İyi yürekli akılsız bir aptal, kötü yürekli akıllı aptallar kadar mutsuzdur. Bilinen bir gerçek bu. İşte ben iyi yürekli, akılsız aptalın biriyim. Sen de zeki, kötü yürekli bir aptalsın. İkimiz de mutsuzuz, ikimiz de acı çekiyoruz ..

Dostoyevski

Onur Değer, bir alıntı ekledi.
07 Mar 02:31 · 8/10 puan

Ampul Kafa bölümünden
Ayşe’nin gözleri başka bakıyor. Parlak. Bir şey daha var ama tarif edemiyorum. Sadece parlak diyorum tarif edemediğim için. Onunla konuşuyoruz bazen. Ben utanıyorum onunla konuşurken. Bu sebeple aslında ben onunla değil, o benimle konuşuyor genelde. Bana en çok;

“Neden konuşmuyorsun benimle?” diyor.

Ben ona, seninle konuşmuyor değilim demiyorum, desem, diyebilsem konuşmuş olacağım ve bunu söylememe gerek kalmayacak. Bu sebeple demiyorum. Gözleri pırıl pırıl bakan Ayşe bunu anlamıyor. Bunu anlamayan Ayşe’nin ben böyle yapınca bana kızmasını anlıyorum. O kızıp gittikten sonra galiba onu anladığımı anlayıp yanıma tekrar geliyor. O yanıma gelince kafamın olması gereken yerde olan ampulüm yanıyor. Işıl ışıl oluyorum. Ayşe’nin gözleri kamaşıyor. Ya da ben öyle olmasını istediğim için öyle olmuş zannediyorum. Öyle zannettiğim için ona bir şey demek istiyorum. Kendimi zorluyorum ve ağzımdan saçma sapan sözler dökülüyor. Mesela; “Ayakkabını ters giymişsin,” diyorum, Ben çok aptalım. Ayşe bana;
“Çok aptalsın,” deyip gidiyor.

Sonra aradan epeyce zaman geçiyor. Zaman geçerken ben yalnız başıma oturup geçen zamanı seyrediyorum. Zamanın geçişini seyrederken zaman hiç geçmiyor. Sonra geçmeyen zaman o kadar geçmezken nasıl oluyorsa geçmiş olunca Ayşe tekrar yanıma sokuluyor. Bu sefer ağzımı tutacağım diyorum içimden
kendime.
“Napıyorsun,” diyor bana. İyiyim demiyorum ona. “Ödevini yaptın mı?” diyor bana.
Ampulümü sallıyorum yukarı aşağıya. Sonra iki elimi götürüyorum ampulüme, düşmesin diye tutar gibi.
“Napıyorsun,” diyor bu sefer Ayşe bana.
Aptalca bir şey söylemeyeceğim, söylemeyeceğim, söylemeyecegim diye kendimi sıkarken tutamayıp kendimi;

“Ampulümü tutuyorum,” diyorum ona. Yine;
“Çok aptalsın,” deyip bana, gidiyor.

Çok üzülüyorum. Nefret ediyorum kendimden o gidince. Ampulümü duvara çarpmak geçiyor içimden Ama çok acır diye yapamıyorum. Sonra birkaç gün daha geçiyor. Dayanamıyorum, bu sefer ben gidiyorum yanına. Aldırmıyormuş gibi yapıyor.

“Benim kafam bir ampul,” diyorum ona.
Anlamıyor beni.
“Benim kafam ampulden,” diyorum yeniden.
Geçen gün yalan söylemedim, seninle dalga geçmedim, evet aptalım ama ampulümü tuttum gerçekten demek istediğimi anlıyor mu merak ediyorum. Bunu anlamak isteyerek yüzüne,
parlak gözlerine bakıyorum. Çok aptalım. Anlamıyorum. O, neyi anlamak isteyip istemediğimi anlamış gibi bakıp;

“Senin kafan ampulden değil,” diyor bana.

“Hayır benim kafam ampulden, herkes bana ampul kafa diyor,” diyorum ona.

