Azınlığın Zenginliği Hepimizin Çıkarına Mıdır?

8,3/10  (6 Oy) · 
15 okunma  · 
4 beğeni  · 
826 gösterim
Günümüzde artık bütün dünyada egemenliğini kurmuş olan neoliberal kapitalizmin yandaşlarına göre, yoksulların içinde bulundukları sefaletten kurtulmaları için zenginlerin daha zengin olması, daha az vergi vermesi gerekir çünkü bu durum hepimizin çıkarınadır. Ne var ki genelde kabul gören bu yaklaşım gündelik deneyimlerimizle, bol miktardaki araştırma sonuçlarıyla, aslında mantıkla hiçbir şekilde uyuşmuyor. Somut kanıtlar ile popüler inanışlar arasındaki bu tuhaf uyumsuzluk üzerine biraz durup düşününce akla şu soru geliyor: Aksine onca kanıt ve olguya rağmen bu görüşler nasıl oluyor da bu kadar yaygın ve dirençli kalabiliyor?

İşin daha garip, belki de daha vahim yanı ise şudur: Eğer tarihte daha önce eşine rastlamadığımız, kabul edilmesi imkânsız ama yine de hızla büyüyen mevcut toplumsal eşitsizliğin ve zenginlerle toplumun geri kalanı arasındaki hızla derinleşen uçurumun savunulmasında rol oynamamış olsaydı, bu yaklaşımların bir gün dahi ayakta kalması mümkün olmazdı. Demek ki dünya çapında büyük bir ahlaki krizin içindeyiz. Halbuki liberal kapitalizmin en büyük düşünürü Adam Smith daha 18. yüzyılda şöyle diyordu: "Zengin ve güçlü olanlara hayranlık duyup onlara neredeyse taparken, fakir ve muhtaç durumdakileri hor görme veya en azından görmezden gelme eğilimi ahlak anlayışımızı çökerten en büyük ve en yaygın nedendir."

Dünyanın önde gelen toplumsal düşünürlerinden Zygmunt Bauman'ın kaleme aldığı bu kısa kitap, işte bu gibi sorulara yanıt arıyor. Bauman, söz konusu görüşlerin dayandığı ve üzerinde uzun uzadıya düşünülmemiş varsayımların ve inanışların listesini sıralıyor ve tek tek ele alarak onların nasıl da yanıltıcı ve aldatıcı olduklarını gösteriyor.
(Tanıtım Bülteninden)
Özge (kitabihayal) 
16 Şub 12:03 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yüzlerce sayfalık bir kitap okumuşum hissi oluşturdu üzerimde görüntüsünün aksine. Ekonomik büyümenin hangi sorunları beraberinde getirdiği, yoksul- zengin arasındaki uçuruma etkisi, alışveriş tutkusunun esiri olan bizleri ve kendimiz adına soracağımız nice soruyu bu incecik kitap fazlasıyla dile getirmiş. Bol miktarda altı çizilesi, dikkat kesilesi, sorudan soruya koşuşturacağınız ve dahası zihnim yorulsun biraz da diyebileceğiniz türden bir kitap okuma niyetindeyseniz tavsiyem olsun

failimuhtar 
22 Haz 23:14 · 8/10 puan

Bauman'ın okuduğum ikinci kitabı; ilkinden (Postmodern Etik) pek bir şey anlayamamıştım, yorucuydu, fakat bu kez açık ara farkla son derece kolay okunan kısacık bir kitapla karşılaştım. Yine de, bu kitapla birlikte söyleyebilirim ki Bauman, ne yazık ki, tüm haklı çabasına ve işinin hakkını verme gayretine rağmen okuru tatmin etme konusunda yeteneksiz. Yerinde istatistikler sunuyor, konuyla ilgili onlarca örnek sunup bunları alıntılarla pekiştiriyor; içeriği başlangıçta öyle iyi oluyor ki heyecanla okuyorsunuz, lakin bir yerden sonra işler değişiyor: Sanki durmadan aynı şeyi okutuyor bize, tam şuradan bir yerden öyle bağlayacak ki tamam diyeceğim, diyorsunuz, ama olmuyor. Bilhassa sonu mantıklı bir noktaya bağlama konusunda iyi değil Bauman. Tabii bunlar, okunmayacak bir kitap olduğunu çağrıştırmamalı; yalnızca küçük ve "okumadan önce dikkate alın" tadında bir eleştiri tüm yapmaktı yegane niyetim.

Konu, kesinlikle çok önemli ve acil bir konu. Mutlaka göz önünde bulundurun.
Dikkatli okumalar.

Kitaptan 25 Alıntı

Ali Ünal 
30 Tem 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Zengin
Dünyanın en zengin 20 insanın en yoksul bir milyar insanla eşit kaynaklara sahip olduğu tahmin ediliyor.

Azınlığın Zenginliği Hepimizin Çıkarına Mıdır?, Zygmunt BaumanAzınlığın Zenginliği Hepimizin Çıkarına Mıdır?, Zygmunt Bauman
Özge (kitabihayal) 
16 Şub 12:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Kader" gerçekçi seçeneklerimizin listesini belirler fakat bunların arasından nihai seçimi yapan karakterimizdir.

