Birileri Cumhuriyetimizi birileri İstiklal Marşımızı birileride Başkumandan Mustafa Kemal ATATÜRK’ ü sorgulasın diye can vermedi Atalarımız.. Dün dışardan bugün içeriden asla geçemeyeceksiniz Çünkü #ÇANAKKALEGEÇİLMEZ Büyük Destanın Kahraman Şehitleri Ruhunuz Şad Olsun ..

Mehmet A., Patasana'yı inceledi.
14 saat önce · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

“Sevdiği kadın, aşkı uğruna ölürken, kralına bağlılığın vakarıyla ellerini göğsünde kavuşturarak sessiz kalmayı seçen, yeryüzünün en onursuz erkeği. Erkeklerin yüz karası. Aşkı için ölmenin yüceliği yerine, sarayın taş duvarlarında büyüyen kendi değersiz varlığının görkemli gölgesine sığınmaktan çekinmeyen, sefihlerin en rezili.
Ben Kral Pisiris'in danışmanı, Hitit sarayının başyazmanı, büyük meclis Panku'nun değerli üyesi, ben soyluların en soysuzun Patasana.” (Syf: 10) diye tanıtır kendini bize Patasana.

Yuuhhh! 12. Ahmet Ümit kitabı oluyor bu, okuduğum. Hangi ara oldu ben de bilmiyorum. Bir yazarı okumayı düşünürken hep ilk kitabından başlarım. Ahmet Ümit okumayı düşünürken de bu böyleydi. İlk eserlerini okuduğum zaman o kadar yavan, o kadar sade ve beceriksizce bir dili vardı ki, pişman olasım bile gelmişti. Ama kalın kafalı oluşum ve kafama koyduğum şeyi sonuna kadar götürme isteğim (belki de hırsım demeliyim) yüzünden devam ettim. İlk kitapları olunca pek bir şey beklemiyordum tabii ki. Ama düşük beklentilerimi bile karşılayamamıştı ilkleri. Ne zaman Ahmet Ümit emekleme dönemini geçecek de herkesin hayran olduğu o Ahmet Ümit dilini okuyacağım diye diye Patasana’ya kadar gelmişim. “Sis ve Gece” ve “Kar Kokusu” ile düşe kalka yürümeye başlayan Ahmet Ümit, “Patasana” ile birlikte o emekleme dönemini geride bırakmış olduğunu resmen ilan ediyor. Bu kitap ile birlikte o sevilen Ahmet Ümit ile tanışmış olduk.

Ahmet Ümit, burada muhteşem bir kurguya imza atmıştır. Gerek kullandığı dili ve gerekse de günümüz ve hayali Patasana Tabletleri sayesinde Geç Hitit dönemi arasında kurduğu köprü başarılıydı. Artık hepimizin de bildiği gibi Ahmet Ümit bir polisiye roman yazarıdır. Ama ben bu eserinde yer verdiği öğüt tarzı sohbet veya tartışmalardan dolayı kitabın cinayet ile ilgili kısımlarına pek kafa yormadım doğrusu. İlk başta kafa yormadım dersem daha doğru olur. Ama sonradan gelen ikinci cinayetle birlikte bir iki isim düşündüm. Onları düşünmem için de kafa patlatmadım vesselam. Gerçi aklıma gelen o isimler de pek cinayet işleyecek tiplere benzemiyorlardı. Fakat nedense roman ilerledikçe de ben bir isim üzerinde durmaya ısrar ediyordum. Ahmet Ümit roman içinde okuru ne kadar da güzel tuzaklarla yolundan saptırmaya veya kafasını karıştırmaya çalışsa da (ki gerçekten de başarılı bir şekilde bunu yapıyor -istisnalar kaideyi bozmaz-) ben hiçbirine takılmadan aklımdaki isme ısrarla ve sıkı sıkıya bağlı kaldım. Eğer düşündüğüm kişi katil çıkmasaydı, beni ters köşe yaptı derdim. Ama neyse ki bu romanında da (daha önce olduğu gibi) ters köşe olmadım. Şimdi hangi romanıyla birlikte emekleme döneminden çıkıp yürüme dönemine girecek diye düşünmek yerine, artık hangi romanındaki cinayetle beni ters köşe edebilecek diye merak ediyorum. Şu ana kadar başarılı olmadı bu konuda. Okumuş olduğum tüm kitaplarında herkes sonunda çok şaşırdığını dile getiriyor. Aslında Ahmet Ümit’in kurnazlıkla okurun yoluna serdiği tuzaklara düşmemek için çaba harcamak gerekiyor. Sanırım kalın kafalı ve beynime laf işlemiyor oluşu burada da bana yardımcı oluyor ve o tuzaklara meyil göstermeye kalksam bile beynim hemen devreye girip, oraya gitmemem gerektiğini söylüyor. Neyse ki daha yanılmadım. Ama dediğim gibi ben bu romanın cinayet boyutuyla ilgilenmediğimi de dile getirmiştim zaten. Peki benim için ne önemli oldu bu kitapta?