Kaşlarını çatıyor;
“Senin kafan ampulden değil,” diyor yine bana.

Gözleri çok parlak bakıyor. O kadar parlak bakıyor ki... İnanıyorum ona. Ampul kafa değilim ben. inanınca ve anlayınca kalbimde bir şey oluyor. Sıcak bir şey. Isınıyor. Işık saçıyor. Kalbimde bir ampul yanıyor. Anlıyorum. Elimi kabak kafama götürüyorum. Okşuyorum. Gülüyorum da. Mutluyum da. Ayşe’ye bakıyorum. Benim kafam ampul değil, demek isteyerek;
“Benim kalbim ampul," diyorum ona. Doğru ya, o sebeple bu kadar çok ve bu kadar kolay kırılıyor.
Ayşe bakıyor bana,
“Çok aptalsın,” diyor.
Yine gidiyor.

Köşe Başında Suret Bulan Tek Kişilik Aşk, Güray SüngüKöşe Başında Suret Bulan Tek Kişilik Aşk, Güray Süngü

Çin’in Guangzhou kentinde bir banka soygunu....
Soygunculardan biri bankadakilere bağırır:
“Kımıldamayın. Para devletindir, ama hayatınız sizindir.”
Herkes sessizce yatar…
Bunun adı“Zihin Değiştirme Kavramı”dır.
Alışılmış düşünce tarzını değiştirmek…
Bu arada müşterilerden bir kadın bir masanın üzerine yatmıştır.
Ama bacaklar ortada... Soyguncu bağırır: “Edebini takın. Bu bir soygun, ırza geçme değil!”
Bunun adı “Profesyonellik ”tir.
İşin neyse onun üzerinde yoğunlaş!
Soyguncular paraları yüklenip eve kapağı atmışlar.
Daha genç olanı (MBA derecelidir) daha yaşlı olanına (ki bu ise 6 yıl ilkokuldan
sonra terk):
“Abi, hadi şu paraları sayalım,” der. Daha yaşlı olanı dercki:
“Çok aptalsın be. Bu kadar para oturup sayılır mı? Bu akşam zaten TV haberlerinde kaç para çaldığımızı öğreniriz.”
Buna “Deneyim” derler!
Günümüzde deneyim kağıt diplomalardan çok daha önemlidir.
Soyguncular bankadan kaçtıktan sonra Şube Müdürü, Şube Şefine hemen polisi aramasını söylemiş.Şef demiş ki:
“Durun hele Müdürüm. Alacaklarını aldılar. Biz de bir 10 milyon daha alıp daha
önce iç ettiğimiz 70 milyon dolara ekleyelim, ne dersiniz?”
Buna “Dalgayı yakalamak” derler.
Berbat bir durumu kendi lehine çevirmektir bu!
Müdür der ki: “Yahu, her ay bir soygun olsa harika olurdu. Ne eğlenirdik!”
Buna “Sıkıntılardan kurtulmak”derler.
Kişisel mutluluk işinden çok daha önemlidir.
Akşam TV haberleri bankadan 100 milyon dolar çalındığını açıklamış!
Çaldıkları paranın çok daha az olduğu bilen soyguncular oturup saymışlar parayı… Tekrar tekrar saymışlar.Bakmışlar hepsi topu topu 20 milyon! Çok kızmışlar bu işe:
“Biz hayatımızı tehlikeye atıp 20 milyon çalabildik. Banka Müdürü bir el hareketiyle 80 milyon götürdü. Galiba soyguncu olmak yerine doğru dürüst eğitim görmek daha iyiymiş!”
Bu “Bilgi altından daha değerlidir”demektir…
Banka Müdürü çok mutludur.
Özellikle bir süre önce borsada kaybettiklerini geri alabildiği için.
Buna “Fırsatları kullanmak” derler.
Kazanmak için risk almak gerekir.
PEKİ, SİZCE GERÇEK SOYGUNCULAR KİMLER ŞİMDİ?
- Her gün ışık hızıyla gündem değişirken usul usul zenginleşenlere ithafen.

