Büşra, bir alıntı ekledi.
19 saat önce

Birinin yüreği Üzerinde sahip oldukları güçle o yürekte kendi kendine serpilen yalın sevinç duygularını baskı altına alanlara lanet olsun

Genç Werther'in Acıları, Johann Wolfgang Von Goethe (Sayfa 50)Genç Werther'in Acıları, Johann Wolfgang Von Goethe (Sayfa 50)
AcZ, bir alıntı ekledi.
17 Mar 23:05 · Kitabı okuyor

Bir insanı 7,5 yıl hapishânelerde çürüttükten sonra beraat hükmü veren mahkeme üyelerimiz de müzeliktir. Lanet olsun 7,5 yıl geciken, geciktirilen adalet anlayışına!

Muhsin Başkan, Yavuz Bülent Bakiler (Sayfa 30)Muhsin Başkan, Yavuz Bülent Bakiler (Sayfa 30)
Serhat Şahiner, bir alıntı ekledi.
17 Mar 20:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Lanet Olsun" Adlı Yazıdan
"Kendi menfaatlerini milletlerin menfaatinden üstün tutanlara, kendi hak edilmemiş ekmeklerini yiyebilmekte devam etmek için milletlerini kölelik zincirleri, cehalet karanlığı, korku uyuşukluğu içinde bırakmaya çabalayanlara lanet olsun..."

Markopaşa Yazıları ve Ötekiler, Sabahattin Ali (Sayfa 158 - Yapı Kredi Yayınları)Markopaşa Yazıları ve Ötekiler, Sabahattin Ali (Sayfa 158 - Yapı Kredi Yayınları)

Ay'ın bir boka benzemediği bir geceydi. Yildızlar da görünmüyordu ortalıkta, onları saklayan bulutlar da.

Hiç mi özlemiyorsun beni?’ dedim.

‘korkuyorum’ dedi. ‘sen beni o kadar çok sevdin ki, o yüzden korkuyorum’

onu kafamda çok yüceltip büyüttüğümü, bunun sonucunda muhtemel bir hayal kırıklığı yaşayacağını, bu hayal kırıklığıyla baş edecek gücü olmadığı için de ne yapacağını bilemediğini söyledi. ya da işte buna benzer şeyler..

allah’ım, nasıl da yanılıyordu. ama ne yapabilirdim ki, inançlı bir yanılgı karşıdakinin felaketi bile olsa kolay kolay ortadan kalkmıyor ne yazık ki..

lafı değiştirmek istedim. ay’dan ya da yıldızlardan söz etmeye çalıştım. ama aksi gibi ay bir boka benzemiyordu o gece ve lanet olası yıldızların hiçbiri ortalarda yoktu. bir süre sustum çaresiz..

‘ben seni çok seviyorum’ dedim sonra. bir tek bunu söyleyebildim. canım bir tek bunu söylemek istiyordu. biraz daha susup devam ettim.

olsun’ dedim, ‘eğer varsa kırılacak bir hayal, onu tamir edecek kadar çok seviyorum ben seni.

o sustu bu kez. benden daha uzun sustu, içim acıdı bir an. sanki benden daha çaresiz gibiydi..

‘uyuyalım mı?’ dedi bir süre sonra. her ne durumda olursam olayım, her duyduğumda gülümseyerek itaat ettiğim tatlı bir buyruk gibiydi bu laf. yanımda olsa, sıkıca sarılırdım. değildi..

olur uyuyalım demedim ilk kez. ‘yatalım hadi’ dedim. zor uyunacak bir geceydi ve ben ona yalan söyleyemezdim.

Zuzan, bir alıntı ekledi.
17 Mar 02:12 · Kitabı okudu

Zira artık yüreğim kuru, gözyaşlarım kurudu. İyi yürekli ve safiyane beni kirleten ve kötü hale getiren insanlara lanet olsun! şiirin ve kalbin güneşine doğru yükselen her şeyi kurutan ve solduran, medeniyetin o kuraklığına lanet olsun !

