Nikos, bir alıntı ekledi.
45 sn.

İkimiz de aynı şehirdeyiz ve birbirimize varmamız için yarım saatten daha az bir zaman yeter.Buna rağmen o orada ben buradayım.Neden? Sebep yok...Ben burada ne yapıyorum ?Kendimi ve etrafımdakileri sıkmaktan başka ne işim var ?Onun da orada pek lüzumlu şeylerle uğraşmadığı muhakkak.Böyle bir günde oturup piyanoya çalışacak değil ya...Dünyada şimdi onunla yanyana bulunmamamız kadar mantıksız ve lüzumsuz ne vardır acaba ?Hayat bir tesadüfler silsilesi imiş,ala !Fakat tesadüfün de kendine göre bir mantığı olmalı değil mi ya ?

İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 76 - YKY)İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 76 - YKY)
Nikos, bir alıntı ekledi.
3 dk.

Şekil A ,örnek B :)
Acaba dünyada benim kadar manasız şeyler düşünen var mıdır? Bir de utanmadan akıllı geçiniyoruz !

İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 78 - YKY)İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 78 - YKY)
Nikos, bir alıntı ekledi.
14 dk.

Acaba kafamı bir çalı süpürgesi ile temizlemek mümkün müdür? Yalnız temiz şeyler kalsın...Fakat süpürge çöplerinden başka birşey kalmamasından korkarım ...

İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 88 - YKY)İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 88 - YKY)
İnce, İtiraflarım'ı inceledi.
 16 dk.

Kitabı bir gün gibi kısa bir zamanda okudum.Bu sebepten dolayı biraz vicdan azabı çekiyorum kendi adıma.
Kitabın başında anlatılanları okuyunca içimden dedim ki acaba Tolstoy bizim alt komşu mu?Çünkü çevresinde yaşanılan dini öyle bir anlatmış ki yirmi birinci yüzyılda Türkiye'de de aynı ortam geçerli aradan yaklşık iki yüzyıl geçmesine rağmen hiçbir şey değişmemiş. Yani dine inanan kişilerin bu inançlarını gerçek yaşamlarına hiç yansıtmaması. Onun dışında Tolstoy, başarı feşitizmin olduğu bu çağda bize başarının da mutluluk getirmediğini gösteriyor. Kitabın ortalarında yaşamak için bir neden alıyor sonunda bu nedensiz yaşamın genel bir yaşam değil sadece kendi yasami olduğunu düşünüyor.Çünkü o sırada küçük yaşamlarla karşılaşıyor ve onlara imreniyor. Yani koskoca Tolstoy, benim köyünde tarhana çorbası içen Mehmet'e özeniyor. Bu mükemmel bir şey bence benim için.Çünkü Mehmet küçük yaşayan biri.Tek derdi evlenip çoluk çocuk sahibi olmak ve ibadetlerini yerine getirip cennete gitmek .Mehmet için ismi bundan kaç yıl sonra anılacak filan bunların hiçbir önemi yok.Bence Tolstoy'un da en çok özendiğı bu Mehmet'in yaşama dört elle sarılması.
Şimdi bakıyorum da isminin önünde havalı ,statü sağlayan unvanların yaşayamadığı hayatı benim Mehmet'im yaşıyor. Akşam çekirge sesleri eşliğinde sohbet etmek gerçekten özenilesi şey Tolstoy haklı bence de .
Mahsuni ne güzel de demiş "Boşu Boşuna" işte Tolstoy kitabın ortalarında böyle boşu boşuna diyor, bir anlam bulmaya çalışıyor demiştik.Bu anlamı buldu dedik, daha sonra ise tekrar kaybetti. Ama bu kaybedişte Mehmet'in suçu yok.Suçluyu siz tahmin edin.
Yani kısaca bu kitabı Aşık Veysel'in "Hiçbir türlü bulamadım ben beni" adlı türküsü eşliğinde okuyun çünkü o türkü bu kitabın özeti

Batı felsefesinin bu tez-antitez doğurganlığını çok seviyorum, önceki filozofun felsefesiyle yetinmeyip salt bir tarihcilik yapmayı az görmekle yeniden üretmek. Bu o kadar canlı ki hayranlık uyandırıcı. Kimse tamam Kant muazzam bir adam daha ne denilebilir ki dememiş yahut Aristo ya da her kimse. Bu capcanlı tarihi okurken bir organizmanın önceden kestirilemeyen hareketlerine bakar gibi, ‘acaba bir sonraki dönemde ne olacak’ heyecanıyla takip ediyorum. Ki aydınlanma dönemi çok daha stabil.