Sevgi Bütüner, bir alıntı ekledi.
01 Mar 16:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

“Aşkımı öldürdün sen. Eskiden hayal gücümü altüst ederdin. Şimdi merakımı bile cezbetmiyorsun. Hiçbir etkin yok açıkçası. Seni sevdim çünkü muhteşemdin, çünkü dehan ve idrakın vardı, çünkü büyük şairlerin hayallerini gerçeğe dönüştürüyor, sanatın gölgelerine şekil ve hakikat veriyordun. Hepsini çöpe attın. Sığ ve aptalsın. Tanrım! Seni sevmekle ne büyük delilik etmişim! Ne büyük bir ahmakmışım! Artık benim için bir hiçsin sen. Seni bir daha asla görmeyeceğim. Bir daha asla düşlemeyeceğim. Adını bir daha zikretmeyeceğim. Bir zamanlar bana neler ifade ettiğini bilmiyorsun. Ah, bir zamanlar... Ah düşüncesine bile katlanamıyorum! Keşke gözlerim seni hiç görmeseydi! Hayatımın aşkımı mahvettin. Sanatını bozacağını söyleyerek aşka dair ne kadar az şey bildiğini gösterdin! Sanatın olmadan sen nesin? Bir hiç. Seni ünlü, görkemli, ihtişamlı yapabilirdim. Dünya sana tapardı ve sen ise bana ait olurdun. Şimdi nesin ki sen? Güzel yüzü olan üçüncü sınıf bir aktris.”

Dorian Gray'in Portresi, Oscar Wilde (Sayfa 94)Dorian Gray'in Portresi, Oscar Wilde (Sayfa 94)

‘Hapsedilmek Karşılığında Rahat Bir Hayat’ Kedinin Cenneti – Emile Zola
O zamanlar iki yaşındaydım ve yeryüzündeki hem en şişman, hem de en saf kediydim. O genç yaşta, evin rahatlığını küçümseyen bir hayvanın haddini bilmezliği bende de vardı.

Aslında, Tanrı beni teyzenin yanına yerleştirdiği için ne kadar da şanslıydım! O iyi kadın bana nasıl da sevgi ve şefkat göstermişti. Bir gardırobun altında, tüyden yastıkları ve üç kat örtüsü olan gerçek bir yatak odam vardı. Yemeğim de aynı derecede mükemmeldi; hiçbir zaman ekmek ya da çorba değil, her zaman et, hem de dikkatle seçilmiş etti.

İşte bütün bu bolluğun ortasında, tek bir isteğim, tek bir düşüm vardı; üst pencereden dışarı sıvışıp, çatılara kaçmak. Okşayışlar beni rahatsız ediyor, yatağımın yumuşaklığı bıktırıyordu ve bana bile iğrenç gelecek kadar şişmandım. Kısacası, bütün bir gün boyunca mutlu olmaktan sıkılmıştım.

Şunu söylemem gerekir ki, o gün, boynumu biraz uzatarak, çatıyı penceremin hemen önünde görmüştüm. Dört kedi birbirleriyle oynuyorlardı. Tüyleri kabarık, kuyrukları havada, güneşte sertleşen arduazların üzerinde koşturuyorlardı, eğlendikleri her hallerinden belliydi. Daha önce hiç böyle harikulade bir manzara seyretmemiştim. Ve ondan sonra şuna kesinlikle inandım ki, orada, o çatıda gerçek mutluluk vardı; her zaman dikkatlice kapanan o pencerenin ötesinde. Bu düşüncemin ispatı olarak, etin saklandığı dolabın kapağının da, en az o kadar dikkatle kapatıldığını hatırladım.

Kaçmaya karar verdim. Ne de olsa, hayatta rahat bir yatağın ötesinde, başka şeyler de olmalıydı. Orada, dışarıda, bilinmeyen vardı, kusursuz bir yaşam vardı. Ve sonra, bir gün mutfak penceresini kapatmayı unuttular. Ben de pencerenin üzerindeki ufak çatıya atladım.

