar tek tek karşılanıp, sonunda herkes kapıdan girince şarkılara,
danslara, müziğe, oyunlara ve elbette ki yiyecek ile içeceklere geçildi.
Üç ayrı resmi yemek vardı: Öğlen yemeği, beş çayı ve akşam yemeği.
Fakat öğlen yemeği ile beş çayını diğer zamanlardan ayıran tek özellik,
bu zamanlarda bütün konukların oturup birlikte yemek yemeleri idi.
Diğer zamanlarda ise –on birler öğününden, havai fişek gösterilerinin
başladığı altı buçuğa kadar mütemadiyen– sadece yiyip içen bir sürü kişi vardı.

Havai fişekler Gandalf'a aitti: Onları sadece getirmekle kalmamış,
bizzat kendisi tasarlayıp yapmıştı; ayrıca özel efektleri, kurgulu fişekleri
ve roket filolarını da kendisi ateşliyordu. Fakat bunların yanı sıra bir sürü fişek,
bonbon fişeği, kaynanazırıltıları, maytaplar, meşaleler, cücemumları,
elffıskiyeleri, gulyabanihomurtuları ve gökgümbürtüleri de cömertçe
dağıtılmıştı etrafa. Hepsi de muhteşemdi.
Gandalf'ın sanatı yaşıyla birlikte ilerlemişti doğrusu.

Kıvılcım saçan kuşların tatlı tatlı şakıyışlarını andıran roketler vardı.
Kara duman gövdeli yeşil ağaçlar vardı: Dalları, bütün bir baharın
bir anda fışkırışı gibi açıyor ve parlayan dallar, hayretler içindeki
hobbitlerin üzerine, ışık saçan ve yukarı doğru çevrilmiş yüzlere
değmeden hemen önce tatlı kokular salarak yok oluveren çiçekler döküyordu. Pırıldayarak ağaçların içine doğru uçan kelebek fıskiyeleri vardı;
yükselip kartal veya yelken açmış gemi veya uçan bir kuğu sürüsü
biçimi alan rengârenk alev sütunları vardı; kırmızı bir fırtına ve
bardaktan boşanırcasına yağan sarı bir yağmur vardı;
meydan muharebesinde savaşan bir ordunun haykırışı gibi bir haykırış ile
aniden havaya fırlayan ve tekrar yüzlerce kızgın yılan gibi tıslayarak
su içine düşen bir gümüş mızrak ormanı vardı.
Ve Bilbo'nun şerefine, son bir sürpriz daha vardı;
aynen Gandalf'ın umduğu gibi, hobbitleri aşırı derecede şaşırtan bir sürpriz...
Işıklar söndü. Büyük bir duman kütlesi yükseldi.
Bu kütle uzaktan görülen bir dağ biçimini aldı ve zirvesi parlamaya başladı.
Yeşil ve al alevler fışkırtıyordu. İçinden bir ejderha uçuverdi
– gerçek boyutta değil, ama korkunç derecede gerçeğe benzeyen
bir ejderha: Ağzından alevler yükseliyor, gözlerinde şimşekler çakıyordu;
bir kükreme duyuldu ve ejderha tam üç kez şimşek gibi kalabalığın
üzerinden geçti. Herkes başını eğdi, birçoğu da yüzükoyun yere kapandı.
Ejderha ekspres bir tren gibi gelip geçti, bir takla attı ve kulakları
sağır eden bir patlamayla Subaşı üzerinde infilak etti.

"Bu, akşam yemeği için bir işaret!" dedi Bilbo.
O sancı ile korkulu hava aniden yok oldu ve yüzükoyun yatmakta
olan hobbitler ayağa fırladılar. Herkese yetecek mükellef bir sofra vardı;
yani özel aile yemeğine çağrılmamış herkese. Bu özel davet, içinde
ağaç bulunan o büyük çadırda veriliyordu.
Davetli sayısı on iki düzine ile sınırlandırılmıştı
(Hobbitler tarafından bir Grosa denen sayıydı bu,
gerçi bu sayının kişi saymada kullanılması pek münasip sayılmazdı);
davetliler (Gandalf gibi) akraba olmayan birkaç özel dosta ilaveten,
Bilbo ve Frodo ile akrabalığı olan aileler arasından seçilmişti.
Konukların arasında, ebeveynlerin izniyle orada bulunan birçok
genç hobbit de vardı; çünkü hobbitler, geç yatma konusunda
çocuklarına müsamahalı davranırlar, özellikle de ucunda bedava
bir yemek imkânı varsa. Genç hobbitleri büyütmek için gerçekten
de bol yemek gereklidir.

