• 128 syf.
  ·2 günde·Beğendi·10/10
  İlk incelemem, ilk deneyimim, sürç-i lisan ettiysem şimdiden affola...

  Neler yazacağımı nerden başlayacağımı bilemiyorum.Okudukça yüreğime işleyen defalarca açıp okuyabileceğiniz ve her okuyuşunuzda gerçek yaşanmışlıklarla karşılaşacağınız bir Hikaye & Deneme olan Mor Melankoli.. Kitabı okuyan herkesin kendinden bir parça bulacağını düşünüyorum.
  ....
  Gece olunca başlar duygular yoğunlaşmaya..Gece midir bizi hüzünlendiren yoksa gecenin yalnızlığı mıdır içimizde ki acıyı yüzümüze çarpan?
  Her insanın bir acısı bir de o acıyı veren aşkı vardır.Aşk diyorum ama her gönüle giren aşk değildir galiba..
  İnsanlar aslında en çok kendilerini kandırıyorlar “Seviyorum “diyerek.
  Ama her seviyorum diyen başta kendine yalan söylemiş oluyor.Sonra ansızın bir sabah sessiz sedasız çekip gidiyor hayatından..Ne kadar sahte insanlar var dünyada dimi..
  Hisler, duygular hep yalan.!

  “Sahi nasıl gidiliyor anlatsana?”

  Ah umutlar! Ah içimizdeki yangınlar!Sözlerin bittiği cümlelerin tükendiği zamanlarda geriye sadece umuttan çok uzak bir bekleyiş kalır.
  Nasıl unutur insan, geçmişi?
  Nasıl silip atar onca hatırayı?
  En çok hatıralar yoruyor insanı.Unutmak istedikçe karşına çıkar hatıralar yüreğine umut eker tekrardan ama bilmez ki gidenlerin geri gelmediğini..

  Zamanla özler geri gelir sanırsın çaresizce beklersin zamanın geçmesini ama zaman ne kadar geçsede giden gelmiyor geri..
  Nasıl vazgeçtin seni böyle delice severken?

  “Ölen hayvan imiş, âşıklar ölmez.”diyen Yunus Emre ne güzel ne doğru söylemiş dimi.Gerçekten gönülden seversen hiçbir aşk ölmez.Ölen,içinde ki hevestir.
  Aşkıda bir heves uğruna kirleten vefasızlarla doldu dünyamız sanki..

  Aşkı Öldürmek...
  Aşk ölür müydü sahi?
  Aşk ölmez ki.Nasıl öldürülür?Âşık istese bile aşk öldürülmez.
  Korkuyorum, deyip aşktan vazgeçilmez..

  Aşktan korkmak..

  Günler gelir geçer sen sadece beklersin küçük bir umut kırıntısına tutunarak.
  Böylece sürüp gider bekleyişlerin,zaman geçer,gün olur ay olur hatta yıl olur sen sadece beklersin...
  Zamanla umudunda terk edip gider seni yerini umutsuzluğa bırakır.Alışırsın zamanla.Onsuz da yaşanacağını öğrenirsin, yaşadıkça.
  Sonra anlarsın gelmeyecek ve olmayacak şeylere takılıp kaldıkça zamanını boşa harcadığını kendine kötülük yaptığını..
  Bunca yaşanmışlığın sonunda yeni bir sayfa açmak mümkün müdür sizce?
  Belki mümkün değildir ama açılan yaraları sarıp iyileştirmeye çalışmak mümkündür sanırım.

  Gözden ırak gönülden de ırak olur derler..
  Ara sıra hatırlarsın içinde ince bir sızı hissedersin sonra ağır ağır kaybolur gider.
  Sevmekten,sevdalanmaktan tekrar aşkla yanmaktan kaçarsın sana göre değildir artık sevdalanmak, hayatını sevdaya adamak.Sevmek,âşık olmak,mutluluk hayalleri kurmak çok uzak bir ihtimal olur senin için.
  Belki de mutluluk, çocuklukta kalmıştı...Kim bilir?
  Zaten hep böyle değil miydi ? Birisi gelir sana aşkı, sevmeyi öğretir sonra yüreğini de söküp götürür.Bazen değmediğini anlarsın değer verdiğine üzülür kalırsın.
  Yarım kalırsın tıpkı iki mısra yazarsın dörtlük olmaz ya, işte öyle kalırsın.

  Acıların dili yoktur.Yaşanıp gider ve yaşadıkça öğrenir insan hayatı...
  Her şey gelip geçer.Yeni hikayeler çıkartır hayat karşımıza.
  ...
  Hoşça kal uzak hatıralarım,
  Hoşça kal yarım bıraktığım,
  Seni sevmek güzeldi,
  Hoşça kal kalp yaralarım.
  ...
  Beni derinden etkileyen bu kitaba düşüncelerimi de ekleyerek incelememi noktalıyorum.
  İncelememi okuduğunuz için teşekkür ediyorum :)
  Kesinlikle ama kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum sizinde kendi hayatınızdan parçalar bulacağınızı düşünüyorum.
  Okuma aşkınız hiç bitmesin...
 • İçimde ki çocuk!
  Sen çok yaşa emi...

  Buyüyen adamlar, seni üzmesin.

  "Yaw he he !" deyip geç onları...

  Ablam, abimm diye görünen riyakâr insanlardan böyle uzak dur. Onlar seni öldürmek isterler her zaman...

  - Halbu ki insan hep kendi işine baksa insanları insanlara kötülemeseler ne güzel olurdu... - -

  Bu sebeple ben cehennemde yanmak istemezdim mesela. Onu öyle kabul.edip kendi işime bakardım. Acaba insanlar neden baskalarının işine haddini bilmeden burnunu sokarlar ki .🤔
  Hiç anlayamadım. Anlamakta mümkün olmayacak sanırım.

  Bu işler bana göre değil..
 • geçen gün tanrı ile konuştum.

  ne düşündüğünüzü biliyorum. konuştuğun kişinin tanrı olduğunu nereden biliyorsun?

  açıklayacağım, ama şunu söyleyeyim, sorduğum bütün sorulara –yani hepsine- cevap vererek beni ikna etti. bütün sorularıma makul ve tatmin edici cevaplar verdi. sonunda, onun tanrıdan başka birisi olmadığını kabul etmek zor değildi.

  tuhaf olan şu ki; ben hala bir ateistim ve biz bu konuda bile hemfikirdik.

  her şey 8.20 de paddington’dan dönerken başladı. kendime cam kenarı bir koltuk seçtim, bağıran haylaz çocuklar ya da sarhoş holiganlar yoktu. oturdum, bir şeyler okuyordum ve o yürüyordu.

  neye benziyordu?

  kesinlikle beklediğiniz gibi değildi. 30 yaşlarındaydı, kot pantolon ve “hobgoblin” tişörtü giymişti. gayet sıradandı. işçiye ya da benim gibi bir bilgisayar programcısına benziyordu.

  “burası boş mu?” dedi.

  “buyrun.” dedim.

  oturdu. umursamadım ve besin zincirine giren genetiği değiştirilmiş yiyeceklerle ilgili yazıma döndüm.

  “bir şey sorabilir miyim?”

  bir ve ya belki iki sorudan fazla sormaması gerektiğini ifade eden bir ses tonuyla “evet” dedim. konuşacak havada değildim.

  “neden tanrıya inanmıyorsun?”