Ahh… Çatılar ne kadar da güzeldi! Etraflarını saran saçaklar nefis kokular yayıyorlardı. Ayaklarımın, ılık kokan hoş çamura battığı bu saçakların üzerinde dikkatle ilerledim. Sanki kadifenin üzerinde yürüyormuşum gibiydi ve güneş, tombulluğumu okşayan güzel ılıklığıyla parlıyordu.

Baştan aşağı titrediğimi senden saklamayacağım. Eğlencemde beni utandıran bir şeyler vardı. Özellikle, üç kedi damın tepesinden aşağı doğru, meraklı miyavlamalarla yaklaşırken içimde yükselen ve dengemi kaybetmeme yol açan heyecanı hatırlıyorum da. Korktuğumu anladıklarında, şişko bir budala olduğumu ve miyavlamalarının sadece kahkaha olduğunu söylediler.

Miyavlamalarına ben de katıldım. Üçü benim kadar şişman olmadıklarından, güneşin ısıttığı bir damda top gibi yuvarlandığımda benimle dalga geçtiler. Buna rağmen hayat güzeldi. Çeteden yaşlı bir erkek kedi, arkadaşıyla beni onurlandırdı ve eğitimimi üstlenmeyi teklif etti. Minnettarlıkla kabul ettim bu teklifi.

Teyzenin bütün o rahat eşyaları ne kadar da uzak görünüyordu. Damdaki oluklardan su içtim; şekerli süt bile bu kadar güzel gelmemişti. Her şey iyi ve güzeldi.

Çekici bir dişi kedi geçti ve onun görünüşü beni garip duygularla doldurdu. O zamana kadar, böyle büyüleyici sırt kıvrımları olan enfes bir yaratığı, sadece rüyalarımda görmüştüm. Üç arkadaşım ve ben, yeni geleni karşılamak için ona doğru atladık. Doğrusu ben, cazibeli dişiye iltifatlarımı sunmada diğerlerinden öndeydim, ama arkadaşlarımdan biri boynuma kötü bir ısırık atarak beni saf dışı bıraktı.

‘Öff…’ dedi yaşlı kedi beni sürükleyerek götürürken. ‘Daha birçokları ile karşılaşacaksın.’

Bir saat süren yürüyüşten sonra çok acıktım.

‘Bu çatılarda ne yiyorsunuz?’ diye, arkadaşım yaşlı kediye sordum.

‘Ne bulursak’ diye, kestirip attı.

Bu yanıt beni rahatsız etti çünkü bir şey, yani bir av bulamamıştım. Nihayet, bir tavan penceresinden içeri baktığımda genç bir işçinin kahvaltısını hazırladığını gördüm. Masanın üzerinde enfes bir pirzola duruyordu.

‘İşte şansım orda’ diye, gayet safça düşündüm.

Böylece masanın üzerine atladım ve pirzolayı kaptım. Ama işçi beni gördü ve bir çalı süpürgesiyle kıçıma dehşet bir şekilde vurdu. Eti fırlatırken bir taraftan da kaba bir şekilde lanet okuyarak kaçtım.

‘Sen nerden geldin ha?’ diye sordu yaşlı kedi. ‘Bilmiyor musun? Masa üzerindeki etler uzaktan bakıp, hayran olmak içindir. Yapmamız gereken şey olukların içine bakmak.’

Mutfak etinin neden kedilere ait olamayacağını hiç bir zaman anlayabilmiş değilim. Midem iyiden iyiye kazınıyordu. Yaşlı kedi, sadece geceyi beklememiz gerektiğini söyleyerek beni avutmaya çalıştı. Zamanı gelince çatılardan caddelere inip, çöp yığınlarında yemek arayacağımızı söyledi.

Geceyi bekle! Öylesine kendine hakimdi ki, böylesine uzun bir oruç tutma düşüncesi bile beni halsiz bırakırken, o bu sözleri büyük bir soğukkanlılıkla söylüyordu.