Bagginslerle Boffinler, bir sürü de Took ile Brandybuck;
birkaç Grubb (Bilbo Baggins'in büyükannesi tarafından akrabaları),
birkaç Chubb (Took büyükbabasının akrabaları) ve Barınaklardan,
Toluklardan, Belkuşaklardan, Porsukevlerden, İyikişilerden,
Boynuzüfleyenlerden ve Ayağıkibirlilerden özenle seçilip davet edilmiş
bir grup vardı. Bunların bazıları Bilbo'nun sadece uzak akrabalarıydı
ve bazıları Shire'ın uzak köşelerinde oturuyor olduklarından
Hobbitköy'e daha önce hemen hemen hiç gelmemişlerdi.
Torbaköylü Bagginsler de unutulmamıştı.
Otho ile karısı Lobelia da davetteydi.
Bilbo'dan hoşlanmaz, Frodo'yu hiç sevmezlerdi ama davetiye hem
yaldızlı kalemle yazılmıştı, hem de o kadar şaşaalıydı ki bu davetiyenin
geri çevrilemeyeceğini düşünmüşlerdi. Ayrıca kuzenleri Bilbo,
geçen yıllar içinde yemek konusunda son derecede ustalaşmış ve
sofrası da etrafa ün salmıştı doğrusu.

Yüz kırk dört davetlinin hepsi, her ne kadar evsahibinin
(kaçınılmaz bir şey olan) yemek sonrası nutkundan korkuyorlarsa da,
hoş bir davet beklentisi içindeydi. Nutkuna şiir dediği şeylerden
parçalar katma eğilimi vardı Bilbo'nun; bazen de, bir iki kadehten sonra,
esrarengiz gezisinin saçma sapan maceralarından bahsetmeye başlardı.
Davetliler hayal kırıklığına uğramadılar: Son derece hoş bir ziyafet,
hatta çok dolu bir eğlenceydi: Zengin, bereketli, çeşitli ve uzun
süreli bir eğlence. Daveti takip eden haftalarda bütün civardaki
erzak alım-satımı hemen hemen durdu; fakat etraftaki dükkânların,
kilerlerin ve depoların çoğunun stoğunu Bilbo'nun yemek servisi tüketmiş
olduğu için buna önem veren olmadı.

Ziyafetten sonra, (ya da hemen hemen ziyafetten sonra) Nutuk başladı.
Mamafih misafirlerin çoğu artık o latif aşamadaydı;
yani "köşeleri doldurma" adını taktıkları hoşgörülü bir havaya girmişlerdi.
En sevdikleri içkilerini yudumluyor, en sevdikleri yemeklerden
çöpleniyorlardı; korkularını unutmuşlardı.
Her şeyi dinlemeye ve her nokta işaretinde tezahürat etmeye hazırdılar.

Sevgili millet, diye başladı Bilbo bulunduğu yerde ayağa kalkarak.
"Konuş! Konuş! Konuş!" diye bağırdı herkes ve bunu koro halinde
tekrarlamaya devam etti; belli ki kendi sözlerine kendileri kulak asmıyordu.
Bilbo yerini terk etti, gidip ışıklandırılmış ağacın altındaki bir sandalyenin
üzerine çıktı. Lambaların ışığı Bilbo'nun gülümseyen yüzüne düşüyordu;
işlemeli ipek yeleğindeki altın düğmeler parlamaktaydı.
Bir eli havada, diğerini pantolonunun cebine sokmuş, ayakta,
herkesin görebileceği bir yerdeydi.

Aziz Bagginsler ve Boffinler, diye yeniden başladı, ve
aziz Tooklar, Brandybucklar, Grubblar, Chubblar, Barınaklar,
Boynuzüfleyenler, Toluklar, Belkuşaklar, İyikişiler, Porsukevler ve
Ayağıkibirliler. "AyakLARıkibirliler!" diye bağırdı yaşlıca bir hobbit
çadırın arkasından. Adı elbette ki Ayağıkibirli idi ve tam adının hobbitiydi;
ayakları hem büyük, hem de fevkalade tüylüydü ve her ikisi
birden masanın üzerinde duruyordu. Ayağıkibirliler, diye tekrarladı Bilbo.
Aynı zamanda, nihayet Çıkın Çıkmazı'na tekrar hoşgeldiniz diyebildiğim
iyi yürekli Torbaköylü Baggins'lerim.
Bugün benim yüz on birinci doğum günüm:
Bugün yüz on bir yaşındayım! "Yaşasın! Yaşasın! Daha nice yıllara!"
diye bağırıp masaları neşe içinde yumrukladılar.

Bilbo harika gidiyordu doğrusu. Bu, tam onların hoşuna giden cinsten bir şeydi:
Açık seçik ve kısa. Umarım hepiniz en az benim kadar eğleniyorsunuzdur.
Kulakları sağır eden bir tezahürat. Evet (ve hayır) haykırışları.
Borazan, boru, flüt ve diğer müzik aletlerinin gürültüleri.
Çadırda, daha önce de belirtilmiş olduğu gibi bir sürü genç hobbit mevcuttu.
Yüzlerce müzikli fişek dağıtılmıştı. Fişeklerin birçoğunun üzerinde
VADİ işareti vardı; bu hobbitlerin çoğu için bir şey ifade etmiyordu
ama hepsi bunların fevkalade oldukları konusunda hemfikirdi.
Fişeklerde müzik aletleri saklıydı, küçük ama mükemmel yapılmış,
büyüleyici ezgilere sahip müzik aletleri. Hatta bir köşede genç Tooklar'ın
ve Brandybucklar'ın bir kısmı, (zaten gerekli olan şeyleri açık seçik
bir şekilde söylemiş olduğuna göre) Bilbo Amca'nın sözünün bittiğini
zannederek ani bir ilhamla bir orkestra kurmuş, canlı bir dans ezgisine
başlamışlardı. Efendi Everard Took ile Bayan Melilot Brandybuck
ellerinde zillerle bir masanın üzerine çıkarak Coşkuhalkası'nı
oynamaya koyuldular: Güzel, ama ziyadesiyle de hareketli bir danstı bu.

