nilufercicekleri, bir alıntı ekledi.
50 dk. · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bunu açıklaya­mıyorum çünkü ben kendim de olup biteni anlayabil­miş değilim açıkçası. Ben neydim ki? Diyelim ki, sıra­dan bir Atinalı, Pythia'ya olan inancını, tüm mantık­sızlığına rağmen, anlaşılır kılabiliyordu kendisi için, çünkü hayatında bir, bilemedin iki kez sorguluyordu bu konuyu, o da ancak soracak bir şeyleri olduğun­da. Ama ben, ben kendimi nasıl görüyordum? Yaptı­ğım işe ben kendim inanıyor muydum? Daha doğru­su, ben hiçbir şey yapmadığım için, birilerinin ya da bir şeylerin bana yaptığı şeye inanıyor muydum? Ka­dınlar bazen çıldırırlar ve tuhaf şeyler söyler ve yapar­lar. Ama bu sözler bir döngü oluşturur. Kendi kuyru­ğunu ısıran; belki de hayatın gerçeği ve tuhaf şeylerde yaşayan yalanlardır, kadınların çıldırdıklarında yapıp söyledikleri. Sanırım ilk kez, sarılıp sarmalanmış bir halde, kendi mezarıma gidercesine o merdiveni indi­ğimde çıldırmıştım.

Çatal Dil, William GoldingÇatal Dil, William Golding

Anacığım
Küçüleyim de yeniden gireyim kumdağıma
Dizlerinde sallayıp ninniyle büyüt beni
Fazla büyümüşüm farz et, ki ayıplama
Yine misket oynayayım gölgelesin söğüt beni

Aman anacağım aman bas bağrına koru beni
Yeniden ters giyeyim de sen düzelt pabuçlarımı
Kahretti büyüyünce şu cevapsız soru beni
Ne sen sor ne ben söyleyim eyvahlarımı

Minicik bir bebek olayım yine öpülsün yanaklarım
Halı tezgahının yanına çekmeyen radyomuzu koy
Rüzgar yine açsın penceremizi koşmadan kapat
Ateşlenirsem telaşlanma usul usul beni soy

Tiksindim ve iğrendim bu düzenden anacığım
Giderek küçüldü gözümde hayat denen şey
Hangi taşı kaldırsam altında akrep çiyan
Sen uyu ben biraz daha ağlayıp yatacağım

Aman anacığım aman yüzüne nur inenim
Büyürsem şeytanı yine bir melek sanacağım
Ne lüks bir hayat sürüp ne ona imrenenim
Ben seninle her zaman geçmişte kalacağım

Küçüleyim de yeniden gireyim kumdağıma
Kumdak bahane aslında ben hiç pes etmemiştim
Ne derlerse desinler sözüm halden anlayana
Anacığım ben seni yeniden görmek istemiştim
Anacığım ben seni dün gece çok özlemiştim

Sevilay Küçük, Palto'yu inceledi.
1 saat önce · 9/10 puan

Eskiden bu hayatta en kötü şeyin yapayalnız kalmak olduğunu düşünürdüm. Hayır, değil. Hayattaki en kötü şey, seni yalnız hissettiren insanların arasında kalmak." Büyük Baba / World's Greatest Dad (2009)

Beğendim! İlk önce İnternetten aldığım bir alıntı ile Gogol'un Palto'yu nereden esinlenerek yazdığını sizinle paylaşmak istiyorum.

Gogol’un bir çağdaşı olan P. V. Annenkov, bu öyküdeki ana düşüncenin nasıl doğduğunu anlatır: “Bir gün Gogol’un yanında ava çok meraklı zavallı bir memurun öyküsü anlatıldı. Bu memur, bin bir sıkıntıyla biriktirdiği 200 rubleyle güzel bir av tüfeği almış. Yeni tüfeğiyle ilk ava çıktığı gün bir sandala binmiş. Ama tüfek nasılsa suya düşüvermiş. Memur evine döndüğünde yatağa düşmüş. Büyük bir üzüntü içinde günlerce yatmış. Ancak arkadaşları, aralarında para toplayarak ona yeni bir tüfek aldıkları zaman iyileşip yataktan kalkmış. Bu öyküyü dinleyenlerin hepsi kahkahalarla güldüler. Yalnızca Gogol gülmedi; uzun süre düşünceli kaldı. Palto’nun ilk düşüncesi, işte o gün doğmuştu. Bu öykü 1834’te anlatılmıştı. Gogol bunun üzerinde çok çalıştı, aradan sekiz yıl geçtikten sonra Palto yayımlandı.