Titrememe yol açan sisli gece öylesine yavaş çöktü ki. Üstelik, yağmur da yağmaya başladı; ince, içe işleyen, gürültüyle uğuldayan rüzgarın kamçıladığı bir yağmur.

Caddeler ne kadar da ıssız görünüyordu gözüme. O güzel sıcaklıktan, büyük güneşten, zevkle oynayabileceğimiz çatılardan geriye hiç iz kalmamıştı. Patilerim ıslak çamurlu kaldırımda kayıyordu ve ben istekle, üç kat örtümü ve tüyden yastığımı düşünmeye başlamıştım.

Hemen hemen caddeye ulaşıyorduk ki, arkadaşım yaşlı kedi titremeye başladı. Bana da hemen aynı şeyi yapmamı fısıldayarak, evlerin duvarlarının dibinden gizlice süzüldü. Bir evin kapısına ulaştığımızda saklandı ve güvenle mırladı. Onu bu garip davranışının nedenini sorduğumda.

‘Elinde kanca ve sepet olan adamı gördün mü?’ dedi.

‘Evet.’

İşte, o bizi görmüş olsaydı, yakalanmış, şişte kızartılmış ve yenmiş olacaktık.’

‘Şişte kızartılmak ve yenmek mi? Neden? O zaman caddeler bizim gibiler için değil. Biz yemek yiyeceğimize, birileri bizi yemeye çalışıyor.’

Bu sırada, her nasılsa, çöpleri kaldırıma dökmeye başlamışlardı bile. Giderek artan umutsuzlukla ben de araştırdım. Tüm bulabildiğim, çöplerin arasında, atılmış iki ya da üç parça kuru kemikti. Ve o zaman, orada, taze etin ne kadar lezzetli olduğunu fark ettim.

Arkadaşım yaşlı kedi, çöp yığınlarını büyük bir ustalıkla araştırdı. Sabaha kadar, her yeri en ufak bir acele belirtisi göstermeden araştırmıştık. Fakat on saattir hemen hiç durmadan yağan yağmurun ardından, bütün vücudum titriyordu. ‘Lanet olsun caddeye!’ diye düşündüm, ‘lanet olsun özgürlüğe!’ Evime dönmek için can atıyordum.

Gün doğduğunda, yaşlı kedi yorulduğumu fark etti.

‘Yeter mi?’ diye, garip bir sesle sordu.

‘Ah, evet.’ diye yanıtladım.

‘Eve gitmek istiyor musun?’

‘Kesinlikle istiyorum. Ama evimi nasıl bulabilirim ki?’

‘Gel benimle. Dün sabah seni dışarı çıkarken gördüğümde, senin kadar şişman bir kedinin, özgürlüğün tadını çıkarmak için yaratılmadığını anlamıştım. Nerede yaşadığını biliyorum. Seni oraya geri götüreceğim.’

iyi kalpli kedi bütün bunları öylesine basitçe söyledi ki… Ve sonunda eve vardığımızda, hiç bir duygusallık belirtisi göstermeden ekledi:

‘Hoşçakal, o zaman.’

‘Hayır, hayır,’ diye itiraz ettim, ‘seni böyle bırakamam. Benimle gel! Yatağımı ve yemeğimi paylaşırız.

Sahibim iyi bir kadındır… ’

Bitirmeme bile izin vermedi.

Kes sesini!’ dedi sertçe. ‘Sen bir aptalsın. Ben o kasvetli rahatlıkta ölürüm. Senin kolay hayatın zayıflar için. Özgür kediler, hiç bir zaman senin rahatını ve tüyden yastığını, hapsedilmek karşılığında satın almazlar. Hoşçaka!l’

Bu sözlerle çatıya geri tırmandı. Gururlu ve ince gölgesinin, sabah güneşinin ılıklığını hissetmeye başlayınca, hafifçe ürperdiğini gördüm.

Eve geldiğimde, teyzen bana sert davranmaya çalıştı. Ama ben azarlanmaktan ve sıcak bir yerde olmaktan son derece hoşnuttum ve o beni hafifçe tokatlarken biraz sonra bana vereceği nefis eti düşünüyordum.