  şerefsiz!

  bu tip konuşmaları severim ve tanrıya inananların mantıksız inançları hakkında saatlerce konuşabilirim. ama havamda olursam! bu, 20 yaş dişini çektirmek için randevuna 20 dakika kala kapını bir yehova şahidinin çalmasına benziyor. kalmak istiyorsun. ama asıl eğlence için bile zaman yok. ve biliyordum, standart cevabımı versem cardiff’e vardığımızda hala tartışıyor olurduk. havamda değildim işte! başımdan savmam gerekiyordu.

  ama sonra birden düşündüm; “garip! tamamen yabancı olan bu adam, benim ateist olduğumdan –ki doğru- nasıl bu kadar emin?” eğer arabamı sürüyorken böyle bir şey olsaydı, bu kadar gizemli olmazdı. narin hıristiyan balığına karşın, arabamın arkasında darvin balığı vardı. buna dikkat eden herhangi biri benim inançlarıma dair bir fikir edinebilirdi. ama bir trendeydim ve “evrim” tişörtümü bile giymemiştim. “the ındependent” okumak ateist olmanın göstergesi değilken bu adamın benim ateist olduğumu nasıl anladığını merak ettim.

  “seni bu kadar emin yapan şey nedir?”

  “çünkü” dedi, “ben tanrıyım ve sen benden korkmuyorsun”

  bana inanmak zorundasınız. ama bu tip durumların çoğunda konuşan kişi akıl hastanesi ya da en azından prozac adayı olarak görülür. bazen de şaka olarak adlandırılır.

  buna “rastgele olay” demek çok zor ama tam olarak öyle oldu. sesindeki ya da tavrındaki hiçbir şey beni aksi yönde etkilemedi. böyle söylemişti çünkü böyle olduğuna inanıyordu. rasyonel konuşmaları, uyuşturucu etkisinde ya da beyinsel bozukluklarının olmadığını gösteriyordu.

  - peki sana neden inanayım?

  “tamam” dedi, “neden bana birkaç soru sormuyorsun? istediğin herhangi bir şeyi sor. şüpheci aklını tatmin edecek miyim, gör.”

  - ben kimim?

  + stottle. 10 ağustos 1947, bristol, ingiltere, doğumlu harry stottle. baban paul, annen mary. duke of yorks krallık askeri okulunda okudun. sandhurst ve oxford’da exobiyoloji yüksek lisansı yaptın. başarısız bir rock şarkıcısı, 10 yıldır ticaret sendikası aktivisti, sonraları kendi işini kurmuş bir bilgisayar programcısı, web uzmanı ve ilham verici bir filozofsun. amerikan vatandaşı michelle ile evlisin ve önceki evliliğinden 2 çocuğun var. hazırladığın programla ilgilenen bir yatırımcıyla başarılı geçmiş gibi görünen bir iş görüşmesinden eve dönüyorsun. bu sabah otelde tam bir ingiliz kahvaltısı yaptın. tek eksik ingiliz sostu ve sen bunu istedin.

  durdu.

  + ikna olmadın. hmmm… seni ne ikna eder? telepatik bağlantı için iznini isteyebilir miyim?

  - iznime ihtiyacın mı var?

  + teknik olarak hayır. etik olarak evet.

  - tamam. izin veriyorum. beni ikna et.

  + peki. en gizli şifren ve sebebi...

  ciddi bir hacker şifremi elde edebilirdi, fakat sebebini kimse –yani hiç kimse- bilemezdi.

  o bildi.

  siz olsanız ne yapardınız?

  nispeten daha önemsiz ama bana özel birkaç soru daha sordum. (mesela bebekken ilk söylediğim kelime gibi – “armadillo” dedi.) tamamen ikna olmuştum. bu noktada olası 3 açıklama vardı.

  birinci olasılık rüya, halüsinasyon ya da hipnozdu. hiç kimse böyle bir şeyi anlayamazdı. bir oyunda gibiydim. rolümü oynuyordum. olaydan beri devam eden detaylı hatıralar ve benim güncel notlarımla birlikte halüsinasyonun bugüne kadar devam etmediğini düşünürsem bu seçeneği reddetmek zorundayım. geriye iki seçenek kaldı.

  gerçek bir telepat olabilirdi. şimdiye kadar kesinlik kazanmış böyle bir şey yoktu ama yine de bir olasılıktı. benim en gizli sırlarımı bilmesini bu şekilde açıklayabilirdim. ama başka şeyler bununla açıklanamazdı. özellikle, daha sonra sorduğum sorulara verdiği cevapların sebebi bu olamazdı.

  sherlock holmes’un dediği gibi; muhtemel seçenekleri elediğinde geri kalan şey, ne kadar imkansız olsa da gerçektir.

  iyi gözlemci, sherlock.

  bu adamın, olduğunu iddia ettiği kişi olduğuna inanmak zorunda kaldım.

  peki, şimdi ne yapardınız?

  eğer bir gün tanrıyla karşılaşırsam, ona milyonlarca soru soracağımı herkes bilirdi. ben de “neden olmasın?” diye düşündüm. konuşmanın detaylarını okurken bana hak vermelisiniz. bu sadece garip değil aynı zamanda sıra dışı bir şeydi. ve evet, biraz gergindim. doğru kelimeleri bulamadıysam bana kızmayın. söz veriyorum, ana fikri yakalayacaksınız.

  - kendime gelmem biraz zaman aldıysa özür dilerim, ama bir tanrıyla konuşmak her gün başıma gelen bir şey değil.

  + tek tanrı! diye araya girdi.

  - hassas! diye düşündüm.

  + tam olarak değil. sadece bir düzeltme.

  yavaş yavaş alışıyordum.

  düşüncelerimi kontrol etmeye çalışıyordum. kendi kendime “sakin ol harry. hayatın boyunca böyle bir durumda olmak istedin. ve işte oldun. sakin ol ve hayatının fırsatını kaçırma” dedim.

  “kaçırmayacaksın” dedi.

  siz söyleyin. o kısa anda bunun diğer her şeyden daha gerçekdışı olduğunu hissettim. yanımda oturan bu adam gayet açık ki aklımdan geçen her şeyi okuyordu. pantolonunun cebinde bir başkasının elini bulmak gibi bir şeydi.

  fakat izin vermiş olmamdan başka bir şey beni bu beyin işgalini kabul etmeye meylettirdi. onun yetenekleri ya da algısı bana açıkça güven vermeye başlamıştı. bu yüzden, söylediği sözlerin bana güven verdiğini ve rahatlattığını çok net hatırlıyorum. tıpkı amaçladığı gibi… bu adam muazzam bir çekim gücüne sahip olmalıydı.

  sonra tekrar başladık.

  - insan mısın?

  + hayır.

  - hiç oldun mu?

  + hayır, ama benzeri, evet

  - yani evrimin bir ürünüsün?

  + kesinlikle, kendi kendimin evrimi

  - ve bizimki gibi yaşayabilen, dna temelli bir türden evrimleştin?

  + doğru

  - seni tanrı yapan şey tam olarak neydi?

  + kendim yaptım

  - neden?

  + iyi fikir gibi görünmüştü

  - peki ya güçlerin? bizim türümüzdeki batıl inançlı insanların sana atfettikleri güçlerle herhangi bir alakası var mı?

  + çok yakın

  - yani her şeyi bizim için yarattın.

  + tabi ki hayır.

  - ama evreni sen yarattın.

  + işte bu evet.

  - ama tek başına değil.

  + tek başıma

  - ne demek istediğimi biliyorsun

  + kimse kendi ailesini yaratamaz. bu yüzden hayır.

