Latin Amerikada Sinema
"İspanyolca konuşan Latin Amerika ülkelerinde seyirciler, İngilizce Hollywood filmleri yerine İspanyolca filmleri yeğleyince, Arjantin sineması büyük bir dış pazar desteği buldu."
Hangi yol olursa olsun, hepsi aynı mutlak sona varıyor. Bu dünya nereye gittiği belli olmayan başıboş sokaklarla dolu, herkesin buluştuğu pazar yeri de ölümün ta kendisi.
Mustafa Kemal, Erzurum Kongresi sonrasında, Müslüman milliyetçisi söylemini kullanmanın yanı sıra değişik konularda İslami referanslar vermeye ve dini sembollerden yararlanmaya özen göstermiştir. Karşılaştırıldığında, kamuya yönelik açıklama, telgraf ve genelgeleri ile Heyeti Temsiliye oturumları benzeri bürokrat toplantılarında kullandığı ifadeler arasında, bu açıdan, ciddi farklılıklar görülebilmektedir. Örneğin, Sivas'tan Ankara'ya gelişinde yaptığı konuşmada, Batı devletlerini İslam dinini resmen tanımayarak, Müslümanları Cuma yerine "Pazar gününü yevmi tatil ve mübarek suretinde" tanımaya zorlamakla suçlamış, yaklaşık on altı yıl sonra kanunlaştıracağı uygulamayı bir İslamcı uslubuyla eleştirmiştir.
Bir ülkede şu 5 şey yoksa orada durmayın: güçlü yönetim, adil yargıç, sabit pazar, bilge hekim ve bir akarsu
Pazar şaraplarına, mevsimsiz güneşe, beraber gülünmüş fotoğraflara, kahvaltı sonrası şekerlemelere, uzun araba yolculuklarına ve güzel göbekli kadınlara inanıyorum.!
bir pazar yorgunuyum sevgili günce yazılı olmuşum dün gece sosyalden ve dinden sahici sanat çalışmışım, dolmuşum ta boğazıma büyük müzik, uzun roman, mutlak kibirle deri değiştirmişim Beşiktaş'a geçerken alelacele bugün pazar, bugünpazar gazeteleri alıp basıyorum yaralara ekleriyle küçükkentsoyluya bir kalıp ezine balkonda begonya güzeldir vesaire vapurların biteviye geçtiğini bilmek hem şu yönde
Çalışan yoksul bir adam için pazar gününün ne demek olduğunu bilirim. Özellikle de pazar akşamının ne demek olduğunu bilirim ve bildiğime bir anlam ve bir biçim verebilseydim, yoksul bir pazar gününden bir insanlık yapıtı yaratabilirdim.
Pdf/KindleKitabı okuyor
495 syf.
10/10 puan verdi
·
8 günde okudu
Çok güzel bir kitap okudum. Beni alıp zamanda yolculuk yaptırdı. Televizyonun geldiği ilk yıllara gittim. Çocukların özgürce dışarda oynadığı zamanları gördüm, Ağaçlara tırmandık. Tam bir #nostalji 60lardan esintiler70ler 80lerderken 90larda bu yılların küçük esintilerini de hatırladım. Her dönemde çağ ile birlikte insanlar da değişti. Şimdi bakıyorum, z kuşağına gerçekten en kötü çocukluğu ve gençliği onlar geçirdi. 80lerin sonlarına doğru doğup 90ların çocukluğunu yaşayan biri olarak, geçmişin izlerini bile yaşamış olsak diyebilirim ki, biz eğlebildik, birçok şeyin değerini de bildik. Gerçi ben bir dönem aile içindr 70leri yaşamış olabilirim. Rahmetli babam radyo ve televizyon tamircisi olmasına rağmen bizim evden 37 ekran siyah beyaz tvnin çıkması 90ların ortasını bulmuştu. canım babam yeni çağı pek sevmezdi. Annem file pazar çantalarını, kağıt keseleri özlerdi. Bazen tüp kuyruğunu anlatırlardı da tuhaf bakardık. 90ları anlatınca yeğenimin tuhaf bakmasını şimdi anlıyorum. Bu kitap bir roman değildir. Dipten tırnağa kadar Türk aile ve sosyal yapısının değişim ve gelişimini anlatan, bazen dert yanan bir eserdir. Okuyun, hediye edin! Dehşet ve ibretle tavsiye ederim. Cihan'ıma da bu eşsiz hediyesi için çok teşekkür ederim
Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek
Bir Maniniz Yoksa Annemler Size GelecekAyfer Tunç · Can Yayınları · 20211.585 okunma
Pazar akşamları
Şimdi kılıksızım, fakat Borçlarımı ödedikten sonra İhtimal bir kat da yeni esvabım olacak Ve ihtimal sen Yine beni sevmiyeceksin. Bununla beraber pazar akşamları Sizin mahalleden geçerken, Süslenmiş olarak, Zannediyor musun ki ben de sana Şimdiki kadar kıymet vereceğim?
Hani konuşmuştuk ya, insan vücudu tatile giderken ne bulursan tıkıştırdığın bir bavul gibi. Bir kere açtıysan bir daha katiyen aynı şeyleri içine sığdıramıyorsun. İşte benim de kendimi söküp takmaya çalıştığım o gece, bütün organlarımı hatırladığım kadarıyla yerlerine yerleştirdikten sonra bir parçam dışarıda kaldı. Anlayacağın, bir süredir beynimi dandik bir pazar poşetinde taşıyorum. Eksik kadroyla iyi bir mücadele sergileyemiyorum, ben ayrılmak istiyorum Osman.
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.