Başkahramanımız olan Akakiy Akakiyeviç en düşük mertebeden bir devlet memurudur. İnsanlar arasında görünmeyen- daha doğrusu kimsenin görmediği ya da görmek istemediği bir insandır. Görünmeyen biri olmak ne kadar kötü bir durumdur! Kitabı okurken yabancılaşmadım, Karakterler her gün haberler de ya da çevremizde, okulda, sokakta gördüğümüz insanlardı. Kaf dağından gelen kahramanlar değildi. Kendi içimizde olan ve toplumumuzda yer edinen bireylerdi.
Bir şeylere yeni baştan başlamak gerekiyor bazen, her şeye bir çizik atıp yeni kararlar almak ve bu kararlara kocaman umutlarla bağlanmak, kimsenin bunları yok etmesine izin vermemek... O yanan ışığı kaybetmemek ve sönmesine izin vermemek. Ama hep bir engel çıkıyor, insan tam bir şeylere karar vermişken, mutluluk için adımlarını düşünse de, güzel günlerin gelmesini istemesi ile hemen bozuluveriryor her şey. Sanki bütün evren duymuş ve bozmak için işbirliği yapmıştır.

Bir hedefe, insana, eşyaya, kitaba çok sıkı sarıldığımız zaman, ne olursa olsun bırakmak istemediğimiz zaman, bir şeyi çok sevdiğimiz ve istediğimiz zaman elimizden kayıp düştüğü zaman; İşte o zaman hüsran bürünür her yer. Akakiy Akakiyeviç'in de tam böyle oldu. Eskiyen ve yırtılan paltosunun yerine yeni bir palto almak için kendinden, yemesinden, içmesinden keser. Tek istediği yeni bir palto almak ve insanlara varlığının olduğunu göstermek. Ben de varım! demek için. Ama her şey istediği gibi olmaz. Zaten ne zaman her şey istediğimiz zaman olur ki. Tam her şey yoluna girdiği zaman bir pürüz çıkar. Akakiy Akkayiveç için karanlık zamanlar başlar, elindeki tek bir umudu, sıkı sıkıya sarıldığı şeyi de aldıkları zaman insan ne hale gelir? Tek bir umut insanı hayata bağlar o da giderse bağlanacak, tutunacak ne kalır?

Yüksek mensup kişilerin alt sınıftaki insanları küçümseyerek alay etmesini eleştirmiş ve bunu yaparken de alaycı bir dil kullanmış. İnsanı insan yapan değer yargılarının gittikçe kaybolduğuna ve toplum arasındaki ilişkilerin silikleştiğini gözler önüne sermiş Gogol. Kitap incecik olmasına rağmen verdiği mesajlar etkili ve bilgili. Kitabı tavsiye ediyorum.

Akakiy Akakiyeviç'e karşı içimde hüzünle kavrulmuş acı bir tat kaldı.

Yunus Emre ZEVNE, Leyla'nın Evi'yi inceledi.
 3 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Livaneliyle "Serenad" kitabıyla tanıştım ben ve o günden sonra kitaplarını gerçekten okumam gerektiğini hissettim. Bu okuduğum üçüncü Livaneli kitabı. Şahene ötesi bir kurgu ve bu kurguyu besleyen koca bir tarihin yaşanmışlıkları. Birbirine tamamıyla zıt yaşam biçimlerinin talihsiz bir olayla yavaş yavaş ilmek ilmek dokunması şapka çıkartılacak seviyede mükemmel. Kitabın büyük kısmını kulağımda slow bir klasik müzik eşliğinde okumayı tercih ettim bu da beni hikayenin içine daha da bir girmemi ve cümleleri daha yaşayarak okumamı sağladı.(Chopin- Spring Waltz) Kitabın içeriğinden bahsedecek olursak dil oldukça yalın ve anlaşılır. Sonu şahane. Beni ise en çok etkileyen Leyla'nın annesiyle babasının arasında geçen aşkı anlatan bölümler oldu.(İpucu vermeyeyim diye kıvranıyorum :)) )
Keyifli okumalar.