Görüyorsun, gerçek mutluluk, cennet, hapsedilip dövüldüğün yerde, neresi olursa olsun et olan yerde.

Tabii ben kediler için konuşuyorum.

Hırsızı arıyoruz sitede biri de olabilir
Soygun büyük peki ya sizce hırsız kim?

Çin’in Guangzhou kentinde bir banka soygunu. Soygunculardan biri bankadakilere bağırır: “Kımıldamayın. Para devletindir, ama hayatınız sizindir.”

Herkes sessizce yatar… Bunun adı “Zihin Değiştirme Kavramı”dır. Alışılmış düşünce tarzını değiştirmek…

Bu arada müşterilerden bir kadın bir masanın üzerine yatmıştır. Ama bacaklar ortada…

Soyguncu bağırır: “Edebini takın. Bu bir soygun, ırza geçme değil!”

Bunun adı “Profesyonelliktir. İşin neyse onun üzerinde yoğunlaş!

Soyguncular paraları yüklenip eve kapağı atmışlar.

Daha genç olanı (MBA derecelidir) daha yaşlı olanına (ki bu ise 6 yıl ilkokuldan sonra terk): “Abi, hadi şu paraları sayalım,” der.

Daha yaşlı olanı der ki: “Çok aptalsın be. Bu kadar para oturup sayılır mı? Bu akşam zaten TV haberlerinde kaç para çaldığımızı öğreniriz.”

Buna “Deneyim” derler! Günümüzde deneyim kağıt diplomalardan çok daha önemlidir.

Soyguncular bankadan kaçtıktan sonra Şube Müdürü, Şube Şefine hemen polisi aramasını söylemiş.

Şef demiş ki: “Durun hele Müdürüm. Alacaklarını aldılar. Biz de bir 10 milyon daha alıp daha önce iç ettiğimiz 70 milyon dolara ekleyelim, ne dersiniz?”

Buna “Dalgayı yakalamak” derler. Berbat bir durumu kendi lehine çevirmektir bu!

Müdür der ki; “Yahu, her ay bir soygun olsa harika olurdu. Ne eğlenirdik!”

Buna “Sıkıntılardan kurtulmak” derler. Kişisel mutluluk işinden çok daha önemlidir.

Akşam TV haberleri bankadan 100 milyon dolar çalındığını açıklamış!Çaldıkları paranın çok daha az olduğu bilen soyguncular oturup saymışlar parayı…

Tekrar tekrar saymışlar. Bakmışlar hepi topu 20 milyon! Çok kızmışlar bu işe;
“Biz hayatımızı tehlikeye atıp 20 milyon çalabildik. Banka Müdürü bir el hareketiyle 80 milyon götürdü. Galiba soyguncu olmak yerine doğru dürüst eğitim görmek daha iyiymiş!”

Bu “Bilgi altından daha değerlidir” demektir…

Banka Müdürü çok mutludur.

Özellikle bir süre önce borsada kaybettiklerini geri alabildiği için.

Buna “Çalıyor ama çalışıyor” derler.

Bu durumda HIRSIZ kim sizce?

Medeniyetlere yön veren uygarlıklar/Mayalar
Etrafınızda olan biten hiçbir şeyi kişisel algılamayın. Sizi caddede gördüğümde , hey sen aptalsın dersem bu sizinle değil, benimle ilgilidir. Eğer bunu kişisel algılarsanız, aptal olduğunuza bile inanabilirsiniz.

Neslihan Akbaş, bir alıntı ekledi.
02 Şub 23:44

(Bkz: Severken öldürmek.)
"Bear sen gerçekten aptalsın ama biz seni yine de seviyoruz, her zaman seveceğiz."

Çamur Ter ve Gözyaşı, Bear Grylls (Sayfa 215 - Portakal Kitap)Çamur Ter ve Gözyaşı, Bear Grylls (Sayfa 215 - Portakal Kitap)