Jostein Gaarder

Yazar 8,4/10 · 1369 Oy · 10 kitap · 4614 okunma ·  144 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

144 okur beğendi.
1.369 puanlama · 809 alıntı
1 haber · 5.918 gösterim
4.614 okur kitaplarını okudu.
3.458 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
217 okur kitaplarını şu anda okuyor.
497 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Jostein Gaarder'in Biyografisi

Jostein Gaarder (d. 8 Ağustos 1952; Oslo), Norveçli yazar.rnrnAnnesi, Inger Margrethe Gaarder öğretmendi ve çocuk kitapları yazarıydı. Babası, Knut Gaarder Osloda kolej müdürlüğü yapıyordu. 1971te Oslo Katedral Okulunu bitirdi. 1974te evlendi. 1976 ve 1983 yıllarında iki oğlu oldu. 1976da Oslo Üniversitesinde İskandinav dilleri (Norveççe), düşünce tarihi ve dinler tarihinden lisans eğitimini tamamladı.rnrn1981de Ailece Bergene yerleştiler. Jostein Gaarder Fana Kolejinde on yıl boyunca felsefe ve edebiyat öğretmenliği yaptı. 1991de Jostein Gaarder tam zamanlı yazar oldu. Sofienin Dünyasını yazdı.rnrn1994 yılından beri doğduğu yer olan Osloda yaşıyor.

Jostein Gaarder'in Kitapları Kitap Ekle

8,4/ 10  (1.253 Oy) ·  4.348 Okunma
8,9/ 10  (29 Oy) ·  78 Okunma
0,0/ 10  (0 Oy) ·  3 Okunma
Aysel, bir alıntı ekledi.
15 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"...Çünkü yalnızca erkek değildi kadını ezen. Kadın kendi hayatından sorumlu olmaktan vazgeçerek kendi kendini de eziyordu..."

Sofie'nin Dünyası, Jostein GaarderSofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder
Aysel, bir alıntı ekledi.
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Her zaman en korkulan kişiler soru soran kişilerdir. Sorulara cevap vermek o kadar sakıncalı değildir. Tek bir soru bin cevaptan daha güçlü olabilir..."

Sofie'nin Dünyası, Jostein GaarderSofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder
Aysel, bir alıntı ekledi.
11 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Rus bir beyin cerrahıyla yine Rus bir astronot din konusunda tartışıyorlardı. Beyin cerrahı dindar, astronotsa dindar bir kişi değildi. “Uzayda çok dolaştım” diye övünerek konuştu astronot, “ama ne Tanrı’yı gördüm ne de meleklerini!” Cerrah cevap verdi: “Ben de çok zeki beyinler ameliyat ettim, ama tek bir düşünce görmedim!”

Sofie'nin Dünyası, Jostein GaarderSofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder
Ayşe, bir alıntı ekledi.
03 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evet, sevgili insan, sen kimsin ki Tanrı'yla çekişmeye kalkışıyorsun. Hiç eser kendisini yapan ustayla beni niçin yapıyorsun diye konuşur mu? Aynı topraktan bir çanağı güzel, bir diğerini değersiz yapmak çömlekçinin elinde değil midir?

Sofie'nin Dünyası, Jostein GaarderSofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder
Elif Kimya, bir alıntı ekledi.
02 Şub 00:33 · Kitabı okudu

Dünyayı ve dünyadaki her şeyi yaratmış olan Tanrı göklerin ve yeryüzünün efendisi olduğu için, insan eliyle yapılmış tapınaklarda oturmaz.

Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 182 - Pan Yayıncılık, Çevirmen: Sabir Yücesoy)Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 182 - Pan Yayıncılık, Çevirmen: Sabir Yücesoy)
Ayşe Kahraman, bir alıntı ekledi.
22 Şub 09:25 · Kitabı okuyor

Sanırım ihtiyacimiz bu :(
" bunu okulda mı öğrendin?"
" Orda bir şey öğrendiğimiz yok ...Bir okul öğretmeniyle gerçek bir filozof arasındaki fark , öğretmen çok şey bildiğini sanıp bunu öğrencilerin kafasına sokmaya çalışmasıdır.Oysa filozof öğrencileriyle birlikte her şeyin temeline inmeye çalışır."

Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 83)Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 83)
Elif Kimya, bir alıntı ekledi.
04 Şub 00:16 · Kitabı okudu

İyi İrade Tanrı' nın eseridir, kötü irade ise Tanrı' nın eserinden bir uzaklaşma, gerilemedir.

Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 200 - Pan Yayıncılık, Çevirmen: Sabir Yücesoy)Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 200 - Pan Yayıncılık, Çevirmen: Sabir Yücesoy)
Muhayyelll, bir alıntı ekledi.
15 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

artık insanlar köklerine pek önem vermiyorlardır...

Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Epub)Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Epub)
Muhayyelll, bir alıntı ekledi.
12 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ama tarihini bilen bir insan, daha az sıradan bir insan olurdu.

Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Epub)Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Epub)
Murat KAHYA, bir alıntı ekledi.
04 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

” Bir zamanlar, ayaklarının kırkını da müthiş bir hünerle kullanarak çok güzel danseden bir kırkayak varmış. Ormandaki tüm hayvanlar bu kırkayağın dansını izlemeye gelirler ve her seferinde onun dansedişine hayran kalırlarmış. Ama onun bu dansedişini beğenmeyenler de varmış. Bunlardan biri de kurbağaymış… Ne yapsam da kırkayağın böyle güzel dansetmesini engellesem diye düşünüp duruyormuş. Güzel dansetmiyorsun dese olmazmış. Ben senden daha güzel dansederim dese hiç olmazmış. Düşünmüş, taşınmış, güzel bir plan hazırlamış. Oturup kırkayağa bir mektup yazıp, göndermiş. ” Eşi benzeri olmayan saygıdeğer kırkayak kardeşim ! ” diye başlamış mektuba ” sizin benzersiz danslarınızın naçiz bir hayranıyım. Müsaadenizle sizden şunu öğrenmek istiyorum. Nasıl böyle güzel dansedebiliyorsunuz? Acaba önce 13.sol ayağınızı, sonra da 27. sağ ayağınızı atarak mı dansa başlıyorsunuz? Sonra da 11.sağ ayağınızı kaldırıp, 35.sağ ayağınızı mı indiriyorsunuz? ” İmza naçiz hayranınız kurbağa.
Kırkayak mektubu alır almaz nasıl dansettiğini düşünmeye başlamış. Önce hangi ayağını attığını? Ondan sonra hangi ayağını kaldırdığını… ve sonunda kırkayak dansetmeyi bırakmış…
Bu bize aklın yaratıcılığı nasıl engelleyebileceğini gösteren güzel bir örnek. Bazen kulaklarımızı tıkamalıyız ve isteklerimizi, hayallerimizi yüceltmeliyiz....

Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 499)Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 499)
Bütün Alıntıları Göster

Jostein Gaarder ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.