Dedim dilber gel bir pazar edelim
Dedi ben alışı verişi bilmem
Dedim mahabbetten kuralım çarşı
Dedi ben tenhada görüşü bilmem

Dedim işittim ki Ferhad Şirin'i
Dedi aşk yoluna koymuş varını
Dedim Ferhad vermedi mi serini
Dedi düşmanım çok şer işi bilmem

Dedim Kerem yanmış Aslı yoluna
Dedi Aslı düşmüş elin diline
Dedim Kamber ölmüş Arzu yoluna
Dedi ben inkisar kargışı bilmem

Dedim Ruhsat sana olmuş mülazim
Dedi bir ruhsat da olsun ne lazım
Dedim eğer kabul olsa niyazım
Dedi ben oraya varışı bilmem

Ruhsati ..

"Uruguay'da politik tutuklular izin almadan konuşamazlar, ıslık çalamazlar, gülümseyemezler, hızlı yürüyemezler, başka tutuklularla selamlaşamazlar; gebe kadın, yan yana kadınla erkek, kelebek, yıldız ve kuş resmi yapmaları da yasaktır.

Bir Pazar günü ‘ideolojik fikirler beslediği için’ işkenceden geçip hapse atılmış olan öğretmen Didasko Perez’i beş yaşındaki kızı Milay ziyaretine geliyor. Milay babasına bir kuş resmi getiriyor. Muhafızlar resmi, cezaevinin kapısında yırtıyorlar.

Ertesi Pazar, Milay babasına bir ağaç resmi getiriyor. Ağaçlar yasaklı olmadığından resim içeriye alınıyor. Didasko resmi övüyor, sonra ağaç dallarının arasına serpiştirilmiş, yarı gizlenmiş duran, renkli, küçük beneklerin ne olduğunu soruyor: “portakal mı bunlar? Yoksa başka meyve mi?”

Çocuk parmağını babasının dudaklarına bastırıyor: ” ŞŞşşş”

Sonra eğilip babasının kulağına fısıldıyor: “Saçma konuşmasana… Görmüyor musun, göz bunlar… Senin için gizlice soktuğum kuşların gözleri.”

Kadınlar, Eduardo GaleanoKadınlar, Eduardo Galeano
Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
14 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Şu ana kadar bana hep sabır dendi, biraz daha sabır! Peki ama nereye kadar, insanın ne zamana kadar sabretmesi gerektiğini de bilmesi gerek. Biri bana altı ay, hatta bir yıl daha sonra her şey düzelecek diyebilseydi, iyi diyecektim ve benden istenen her şeye katlanacaktım... Tanrı’ya şükürler olsun, beklediğim gün geldi. Dün akşamdan bu yana kendimi nasıl hafiflemiş, nasıl huzurlu hissettiğimi bilemezsiniz! Kendimi yaşamaya yeniden başlamış gibi hissediyorum. Bu sabah erkenden kasabaya indik. Bu sizi şaşırttı, değil mi? Artık yakında bu beladan kurtulacağımı bildiğime göre, başkalarının ne söyleyecekleri, ne düşünecekleri bana nasıl baktıkları, acıyıp acımadıkları umurumda bile değil... Kendi kendime bu aptalca bekleyişin ve sabrın artık biteceğini kanıtlamak için her gün kasabaya inip dolaşmak istiyorum. Yarın, pazar, siz de izinli olduğunuza göre olağanüstü bir programımız var.

Sabırsız Yürek (Acımak), Stefan ZweigSabırsız Yürek (Acımak), Stefan Zweig

Hz. Osman Efendimiz daimi surette Kur’an ile meşgul olur ve neredeyse aralıksız Mushaf-ı şerifi okurlardı. O kadar ki şehid edildiklerinde mübarek kanları ile suladıkları Mushaf çok okunmaktan aşınmış bir haldeydi. Buyurmuşlardır ki:

“Eğer kalplerimiz temiz olsaydı, Rabbimizin kelamına doyamazdık. Ben Kur’an okumadığım bir günümün geçmesini istemem” [13]

Gazali bir nevi zikir olan Kur’anı çokça okumak bahsinde çokça Kur’an okuyan Hz. Osman Efendimizi misal verir:

“ashâb (r.a), Kur’an’ı hiziplere ayırmıştır. Haftada bir hatim indiren bir kimseye gelince, Kur’an’ı yedi kısma ayırmalıdır. Rivayet ediliyor ki, Hz. Osman (r.a) Cuma gecesi Bakara sûresinden başlayarak, Mâide sûresinin sonuna kadar okuyordu. Cumartesi gecesi En’am sûresinden Hûd sûresine kadar okuyordu. Pazar gecesi Yûsuf suresinden Meryem süresine kadar okuyordu. Cumartesi gecesi Taha sûresinden Hz. Musa ile Firavun’dan bahseden Kasas sûresine kadar okuyordu. Çarşamba gecesi Zümer sûresinden, Rahmân sûresine kadar okuyup, Kur’an’ı hatmediyordu.[14]1.Gün:Cuma gecesi;Fatiha_i Şerife Süresinden Maide Süresi dahil,

2.Gün:Cumartesi gecesi;Enam Süresinden Hüd Süresi dahil,

3.Gün:Pazar gecesi;Yusuf Süresinden Meryem Süresi dahil,

4.Gün:Pazartesi gecesi;Taha Süresinden Kasas Süresi dahil,

5.Gün:Salı gecesi;Ankebüt Süresinden Sad Süresi dahil,

6.Gün:Çarşamba gecesi;Zümer Süresinden Rahman Süresi dahil,

7.Gün:Perşembe gecesi;Vakıa Süresinden Nas Süresi dahil.

Bunca yıl sönmemiş umudum, nisan değilse mayıs, perşembe değilse pazar...

Attilâ İlhan

Zehra, bir alıntı ekledi.
 21 saat önce · Kitabı okuyor

Gerçek Savaşım
Üniversitede okumak uğruna işkenceye bile katlanabileceğimi hissediyordum. Eğer bana:
"Okuyabilirsin, ama bu yüzden her pazar Nikolayevskaya alanında sana dayak atacağız," deselerdi sanıyorum ki hemen kabul ederdim.

Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 118)Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 118)
Sadrettin A, bir alıntı ekledi.
23 saat önce · Kitabı okuyor

24 Ağustos 1572 Pazar günü Paris’te 3 gün süren Saint Barthelemy katliamında 30.000 Protestan ve Calvinist öldürüldü.

Rönesans Avrupası, Halil İnalcık (Sayfa 254)Rönesans Avrupası, Halil İnalcık (Sayfa 254)

"Kitap Ağacı Trabzon"
Kitap Ağacı Trabzon etkinliği kapsamında 25 Mart Pazar günü kitap etkinliği yapılacaktır. Etkinlik kitapları Bozkırkurdu ve Kuş Uçar Kanat Ağlar dır. Katılmak isteyen arkadaşlara duyurulur. Altta da etkinlik davet resmini ekledim. Hepinizi bekleriz. Keyifli okumalar. :)

https://i.hizliresim.com/W7PL1N.jpg

esra k., bir alıntı ekledi.
 Dün 06:49 · Kitabı okuyor

Esin geldi, ben bunu yazdım değil. Mesela "Bugün Pazar" şiirinde bunu görüyoruz. 10-12 satırlık bir şiiri beş altı defa yazıyor. Bir kelimeyi değiştiriyor, kelimenin yerini değiştiriyor. Yaptığı işi çok önemsiyor Nâzım.

Atlas Tarih - Sayı 51, Kolektif (Sayfa 20)Atlas Tarih - Sayı 51, Kolektif (Sayfa 20)