Aşk, savaş, ölüm, soykırım, katliam, Ermeni Tehciri vs vs konularda sohbet, tartışma gibi ortamlarda ve günümüz ile Geç Hititler arasında kurulan köprü beni çekti. Bence bu romanı bir polisiye eseri olarak okumayın. Öğütsel bir metin olarak okuyun. İnsanın iç yapısını görün. Duygularını okuyun.

“Ey sırlarımın ortağı olacak yabancı. Soylu musun, dindar mısın, iyi yürekli misin; yoksa zalim misin, akıllı mısın; yoksa işe yaramaz bir aptal mısın, bilmiyorum. Umarım iyi bir insansındır. Umarım yüreğin sevgi ve cesaret doludur. Umarım okuduklarını anlayacak, anladıklarından ders çıkaracak kadar akıllısındır. Ve umarım okuduklarını başkalarına anlatırsın, onlar da ötekilere. Umarım benim kara yazgım kulaktan kulağa fısıldanır. Fırat kıyısında konuşulan bütün dillere çevirilir, tabletlere yazılır, yaşlılardan gençlere aktarılır, çocuklar bu efsaneyle büyür. Belki böylece insanlar akıllanır, belki zalimlikten vazgeçerler, belki böylece daha az ölüm olur, belki daha az acı çekilir.” (Syf: 12)


TATLI:

1- Kitapta müthiş betimlemeler yer alıyor.
2- Geçmiş ile günümüz arasında güzel bir köprü kurulmuş.
3- Katilin son sayfaya kadar gizlenebildiği (bilmiyorum, bence ilk sayfalardan belli ama) muhteşem bir polisiye hikaye var.
4- Öğüt niteliği taşıyan sohbet ve tartışmalar yer alıyor.
5- Muhteşem yemekler ve yemek tarifleri var. (Açken karnınızı guruldatıp keşke ben de o esnada o sofrada olsaydım diyorsunuz.)
6- İnsanlığın yüzyıllardır değişmeyen yazgısına tanık oluyorsunuz.
7- Tarih tekerrürden ibarettir, lafını bir kez daha kavrıyorsunuz.
8- Tablet ve bölümler arası geçişlerde son cümle ile ilk cümlenin içinde kurulan bir kelimenin aynı olması yüzünüzde tebessüm oluşturuyor.
9- Katili aramak için siz de çaba sarf ediyorsunuz. (Ben hiç çaba sarf etmedim :D)

Gibi gibi daha sayılabilecek pek çok güzel özelliği var kitabın. Ayrıca, daha ilk sayfadan, ilk paragraftan hatta ilk cümleden itibaren kitap sizi içine çekiyor ve isteseniz dahi son kelimesine kadar bırakamıyorsunuz, tabii okul vs işiniz yoksa...

Okunması gereken bir adet polisiye roman olurlar kendileri. Okumanızı şiddetli olmayan ama şiddetle tavsiye ediyorum.


DİKKAT! Bilinçsiz okurlar için sürprizbozan, spoiler (veya her ne zıkkımın köküyse) vakti. Buradan sonrasını okumayın.Katil kim söyleyeyim mi? Yok yok söylemeyeceğim. Birkaç ipucu vereceğim o kadar.


Patasana’nın ilk tablette yer alan “Ben zalimler çağında yaşayan bir alçaktım.” sözü kulağınıza küpe olsun. Roman boyunca Ahmet Ümit sizi katilin kıyısına kadar getirip getirip götürecek ama belki bunun farkında bile olmayacaksınız. Yarattığı sahte labirentin içine girip de yolunuzu şaşıracaksınız. Ama unutmayın ki “Sessiz atın çiftesi pek olur,” veya “Durgun sular derin akar,” demiş atalarımız. Eğer bunları göz önünde tutarsanız, belki de Ahmet Ümit’in labirentinde kaybolmaz ve sizi bir yandan öbür yana savurmasına izin vermezsiniz.

“ “Söyler misin Esracığım?”diye sürdürdü sözlerini Amerikalı. Tartışmaktan çok, dert yanar gibiydi. “Patasana’nın tabletleri bize bilmediğimiz hangi gerçeği öğretecek?”
(...) Timothy kendi sorusunu kendi yanıtlamak zorunda kaldı:
“İnsanoğlunun acımasızlığını değil mi? Patasana tabletleri bu gerçeği anlatıyor. Bu bilmediğimiz bir şey mi?” “ (Syf: 345)

Keyifli okumalar dilerim...

Mehmet A., bir alıntı ekledi.
 Dün 14:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"(...) Aşk ulaşamayacağın birini abartarak, onun kafandaki ideal kişi olduğunu sanarak tutkuyla bağlanmaktır. Aradaki engeller ne kadar artarsa bu yanılsama o kadar tutkulu olacaktır. Nasıl Tarihöncesi atalarımız doğum olayını çözemediği için kadınlardan tanrı yaratmışsa, biz de yolumuzun kesiştiği birini yaşamımızın vazgeçilmez kişisi sanarak, neredeyse ona tapınmaya kadar varan bir bağlılık yaratmışız. Kanımca aşk, o ilkel abartma duygusunun günümüze kadar gelmiş halidir."

