Hülya Dönmez, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okuyor

"Karanlık Yeryüzünü Sardığı Zaman,
Yıldızlar yere düştüğü zaman,
Deryalar kuruduğu zaman,
Merhamet unutulduğu zaman,
Ateş yeryüzüne hakim olduğunda,
Güneş Hilali doğacak
Ve bir Türk, insanlığa tekrar adaleti getirecek.
Atının yelesi alevden,okunun tüyü kartaldan olacak."

Osman - Birinci Kitap, Beyazıt AkmanOsman - Birinci Kitap, Beyazıt Akman
Hasan HAKAN, bir alıntı ekledi.
 2 saat önce · Kitabı okuyor

Enver Paşa Halifenin damadı ve orduların başkumandanı olarak Sovyet Rusya'ya ve Türkistan'a adım attığı zaman, parçalanan Rusya'da özellikle Orta Asya Türklerinin desteğini kazandı. Buna Türk ırkından olmayan Tacikler de dâhildi. Basmacı hareketi hepsini içeriyordu; son anda dahi bütün gruplar Enver Paşa'nın yanındaydı. Paşa'nın Rusya'da mücadeleye başladığı 1918'den beri doğan erkek bebeklerin arasında Enver ismi en kalabalık grubu oluşturur. Sovyet galibiyetine rağmen Tacikistan'daki türbesi de çok uzun seneler yerli halk tarafından ziyaret edilmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 73 - Kronik)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 73 - Kronik)
Hasancan Şahin, Türk İslam Ülküsü 1'ü inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bizler arasına nifak tohumu ekmek isteyenlere karşı,biz Türk gençliğine rehber olacak bir yapıt ve kişilik.Arvasi ' nin fikir dünyası incelenmeli.Muhakkak ki bir şeyler katacaktır.

Hasancan Şahin, Ruh Adam'ı inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tarih bilgisine hayran olduğum kadar, edebi kişiliğine de hayranım ATSIZ' ın.Bu kalemi her Türk gencinin bir kere de olsa okuması gerektiğini düşünüyorum.

Fatih Kurt, Kırmızı Saçlı Kadın'ı inceledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nobel ödüllü Orhan Pamuk. Yıllardır okumaya niyetlenip de bir kez bile okuma girişiminde bulunmadığım yazarımız. Yine okumayacaktım(okumamamın özel bir sebebi yok sadece ismi Orhan olan yazarları sevmiyorum) fakat bir boşluk anımda elimde okumadığım kitaplar olmama rağmen, elimde henüz okumadığım kitap varsa kitap almıyorum genellikle, bir de baktım ki kitabı satın alıp çantama koyuvermişim. İlk anda bir pişmanlık çökse de aldık artık napalım okuyacağız mecburen edasıyla kitaba demir attık. Kitaba geçelim öyleyse:
Çevremden duyduğum kadarıyla Orhan Pamuk okumaya en yanlış kitabından başlamışım. Yani daha önce Orhan Pamuk okumadığımı bilen ve kitabı elimde gören çoğu kişi aynı şeyi söyleyince ben de öyle olduğuna inanmaya başladım diyebilirim. (Doğru olup olmadığını teyit etmek için önümüzdeki zamanda, yazarın diğer kitaplarına da besmelemi çekip başlayacağım.)
Kimseye kulak asmadan kitaba yumuldum(kaba bir ifade olarak yorumlayabilecek herkesten özür diliyorum).
Baba-oğul-kutsal damacana(diğer incelemelerin birisinde bu sözcük kullanıldığından aklımda kalmış) tadında bir romandı. Yazarımız bir çocuğun babasına olan bakışını, bir erkek çocuğun babasına olan bakışını mitolojik öykülerle destekleyip üzerine maydonoz yaprağı koyarak servis edilmiş. Fakat tabiki bu kadar sığ bir anlam çıkarmak yazara da kitaba da haksızlık olur. Anladığım kadarıyla yazar, birtakım psikolojik varsayımları Türk toplumu üzerinde test ederek, kendi ruhani bunalımına bizleri de sokmak istemiş bu kitabıyla. Farklı bir üslupla kaleme alınmış ve biraz da sayfaların üzerine popülarizm serpiştirilmiş.
Uzatma da ne demek istiyorsan adam akıllı söyle diyecek olursanız eğer;
Orhan Pamuk'a dair hayal kırıklığına uğradığımı söyleyebilirim. Ve fark ettim ki biraz da, bu hayal kırıklığına uğramamak için Orhan Pamuk okumuyormuşum bunca zamandır. Kitap güzel miydi, güzeldi. Ama sanki bir şeyler eksikti bu kitapta. Evet her detayı olabildiğince iyi tasarlanıp maydonoza varana kadar iyi servis edilmiş bir yemek ortaya konulmuş ama en önemli şeyi tuzu atılmayı unutulmuş.
(Bu arada yazdığım bu inceleme benzeri yazıları sadece tarihe not düşmek için yazıyorum. Bir kitabı okuduktan sonra üzerine bir şeyler de yazınca kendimi o kitapla ilgili daha iyi hissediyorum. İnceleme başlığı altında yazılmış Fatih Kurt imzalı anlamsız yazıları sabırla okuyan dostlara duyurulur.)

