1000Kitap Logosu
Thomas S. Kuhn
Thomas S. Kuhn
Thomas S. Kuhn

Thomas S. Kuhn

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.4
56 Kişi
157
Okunma
32
Beğeni
1.800
Gösterim
Tam adı
Thomas Samuel Kuhn
Unvan
Amerikalı, fizikçi, tarihçi ve bilim felsefecisi
Doğum
Cincinnati, Ohio, ABD, 18 Temmuz 1922
Ölüm
Cambridge, Massachusetts, ABD, 17 Haziran 1996
Yaşamı
Amerikalı, fizikçi, tarihçi ve bilim felsefecisi. Kuhn'un en önemli yapıtı 1962 yılında yayımlanan Bilimsel Devrimlerin Yapısı(The Structure of Scientific Revolutions) adlı kitabıdır. Bu kitap hem akademik camiada hem de popüler bilim çevrelerinde büyük etki oluşturmuş ve "paradigma değişimi" (paradigm shift) kavramsallaştırmasını tanıtmıştır ki o günden bu yana sıkça kullanılan bir deyim haline gelmiştir. Thomas Kuhn, bilimsel bilginin gelişimi hakkında önemli katkılarda bulunmuştur. Kuhn'a göre bilimsel alanlar doğrusal ve devamlı bir şekilde gelişmekten ziyade periyodik olarak paradigma kaymalarından etkilenirler ve bu paradigma kaymaları bilim adamlarının daha önce geçerli kabul etmedikleri savlara karşı yeni bir anlayışın ortaya çıkmasına sebep olur. Bu sebeple bilimsel doğru kavramı herhangi bir zamanda sadece tarafsızlık ölçütüyle belirlenemez; bilim camiasının fikir birliği de bilimsel doğrunun oluşturulmasında aynı ölçüde değerlidir.
Yusuf
Bilimsel Devrimlerin Yapısı'nı inceledi.
324 syf.
·
Puan vermedi
Bilimin doğası nedir? Bilimsel bilginin öznel olduğunu söyleyebilir miyiz? Kuramdan paradigmaya giden yolun yapı taşları nelerdir ? Tarzı sorulara cevap veren, bilimin olgular - değerler ikileminde nerede durması gerektiğini sorgulamamızı isteyen güzel bir eser.
Bilimsel Devrimlerin Yapısı
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Doruk Hazar
Bilimsel Devrimlerin Yapısı'nı inceledi.
324 syf.
·
11 günde
·
8/10 puan
Bir dile ya da kavramsal sisteme tarafsız bir gözlem açısından bakılamayacağını söylemek, aslında o dilde öne sürülen bütün önermelerin, hipotezlerin veya varsayımların kendi doğrulanma koşullarını da beraberlerinde getirdiklerini söylemekle özdeştir. Kullanılan gözlem verilerinin nesnel olamayacağı, gözlemin daha baştan kullandığımız kuram tarafından koşullandırıldığı önermelerinin anlamı budur. Dolayısıyla bir kuramdan diğerine, eski paradigmadan yenisine geçiş, verilerin farklı yorumlanmasıyla mümkün değildir, değişen verilerin kendileridir. Kuhn bu geçişin nasıl olduğunu betimleyebilmek için Gestalt psikolojisinden yararlanmıştır. Bu görüşe göre, insanlar çevrelerini parça parça değil, bütün olarak algılamayı öğrenirler. Bu benzetmeyi ilk ortaya atan ve Kuhn'un da görüşlerinden yararlandığı N. R. Hanson, insanın çevresini gözleme tarzında, algılama açısından temel birimlere varılamayacağını iddia etmiştir. Kuhn da bu görüşten yola çıkarak, kuram değiştirmenin parça parça gözlem ve yanlışlamayla mümkün olmadığı, tersine topyekün bir görüş dönüşümüyle meydana geldiği tezini geliştirmiştir...
Bilimsel Devrimlerin Yapısı
OKUYACAKLARIMA EKLE
12
Elif ECVET
Bilimsel Devrimlerin Yapısı'nı inceledi.
324 syf.
Kitabı bütünüyle bir deneme gibi varsayabiliriz. Varolan bilimsel bilgilerin, paradigmaların yerini alacak olan yeni bilgilerin kendini bilim çevreleri tarafından kabul ettirme konusunda yaşanılan ve buna karşı verilen tepkileri konu alıyor. Bunu yaparkende Newtondan tutunda Makswele kadar bir çok insanin çalışmalarından örnekler veriyor. Tıpkı siyasi devrimler gibi toplumların yada bilim topluluklarının yaşadığı çatışmaları felsefi boyutuyla tartışmaya dökmüş yazar. Bölümler halinde ele alınmış. Her bölümde aynı örnekler üzerinden devam ediyor. Biraz üst düzey yani konu alanı bilim tarihi yada bilimin doğası yada felsefesi olan kişilerin okuyabileceği bir kitap. Alanında baş yapıt sayılıyor.
Bilimsel Devrimlerin Yapısı
OKUYACAKLARIMA EKLE
8