• 252 syf.
  ·Puan vermedi
  Merhabalaaar her ay bir tane Jane Austen kitabı okuyorum elimdekiler bitene kadar devam edeceğim bu olaya. Yazarı çok seviyorum ve tanımaya çalışıyorum, umarım bir gün tüm kitaplarını okumuş olurum. Türkçeye çevrilmeyen 3-4 kitabı var onların da kısa sürede sağlam bir yayınevi tarafından çevrilmesini ve okumayı dört gözle bekliyorum. Bu kitabının gurur ve önyargı ya da emma gibi diğer romanları kadar sağlam olduğunu söyleyemem ama yine de çok güzeldi. Yazarın ilk kitabıydı ve çok başarılıydı ilk kitap olmasına rağmen. Diğer mükemmel eserlerinin başlangıcıydı bir nevi. Austen seviyorsanız onu tanımak açısından mutlaka şans verin derim. Kitapta arada okuyuculara da seslenmesi öyle hoşuma gitti kii... kitap kendi içinde birinci ve ikinci kitap olarak ayrılıyor ve maalesef çabucak bitiyor. Her Austen kitabında olduğu gibi bu kitabın sonunda da bitmesine üzüldüm. Yazar yine başarıyla betimlemeler yapmış ve okuyucuya çok güzel aktarmış her şeyi. 1800'lü yılların İngilteresini okumak bana çok zevk veriyor o yüzden yine çok sevdim anlatımını. Kitaptaki ana karakterimiz Catherine daha 17 yaşında ve çok kitap okuyor onun macera dolu hayalleri de vardı ve eğlenceli kılmıştı kitabı. Açık söylemek gerekirse Jane Austen kitaplarında en az sevdiğim baş kadın karakter oldu Catherine. Bunu yaşına veriyorum ben. Catherinenin öne çıkan hiçbir özelliği yok, basit bir taşra kızı. Olaylar zengin komşularının kendileriyle birlikte onu Bath'a davet etmesiyle başlıyor. Oradaki arkadaşlıklarını, deneyimlerini anlatıyor. Favori karakterim kitapta da filmde de Mr.Tilney oldu. Kitap filme çok güzel uyarlanmıştı, hd kalitede filmi bulursanız onu da izlemenizi tavsiye ederim
 • 336 syf.
  ·3 günde·10/10
  Jose Saramago dan ilk olarak Bilinmeyen adanın öyküsü kitabını okumuştum ve aşırı beğenmiştim. Daha sonra bu kitabını yani körlük kitabını okumaya başladım. Daha 40-50 sayfa olmamıştı ki 2020’nin favori kitaplarımın arasına çoktan girdi. Jose Saramago’nun pek çok yazardan farklı bir yazım dili var. Cümlelerinin çok fazla uzun olması, aralarında çoğu zaman virgülün bile olmaması beni yormadı. Sonralara doğru olan olaylar beni çok şaşırttı beklemiyordum.
  Kitabı okuyanlar doktorun karısının yerinde olmak istediniz mi? Ya da asla onun yerinde olmak istemediniz mi?
  Ben olmak istemeyenlerdenim sanırım. Çünkü bunu istemek her şeye tanık olmak demekti.
  Çok çok beğendim ve kesinlikle okumayanlarda en kısa zamanda okumalı.
 • 544 syf.
  ·Beğendi·10/10
  Broke & Light || #kitapyorumu
  .
  Herkese Merhaba,
  Bugün okurken çok keyif aldığım bazı yerlerde gülmekten okumakta zorlandığım ama aynı derecede okurken boğazımın düğüm düğüm olduğu bu harika kitabın yorumuyla geldim. Ve artık söylemek zorundayım favori Zeynep Sahra kitabım Broke & Light o kadar çok sevdim.

  Işıl kendisine korunaklı Harry Potter evreni oluşturmuş biri, kendisinde barındırdığına inandığı bir sürü kusuru da bu evren sayesinde ardında bıraktığına inanıyor. Ne zaman üzülse, kırılsa, canı yansa bu evrene sığınıyor ve herşeyi dışarıda bırakıyor ya da bıraktığını sanıyordu. Ta ki hayranı olduğu film ve kitap eleştirmeni Bay S. çalıştığı kafeye gelene kadar. Bir şey bulup ona kendini fark ettirmeli ve kusursuzluğu elde etmeli. O da bir sürü plan yapıyor ve Bay S. 'nin her videosunda bıraktığı ipuçlarının, söylediklerinin peşine düşüyor. Bu sürede ona en büyük desteği ise kafede birlikte çalıştığı Burak veriyor. Aslında Burak Işıl'a kendisini daha yakından tanımasını, kendisinde bulduğu kusurların aslında önemli olmadığını ve kendisini sevmesini sağlamaya çalışmak için bu yardımı yapıyor. Tabi ilerleyen sayfalarda ortaya çıkan gerçeklerle bu yardımların farklı sebeplerini öğreniyor ve şok oluyoruz orası ayrı. Ancak Işıl Bay S.'ye yaklaştığı her adımda ve onun ilgisini çekmek için yaptığı her planda kendi benliğinden, kendi kişiliğinden uzaklaştığını fark etmiyor ta ki o uğursuz geceye kadar. Yaşananlar ve sonrasında aldığı ders çok büyük, herşeyin farkına varıyor ama bu seferde geç kalıyor. Bay S. için attığı her adımda kendisinden bir parça bırakmakla kalmamış sevdiği ve onu seven herkesi de kendisinden uzaklaştırmıştı. Peki şimdi ne yapacaktı. Onu hangi süper kahraman kurtaracaktı?

  Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Yazarın Eser karakterinin yeri bende çok ayrı olsa da Burak sen okuduğum en tatlı ve sevilesi erkek karakterlerden birisin. Seni çok ama çok sevdim. En sevdiğim erkek karakterler listesine rahat ilk beşe girdi. O kadar güzel sevdi ve sevdiğinin yanında olmak için yaptıklarıyla beni kendine aşık etti. Böylesini bir daha bulmak çok zor olacak

  Işıl'ı çok sevdim. İçimizden biriydi ve yazar bizi biz yapanın aslında kusurlarımız olduğunu çok güzel işlemişti. Onu çok sevdim. Herşeyiyle. Güvensizliklerine, modaya meydan okuyan kıyafetlerine, baş edemediği kıvırcık saçlarına, dürüstlüğüne, saflığına, iyi düşüncesine, herkese el uzatışına kısacası kendisinde gördüğü bütün kusurlarına rağmen ben onu çok sevdim. Kusurlarıyla sevdim. Sevgisiz bir evde, herşeyin de kusur bulan bir anneyle büyümüş, annesinin onda bıraktığı izi Harry' nin alnında taşıdığı gibi ruhunda , kalbinde taşımış, yaralı biri. Küçükken ona öğretildiği gibi çevresini sadece gören ama bakmayan, fark etmeyen biri. Bu yaşadığı macera ona aşkı, dostluğu, insanları herşeye rağmen sevmeyi öğretirken acıyı, mutsuzluğu ve kaybı da öğretecek. Peki hangi taraf kazanacak? Bunun okuyup öğrenme sırası sizde.
  Son olarak içindeki çizimlere de bayıldığımı söylemeden geçemeyeceğim. Harikaydı

  Sizde harika bir kitap okumak istiyorsanız ve benim gibi bir Potterhead iseniz bu kitabı mutlaka okumalısınız. Kendinizden izler bulacağınız ve tekrar tekrar okumak isteyeceğiniz bu kitap gözüm kapalı tavsiyemdir. Okuyun, okutun!
 • 1000Kitap üyelerine özel çekiliş!..
  En çok yorum alan yazarın kitabını 5 kişiye hediye ediyoruz.

  1. İlber Ortaylı-Bir Ömür Nasıl Yaşanır?
  2. Zülfü Livaneli- Huzursuzluk
  3. Oğuz Atay- Tutunamayanlar
  4. Gabriel Garcia Marquez - Kırmızı Pazartesi
  5. Khaled Hosseini- Uçurtma Avcısı

  Çekiliş şartları
  Kitapseç Sayfasını Takip et
  Favori kitabını yoruma ekle

  Kazananlar 27.01. 2020 tarihinde açıklanacaktır.
 • https://getdailyart.com/...blo-picasso/guernica

  Muhtemelen Picasso'nun en ünlü eseri olan, İspanya İç Savaşı sırasında Bask Bölgesi'ndeki Guernica kasabasının Naziler tarafından yıkıcı ve rastgele bir şekilde bombalanmasına doğrudan bir tepki olarak resmettiği Guernica, kesinlikle sanatçının en güçlü siyasi ifadesi. Guernica savaşın trajedilerini ve insanlara, özellikle masum sivillere çektirdiği acıları gösteriyor. Bu eser anıtsal bir statü kazandı; savaşın trajedilerinin kalıcı bir hatırlatması, bir savaş karşıtı sembol ve barışın simgesi haline geldi. Guernica tamamlandıktan sonra kısa bir tur ile dünya çapında sergilendi, ünlendi ve geniş beğeni topladı. Bu tur ile dünyanın dikkati İspanya İç Savaşı üzerine çekildi. Elbette, Guernica'nın baskın teması ölüm; bu tema, resmin ortasındaki gizli kafatası ile izleyicinin bilinçaltındaki izlenimleri domine ederek pekiştiriliyor. Yandan gösterilen kafatası, dahiyane bir şekilde bir başka ölüm sembolü olan atın bedenine yedirilmiş. Kafatasının mekanik görüntüsü 1937 yılındaki bombardımanda kullanılan modern silahlarla uyum içinde. Picasso çoğu zaman burada olduğu gibi eserlerinin içine semboller gizlemiştir. Resmin ortasındaki ölmekte olan atın altına gizlenmiş, atın bükülmüş ön bacağının ana çizgisinin içine yerleştirilmiş bir boğa başı bulunuyor. Boğa başının konumu, boynuzlarını aşağıdan atın karnına sapladığını gösteriyor. Boğa güreşinin esnasında atın boynuzlanması Picasso'nun favori konularından biriydi ve güçlü cinsel tonları vardı.
 • 376 syf.
  ·2/10
  Kitabı okudum ve neden dedim.Hakket yazar bu romanı neden yazmış?Okuduğum en vasat tarihi romanlara ilk beşi zorlar.Zaten baş karakterlerin aşkı çok havada kalmış bence.Hangi ara aşık oldular anlamadım bile.Sanki gökten bir anda zembille indi.İnandırıcı değildi.Diğer kitaplarında olan olan tutku ve romantiklik zaten yoktu.17 yaşındaki bir kızın balolara takdimini okuduk.Eğer bu kitaba para verip alsaydım başımı duvara çarpardın.Favori yazarımın en talihsiz romanı.Üzdü:/