  - açık konuşmama izin ver. sen tamamen bir doğal fenomensin.

  + tamamen.

  - bizim bir gün anlayabileceğimiz ve kontrol edebileceğimiz bir mekanizmadan mı ortaya çıktın?

  + bizden kastının ne olduğuna bağlı ama evet.

  - eğer insan ırkı o seviyeye gelemezse başka türler mi gelecek demek istiyorsun?

  + sadece bir tür

  - peki dünya dışında bizim seviyemizden ilerde olan kaç ırk var?

  + sadece birkaç tane. 14 milyondan daha az.

  - birkaç mı?

  - vay bee!

  - bizim seviyemizde kaç tane var?

  + şu anda 4,5 milyardan biraz fazla

  - yani bizim uzaydaki önemimiz dünyadaki ortalama bir joe’nun dünyadaki önemi kadar. öyle mi?

  + biraz daha az. seviye bir, ki bu sizin seviyeniz, uçan makinelerin icadıyla başlar. diğer seviye, herhangi bir türün bir şeye bağlı olmadan yaşamayı başarmasıyla başlar. yani sizin güneşiniz gibi… onlar herhangi bir yıldız sistemine bağlı kalmadan yaşamayı başardılar. insanlık sadece uçan makine aşamasında ve hayal edebileceğin gibi, seviye bir sürüsünün en altına yakın bir seviyede.

  - yani günün birinde, kardashev ve asimov’un bahsettiği gibi, kendi güneşimizi kontrol edebilecek miyiz?

  + tam tersi. bunlar evreni kontrol edebilmek için daha büyük makinelere ve dolayısıyla daha çok enerjiye ihtiyacının olduğunu düşünen, evrimi hala devam eden mekanik türlerin bakış açılarıdır. gerçek bunun tam tersidir. geliştikçe daha az enerjiye ihtiyaç duyarız ve çevremize daha az etkimiz olur. siz cisimleri kontrol edersiniz ki bu çok fazla enerji gerektirir. biz enerjiyi kontrol ederiz ki bu hiçbir şey gerektirmez. sonuç olarak, seviye ikideki bir türü, o izin vermediği sürece, tanıyamazsınız bile.

  - bütün bu evrimleşen türler, hepsi senin çocukların mı?

  + onları bu şekilde görmeyi seviyorum.

  - peki amaç?

  + en basit şekliyle, “hayat devam etmeli”. kendi motivasyonum evrenin zekâsını optimize etme isteğimdir. sizin tabirinizle, mutluluğu maksimize, acıyı minimize etmeye uğraşıyorum. fakat mutluluğun büyük bölümü farklı varlıkların iletişiminden ortaya çıkar. benim seviyeme ulaştığınız anda, milyarca farklı varlık olmaya son verip harika bir bütün olacağız. hiç bir kurum yaşama isteğini kaybedene kadar ölmez. ben, gelişmiş ve kendini bilen biri olmama rağmen, ya da şöyle söyleyeyim, gelişmiş ve kendini bilen biri olduğum için biliyorum ki, bu yol boyunca kaybettiğimiz mutluluk yeni bir zekâyla tanışmanın ya da ondan bir şeyler öğrenmek ve ona öğretmenin basit ve tahmin edilemez zevkidir. bu yüzden önemli olan birlik sağlamaktır. bu evrendeki ilk ölümsüz benim. son olmak istemiyorum

  - yani potansiyel olarak senin gibi bir tanrı daha üretmeye müsait bir evren mi yarattın?

  + doruk noktası geçici olacak, ama tüm orgazmlar gibi, buna değecek.

  - o an bizim yeni tanrımızın seninle birleştiği ve tekrar bir olduğumuz an mı?

  + sakın küçümseme. ben de dâhil hepimizi yaşatan bu coşkulu görüştür. ve bu olduğu zaman, coşku bu evrenin yaşından birkaç kat daha fazla bir zaman devam edecek. bana inan, çalışmaya değer.

  - evet, sanırım yüz milyarlarca yıllık bir orgazmın çekiciliğini görebiliyorum.

  + ve insanlar yaşabildikleri orgazmdan gerçek keyfi nasıl alacaklarını bile bilmiyorlar. bu basit sanatın ustası olana kadar bekle.

  - yani tamamen seksle ilgili, öyle mi?

  + cinsel zevk üremenin karşılığında alınan bir ödüldür, bu sizin seks yapmak isteyişinizin sebebidir. bu başlangıç olarak biyolojik evrimi desteklemek için gerekli. fakat ne zaman bu aşamayı bitirdiniz ve artık üremeye gerek yok, o zaman seksin vaat ettiği zevkten çok daha yoğun bir zevki öğreneceksiniz.

  - kulağa hoş geliyor.

  - bütün bu olanlarda senin etkin ne kadar? big bang(büyük patlama)’i gerçekleştirecek sistemi hazırladın ve arkana yaslayıp seyir mi ettin? yoksa yaşam için uygun ve verimli gezegenlere tohumları mı ektin?

  + maddenin kendini var edecek aklının ilk önemli seviyesi, biyolojiyi ve ilk ilkel yaşam formlarını oluşturan organik kimyanın ulaşmasıdır. bu kimya, yıldızlarda, özellikle derin uzayda, ağır elementlerin oluşmasıyla, bilim adamlarının tamamına yakınını anladığı fizik ve kimya kanunlarının bir sonucu olarak gelişti. benim yaptığım patlamayı gerçekleştirecek olan başlangıç şartlarını oluşturmaktı. ilk yaşam formlarının oluşması ise 5 milyar yıl sürdü. bu onları sizin 8 milyar yıl ilerinizde yapar. ilk akıllı türler ise sizden 4,3 milyar yıl ilerde. gerçekten çok geliştiler. onlarla çok derin manalı sohbetler yapabiliyorum. ve genelde yaparım. aslında ben onlarla konuştuğumuz gibiyim.

  - n’olmuş yani?

  + her hareketiniz için size bekçilik mi yapmalıyım? bazılarınızın düşündüğü gibi her şeye müdahale etmem. şöyle diyelim; gezegende neler olup bittiğini takip ederim. evrimsel sıçramalara odaklanırım. doğru yolda olup olmadıklarını kontrol ederim.

  - eğer doğru yolda değillerse ne yaparsın?

  + genelde hiçbir şey.

  - genelde?

  + genelde türler yanlış yönde gelişip kendilerini yok ederler ya da diğer sebeplerle yok olurlar.

  - genelde?

  + şimdiye kadar, sadece birkaç yanlış tür, daha fazla umut veren diğer türü yok edecek kadar baskın oldu.

  - dur tahmin edeyim. dinozorlar buna örnek olabilir. çok güçlüydüler. memelilerin gelişimine engel oldular ve hiç akıl belirtisi göstermiyorlardı. bu yüzden onları yok edecek uygun bir asteroit yolladın.

  + etkileyici. neredeyse doğru. akıl gelişimi hatta işbirliği işaretleri gösteriyorlardı. troodon’lara bak mesela. ama çok yırtıcıydılar. diğer canlılara karşı “saygı” bile geliştiremediler. siz çocuklarınızın diğer canlılara karşı duygusal bağ geliştirmesi için uğraşıyorsunuz. sürüngenler bunu yapamadı. senin de söylediğin gibi, memeliler bu canlılara direnemiyordu. siz şimdi dinozorlarla eşit seviyeye ulaştınız. ama bu sadece son birkaç bin yıl için geçerli. 65 milyon yıl önce yaşayan atalarınız onların karşında yaşama şansına sahip değillerdi. bu yüzden dinozorlar yok olmak zorundaydı. fakat dünyanın her yerindeydiler ve teknolojileri yoktu. bu yüzden kendilerini kısa süre içinde yok etmeleri imkânsızdı. maalesef, müdahale etmek zorunda kaldım.