Yusuf İslam, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okuyor

"Bu onsekizinci asrın Türkleri, Büyük Sultan Süleyman zamanındaki büyük babalarının yüksek mertebelerinden ne aci derecede düşmüşler; ne feci surette dejenere olmuşlardı. Kanuni Süleyman devrinde Türk amiralleri Akdeniz adalarını, bütün Akdeniz sularını, Hint Okyanusu denizlerini mesaha ederek haritalarını yapmışlar, cografyası
ve navigasion’u ile ilgili her madde üzerine hem fenni hem de ilmi birçok kitaplar yazmışlardı..."

Çeşme Deniz Muharebesi Faciası ve Akdeniz'de ilk Rus Donanması. Türklere Karşı Ruslar Tarafından Yapılan Deniz ve Kara Seferlerinin Doğru bir Hikayesi, Ali Rıza Seyfi (Sayfa 61)Çeşme Deniz Muharebesi Faciası ve Akdeniz'de ilk Rus Donanması. Türklere Karşı Ruslar Tarafından Yapılan Deniz ve Kara Seferlerinin Doğru bir Hikayesi, Ali Rıza Seyfi (Sayfa 61)
Yusuf Akbaş, Nutuk'u inceledi.
8 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yazdığı bu kitabı her Türk'ün okuması gerek. Kitabı okurken adeta o eski içinden çıkılması zor durumları yaşıyorsunuz ve birkez daha Atatürk'ün önderliğinde Türk milletinin bağımsızlığını nasıl kazandığına şahit oluyorsunuz...

*falah *, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

O Türk, namusludur, vefâkârdir, dürüsttür; katı bir görünüşü vardır belki ama zayıflara ve iyilere karşı inanilmayacak kadar yumuşaktir.

Özlenen Gencin Örnek Ahlakı, Mehmet Yaşar Kandemir (Sayfa 150 - Tahlil yayınları ( farrere,  Türklerin Manevi Gücü , s. 22))Özlenen Gencin Örnek Ahlakı, Mehmet Yaşar Kandemir (Sayfa 150 - Tahlil yayınları ( farrere, Türklerin Manevi Gücü , s. 22))
*falah *, bir alıntı ekledi.
 9 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

.... Kılıcı insafsiz bir maharetle kullanan Türk eli ,mağlup ettiği insanların yarasıni sarmakta da üstadır.

Özlenen Gencin Örnek Ahlakı, Mehmet Yaşar Kandemir (Sayfa 145)Özlenen Gencin Örnek Ahlakı, Mehmet Yaşar Kandemir (Sayfa 145)