Fakat Bilbo sözünü tamamlamamıştı. Yakınındaki bir küçüğün
elinden borusunu kaparak üç kere baykuş gibi öttürdü.
Gürültü yatıştı. Sizi çok tutmayacağım, diye haykırdı.
Bütün meclisten bir alkıştır koptu. Sizleri belli bir Amaç için bir araya topladım.
Bunu söyleyiş tarzındaki bir şey, oradakiler üzerinde bir etki yaratmıştı.
Hemen hemen tam bir sessizlik hâkim oldu etrafa; bir iki Took da
kulaklarını diktiler.Aslında üç ayrı Amaç nedeniyle!

Her şeyden önce, hepinizden ne kadar çok hoşlandığımı,
yüz on bir yılın böylesine mükemmel ve şayanı takdir hobbitler arasında
yaşamak için çok kısa bir süre olduğunu söylemek için.
Müthiş bir onay galeyanı. İçinizden en az yarısını, arzuladığımın yarısı kadar
bile tanımıyorum; ve yarınızdan azını hak ettiğinizin ancak yarısı kadar
sevebiliyorum. Bu pek beklenmeyen ve biraz da anlaması zor bir şeydi.
Orada burada birkaç alkış sesi oldu ama çoğunluk ne dendiğini ve
bunun bir kompliman olup olmadığını çıkartmaya çalışıyordu.

İkinci amacım, yaşgünümü kutlamaktı. Tekrar tezahürat.
Aslında yaşgünüMÜZÜ demeliyim. Çünkü elbette, bugün varisim
ve yeğenim Frodo'nun da yaşgünü. Bugün rüştüne ve
veraset hakkına erişiyor. Yaşlılar tarafından birkaç ilgisiz alkış;
gençler tarafından da "Frodo! Frodo! Bizim kerata Frodo!" haykırışları.
Torbaköylü Bagginsler ise kaşlarını çatarak "veraset hakkına erişiyor"
ile neyin kastedildiğini düşünmeye koyulmuştu.

İkimiz birlikte yüz kırk dört sayısına ulaşıyoruz.
Sizin sayınız da bu harikulade toplama uysun diye ayarlandı:
Affınıza sığınarak, bir Grosa. Hiç tezahürat yok. Bu maskaralıktı.
Konukların birçoğu, özellikle de Torbaköylü Bagginsler, belli ki,
aynı bir paketteki mallar gibi gerekli olan sayıyı tamamlamak
için çağırıldıklarını düşünerek alınmışlardı.
"Bir Grosa ha! Terbiyesizce bir tabir."

Aynı zamanda, eğer fi tarihine değinmeme müsaade buyurursanız,
bugün benim bir varilin içinde Uzun Göl'deki Esgaroth'a varışımın
yıldönümü; gerçi o zaman yaşgünüm olduğu gerçeği aklımdan çıkmıştı.
O zamanlar sadece elli bir yaşındaydım ve yaşgünleri o kadar
önemli gelmiyordu bana. Gene de, ziyafet mükemmeldi,
o zamanlar çok üşütmüş olduğum ve sadece "tok teşekkür ederib,"
diyebildiğim halde bunu hatırlıyorum. Şimdi bunu daha düzgün
bir biçimde tekrarlayabilirim: Verdiğim bu küçük ziyafete geldiğiniz
için çok teşekkür ederim. İnatçı bir sessizlik.

Hepsi artık bir şarkı veya bir çeşit şiirin an meselesi olmasından
korkuyor ve sıkılıyordu. Neden konuşmayı bırakıp, onun sağlığına
içmelerine izin vermiyordu sanki? Fakat Bilbo ne şarkı söyledi,
ne de şiir okudu. Bir an için durdu.

Üçüncüsü ve sonuncusu, dedi, bir şey İLAN edeceğim.
İlan sözcüğünü o kadar yüksek sesle ve o kadar ani söylemişti ki,
ayakta durabilecek kadar ayık olan herkes yerinde dikildi.
Daha önce de söylemiş olduğum gibi yüz on bir yıl
sizlerin arasında geçirmek için kısa bir süre olduğu halde
bunun SON olduğunu bildirmekten müteessirim.
Gidiyorum. ŞİMDİ ayrılıyorum. HOŞÇA KALIN!

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Metis Yayınları - The Fellowship of the Ring)Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Metis Yayınları - The Fellowship of the Ring)