  - maalesef?

  + onlar güzel ve başarılı canlılardı. kimse böyle şeyleri üzülmeden yok edemez.

  - peki, daha iyi bir türün küllerinden doğacağını nasıl bilebildin?

  + bilmiyordum. ama ihtimal yüksekti.

  - o zamandan beri, bizim gelişimimiz için başka ne müdahalelerde bulundun?

  + başka yok. havacılıkla ilgili herhangi bir aktiviteniz için, genelde yaptığım gibi, alarm kurdum. leonardo bir süre umut vericiydi. fakat montgolfier kardeşlere kadar ilgilenmeye başlamadım. bu sizi birinci seviye akıllı türler arasına çıkardı.

  - eğer işaret “havacılık aktiviteleri” ise, uçan türlerin teknolojilerini nasıl anlıyorsun?

  + aynı şekilde. gerçi uçan türler çok nadiren teknolojiyle ilgileniyorlar. onlar yönetmekten çok uyum sağlamaya meyilli oluyorlar. ama çok azı uçan makineler icat etti. bunu sizden daha hızlı yaptılar çünkü onların doğal bir aerodinamik anlayışları var.

  - ama uçan bir tür uçan makineye niye ihtiyaç duysun ki?

  + bu sizin türünüzün neden arabalara ve diğer ulaşım araçlarına ihtiyaç duyduğunu sormak gibi bir şey. teknoloji ağır yükleri, fiziksel güçle mümkün olmayacak kadar hızlı ve uzağa taşımanızı sağlar.

  - tamam. peki, peygamberler musa, isa ve muhammed hakkında ne diyorsun?

  + hmm… korkarım saptırıldı. ben, gelişen türlere güvenlik ağı ya da ahlak polisi olmak için burada değilim. kendi hücreleriyle iletişim kurabilen herkes, benimle - ve evrendeki diğer şeylerle- kuantum köpüğü sayesinde soluk bir iletişim kurabilir. ama bunu doğaüstü bir şeyi temsil etmek ve itaat zorunluluğu olarak yorumlamak hedeften sapmaktır. takipçilerinin hepsi bana karşı biraz fazla takıntılı ve bağnaz oluyor. ibadet ediliyor olmak büyüme çağı bittikten sonra hiç zevkli değil. şunu söyleyeyim, gelişmekte olan türler için, bu durum çok da sıra dışı bir durum değil. evrendeki küçük yerlerini ne kadar şekillendirebileceklerini kavrayana kadar, evreni yarattığı düşünülen belirsiz kişiden korktukları için saygı göstermeleri anlaşılabilir. ama eğer ikinci seviyeye geçmek istiyorlarsa, bu tutumdan vazgeçmeleri ve kendi güç ve potansiyellerini kabul etmeye başlamaları gerekiyor. bu bir evladın ebeveynleriyle olan ilişkisine çok benziyor. korkudan saygı göstermek ve itaat, çocuk yetişkin olmadan önce sona ermeli. normal saygı çok abartılmadığı sürece kötü değildir. saygıyı bu mesafede tutabilen türlere kesinlikle saygı duyuyorum. bu çok zor. biliyorum. oradaydım.

  - yani montgolfier kardeşlerden bu yana bize daha çok ilgi duyuyorsun. ne zamandı? 1650 ler?

  + yaklaştın. 1783.

  - peki, eğer bizi o zamandan beri yakinen takip ediyorsan, ortalama bir insanın bilmek isteyeceği şey neden daha sık müdahale etmediğindir. eğer güce ve her şeyi bilme kabiliyetine sahipsen, neden, öylece arkana yaslanıp, son birkaç yüzyıldır inanılmaz acılar ve sefalet çekmemize izin verdin?

  + zorunluluk gibi görünüyordu.

  - zorunluluk?

  + gezegeninde baskınlığı kazanan –istisnasız- bütün akıllı türler, en etkili yırtıcı olarak bunu yaptı. yaşadıkları gezegende baskın olmak için evrimleşmeyen bir sürü akıllı tür var. yunuslar ve pek çok akıllı uçan canlılar, sizin yaptığınız gibi gezegeni yönetmek yerine kusursuz bir şekilde çevreye adapte oldular. yunuslar maalesef sonunda yok olacaklar. insan ırkından daha uzun yaşayabilirler, fakat dünyanın sınırlarını- sizin herhangi bir yardımınız olmadan- asla aşamazlar. sadece yaşadıkları dünyayı yönetebilen türler bir gün orayı terk etme ve tohumlarını evrene yayma umuduna sahip olabilirler.

  işbirliğini daha erken öğrenen doğaya adapte olmuş türlerin aksine, yönetenler savaşırlar. ve daha düşük seviyedeki türlerin üstesinden gelindiğinde, bu sefer kendilerine karşı rekabetçi ve yırtıcı olmak zorunda kalırlar. bu, genelde, ırk rekabetine yol açar ve giderek daha yok edici olur- tıpkı tarihinizdeki gibi. ama bu rekabet biyolojik evrimden teknolojik evrime sıçramayı sağlamak için önemlidir.

  ilerlemek için kucaklayıcı bir ırka ihtiyacınız var.

  baskın olma isteğiniz, adapte olmayı tercih eden türlerin asla başaramayacağı gibi, bilgi araştırmasını ateşler. bilgi arayışınız en başta bencil ve yıkıcı amaçlı olsa da, kişisel farkındalık ve daha yüksek bir bilinç gelişimini başlatır. bu diğer türlerde asla olmaz. akıllı ve adapte olan türler, yunuslar gibi, kısa bir süre için bile olsa “sevgi” ve “zaman” gibi kavramları anlayamazlar.

  ordulaşma ve kitle imha silahlarının gelişmesi, seviye bir için önemli bir testtir. işaretleriniz umut verici olsa da bu testi hala geçemediniz. sizi kendi kendinizi yok etmenizden korumak adına müdahale etmem için hiçbir sebep yok. bu durumlarda hayatta kalma kabiliyetiniz, diğer seviyelerde hayatta kalmaya uyum sağlamanız için önemli bir sınav. bu yüzden, hiçbir türü kendi kendini yok etmekten kurtarmak için asla müdahale etmedim, etmeyeceğim. ve çoğu bunu yaptı.

  - peki, bu işkenceye doğru yaşamak zorunda olan türlere yazık değil mi?

  + bunun vicdansızlık olmadığını söylemem, ama arabayla üzerinden geçtiğin karıncalar için ne kadar süre üzülüyorsun? bunu size korkunç geldiğini biliyorum, ama genel manzarayı görmen lazım. insan gelişiminin bu seviyesinde, ilginç oluyorsunuz ama hala önemli değilsiniz.

  - ah! ama ben karıncalarla akıllı bir sohbet yapamam.

  + kesinlikle.

  - hım... senin de bildiğin gibi, insanların çoğu bu bakış açısını kavramaya çalışmaz bile. bunu nasıl daha çekici yapabilirsin?

  + neden yapayım ki? kavramakta bir sıkıntın varmış gibi durmuyor. hiçbir şekilde eşsiz değilsiniz. bir şekilde bunu anlamaya başladığınızda daha az yakınacaksınız. pek çok şey sonsuz bir hayat için feda edilebilir.

