Ksenophon

KsenophonAnabasis yazarı
Yazar
8.2/10
256 Kişi
1.167
Okunma
88
Beğeni
6,8bin
Görüntülenme

Hakkında

Ksenofon (Yunanca Ξενοφῶν), MÖ 430 civarında doğdu - MÖ 355'ten sonra öldü, Yunan filozof, yazar, tarihçi ve asker, Sokrates'in öğrencisi. Ksenofon, uzun yıllar Anadolu'yu işgal eden Pers ordularında bulunmuş çoğunlukla İranlıların askeri eğitim ve öğretim düzenleriyle ilgili görüşlerini yazmıştır. Bunlarla birlikte Pers ordularının tüm sefer kayıtlarını tutmuştur. Anabasis adlı eseri ilk aşamalarda alan rehberi olarak Büyük İskender tarafından İran seferlerinde en önemli kaynak olarak kullanılmıştır.
Unvan:
Yunan filozof, yazar, tarihçi ve asker, Sokrates'in öğrencisi
Doğum:
Atina, Yunanistan
Ölüm:
Trakya

Okurlar

88 okur beğendi.
1.167 okur okudu.
42 okur okuyor.
844 okur okuyacak.
20 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
"Erzak sağlanmadığı sürece generaller de, askerler de hiçbir işe yaramaz."
Sayfa 13 - İş Bankası YayınlarıKitabı okudu
"Hüküm sürmek savaşta galip gelenlerin hakkıdır."
Sayfa 44 - İş Bankası YayınlarıKitabı okudu
Reklam
“Özgürken köle haline geliyorlarsa yeterince cezalanıyorlar bence.
Sayfa 240Kitabı okudu
Başta bir lider olmazsa hiçbir alanda, özellikle de askerî konularda hiçbir yararlı ve doğru iş yapılamaz. Bilindiği gibi disiplin pek çok hayat kurtarırken, disiplinsizlik ve başıbozukluk bugüne kadar çok kişiyi mahvetmiştir.
“…sana yemin ederim ki bütün insanlar doğaları gereği kendilerine kâr getirecek şeyleri severler.”
Sayfa 80 - SokratesKitabı okudu
Hasan Âli Yücel Klasikleri Sıralı Tam Listesi;
"Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Hasan Âli Yücel Klasikleri Sıralı Tam Listesi" (14.01.2021 Güncel) Bu liste sürekli güncellenecek, yeni basılan her kitap yoruma ve konuya eklenecektir. Kitap ve yazar adları kolay ulaşım sağlanması adına yavaş yavaş link haline getirilecektir.
Reklam

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
95 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
28 saatte okudu
Antik Dünyada Ekonomi Kavramının Oluşumu: İktisat Üzerine / Oikonomikos
“Acaba soru sormak bir eğitim yöntemi midir İskhomakhos? Çünkü sorduğun bu sorular sayesinde öğrendiğimi fark ettim.” -Sokrates (sayfa 74) Bugün yine Antik Yunanistan topraklarına bir yolculuk yapıyoruz. M.Ö. yaklaşık 432 yılında doğduğu söylenen Antik dünyanın en garip simalarından birinin hayatına konuk oluyoruz. Bu kişinin ismi kiminizin
İktisat Üzerine
İktisat ÜzerineKsenophon · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 2020120 okunma
272 syf.
10/10 puan verdi
Anadolu coğrafyası hakkında engin bilgiler sunan bu kitapta, liderini kaybettikten sonra boşluğa düşen paralı askerlerin yolcuğunu çok güzel anlatmış, kitapta yazar kendinden hep üçüncü kişi olarak bahsetmektedir. Bu kitabin İskender'e ilham olduğu da söylenmektedir.
Anabasis
AnabasisKsenophon · İş Bankası Kültür Yayınları · 2015868 okunma
271 syf.
·
Puan vermedi
İlk kez 1974 yılında Türkçeye çevrilen bu eser, seçkin bir ailenin çocuğu olan Ksenephon tarafından yazılmıştır. Ksenefon’un “On Binler” olarak adlandırdığı ordu Yunanlılar olmakla birlikte eserde Küçük Asya ülkelerinden söz etmektedir. Ksenefon, Herodot’tan çok etkilenmiş bir yazar olarak gezip gördüğü yerleri anlatmaktadır. Eserde ayrıca yazarın içinde bulunduğu Pers savaşları anlatılmıştır. Savaştan dönerken yaşadıkları her şeyi anlatan Ksenefon, Anabasis dışında da eserler yazmıştır. Bu eserde en çok söz edilen ve benim de dikkatimi çeken durum ise bağırsak falı bakılması ve ordunun sürekli yiyecek sıkıntısı çekmesi oldu. Bağırsak falına, tanrılara verilen kurbanların bağırsağından geleceğe dair işaretler aldıklarına inanarak bakıyorlar. Ayrıca Anzer balı yedikten sonra zehirlendiklerini düşünüyorlar. Çünkü ordu tamamen uyuyor bir gün boyunca. :) Sokrates’in öğrencisi olan Ksenefon’un M.Ö. 355 yılı gibi öldüğü düşünülür. Döneme ilgisi olanlar için önemli bir kaynak eserdir. Dili kolaylıkla anlaşılır durumdadır. Ayrıca eserin en sonunda harita bulunmaktadır. İyi okumalar…
Anabasis
AnabasisKsenophon · Hürriyet Yayınları · 1974868 okunma