Azınlığın Zenginliği Hepimizin Çıkarına Mıdır?, Zygmunt Bauman (Sayfa 26 - Ayrıntı yayınları)Azınlığın Zenginliği Hepimizin Çıkarına Mıdır?, Zygmunt Bauman (Sayfa 26 - Ayrıntı yayınları)
failimuhtar 
02 Haz 12:23 · İnceledi · 8/10 puan

"Ekonomik inanışa göre, kuvvetli dozda eşitsizlik daha etkili ve daha hızlı büyüyen ekonomiler yaratır. Bunun nedeni, üst kesimlerdeki yüksek ücretler ile düşük vergilerin -sözümona- girişimciliği arttırması ve ekonomi pastasını büyütmesidir.
Peki, eşitsizliği tetiklemeye yönelik 30 yıllık deney işe yaradı mı? Kanıtların verdiği cevap, hayır. Varlık uçurumu kapatılamaz hale geldi fakat vaat edilen ekonomik gelişmeden eser yok. 1980'den bu yana, Birleşik Krallık'ta büyüme ve üretim rakamları üçüncü en düşük seviyesinde ve işsizlik daha eşitlikçi olan savaş sonrası dönemindekinden beş kat daha yüksek. 1980 sonrası yaşanan ve son dört yılın kriziyle zirve yapan üç ekonomik gerileme 1950'ler ve 60'lardakinden daha derin ve uzun sürdü. 1980 sonrası deneyin esas sonucu daha fazla kutuplaşmış ve krizlere daha gebe bir ekonomi oluşmuştur."

Azınlığın Zenginliği Hepimizin Çıkarına Mıdır?, Zygmunt Bauman (Sayfa 20 - Stewart Lansey, Eşitsizlik: Ekonomik Sorunlarımızın Esas Nedeni)Azınlığın Zenginliği Hepimizin Çıkarına Mıdır?, Zygmunt Bauman (Sayfa 20 - Stewart Lansey, Eşitsizlik: Ekonomik Sorunlarımızın Esas Nedeni)
failimuhtar 
22 Haz 22:55 · İnceledi · 8/10 puan

"Rahatlıkla dünyaların en körü olarak tanımlanabilecek bir dünyada, ısrarla değişim ihtimalinden söz edenlerin olması son derece önemlidir."

Azınlığın Zenginliği Hepimizin Çıkarına Mıdır?, Zygmunt Bauman (Sayfa 74 - Elias Canetti)Azınlığın Zenginliği Hepimizin Çıkarına Mıdır?, Zygmunt Bauman (Sayfa 74 - Elias Canetti)
failimuhtar 
02 Haz 12:09 · İnceledi · 8/10 puan

En zengin ülke olan Katar'da kişi başına düşen gelir, en fakir ülke olan Zimbabve'dekinin 428 katıdır.

Azınlığın Zenginliği Hepimizin Çıkarına Mıdır?, Zygmunt Bauman (Sayfa 10)Azınlığın Zenginliği Hepimizin Çıkarına Mıdır?, Zygmunt Bauman (Sayfa 10)
Ali Ünal 
27 Tem 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Zengin
Dünyadaki en zengin 1000 kişinin toplam varlığı en fakir 2,5 milyar insanınkinin neredeyse iki katı. Merkezi Helsinki'de bulunan Dünya Gelişim Ekonomisi Araştırma Enstitüsü'ne göre şu anda dünya nüfusunun en zengin yüzde 1'lik kesimi daha fakir olan yüzde 50'nin neredeyse 2000 katı kadar zengin.

Azınlığın Zenginliği Hepimizin Çıkarına Mıdır?, Zygmunt BaumanAzınlığın Zenginliği Hepimizin Çıkarına Mıdır?, Zygmunt Bauman
failimuhtar 
02 Haz 12:18 · İnceledi · 8/10 puan

Tepedekilerin "işveren" rolünü yerine getirerek ekonomiye daha fazla katkıda bulunduğu gerekçesiyle eşitsizlik daima haklı gösterilmiştir.

Azınlığın Zenginliği Hepimizin Çıkarına Mıdır?, Zygmunt Bauman (Sayfa 18)Azınlığın Zenginliği Hepimizin Çıkarına Mıdır?, Zygmunt Bauman (Sayfa 18)
Ali Ünal 
01 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

tüketim kültürü
Artık hepimiz tüketiciyiz, her şeyden önce tüketiciyiz, tüketmek bizim hakkımız ve görevimiz. 11 .Eylül saldırısının ertesi günü George W. Bush'un travmadan kurtulup normale dönmeleri için Amerikalılara seslenirken bulabildiği en iyi tavsiye "alışverişe devam edin"olmuştur.

Beşikten mezara kadar, mağazaları yaşamlarımızın ve ortak yaşamların tüm hastalıklarını ve ıstıraplarını iyileştirecek ya da en azından hafifletecek ilaçlarla dolu eczaneler olarak görmeye alıştırılıp, bu yönde eğitiliyoruz.

Azınlığın Zenginliği Hepimizin Çıkarına Mıdır?, Zygmunt BaumanAzınlığın Zenginliği Hepimizin Çıkarına Mıdır?, Zygmunt Bauman
3 /