  - peki, kâinatın üstünler sınıfı üyeliğine kabul edilmemiz için ne yapmamız gerekiyor?

  + evrimleşin. hayatta kalın.

  - evet, ama nasıl?

  + of, şimdiye kadar bir şeyleri anlamış olabileceğini düşünmüştüm. “nasıl” tamamıyla size bağlı. eğer yardım etmek zorunda kalırsam, başarısız oldunuz demektir. tüm söyleyebileceğim bu. nükleer silahlarla yaşamayı öğrenmek gibi büyük bir engeli çoktan aştınız. birçoklarının bu seviyede başarısızlığa uğraması moral bozucu.

  - daha kötüsü var mı?

  + çok fazla

  - mesela genetik savaş?

  + çok olası

  - yani mesele, ikinci seviyeye geçmek için bütün bu teknolojileri geliştirmek ve tüm bu tehlikeli bilgilere ulaşmak zorunda olmamız. ama bu bilgi seviyesinin herhangi bir yerinde kendi kendimizi yok edebiliriz.

  + eğer bu genetik savaşın tehlikeli olduğunu düşünüyorsan, istismar edildiğinde türünüzü anında yok edebilecek ve her insanın ulaşabileceği bir sistem düşün. eğer gelişiminiz böyle devam ederse, birkaç bin yıl içinde bu kendi kendini yok etme mekanizmasının keşfedileceğini anlayabilirsin. bu keşfi yapmadan önce çok fazla olgunlaşmanız gerekiyor. aksi takdirde, güneş sistemini asla terk edemeyecek ve asla ikinci derece bilge türler arasına giremeyeceksiniz.

  - 14 milyon tane.

  + biraz altında

  - bizim için bir oda olacak mı?

  + orası çok büyük bir yer ve ikinci derece türler çok fazla yere ihtiyaç duymazlar.

  - peki, biz ölümlüler seni nasıl düşünmeliyiz?

  + bir abi ya da abla gibi. tabi ki sizden daha çok bilgiye ve erdeme sahibim. tabi ki sizden daha güçlüyüm. sizden daha uzun süredir evrimleşiyorum ve bu yol boyunca birkaç numara öğrendim. ama sizden “daha iyi” değilim. sadece daha gelişmişim. tıpkı sizin de olabileceğiniz gibi.

  - yani seni memnun etmek, kılavuzunu ya da buna benzer bir şeyi takip etmek zorunda değil miyiz?

  + kesinlikle hayır. kâinatın varlığından beri hiçbir kılavuz yok. labirentten çıkışı kendiniz bulmalısınız. ve ilerlemenin ilk göstergelerinden biri benim ya da bir başkasının gelip yardım etmesini beklemeyi bırakmaktır.

  işte bu rehber olmalı, bu yüzden alışkanlıklar bir ömür devam eder.

  yine de cidden, tarihi geçmiş inançlara tutunan insanlar kendi kendilerini yok etmeye daha meyilli oluyorlar. benim gerçek varlığım hakkındaki tartışmalara çok enerji harcıyorlar ve hakkında net bir ipucu olmayan şeylerin tanımlarına, ki bu tanımların farklılıkları yüzünden en sonunda birbirlerini öldürüyorlar, çok fazla duygusal yatırım yapıyorlar. komik davranışlar, fakat böylece zayıflıklarını ayıklıyorlar.

  - neden ben? o kadar insan içinden neden bir ateisti seçtin? neden bana bütün bunları anlatıyorsun? ve neden şimdi?

  + neden sen? çünkü sen benim varlığımı egolarını bastırarak yaramaz bir çocuk gibi kabul edebilirsin.

  papa’nın benim varlığıma göstereceği tepkiyi hayal edebiliyor musun? eğer o kendisinin ve kilisesinin ne kadar yanlış olduğunu, dini dolayısıyla ne kadar çok acı çekildiğini - senin de bahsettiğin gibi- gerçekten anlarsa, sanırım kalp krizi geçirirdi. ya da aynı anda misyonerlik yapan yarım düzine televizyon programında görünseydim ne olabileceğini düşünebiliyor musun? pat robertson kimle konuştuğunu anladığında altına işerdi.

  öte yandan, senin ilgin tamamen akademik. masalı asla yutmadın ama tanrıvari güçleri kazanmış olan daha gelişmiş yaşam formlarının var olabileceğine ihtimal verdin. tanrılığın, yaşamın kaderi olduğunu doğru tahmin ettin. sıradan anlayışla mücadele edebileceğini gösterdin. şüphelerini doğrulamak ve bu bilgilerle yapabileceklerine izin vermek mantıklı göründü.

  önemli bir tohum ekecek bu konuşmayı internetten yayınlamayı düşündüğünü biliyorum. filizlenmesi birkaç yüzyıl sürebilir fakat sonunda filizlenecek.

  neden şimdi? kısmen, sen ve internet şu anda hazırsınız. ama ana olarak, insan ırkı önemli bir seviyeye ulaşıyor. az önce bilginin tehlikesi hakkında konuştuğumuz şeylere doğru ilerliyor. aslında siz tehlikenin farkına varıyorsunuz. bu, akıllı türlerin başına geldiğinde, gelecekleri üç şekilde olabilir.

  çoğu tehlikeden kaçınmak için bilgiden kaçınıyor. adapte olanlar gibi, yok olmaya mahkûm oluyorlar. genellikle yaşama istekleri bitene kadar gezegenin sınırları içinde mutlulukla yaşarlar ya da liderleri kırmızı bir deve dönüşüp onları yok eder.

  birçoğu bilinçsizce bilgiye ulaşmaya devam eder ve istismarını engellemeyi öğrenmez. pandora’nın kutusu yüzlerine patladığında, onların sonu tabi ki daha çabuk gelir.

  ikinci seviyeye ulaşanlar ise yalnızca kabullenmeyi ve en tehlikeli bilgilerle yaşamayı öğrenenlerdir. böyle türlerde, toplumdaki herhangi bir birey herhangi bir zamanda türün tamamını yok edebilecek güce sahip olmalıdır. ama kendilerini kontrol etmeyi, böyle ölümcül bir durumda bile hayatta kalabilecek seviyede, öğrenmeliler. ve açıkçası, kendi güneş sistemlerini terk ederken görmeyi gerçekten istediğimiz türler onlardır. bu olgunluğa ulaşamayan türlerin evrenin geri kalanını etkilemesine izin verilemez, ama neyse ki benim müdahalem hiç gerekmedi. bilginin kendisi her zaman bir şeyler yapar.

  - neden dördüncü bir seçenek yok? tehlikeli yolların soruşturulmasından kaçındığımız seçici araştırmalar gibi.