Bir Delinin Anıları, Gustave Flaubert (Sayfa 31)Bir Delinin Anıları, Gustave Flaubert (Sayfa 31)
bayan limon kekiği, İçerdeki Kedi'yi inceledi.
16 Mar 22:08 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Beat kuşağının en renkli yazarlarından biri olan William S. Burroughs, oldukça ilginç hayatı ve hayat tarzı olan bir yazar. Bize yakın çoğuna uzak değişik kafalar yaşayan bir abimiz. Yazılarında, birçok kişinin “kafa karıştırıcı ve ukalaca” olarak nitelendirdiği kolaj yan cut up tekniğini kullanıyor. Kitabımızdan bahsetmek gerekirse, İçerdeki Kedi  ilk kez 1986 yılında yalnızca 133 kopya olarak basılmış.

İçerdeki Kedi, Burroughs’ un kedi güzellemelerini, rüyalarını ve gördüğü yarı halüsinatif hayalleri bir araya getirdiği pasajlarıyla Burroughsseverler için olduğu kadar kediseverler için de farklı bir tecrübe olacak alternatif bir günlük gibi. Burroughs düşlerinden beslenen paragraflarda yine o acayip rüya – gerçek karmaşası mevcut. Şunu da belirtmeliyim ki kitapta sadece kedilerle ilgili tespitler yok tabii ama yaptığı tüm tespitlerin doğru olduğunu göreceksiniz.

Kediseverler ve tabii ki Beatçiler için mis gibi okunacak kitap. Yazarın Jim Morrison ile yapmış olduğu bir çok müzik var bu da dip not olsun.


Yaklaşık aynı yaşlarda gördüğüm başka bir düş: Gün ağarmak üzereyken çatı katındaki odamda oturuyorum ve korunaklı kalemde küçük gri adamların oyun oynadığını görüyorum. 1920′ ler de ki hızlandırılmış filmlerde olduğu gibi çok hızlı hareket ediyorlar… ve puff… gözden kayboluyorlar. Gri sabah ışındaki boş kale. Bu sekansta hareketsizim, sessiz bir tanığım. Büyülü ortam buldozerlerle dümdüz ediliyor. Orman Parkı’ n da artık yeşil ren geyiği yok. Melekler bütün oyukları terk ediyorlar. Tekboynuzlu Atların, Kocaayakların, Yeşil Geyiklerin yaşadığı çevreler gitgide azalıyor, tıpkı yağmur ormanları ve bu ormanlarda yaşayıp, nefes alan varlıklar gibi. Ormanlar motellere, Hiltonlara ve McDonaldslara ( lanet olsun ki bizim ülkemizde köprülere avm lere plazalara ) yer açmak için kesilirken, büyülü evren ölüp gidiyor. ”

Benim Kitaplığım, bir alıntı ekledi.
16 Mar 13:03 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Lanet olsun bencilliğin anası kibir hastalığına! Bir başkası için acı çekmeye devam edelim!

Therese İle Laurent, George Sand (Sayfa 207)Therese İle Laurent, George Sand (Sayfa 207)
Uğur KIRBUGA, bir alıntı ekledi.
15 Mar 23:00 · Kitabı okuyor

Bu yönden düşünün bi.
Lanet olsun!” dedi yüksek sesle. Pravca, küfür etmek için iyi bir dil değildi. Cinsellik pis bir şey olmayınca, günaha girme diye bir şey olmayınca küfretmek zordur. “Of, lanet olsun!” diye yineledi.

Mülksüzler, Ursula K. Le Guin (Sayfa 221 - Metis Yayınları)Mülksüzler, Ursula K. Le Guin (Sayfa 221 - Metis Yayınları)
Timur Alesgerzade, bir alıntı ekledi.
15 Mar 18:58 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Hımm! Lanet olsun hayata be! Sonu yok namussuzun!"

Zorba, Nikos Kazancakis (Sayfa 47 - Can yayınları)Zorba, Nikos Kazancakis (Sayfa 47 - Can yayınları)