Felaketimizin kaynağı kültür yokluğu. Bizi helâk eden ne ahlâksızlık, ne bencillik, ne kafamızın ağır işlemesi. Bir öğrenci kayıtsızlığı içindeyiz. Hoca tanımadığımız için yardım görmemize imkân yok.

John Ruskin

Ümit Ayaz, Göğü Delen Adam'ı inceledi.
25 May 21:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Avrupa'yı birde başkalarından eleştirmek nasilmis diye okunasi kitap.
"Gözlemlerinde kendi platformunu terk etmeden olguların özüne inmeyi biliyordu" (Sayfa;13) Kitap genel olarak bu cumle yapısının uzerinde ilerliyor ve Avrupada para, evler, meslekler, düşünme, sinema, caddeler, kent ilişkileri, zaman algisi, bencillik gibi konulara deginiyor, elestiriyor, tabiri caizse yerin dibine sokuyor ama elestirdiktrn sonra tam bir somut sonuc ile karsiniza cikmiyor Tuiavii. Avrupa'yı yeniden dusunmemizi kör taklitcilikten kurtulmanizi, gozunuzdeki perdeyi kaldirmasada, aralıyor. Gerçek şu ki ders kitabi olma niteliginde bir kitap.

CEM AKDAG, bir alıntı ekledi.
25 May 16:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Her erdem iki ahlak bozukluğu arasında bir zirve , iki uçurum arasında bir doruk hattır.

Örneğin korkaklık ile gözü karalık arasında cesaret, yaltaklanma ile bencillik arasında haysiyet, ya da öfke ile duygusuzluk arasında yumuşaklık.

Büyük Erdemler Risalesi, Andre Comte-SponvilleBüyük Erdemler Risalesi, Andre Comte-Sponville
arifsahin, bir alıntı ekledi.
25 May 15:39 · Kitabı okuyor

"hazcılığın en zayıf yanı ondaki bencillik değildir, ama onun umutsuzca ütopik olan niteliğidir."

Yavaşlık, Milan KunderaYavaşlık, Milan Kundera
betül semâ, bir alıntı ekledi.
25 May 14:48

"Yaşadığımız çağın adı bencillik çağıdır."

Terapi, Kemal Sayar (Sayfa 43 - Timaş Yayınları)Terapi, Kemal Sayar (Sayfa 43 - Timaş Yayınları)
Gez Atıf, Düşler Kitabı'ı inceledi.
25 May 02:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

kitabın konusu ve kapağı çok ilgimi çekmişti(özellikle ön kapaktaki sakın okuma! adlı yazı)bu yüzden kitabı okumam gerek dedim kendime fantastik kitap hayranı olarak.Kitabı başta birazcık çocuk kitabı sandım ama yanılmışım resmen bize insanın içindeki merak,bencillik,kendini diğer insanlardan üstün görme,kusursuzluğa inanma gibi duygular sıkça işlenilmiş.Bunların sonucu ise pişmanlık,kızgınlık,bıkkınlık,hüzün ve yok olma isteği gibi karmaşık duyguları karşımıza çıkarıyor.Konu bakımında özet geçecek olursak,Ismael ve Gustava adlı iki ana karakterimiz var.Gustavo avukat ama daha fazla para kazanmak uğruna başka bir meslek edinme yollarına girişmiş ve sonunda bir zengin antika meraklısı adamın isteği üzerine antika kitap alma işine girmiş.Bizim Ismael'imiz ise daha önceden kütüphanede çalışmış ve kitaplar hakkında belirli bir bilgi edinmiş bir insan olduğu için ve arkadaşı gustavo'nun isteği ve teklifi üzerine birlikte antika kitap bulma işine giriyorlar.Bu iki bahtsız insan bir iki antikacı geziyorlar ama ellerine bir iki kitaptan başka birşey geçmiyor.Bir gün başka bir antikacıya gidiyorlar ve antikacıdan birkaç kitap aldıktan sonra antikacı bir evin yerini tarif ediyor ve sizin istedikleriniz o evde kesinlikle var diyor.Bu eve gittiklerinde kapıyı yaşlı kambur bir adam açıyor.İçeri davet ediliyorlar ve kendilerini kim tarafından gönderildiklerini ve ne istediklerini söyledikten sonra üst kata çıkıyorlar ve kitaplara bakıyorlar yaklaşık beş altı kitap alıyorlar o gün için ve seviniyorlar çünkü içerisi bir odanın alacağı kadar kitapla doludur ve hepsi eski kitaplardandır.Parayı vurduk derlerken evi terk ediyorlar.Kitaplar bahtsız avukat Gustavo'da kalıyor ve arkadaşı Ismael bir haftalığına ailevi sebeplerden dolayı memleketine gidiyor.Geri döndüğünde rastgele aldığı bir gazetede arkadaşı Gustavo'nun evinde asılı olarak bulunduğu yazıyor.Bunun üzerine evine gidiyor ve evinde arkadaşını düşünürken yerde bir mektup görüyor ve düşünüyor ki eve sadece kendisi ve arkadaşı Gustavo girebiliyor.Eline aldığı mektubun Gustavo'ya ait olduğunu anlıyor ve hemen okuyor.Mektup'ta yazanlar kitapları aldığı yaşlı adamın kitapların içine başka bir kitap daha eklediğini bu kitabı okuduğunu,kitabı bırakamadığını,kendisinin kitap yüzünden birini öldürdüğünü ve kendine engel olmak adına intihar ettiğini yazıyor ve son olarak bu kitabı yok et!,sakın okuma! yazıyor.Ismael'in seçimi başta bahsettiğim duyguları ön plana çıkarıyor.Kitap güzeldi.Kesinlikle her insanın kendine örnek alması gereken durumlar kitabın içinde yer alıyor bu kadar uzunu yazıyı okuduysan sana çok teşekkür ederim.Hayatta kalman dileğimle...iyi okumalar.

Sonbahar Yaprağı, bir alıntı ekledi.
25 May 00:42 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ey Âşık!
Sevgilini saklayan bencillik perdelerini kaldır ve ilahî nurun alevlerini bul.

Gönül Çerağını Uyandırmak, Tosun Bekir BayraktaroğluGönül Çerağını Uyandırmak, Tosun Bekir Bayraktaroğlu

Bencilliği sevmeyen insanın doğasında bile bencillik vardır. Öyle güçlü bir duygu bu fark etmeden içimize işleyen.

Mahatma Gandhi’nin hayatla ilgili sorulara verdiği cevaplar.
1) En güzel gün?
Bugün
2) En kolay şey?
Yanılmak
3) En büyük engel?
Korku
4) En büyük yanlış?
Vazgeçmek
5) Bütün kötülüklerin temeli?
Bencillik
6) En güzel oyalanmak şekli?
Çalışmak
7) En büyük çöküş?
Ümitsizlik
8) En iyi eğitmenler?
Çocuklar
9)Temel olan şey?
İletişim
10)Seni en çok mutlu eden şey?
Başkalarına faydalı olmak
11) En büyük gizem?
Ölüm
12) En büyük kusur?
Huysuzluk
13) En tehlikeli kişi?
Yalancı
14) En zararlı duygu?
Kıskançlık
15) En güzel hediye?
Bağışlama
16) En kısa yol?
Düz (doğru) yol
17) En güçlü duygu?
İç huzur
18) En iyi koruyucu?
Iyimserlik
19) En büyük güç?
İman
20) En gerekli kişiler?
Ebeveyn
21) Hayattaki en güzel şey?
Sevmek
22) En büyük en güzel sığınak?
Yaradan