Kübra, Mutsuz Çocuklar Ülkesi'ni inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öncelikle yazarın emeğine sağlık. Kitabın adına baktığımızda çok daha büyük şeyler bekliyor insan. Severek değil bitirmek için okuduğum bir kitaptı. Yazar kendi anılarından yer yer güzel sözlerden bahsetmiş. Argo dilinde yazılmış çok fazla argo kelimeler kullanılmış. Benim çok hoşuma gitmeyen okumasaydım ne kaybederdim acaba diye düşünüp cevabını kendime göre -hiçbir şey kaybetmezdim diye verdiğim bir kitap. Sevmeyenler olduğu gibi sevenleri de illaki olacaktır.

Elif Gülşen, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

Aşksız geçen bir ömür beyhude yaşanmıştır acaba ilahi aşk peşinde mi koşmalıyım mecazi mi yoksa dünyevi semavi ya da cismani mi diye sorma! Ayrımlar ayrımları doğurur. Aşkın ise hiçbir sıfata ve tamlamaya ihtiyacı yoktur. başlı başına bir dünyadır aşk.ya tam ortasındasındır,merkezinde
ya da dışındasındır,Hasretinde

Aşk, Elif Şafak (Sayfa 415)Aşk, Elif Şafak (Sayfa 415)
Nikos, bir alıntı ekledi.
2 saat önce

Acaba şu anda o ne düşünüyor? Herhalde beni değil...Niçin? .. Onun kafasında bir müddet yaşamak için neleri feda etmem ki ?

İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 68 - YKY)İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 68 - YKY)

Aziz Nesin - Oturmak ve laflamak üzerine
"Hepinizin bildiği gibi,babalarımız, amcalarımız, annelerimiz ne derlerdi?
"Akşam bize buyrun oturalım"."Biz dün akşam Ahmet Beylere oturmaya gittik"

Biz hep oturmaya gideriz bir yere."Bize oturmaya buyurun." "Siz bize ne zaman oturmaya geleceksiniz?"
Aslında çok kutsadığımız geleneklerimizden kurtulmamız gerekir. Oturmya giden, oturan, oturmadan gelen kuşağın çocuklarıyız.

Bir de laflama var. Biz oturmaya gider ne yaparız? Laflarız.Konuşmayız, konuşmak ayrı bir şeydir.

Cezaevine giren kuşakların içerisinde çok bulundum. Cezaevine girerler, girerken kapıda başlarlar tartışmaya. 3 ay, 5 ay, 6 sene aynı lafları tartışarak çıkarlar. Yani laflarlar. Gelenek sürer, dedesinin, annesinin, babasının yaptığı şeyi yaparlar.

Asıl soru: Ne yapalım da laflamalardan gerçek konuşmaya geçelim?

Yine ayıp bir şey söyleyeceğim, acaba bu millet hiçbir kavram çıkaramayacak mı ortaya? Bir tek kavram, bir tek örnek... Bütün konuşmalarımız, başka yerlerde konuşulmuş olanları aktarmak üzerine.
Sosyalizm bizim değil, faşizm bizim değil, turancılık bizim değil, bizim ne?
neden bizim bir şeyimiz yok? Çünkü biz düşünmeyiz. Nasrettin hocanın hindisi gibi düşünmek düşünmek değil ki, insan gibi düşünmek.

Bizi düşünenler var. Ne yapacağımızı söyleyen var, bizim adımıza.
Bundan kurtulmadığımız sürece Türk milletinin bir kavram yaratması, teknolojik bir buluşa sahip olması bana mümkün görünmüyor.
Kaç kuşak bizi böyle etkilemiş, kaç kuşak bizi böyle eğitmiş. Biz bundan kurtulmanın yolunu aramalıyız. Bunları da yaşama yeni atılmış olan gençler bulacaklardır.
..."
Aziz Nesin 1994 ODTÜ konuşmasından.

Büşra Tekdemir, Başka Bir Gün'ü inceledi.
 3 saat önce · Kitabı okudu · 7/10 puan

Her gün'ün aynı olaylarını barındıran bir kitap ki tek fark sadece olan kızın ağzından yazılıyor. Her gün de acaba Burda Rhiannon ne düşündü, ne demek istedi veya ben A ile karşılaşsam nasıl olur sorularının cevaplarını buluyoruz adeta. Ben Her gün'de ki o son gecenin sabahında neler olduğunu söyleyen bir sayfa bile olsa görmek için almıştım en başta. Ama yinede güzeldi.