"Sanırım artık tükendim. Ne kendimi ne de hissettiklerimi anlatacak mecalim var. Aslında neye benziyor bu biliyor musunuz? Yabancı bir kalabalığın arasında kendi dilinde konuşmaya ve insanların size öylece bakmasına benziyor. Konuşuyorum ama anlatmak istediklerimden daha da kopuyorum, konuşmak kendimi anlatmak istiyorum ama bir o kadar da artık takatim kalmamış. Tıpkı şuan olduğu gibi şuan bile bir şeyden yakınıyorum ama tam dile bile getiremeyorum, siz buna her ne derseniz diyin ben bunun bile cevabını bilmiyorum. Gerçekten söylediklerimden çok yüreğimi anlayana ihtiyacım var."

Dilan, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Beğendi

Şunu unutma; bizden ben vazgeçmedim, senin tarafından vazgeçirildim.
Ama rahat olsun için çünkü sensiz daha rahat artık benim de içim!

Yine de Sevdik, Miraç Çağrı AktaşYine de Sevdik, Miraç Çağrı Aktaş
Dilan, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Beğendi

“Biz bittik.” demişsin. Fakat sen, bitmenin ne demek olduğunu bilememişsin. Bitmek değildi bizimkisi, başlayamamaktı. Bitmek için başlamak gerekirdi biriciğim. Biz hiç başlamadık ki… Sen beni güzel sevmedin.
Sana her adım attığımda beni biraz daha sensizliğe ittin. Ben seni her şeyim diye sevmiştim.

Yine de Sevdik, Miraç Çağrı AktaşYine de Sevdik, Miraç Çağrı Aktaş
Gündoğumu, Dava'yı inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 8/10 puan

Biraz kafam karışık ? Aslına bakılırsa birşeyler kaldığını düşünsemde ben de olan şeyler mi yoksa kitabın bana kattığımı tam bilmiyorum. Akıcılığı ve olaylara getirdiği farklı bakış açılarını sevdiğimi söyleyebilirim.alıntı cümle yapmadan değerlendirmek belki de en iyisi. Kitabın sonuna kadar neden suçlandığını merak ederek okudum ve beni sonuna kadar sürüklediğini söylemem gerekir. Belki ileri de bir daha okumalıyım. Belki de başka kitaplarını okuyup sonra tekrar bunu elime alıp baştan sona müdakkik bir bakış açısıyla gözden geçirmeliyim bilemiyorum. Ama gerçekten beni gecenin bu saatine kadar okutmuş olması bile benim için önemli olduğunu düşünüyorum.

Fatih Karakuş, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

"Neden ağlıyorsun?" diye sormuş Oryaslar.
"Narkissos için ağlıyorum?" diye yanıtlamış göl.
"Ne var bunda şaşılacak, demiş bunun üzerine orman perileri. Bizler ormanlarda boşu boşuna onun peşinde dolaşır dururduk, ama onun güzelliğini yalnızca sen görebilirdin yakından.
"Narkissos yakışıklı bir genç miydi?" diye sormuş göl.
"Bunu senden daha iyi kim bilebilir ki?" diye karşılık vermiş iyice şaşıran Oryaslar. "Her gün senin kıyılarına gelip sularına bakıyordu!"
Göl bir süre sessiz kalmış. Sonra şöyle konuşmuş:
"Narkissos için ağlıyorum, ama onun yakışıklı olduğunu hiç fark etmemiştim ben. Narkissos için ağlıyorum, çünkü sularıma eğildiği zaman, gözlerinin derinliklerinde kendi güzelliğimin yansımasını görebiliyordum."


"İşte çok güzel bir hikâye," dedi Simyacı.

Simyacı, Paulo Coelho (Sayfa 3)Simyacı, Paulo Coelho (Sayfa 3)

Sen istinyede bekle ben burdayım
İçimde köpek gibi havlayan yalnızlığım
Çünkü ben buradayım karanlıktayım
Belki gelmem gelemem beş dakika bekle git
Çünkü elimi kestim beni kan tutuyor
Şarabım bütün ekşi suyum soğuk
Yanımda olmadın mı seni daha bir çok seviyorum
Belki gelmem gelemem beş dakika bekle git Yüzünü ıslatmadan ağlayabilir misin
Yarı geceden sonra telefon ettin mi hiç
Karanlık adamlar hüvviyetini sordu mu
Ben senin olmadığını arıyorum
Belki gelmem gelemem beş dakika bekle git
Belki gelmem gelemem beş dakika bekle git
Bana ait ne varsa hepsi seni korkutuyor sana ait ne varsa
Hiçbiri benim değil
Belki ölmek hakkımı kullanıyorum
Belki gelmem gelemem beş dakika bekle git
Belki gelmem gelemem beş dakika bekle git..