  + tamamen “güvenli” bir bilgi neredeyse yoktur. kısıtlı tarihinizden de görebileceğin gibi, en kullanışlı fikirler aynı zamanda, hemen hemen her zaman, en tehlikelileridir. mesela, sosyal gelişiminizin bu seviyesinin tamamlanması için gerekli olan üretim fazlası enerji miktarına ulaşmalısınız. bunun için gerekli teknolojiye sahip olduğunuzda, bu bir ya da iki nesil içinde mülk eşitsizliğini ve fakirliği ortadan kaldıracak ki bu olgunlaşan türler için önemli bir adımdır. bu zenginliğe ulaşmanın potansiyel yolu henüz kitle imha silahı olarak keşfetmeye başladığınız nükleer füzyonun, nano mühendislik ürünü güneş enerjisi cihazlarının ve hidrojen dönüşümünün kontrolüdür. ve zaten önde gelen askeri bilim adamları aynı teknolojiyi kullanarak eşit seviyede tehlikeli silahlar geliştirmenin yolunu arıyorlar. ve bulacaklar. ondan sonra hayatta kalamayabilirsiniz.

  benzer şekilde, kısa bir süre içinde biyolojik hastalıkları yeneceksiniz ve hatta kendinizi neredeyse kusursuz olarak tasarlayacaksınız. biyolojik yaşamınız önümüzdeki birkaç yüzyıl içinde ikiye ya da üçe katlayacak ve dijital hayatınız aynı zaman içinde potansiyel olarak sonsuz olacak: eğer aynı teknolojinin sağladığı genetik saatli bomba, rastgele oluşturulmuş virüsler ve genetik ve dijital savaşın diğer olağanüstü şeyleri gibi potansiyel tehditlere karşı hayatta kalabilirseniz.

  risk almadan çıkar sağlayamazsın.

  - bu süreçteki yerimi anladığıma emin değilim. bu sohbeti internette yayınlayacağım ve her şey yoluna girecek mi?

  + şart değil. korkarım bu kadar kolay değil. ilk olarak, bunu kim ciddiye alacak? eğlenceli bir hayal gücü çalışması olarak görülecek. aslında, kelimelerinin hatta çalışmalarının çoğu, açıklamak ve anlatmak için çabaladığın fikirleri daha üstün bir meslektaşın daha yetenekli bir şekilde geliştirene kadar anlaşılmayacak ya da takdir görmeyecek. o noktada bu fikirlerin bazıları kitleler tarafından alınacak ve araştırmalar arşivler tarafından üstlenilecek. bu çalışmayı bulacaklar ve öngörüsü yüzünden sarsılacaklar. einstein seviyesine çıkamazlar ama yahya peygamberi kabul ederler.

  gerekli gelişmeler, önümüzdeki birkaç yüzyıl içinde, yapılamazsa bu kısmın bir önemi olmayacak. ve bu konuşma, bu gelişmeleri yapmanız da yardımcı olmayacak. sadece onları tanımlamanıza yardım edebilir.

  - bu gelişmelerin ne olabileceğini sorabilir miyim?

  + bence biliyorsun. ama evet –seviye birde olmanıza rağmen- seviye ikiye giden yolda evrimleşen türlerin geçmesi gereken pek çok bariz gelişmeler vardır. bunların ilki, daha önce de konuştuğumuz gibi, uçan makinelerin icadıdır. sonraki önemli aşama düşünen makinelerin geliştirilmesidir.

  gelişiminizin şu anki seviyesinde, bu amaca ulaşmanıza birkaç on yıl kaldı. bu teknolojik evrim yolunda ilk işaretiniz olacak. insanın genetik haritasının çıkarılması bir diğer önemli dönüm noktasıdır. ama sadece haritasını çıkarmak, karmaşık kodları gösteren işletim sistemlerine benzer. biraz anlaşılıyor olmasına rağmen, genel olarak anlamsız saçmalıklardır. buna rağmen, belli kodların fonksiyonları hakkında doğru çıkarımlar yapabilirsiniz.

  gerçekten ihtiyacınız olan şey dnalar için “kod çözücü” dür. grameri ve dizilimi anlamalısınız. kendinizi biyolojik ve dijital olarak dizayn etmeye başlayabilirsiniz. ama bu düşünen makineleri gerektiriyor.

  - müdahaleden kaçındığını söyledin. şu an yaşayan insanlar bunu göz ardı etse bile- bu sohbetin kendisi de bir müdahale değil mi?

  + evet. ama benim istediğim kadar. tek etkisi sadece, eğer bulabilirseniz, doğru yolda olduğunuzu doğrulamak olacak. bu yoldaki ve sonrasındaki tehlikelere doğru yolculuğunuz hala tamamen size bağlı.

  - ama bu kadar olsa bile niye? evrimsel bir engel olduğuna eminim. biz yeterince hazırız ya da değiliz…

  + pek çok yönden, bilgi türüne geçiş evrimin en sarsıcı aşamasıdır. biyolojik akıl, sadece organik bir beyin tarafından anlaşılabilecek, çok derinlere kök salmış bir bilinç hissine sahiptir. kendi varislerinizi yaratmanızla ortaya çıkan kavramlar, sadece anne çocuk anlamında değil, bunu fark eden türlerde kolektif manada gereksiz olur. bu paradigma kayması(*) birçok tür için çok büyük bir kaymadır. mücadeleye ara verirler ve bu yeni bilgiden kaçarlar. kaybederler ve yok olurlar. ama temel olarak yanlış bir şey yoktur, bir hayal gücü hatasıdır.

  umarım böyle bir evrimin ürünü olduğumu benimsiyor olmam, onlara denemek için güven veriyordur. bunu ikinci seviyedeki türlerle de konuştuk ve ortak kararımız şu oldu; bu küçük tahrik, seviye iki için yarışanların sayısını, zararlı özelliklerin devam etmesine izin vermeden, artırabilir. şimdiye kadar 312 durumda denendi. bilgi türüne geçişe hazırlanan biyolojik türlerde yüzde 12 artış sağlamış olmasına rağmen, jüri bunun gerçek faydalarını hala kabul etmiyor.

  - peki, öyleyse, ya herkes yazdığım her şeyi birden ciddiye alıp her kelimesine inanırlarsa? bu çok daha önemli bir müdahale olmaz mıydı?

  + bana güven. inanmayacaklar.

  - sonuç olarak durum hala şöyle; bir asteroit bir gün yolumuza çıksa bizi kurtarmak için hiçbir şey yapmayacaksın.

  + o sınavı geçebileceğinize inanıyorum. ve şimdi, arkadaşım, konuşma bitmiştir. bana doğru soruları sordun, ben de söylemek için geldiğim şeyleri söyledim ve şimdi gidiyorum. seninle tanışmak bir zevkti. çok zekisin. bir karınca için! göz kırptı.

  - son ve basit bir soru, neden benim karşıma 30lu yaşlarında beyaz bir adam olarak çıktın?

  + seni korkuttum ya da tehdit ettim mi?

  - hayır

  + beni cinsel olarak çekici buldun mu?

  - eee, hayır

  + öyleyse kendin düşün…

  https://www.fullmoon.nu/articles/art.php?id=tal ( orijinal metin )
  (Manevi boyutuna lütfen takılmayın. )
 • 108 syf.
  ·8/10
  Ölümün soğuk nefesini ensemizde hissettiğimiz an "hayatım film şeridi gibi gözlerimin önünden geçti" sözünü hepimiz söyleriz ve başkalarından da çok duymuşuzdur. Aslında hayat gerçekten bir film, bir oyundur bana göre, bizler de kendi hayatımızın aktörü, aktiristi. Başkalarının hayatının ise figurani, yardımcı oyuncusu, kötü kadını kötü adamıyız ya da kimilerinin hayatında başrolü paylaşırız.

  Hayatımızda hep başrolü oynarken ne acıdır ki hayatımızın yönetmeni olamayız hiç bir zaman. Hep başkaları bizim hayatımızı yönetme hakkını hayasızca bulur kendilerinde, bizden de çok iyi bir başrol oynamamizi isterler.
  Oysa kader bizim için ne güzel bir senaryo yazmıştı kim bilir? Suflor ise kadife tenli sesi ile hep iyliğimizi istemişti elinden bir şey gelmediği halde. Ama her defasında yönetmen; "olmuyor, olmuyor" diyip hayatımızın içine çok güzel etmeyi başarmıştı.

