Derya deniz, bir alıntı ekledi.
1 saat önce

Ayeti kerime
"İbrahim'i de gönderdik. O kavmine şöyle demişti: Allah'a kulluk edin, O'na karşı gelmekten sakının"

Abum Rabum, İskender Pala (Sayfa 408 - Kapı)Abum Rabum, İskender Pala (Sayfa 408 - Kapı)
Ragıp Sefa Sarı, bir alıntı ekledi.
18 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Denizde bir tufan esnasında gemilerinin delinmesi / dalgaların onları sarması sonucu karşılaştıkları tehlikeler karşısında halkın Allah'a yakarmasını; bir zarara uğradıkları zaman ya da olumsuz bir hadise ile karşı karşıya kaldıklarında insanlarin korkuya kapılmasını, ağlayıp sızlamasını; daha sonra ise böyle bir şey hiç olmamış gibi
nankörlük etmelerini[*] kur'an "defalarca" reddetmiş ve
böyle yapanları
taşa tutmuştur. Böyle bir din korkuya dayalı bir dindir."
[*] (Lokman 31/32)
وَإِذَا غَشِيَهُمْ مَوْجٌ كَالظُّلَلِ دَعَوُا اللَّهَ مُخْلِصِينَ لَهُ الدِّينَ فَلَمَّا نَجَّاهُمْ إِلَى الْبَرِّ فَمِنْهُمْ مُقْتَصِدٌ ۚ وَمَا يَجْحَدُ بِآيَاتِنَا إِلَّا كُلُّ خَتَّارٍ كَفُورٍ
Dalgalar onları kara bulutlar gibi kuşatınca, dini Allah'a has kılarak ona yalvarırlar. Allah onları kurtarıp karaya çıkardı mı içlerinden bir kısmı doğru yolda kalır. Sözünde durmayan nankörler dışında hiç kimse ayetlerimizi bile bile inkar etmez.
___________________________
19. Asrın materyalistlerinin
"Din tâbîat olayların etkisiyle halkta ortaya çıkan korkunun ürünüdür." dediği şeydir. Dedikleri de doğrudur!
Daha materyalistler ;"Din, korkunun bir ürünüdür" demeden Kur'an bu dinin takipçilerini, kula kulluk edenleri, korkakların ibadet mantığını ve sıniflaşmanın ürünü olan bu dini hedef almıştır.(....)
Ali Şeriati /Dine karşı Din /Sayfa ;68

Dine Karşı Din, Ali ŞeriatiDine Karşı Din, Ali Şeriati

Hayırlı Kandiller
"(De ki: "Biz) Allah'ın (İslam) boyasıyla (boyanmışızdır). Boyası Allah'ınkinden daha güzel olan kim olabilir ki? Biz ancak O'na kulluk edenleriz."
Bakara, 137.Ayet

#ANLAYINCA
[De ki "Hayatımız] Allah'ın rengi [ile renklenir]! Kim [hayata] Allah'tan daha güzel renk verebilir, eğer gerçekten O'na kulluk ediyorsak?"

- Bakara Suresi, 138.ayet

Bozdaglı, bir alıntı ekledi.
Dün 16:49 · Kitabı okuyor

Kulluk konusunda bize düşenin ne olduğunu anladığımız zaman İslam'ın hedeflerini de açık seçik görebileceğiz.

Taşları Yemek Yasak, İsmet ÖzelTaşları Yemek Yasak, İsmet Özel
Tubarsln, bir alıntı ekledi.
 Dün 15:14 · Kitabı okuyor

Gene unutmuştur ki, Allah’tan başka ilah tanıyana Allah her şeyi ilah kılar. Allah’tan başkasına kulluk edeni de Allah her şeye kul eder.

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 109)Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 109)

SK
Ve önce insan olmak gerekir.
İnsan olabilmek için önce kul olman gerekir.
Kulluk için yürek gerekir.
Yürek köpekte de vardır (!)
İBRAHİM , ADEM , YUNUS , MUHAMMED olman gerekir !

Elifcan, bir alıntı ekledi.
21 Mar 23:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...Allah'tan başka ilah tanıyana Allah her şeyi ilah kılar. Allah'tan başkasına kulluk edeni de Allah her şeye kul eder.

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 109)Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 109)
Caykoyevski, Üç Yusuf Üç Rüya Üç Gömlek'i inceledi.
 21 Mar 23:07 · Kitabı okudu · 11 günde · 7/10 puan

Yûsuf iffeti vardır ya. İnsanı gerçekten hayran bırakır. Belki yüzlerce kere dinlememize rağmen Allah aşkına etrafınıza bakın kimin sevgilisi yok? Kim gerçekten bir kızın veya bir erkeğin elini tutmamış?Günümüze bakınca sevgilisi olmamış el ele tutuşmamış insan görüncede ya takdir ediliyor,ya uzaydan gelmiş insan muamelesi yapiliyor. Olması gereken böyleyken neden tuhaf ve garipsiyoruz.Acı bir insanlık... Acınılası bir kulluk..
Gerçekten çağımızın iffetsizlik hastalığına okka gibi Yûsûf kıssası iniyor. Demirci'nin kalemiyle de yoğrulan Yûsuf(a.s) kıssası hem günümüze hem de o zamana ışık tutularak o kadar güzel anlatılmış ki.. Yeri geldiğinde kuyuya düşen siz,yeri geldiğinde kuyuya iten siz, ve belki yâkubca bekleyişten gözlerini kaybeden de siz oluyorsunuz...

Hasetten,dedikoduya iffete çağımızın en sıkıntılı en zayıf noktalarına çok güzel ve yerinde tespitlerde bulunulmuş. Senai Demirci'nin kalemini biliyorsanız aynı tarzda.Şiir gibi kitaptır.nerdeyse her sayfada altı çizili bir cümle vardır kitabımda. Çünkü bazı cümleler öyle bir iniyor ki önünüze işte bu dedirtiyor insana... 'Yâ esefâ'nidalarıyla yankılanan bir ruhumuz var bizimde artık. Pişmanlıklarımızla çaresizliklerimizle. Ama en çok ta af dileyen bir dilimiz gönlümüzle...

Ha sonlarına doğru çok fazla tekrara düşmüş o biraz sıkıyor.

Son olarak kitapta belki en çok etkilendiğim cümleyi buraya bırakmadan önce en azından Yûsuf (a.s) ile ilgili bir kitap okumasanız bile kitapların en güzel kitabında Kur'an da Yûsuf suresinin mealini şiddetle okumanızı tavsiye ederim .
*Herkesin odası su alıyor.Gomlegi sağlam değil kimsenin.Yırtıldı yırtılıyor.
Gömleğin varsa, gömleğe uzanacak eller var bilesin.Elin varsa sen de bir gömleği yırtabilecegini bilesin.Kimse masum değil.*
‌Gömleğimizin kumaşının Yûsuf (a.s) ınkinden, Yûsuf ahlakı olan insanlardan olmak dileğiyle...
‌Vesselam.

Serhan Calba, bir alıntı ekledi.
 21 Mar 13:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hakikatten şaşmayınız!
Hür bir fikir eğitimi görmeyenlerle anlaşmak imkanı var mıdır? Onlar da gerçeğin yüzde yüz yergi ile yüzde yüz övgünün belki de tam ortasında olduğunu bilmez değillerdir. Fakat eski zamanların kulluk ahlakına esirdirler. Yerme , yahut övme , iyilik yahut kötülük gördüğünüze göre , bu ikisini yapmakta onların ahlakına göre , haklısınız. Tarihte gerçeğin ne lüzumu var?..

Zeytindağı, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 11)Zeytindağı, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 11)