Patasana, Ahmet Ümit (Sayfa 289 - Everest Yayınları - 62. Basım, Ekim 2017)Patasana, Ahmet Ümit (Sayfa 289 - Everest Yayınları - 62. Basım, Ekim 2017)

Atalarımız: “Kusursuz dost arayan, dostsuz kalır.” demişlerdir. Kusursuz insan olmaz. Ancak kusurunu görmeyen, öğüt dinlemeyen kimseden hazer edilmelidir.

Mona'nın Lisa'sı, bir alıntı ekledi.
16 Mar 17:29 · Kitabı okuyor

İyilikle verilmeyen şeyi elde etmek yumruklara düşer.Eğer atalarımız kararlarını bugünkü anlamsız barışseverlik modasına uydursalardı,şimdiki milli topraklarımızın üçte birine bile sahip olamazdık.

Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 146)Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 146)

Atalarımız ne kadar doğru söylemiş:
"Tamâhkarlar sahtekar birbirini beş dakikada bulur" diye...
Kolay yoldan para kazanmanın vicdani ve mümkün olmadığını daha kaç kez anla(t)mak gerek bilemiyorum...

ÖMER CAN KOÇ, bir alıntı ekledi.
15 Mar 00:05

Atalarımız için sorun kitaba ulaşmaktı; çünkü kitap çok zor bulunan bir ganimetti. Çağımızda ise sorun kitabı seçmek ; çünkü bu kadar çoklukta bize lazım olanı seçmek gerçekten marifet istiyor

İnsan Mühendisliği, Nüvit Osmay (alfa)İnsan Mühendisliği, Nüvit Osmay (alfa)

Atalarımız
İmlecin yanıp söndüğü yerde ...herşey burada başlayacak.Söz uçar yazı kalır diyen atalarımızın imleçten haberi olmasa da papirüsle araları iyi olcak ki bize özlü cümleler bırakmışlar.Eskiler hiç eskimiyor temelleri onlar atmış biz manzarayı izliyoruz.Üretmeyi bırakıp manzarayı eleştirmek keyifli .Barış Mançonun şarkısını dinlerken Mehmet ağa hep hesabı ödüyor,Halil İbrahimin sofrası hep kurulu ve bereketli.İkinci Mehmetin İstanbulu fethi yaşında ancak okulu bitiriyoruz.Ama ömrümüz ondan daha uzun,yemediği meyvalar,yiyecekler nerelerden gelip ağzımıza düşüyor ama hala memnun değiliz.Daha fazla ve fazlasını bekleyeceğiz.Neden ?Ünlü iktisatçının ilk kuralı kıt kaynaklar ,ihtiyacın sonsuzluğu teoremi.Düpedüz yalanlarla dolu bir ekonomi anlayışının sonuçlarıyız bizde ondan.Çöpe gidilen yemeklerle koca Afrikayı doyurabiliriz mesela.Temelleri atılmış binayı post modern anlayışımızla yamuk yumuk yapıverdik,ortalık karıştı.Temellerimiz sağlam mı onu düşünüyorum ?Dünya küçük bir köy olsa da beyinlerimiz bulanık.Bu yazıda olduğu gibi.

Mert Kurtaran, bir alıntı ekledi.
13 Mar 14:18 · Kitabı okuyor

Gürsel Göncü'nün kaleminden
Yurt bellediğimiz şehirleri, semtleri, beldeleri, yabancı istilacıların tahayyül bile edemeyeceği biçimde "bellemiş" bir milletiz. En büyük Türk-Osmanlı kültürkırımını, bizzat torunlar gerçekleştirmiştir. Göçebe kültürün özgün biçimlerini Anadolu'da gelenekleri ve İslâmiyet'le harmanlayan atalarımız, bu coğrafyayı, kendini, insanı, sosyal dokuyu zenginleştirmişti. Tarih sonsuza dek bu mirası yazacak. Mirasyedi torunlar ise hatırlansalar dahi pek iyi anılmayacaklar.
..................

Yerleştiğimiz yerleri sadece sözde vatan sayarak, doğayı ve çevreyi geri dönüşsüz biçimde tahrip ederek, gelişmeyi ve ilerlemeyi bina, köprü, yol yapmak sanarak, ucuzlatılmış bir cumhuriyet ve Mustafa Kemal edebiyatı veya abartılmış bir Osmanlı ve ecdad sahtekârlığı ile bu topraklarda ne kadar kalıcı olabiliriz?

#Tarih Dergi 16. Sayı, Kolektif (Sayfa 3)#Tarih Dergi 16. Sayı, Kolektif (Sayfa 3)

Atalarımız ne diyor
Allah kısmet ederse bir kulunun işini mermere geçirir dişini,Allah istemezse o kulun işini muhallebi yerken kırar dişini.... #by yargic