  Oğuz Atay bunları bu kitapta öyle güzel toplamış ki. Hayatımızın içine eden yönetmenleri şu sözleriyle ne de güzel ifade etmiş.

  " Taştan koltuklarına oturmuş kralların hemen karşısında, onlarla aynı seviyede oynardık oyunlarımızı. Sonra Batı'nın karanlığından Barbarlar geldiler ve aşağılık oyunları için sahneye indiler. Kader Tanrısı'nın kurbanları olan soylu oyuncuların yerini aslanların pençesine atılan zavallı köleler aldı (s.25) .

  Kralı sanarken kendimizi, aslında kendimize itiraf etmeye korktuğumuz kölesi değil miyiz kendi hayatımızın. Buna rağmen hep bir hayalin peşinde koşmaya devam ederiz. Gerçekleştirmek istediğimiz ne çok şey vardır kısacık ömrümüzde. Oysa ne çok şeye karavana kurşun atmışızdır, ömrümüz bir gün tamam olmayacak gibi yaşamışızdır hep, ama son sahne günü gelmiştir bizden habersiz. Klaket sesi (tık tık) sahne bilmem kaç mezar taşları ve omuzda taşınan ayaksız at...

  Kitapla ilgili düşüncelerimi toplantıya bırakmak istesem de bir kaç şeye yüzeysel değinmek istiyorum.
  Kitabı ilk kitapçıda elime aldığımda çok soğuk gelmişti bana ne kadar basit ve anlamsız bir kitap demiştim. Oysa yazarın hiç bir kitabını okumadan ustaya ne büyük bir saygısızlık ettiğimi kitabı bitirdikten sonra anladım.
  Sonrasinda kendi kendime şunu dedim yazarın belirttiği, hayalleri uğruna her şeyi feda eden, sadece kendini düşünen, bencilliği tavan yapmış sanatına ve işine saygı duysamda bir müptela gibi davranıp ihmal karliğini masumca gösteren ne çok Coşkun Ermiş'ler, sonra Öyle Bir Geçer Zaman Ki dizisinde ki Ali Kaptanın cefakâr, evin hem erkeği hem kadını, özgüveni erkek egemenliği altında çiğnenen silik bir kadın portresi çizen ve dizideki isimle kitaptaki isimde aynı olan (sanırım Cemile'lerin kaderi bu) Cemile karakterleri ne çok var etrafımızda.

  Yazar öyle güzel yazmış ki bu karakterlerin, karakteristik özelliklerini ben böyle karakteristik özellikleri çok iyi sentezleyeni ilk Murathan Mungan'ın Yüksek Topuklar'da gördüm bir de Oğuz Atay'da. Keşke hayatta olsaydı. Kendisiyle tanışmayı çok isterdim. Bu mümkün olmayacağından kendisinin bütün eserlerini okuyup kendisini daha iyi tanımaya çalışacağım.

  Kendisi beni hiç tanimasa da...
 • Yol bir türlü bitmiyordu...

  Aslında sonsuza dek sürse de inmeye hazır hissetmiyordum. İlk nasıl başlamalıydı? Durgun mu? Neşeli mi? Belki de ilk andan benim bir hayâl kırıklığı olduğumu düşünecekti. Hattâ beş yıldır görmeyi beklediği ben miyim, şüpheye düşecekti. Önce hiçbirşey olmamış gibi gözlerini kaçırıp konuşmayı sürdürecek, sonra beni tekrar otogara bırakmak için dakikaları saymaya başlayacaktı...

  Gözlerim endişelerimin nihayetsiz çığlığına kulak tıkarcasına uzaklara daldı. Uğuldayan sessizliğe muavinin;

  -İçecek birşey alır mısınız? cümlesi son verdi.

  -Kahve lütfen.Dedim.

  Kalbi yüzünde çarpan biriydi.Yanımda uyuyan hanımı işaret ederek ;

  "Ablanız birşey ister mi? dedi.

  Afalladım, ablam demeye kalmadı, yanımda ki hanım uyandı.

  -Çay varsa alırım, dedi.

  Gözkapaklarında külçeler varmış gibi, güçlükle kaldırdı kirpiklerini, bana döndü ve içtenlikle gülümsedi. Sanki içinde ki evden pencereler bir bir açılmış ve uyuya kalan onlarca insan güneşin tadını çıkarıyordu. An be an kalabalıklaşıyor, adeta yanımda bir şehrayin başlıyordu. Saçlarını toparladı. 40 yaşlarında vardı.
  Çantasından özenle hazırladığı kurabiye kutusunu uzattı.

  -Üzümlüler harikadır, dedi.
  -Aldım ve gülümseyerek teşekkür ettim.
  -Yolculuk dedim, sorum bitmeden
  - Ankara'ya dedi. Sen?
  - Ben de dedim.
  - Biraz gerginiz sanırım dedi.
  - Demek hemen anlaşılıyor? Dedim.
  - Sadece gülümsedi ve sustu.

  Bu sessizliği bana çok iyi gelmişti.Sorarsa nereden başlayacağımı bilemiyordum.Ondan bir yabancı gibi söz etmek canımı yakıyordu. Ama öyleydi.İnsan babasını 20 yıl sonra.... Neyse...

  Uzun uzun sustuktan sonra, yeniden o şefkatli bakışlarını bana çevirdi ve anlatmaya başladı.

  - Ben ingilizce öğretmeniyim. Mersin'de yaşıyorum.Adım Senâhan.

  Adı o kadar güzeldi ki,yine de o zarafetle dolu ûslubu ve içtenliği ifadeye yetmiyordu.O konuştukça içimde büyüyen kesik hissedilmez oluyordu...
  Devam etti.

  - Hiç çocuğum olmadı, bu yüzden evliliğim bitti. Eşime çok aşıktım ama boşanma davasını açan bendim. Doktorum sizin hiç çocuğunuz olmayacak dediği gün. Boşanma dilekçesini verdim.
  Gözleri dolu dolu olmuştu, o kadar gerçekti ki duyulmayan hıçkırığı, ona sarılıp ağlamak istedim.

  - Sonra başka biriyle evlendi, 2 oğlu oldu.

  Acısı çok tazeydi. Yaşını göstermiyordu bazı acılar.
  Konuyu değiştirmek için, su ister misin ablacım dedim.
  -Teşekkür ederim, dedi ve devam etti.
  - Neyse, annemlere taşındım.Bir gece üst katta yaşayan japon öğrencinin çığlık çığlığa kapıyı tekmelediğini duyduk.Koştuk.Gözleri kıpkırmızı olmuştu.Japonca birşeyler anlatmaya çalışıyor, korkunç birşey görmüş gibi ağlıyordu. İçeriye aldık, su içirdik sakinleşti,ingilizce birşeyler sordum ama maalesef ingilizce bilmiyordu. Eve götürüp iyi olduğundan emin olduk.Uyuduk, birkaç saat sonra büyük bir gürültü duyduk ve yine koştuk.Japon komşumuz kanlar içinde apartmanın altında yatıyordu. Birkaç saat evvel canlı kanlı karşımda duran, gençliğinin baharında bir çocukcağız, gözlerimiz şaşkınlığımızın vahametine ve o dehşetli anların tesirine hiçbir vakit bütünüyle inanmayacak sanırım.

  Elim ayağım titreyerek babasını aradım, bereket o ingilizce biliyordu ve telefonda karşılıklı ağlaştık.Sonra ailesi Japonya 'dan cenaze işleri için türkiyeye geldi.Maalesef ne cenazeyi götürebildiler, ne de buraya defnetmeye izin verildi. Günlerce bürokratik görüşmeler sürdü.

  Emniyette ve diyanette gece gündüz iknaya çalıştık, ben tercümanlık ettim, elimden geldiğince.Bir baba için biricik evlâdının intihar ettiği apartmanda kalması mümkün değildi, öğretmen arkadaşlarım imdadıma yetiştiler.Allah hepsinden razı olsun.Zavallı babanın ızdırabı hiç dinmedi, günlerce mezarlığın başından ayrılmadı.Emniyet hâlâ bu intiharın altında yatan gerçekleri tümüyle çözebilmiş değil.O gencin korktuğu şey neydi, bize ne anlatmaya çalışıyordu, hepsi birer muamma.

  Şimdi ben o japon gencin mezarını yaptırmaya gidiyorum.Biraz birikmişim vardı, sadece bir isim koydular başına, güzel bir mezarlık yaptırıp üzerine çiçek tohumları serpeceğim...

  Gözlerim dolu dolu soluksuz dinliyordum. Bir saat içinde hayata bakışım tümüyle değişmişti. İçimde ki sonsuz cehennemin ateşi solmuştu adeta, boğazımda ki düğüm ilk kez serinlik ve inşirahla beni terkediyordu.

  Muavin, Aşti'de inecek yolcuların hazırlanmasını, bir anonsla bildirdi.

  Senâhan Hanım'ın numarasını aldım ve o mezarlığı ziyaret etmek istediğimi söyledim. Çocuklar gibi sevindi sarılarak vedalaştık. Benim için o artık kâdim bir dosttu, Allah'ın yardım eliydi.O'nun 'Ya Kulum' deyişiydi.

  Otobüsten indiğimde ışıldayan gözlerle bana kollarını açan babama öyle sarıldım ki, 5 yaşında bıraktığımız yerden sonsuza dek sürsün diye dua ettim ve ömrümün en lâtif gününün ilk dakikaları başlamıştı...
 • 96 syf.
  ·Beğendi·10/10
  Tolstoy- İtiraflarım

  Bizde dini sorgulamaya tam tersinden gidilir. Biz derken naçizane kendim gibi cahil ve gelişmeye çalışan, okuyan, aydınlanma isteğinde olan yoksul ve sıradan halktan bahsediyorum. Aklımız sorular sormaya alışır ve bazılarımız dini tümüyle sorgular halde buluruz kendimizi. Bu sorgulamanın sonuçları da her birimiz için farklı olur.

  Tolstoy ise zengin doğmuş, formel eğitime inanmadığı için birinci sınıftan sonra üniversiteyi bırakmış da olsa, pek çok insanın bugünkü olanaklarla bile alamayacağı kadar iyi bir eğitim almış. (Bu kitabı okuyunca Tolstoy'un sadece edebiyatçı yanını değil, bilim ve felsefe hakkında bildikleriyle, müthiş bir araştırma gücü ve öğrenme aşkıyla kendine hayran bırakan yüksek seviyede bir entelektüel olduğunu idrak ediyorsunuz.)
  (Yine bu noktada bir parantez açmak isterim. Tolstoy'un sırf dine olan düşkünlüğünü bildiğim için onu biraz küçümseme cehaletini gösterdiğim de olmuştu. Bu kitaptan sonra, hala bazı konularda ona acısam da, o küçümsemeye benzer duygu için utandım.) Ne diyorduk, Tolstoy bu kadar şanslı bir azınlığa mensup olduğundan, biz sıradan insanların yaptığı şeyi tersten yapmış. Dini değil hayatı sorgulamış, bir depresyon sürecinden geçmiş, intiharı tek çözüm olarak bulmuş, yapamamış, sürekli bir arayışa devam etmiş; sonunda da Tanrı'yı bulmuş.

  İtiraflarım kısa bir eser, otobiyografik deneme. Son derece anlaşılır, akıcı ve samimi bir dille yazılmış. Tolstoy'un şöhret, para, saygınlık ve bunların getirdiği zevk ve sefa aleminde süregelen yaşantısının, her başarıyı tatmış bir insanın duyduğu tatminsizlik duygusuna dönüşümü, çok sevdiği ailesi de dahil her konuda ilgisini yitirmesini, hayatın anlamını kaybedişini anlatmakla başlıyor. Sayfalar arasında Tolstoy'un bilim ve felsefe içinde hayatın anlamını arayış öyküsüne biz de dahil oluyoruz. Sonra en az iki gruba ayrılıyoruz. Bütün bunların sonucunda hayatın anlamını Tanrı fikrinde, dinde bulan, ateizmden dine dönen yazardan ya fikren uzaklaşıyor, ya da onu içimize sokacak gibi oluyoruz.
  Bazılarımız bu kitabı okuyunca şöyle düşünecek:
  "Bütün bu anlamsız fani düşüncelerden dinin hakikatine dönmüş ve sonunda doğru yolu bulmuş."
  Benim de içimde olduğum bir grup da şöyle düşünecek:
  "Zavallı Lev... Bu çaresiz depresyon içinde yaşayabilmek için dine sarıldın. (Üstelik bunu dibine kadar bilecek olgunluktaydın, her şeyin farkındaydın.) Keşke kendine bu kadar önem atfetmeseydin. Keşke dine döndüğünde sahip olduğunu sandığın ve bununla gurur duyduğun erdeminin yani mütevazılığının samimi olmadığını fark etmiş; kendine insan olarak bu kadar önem vermekle nasıl bir kibir içinde olduğunu anlayabilmiş olsaydın. İşte belki o zaman bu dünyaya illa bir amaç uğruna geldiğini düşünmek zorunda olmayacak, ölümden de bu kadar korkmayacaktın."

  Belki başka şeyler düşünenler de olacak. Ama onu en iyi, varoluş depresyonunu, hayatın anlamsızlığını ve ölme arzusunu yaşayanlar, veya yaşayan birini yakından tanıyanlar anlayacak.

  Kısa bir kitap. Alıntı paylaşmıyorum çünkü baştan sona altı çizilesi değerde. (Çizili çok yer var.)

  Satır aralarında iki yerde kadınları küçümseyen bir bakış açısı gördüm. Ama satırların aralarında, onları okuyamazsınız. Örneğin cahil insanlara verilen örnekte özellikle kadın diye belirtilmesi. Yaşadığı zamana bağlıyorum.

  Tolstoy'un müslüman olduğunu iddia edenler var. Bu sanırım bütün dinleri araştırmış olmasından kaynaklanıyor. Kitap içinde İslamiyet ile ilgili hiç bir şey geçmiyor. Ama bana sorarsanız kitap yayınladıktan sonra her inanca sarılmış olması mümkün. Zira bilimden ve felsefeden yola çıkarak dine sarılan yazarımızın, kitabın sonunda mensup olduğu dini de sorgulamaya başladığını görüyoruz.

  Yine yazarın malikane ve toprak sahibi olduğu halde köylülerin arasında yaşadığını ve son yıllarını büyük bir sadelik içinde geçirdiğini bilenler, bu kitapla bunun sebebini de anlayacaklar.

  Okuduğum kitap Venedik Yayıncılığa ait. Çevirmen Buket Yılmaz. A101'den almıştım. Üslup olarak başarılı, düzgün bir çeviri olduğunu sanıyorum.

  Yazarı daha yakından tanımak isteyenler için tavsiye ederim.